Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 15-10-07, 12:54
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν διαβάσατε αυτά που έγραψα. Έχετε δίκαιο και τον μαϊντανό και για τις στρογγυλοποιήσεις..
φιλε μου προς τι ο πλυθυντικος;;; σαφως δειχνει ευγενεια αλλα εδω μεσα ειμαστε ολοι ισοι (πλην ορισμενων που ειναι πιο ισοι )

κατα τα αλλα μαλλον τεινω να συμφωνησω με τον αλεξανδρο (concul)
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-07, 17:14
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων

κατα τα αλλα μαλλον τεινω να συμφωνησω με τον αλεξανδρο (concul)
Τείνω να συμφωνήσω και με τον concul και με τον papa. Αυτοί οι δύο είναι ομογάλατοι αδελφοί στις χαζοιδέες τους. Αλλά σε καθε περίπτωση ένα ειναι σίγουρο.

Με την εισαγωγη του ΕΥΡΩ έγινε ένας μικρός παγκόσμιος πόλεμος στο επίπεδο της οικονομίας που στοίχισε σε όλους τους αποδέκτες.

Ολες οι εμπλεκόμενες χώρες χαίρονται την ευρωακρίβεια. Γιατι είναι η Κύπρος διαφορετικά;

Και γιατι δεν θέλουν να μπουν τα Εγγλεζάκια;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-10-07, 11:55
Το avatar του χρήστη Ayrton
Ayrton Ο χρήστης Ayrton δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-08-11 10:17
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελες αν μπορεις να μου απαντήσειες καιγια την υποτιμημένη δραχμούλα της λογιστικής οικονομία του Σημίτη;
Η Ελλάδα μπήκε στην ΟΝΕ, με ένα χρόνο καθυστέριση από τις άλλες χώρες, χωρίς να υπάρχει ο ένας χρόνος που είχαν οι άλλοι, για προσαρμογή από το εθνικό νόμισμα στο ευρώ.

Επίσης η Ελλάδα μπήκε λίγο ανορθόδοξα, ουσιαστικά η οικονομία της, με έναν πιο λεπτομερή έλεγχο, δεν θα ικανοποιούσε τα κριτήρια του Μααστριχ. Αυτό το ήξεραν και οι δύο πλευρές, γι αυτό η Ελλάδα δεν μπόρεσε να διαπραγματευτεί όπως θα έπρεπε, την ισοτιμία του εθνικού της νομίσματος και κατέληξα στο 1 € = 340.750 δραχμές.

Στις 10 Ιουλίου 2007, η κυπριακή λίρα κλειδώθηκε με το ευρώ στην κεντρική ισοτιμία €1=£0,585274. Η συνέχιση της εφαρμογής μιας σωστής συναλλαγματικής πολιτικής με τη βοήθεια μιας πειθαρχημένης δημοσιονομικής και νομισματικής πολιτικής οδήγησαν στην απόφαση του Συμβουλίου Υπουργών Οικονομικών της ΕΕ να καθορίσει την κεντρική ισοτομία ως την αμετάκλητη τιμή μετατροπής της κυπριακής λίρας σε ευρώ και να επιτρέψει στην Κύπρο να υιοθετήσει το ευρώ την 1 Ιανουαρίου 2008.

Με απλά λόγια η Κύπρος πέτυχε κάτι πολύ σπουδαίο, που αν το αναγάγουμε σε δραχμές, θα σήμαινε ότι το ένα ευρώ θα έκανε 300 δραχμές το πολύ για την Ελλάδα.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός αγαπητοί φίλοι, γιατί επιμένω ότι οι Κύπριοι βγήκαν κερδισμένοι και όχι χαμένοι.
__________________
ή στραβά είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-10-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
γι αυτό η Ελλάδα δεν μπόρεσε να διαπραγματευτεί όπως θα έπρεπε, την ισοτιμία του εθνικού της νομίσματος και κατέληξα στο 1 € = 340.750 δραχμές.

Στις 10 Ιουλίου 2007, η κυπριακή λίρα κλειδώθηκε με το ευρώ στην κεντρική ισοτιμία €1=£0,585274.
Να ρωτήσω κάτι "απλό": Τι σημασία έχει αν η ισοτιμία είναι 1:340 ή 1:5000; Αυτό που μετρά δεν είναι τελικά πόσα αγαθά αγοράζω με το μισθό που έχω;

Αν πριν ήθελα πχ το 25% του μισθού μου για το ενοίκιο και τώρα, για το ίδιο σπίτι, θέλω το 35%, αυτό σημαίνει ότι έγινα φτωχότερος. Η μονάδα μέτρησης (δρχ ή € ή £ ή $ ή ¥) δεν παίζει ρόλο.

Οι Κύπριοι καταναλωτές μπορεί να ωφεληθούν επειδή η ισοτιμία €/£ > 1 θα εμποδίσει, σε κάποιο βαθμό, τη στρογγύλευση προς τα πάνω, καθώς οι τιμές πλέον σε € θα είναι "μεγαλύτερες" αριθμητικά. Πέραν αυτού όμως..;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-10-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
οι Κυπριοι ειναι ήδη χαμένοι απο την αλλαγή που θα έρθει.Η αλλαγη απο τη δραχμη στο ευρώ ήταν σημαντικότατη για την ελλαδα και αν θυμάσαι καλα η πρώτη ισοτιμία στις διαπραγματεύσεις ήταν πολύ διαφορετική απο την τελική (340,75).
Αρχική Δημοσίευση από Ayrton Εμφάνιση μηνυμάτων
τότε το 1 ευρώ αντιστοιχούσε στο 80 cents του δολαρίου ενώ τώρα, το ένα ευρώ μας κάνει 1.40 δολάρια.
Το γεγονός ότι το ευρώ σε σχεση με το δολλαριο ήταν σε αυτές τις ισοτιμίες σημαίνει πολύ απλα ότι όλα τα αγαθα θα επρεπε να γίνουν πολύ πιο φθηνα!Το κερδος αυτό όμως περασε στις εταιρείες.Κερδος εχει μια χώρα αν μπει στην ευρωζώνη όταν το νόμισμα τους δεν ειναι ισχυρο.Γιαυτο και η Αγγλια εχει ακόμα λιρες!Η Κυπρος θα χασει και όχι λιγο...Η ισοτιμία που κλειδωσε δε λέει απολύτως τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.