Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-02-09, 10:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Gildor οι σκεπτικιστές και οι υπόλοιποι που εκφράζουν απόψεις από τον καναπέ για το αν δουλεύει ή όχι, πιστεύω ότι δεν έχουν δει τη μέθοδο στην πράξη ή δεν έχουν δική τους άποψη επί του φαινομένου και εκφράζουν μόνο τις αντιρρήσεις τους αόριστα.
Θα μπορούσατε να μας πείτε, το ποσοστό επιτυχίας στην εντόπιση νερού. Επίσης σε τι βάθος έχετε εντοπίσει νερό;

Επίσης επειδή βλέπω από το επαγγελματικό σας site, έχετε επιχείρηση που πουλάτε όργανα εντοπισμού θησαυρών;;;; Θέλετε να μας πείτε κάτι και γι αυτό; Ενοοείτε όργανο μαγνητικού εντοπισμού; Θα μου επιτρέψτε να είμαι πολύ φιλύποπτος....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-02-09 στις 11:00
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-02-09, 11:43
Το avatar του χρήστη sv2gww
sv2gww Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-19 15:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Τείνει να παίρνει ειρωνική κατεύθυνση η συζήτηση.
Δεν έγραψα το σχόλιό μου με σκοπό να μηδενίσω ότι πιθανώς υπάρχει (ραβδοσκόποι-ραβδοσκοπισμός). Όπως πιστεύουμε στο "μάτι" και στις ξεματιάστρες ίσως κατ' αυτό τον τρόπο να δεχτούμε και τα άτομα αυτά με τα ιδιαίτερα χαρίσματα... Αλλά θωρώ απαράδεκτο αγρότης να πληρώνει ραβδοσκόπο με 1000 και άνω Ευρώ για ΝΑ κάνει ραβδοσκόπιση σε χωράφι κι όχι άμα το αποτέλεσμα!!! Και χωρίς απόδειξη. Και πολύ περισσότερο του συνήθους, ΑΝΕΥ αποτελέσματος με διάφορες δικαιολογίες (υπήρχε υπόγειο κανάλι αλλά το πήρε το παρακάτω πηγάδι κλπ κλπ). Εντάξει, έχουμε δει άτομα (στην TV) να κάμπτουν κουτάλια και πιρούνια αλλά τουλάχιστον αυτά δεν ζητούν απίστευτα χρήματα από -συγκνώμη για την έκφραση- αφελείς.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-02-09, 12:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις 100 περιπτώσεις "ραβδοσκόπισης" προς εύρεση νερού οι 4-5 ήταν επιτυχείς κι αυτές μάλλον από σύμπτωση. Στις υπόλοιπες 95 ένα "άτομο" έσερνε από πίσω του ένα γεωτρύπανο με 2 τεχνικούς από τόπο σε τόπο
Οπως αργοτερα ειπες και εσυ ο ιδιος, δεν αποκλειεται η ραβδοσκοπια να υφισταται ως φαινομενο, αρα τα παραπανω δεν αποτελουν ανταποδειξεις.

Μπορει στη ζωη σου να συναντησεις 100 'αυτοδιδακτους' τσαρλατανους η φαντασιοπληκτους κερδοσκόπους που να βασιζονται στην τυχη, και εναν (η κανεναν) που να ξερει οντως την τεχνικη και να εχει 80-90% επιτυχια. Εδω η στατιστικη δεν πρεπει να παιζει καποιο ρολο στο ερωτημα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-02-09, 13:18
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ασχοληθεί αρκετά με τη ραβδοσκοπία, φυσική και ηλεκτρονική.
α) Με βάση λοιπόν την φυσική , σε ποιό φαινόμενο βασίζεται η ραβδοσκοπία ;

β) Είσαι διατεθιμένος αν βρω χορηγό, να στήσουμε ένα πείραμα με υπόγειους σωλήνες στο οποίο θα εναλάσσουμε την ροή νερού και να καταγράψουμε τα αποτελέσματα που θα προκύψουν ;

Το να βασίζεται κάποιος σε επιστημονικές μελέτες δεν σημαίνει ότι εκφράζει άποψη από τον καναπέ.
Για παράδειγμα υπάρχουν πολλοί πρακτικοί που υποστηρίζουν ότι θεραπέυουν τον καρκίνο (γενικά). Όταν όλες οι μελέτες αποδεικνύουν ότι είναι τσαρλατάνοι , δεν σημαίνει ότι εάν θεραπευτεί κάποιος (από άλλους λόγους) ότι αυτοί δεν είναι τσαρλατάνοι.
Εξάλλου μην ξεχνάς και το φαινόμενο της αυθυποβολής.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-02-09, 15:09
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έγραψα το σχόλιό μου με σκοπό να μηδενίσω ότι πιθανώς υπάρχει (ραβδοσκόποι-ραβδοσκοπισμός). Όπως πιστεύουμε στο "μάτι" και στις ξεματιάστρες ίσως κατ' αυτό τον τρόπο να δεχτούμε και τα άτομα αυτά με τα ιδιαίτερα χαρίσματα... Αλλά θωρώ απαράδεκτο αγρότης να πληρώνει ραβδοσκόπο με 1000 και άνω Ευρώ για ΝΑ κάνει ραβδοσκόπιση σε χωράφι κι όχι άμα το αποτέλεσμα!!! Και χωρίς απόδειξη. Και πολύ περισσότερο του συνήθους, ΑΝΕΥ αποτελέσματος με διάφορες δικαιολογίες (υπήρχε υπόγειο κανάλι αλλά το πήρε το παρακάτω πηγάδι κλπ κλπ). Εντάξει, έχουμε δει άτομα (στην TV) να κάμπτουν κουτάλια και πιρούνια αλλά τουλάχιστον αυτά δεν ζητούν απίστευτα χρήματα από -συγκνώμη για την έκφραση- αφελείς.

Δεν έχουμε να κάνουμε με ιδιαίτερα χαρίσματα. Όλοι μπορούν να εξασκήσουν την τεχνική. Όσο για την αρπαγή των αγροτών από επιτήδειους, συμφωνώ μαζί σας. Η εύρεση νερού πρέπει να γίνεται δωρεάν.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-02-09, 15:52
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Με βάση λοιπόν την φυσική , σε ποιό φαινόμενο βασίζεται η ραβδοσκοπία ;

β) Είσαι διατεθιμένος αν βρω χορηγό, να στήσουμε ένα πείραμα με υπόγειους σωλήνες στο οποίο θα εναλάσσουμε την ροή νερού και να καταγράψουμε τα αποτελέσματα που θα προκύψουν ;

Το να βασίζεται κάποιος σε επιστημονικές μελέτες δεν σημαίνει ότι εκφράζει άποψη από τον καναπέ.
Για παράδειγμα υπάρχουν πολλοί πρακτικοί που υποστηρίζουν ότι θεραπέυουν τον καρκίνο (γενικά). Όταν όλες οι μελέτες αποδεικνύουν ότι είναι τσαρλατάνοι , δεν σημαίνει ότι εάν θεραπευτεί κάποιος (από άλλους λόγους) ότι αυτοί δεν είναι τσαρλατάνοι.
Εξάλλου μην ξεχνάς και το φαινόμενο της αυθυποβολής.
α) Δεν υπάρχει επιστημονική ανάλυση του φαινομένου.
β) Καταγεγραμμένα αποτελέσματα υπάρχουν. Όμως το να γίνω πειραματόζωο, νομίζω ότι υπερβάλετε. Αν υπάρχει διάθεση όμως να στηθεί ανεξάρτητη επιστημονική ομάδα (άνευ χορηγών) ώστε να ερευνήσει το θέμα σε βάθος χρόνου, θα ήταν θεμιτό. Εκεί μπορώ να βοηθήσω συμβουλευτικά.

Μην μπερδεύετε ιατρικά θέματα με τη συζήτηση. Ζούμε στο 2009, δεν είμαστε στο μεσαίωνα. Το ότι υπάρχουν τσαρλατάνοι, συμφωνώ μαζί σας. Παντού όμως υπάρχουν. Ξεφεύγετε έτσι από το θέμα μας.

Το φαινόμενο της αυθυποβολής υπάρχει και στη ραβδοσκοπία και ο όρος που χρησιμοποιείται λέγεται ιδεοκίνηση.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-02-09, 15:58
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσατε να μας πείτε, το ποσοστό επιτυχίας στην εντόπιση νερού. Επίσης σε τι βάθος έχετε εντοπίσει νερό;

Επίσης επειδή βλέπω από το επαγγελματικό σας site, έχετε επιχείρηση που πουλάτε όργανα εντοπισμού θησαυρών;;;; Θέλετε να μας πείτε κάτι και γι αυτό; Ενοοείτε όργανο μαγνητικού εντοπισμού; Θα μου επιτρέψτε να είμαι πολύ φιλύποπτος....
Δεν έχω ασχοληθεί με την εύρεση νερού, γιατί δεν με ενδιέφερε.

Οι ανιχνευτές μετάλλων κάνουν αυτό που λέει το όνομά τους. Είναι κατασκευασμένοι με ηλεκτρονικά κυκλώματα και είτε το πιστεύετε είτε είστε φιλύποπτος δουλεύουν. Οι τεχνολογίες που βρίσκονται πίσω από τους ανιχνευτές διαφέρουν. Δεν είναι πιστεύω το θέμα μας να αναλύσω τον τρόπο που το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-02-09, 16:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα μπορούσατε να μου εξηγήστε κάτι.

Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ασχοληθεί αρκετά με τη ραβδοσκοπία, φυσική και ηλεκτρονική.
Το ότι δουλεύει η μέθοδος είναι γεγονός. Για να δουλέψει σωστά πρέπει αυτός που θα ασχοληθεί με τη ραβδοσκοπία να έχει υπομονή και επιμονή.
Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω ασχοληθεί με την εύρεση νερού, γιατί δεν με ενδιέφερε.
Με ποια είδους ραβδοσκοπία έχετε ασχοληθεί; Εμείς οι άσχετοι θεωρούμε την ραβδοσκοπία, σχετική για την εύρεση νερού.
Εσείς ποιους αποκαλείται ραβδοσκόπους, τους ναρκαλιευτές;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-02-09, 17:40
Το avatar του χρήστη sv2gww
sv2gww Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-19 15:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως αργοτερα ειπες και εσυ ο ιδιος, δεν αποκλειεται η ραβδοσκοπια να υφισταται ως φαινομενο, αρα τα παραπανω δεν αποτελουν ανταποδειξεις.

Μπορει στη ζωη σου να συναντησεις 100 'αυτοδιδακτους' τσαρλατανους η φαντασιοπληκτους κερδοσκόπους που να βασιζονται στην τυχη, και εναν (η κανεναν) που να ξερει οντως την τεχνικη και να εχει 80-90% επιτυχια. Εδω η στατιστικη δεν πρεπει να παιζει καποιο ρολο στο ερωτημα
Gildor υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά μεταξύ των 2: απ' την μία πλευρά έχω τις απόψεις των τεχνικών που ζουν απ' το επάγγελμα του γεωτρυπανιστή και έχουν μεγάλο πλήθος σχετικών παραδειγμάτων κι από την άλλη πλευρά είναι η δική μου θέση η οποία είναι πιο "ελαστική" από τη δική τους. Όπως δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι είμαστε μοναδικοί στο σύμπαν έτσι δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη αυτής της ικανότητας αυτής σε ορισμένο αριθμό ατόμων που ζουν ανάμεσά μας. Ή όποιας άλλης ικανότητας. Θεωρώ όμως ανέφυκτο το να πάρει κάποιος 2 ραβδιά-κλαδιά-σύρματα ή whatever στα καλά καθούμενα και να περιπλανιέται μέσα στους αγρούς παριστάνοντας τον ραβδοσκόπο κι από πίσω του να έχει ξαπλώσει κατά γης από τα γέλια σύσσωμο το χωριό του Αστερίξ. Γιατί αυτό τελικά μου περιγράφουν οι τεχνικοί που προανέφερα. Κι επειδή είμαι κι εγώ τεχνοκράτης, ας πούμε ότι γέρνω περισσότερο προς τη δική τους άποψη. Απλά, όχι 100%.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-02-09, 18:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει επιστημονική ανάλυση του φαινομένου.

Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζούμε στο 2009, δεν είμαστε στο μεσαίωνα.
Χμ!!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-02-09, 18:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι χμ βρε;

Επιστημη δε σημαινει και Αληθεια, αλλα αυτο το οποιο εχουμε ερμηνευσει.

Η ελλειψη επιστημονικης η λογικης εξηγησης για ενα φιανομενο μπορει μεν να διακινδυνευει το κυρος του αλλα δε συνεπαγεται απαραιτητα και ανυπαρξια του
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-02-09 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-02-09, 23:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ελλειψη επιστημονικης η λογικης εξηγησης για ενα φιανομενο μπορει μεν να διακινδυνευει το κυρος του αλλα δε συνεπαγεται απαραιτητα και ανυπαρξια του
Όχι , αλλά η πειραματική επιβεβαίωση της μη ύπαρξής του συνεπάγεται την ανυπαρξία του.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-02-09, 10:43
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσατε να μου εξηγήστε κάτι.
Με ποια είδους ραβδοσκοπία έχετε ασχοληθεί; Εμείς οι άσχετοι θεωρούμε την ραβδοσκοπία, σχετική για την εύρεση νερού.
Εσείς ποιους αποκαλείται ραβδοσκόπους, τους ναρκαλιευτές;
Εγώ ασχολήθηκα επί του αντικειμένου μου. Εύρεση χαμένων θησαυρών (χρυσές λίρες, αμπριά και κλειστά σπήλαια).
Ραβδοσκοπία θεωρητικά μπορεί να γίνει για οτιδήποτε.
Στο πόλεμο του Βιετνάμ, χρησιμοποιήθηκαν ραβδοσκόποι για την εύρεση των υπόγειων τούνελ των Βιετκόγκ. Στην Αμερική σήμερα χρησιμοποιούνται ραβδοσκόποι για την εύρεση κοιτασμάτων πετρελαίου. Στη Γερμανία και στην Αυστρία χρησιμοποιούνται για την εύρεση σωστής θέσης κατασκευής κτιρίων (αποφυγή ενεργειακών κόμβων).
Η ραδβοσκοπία εξελίχθηκε στην Αρχαία Ελλάδα. Κατά κόρον για την εύρεση του σωστού χώρου για την κατασκευή ναών και άλλων κτιρίων (αποφυγή ενεργειακών κόμβων, μέγιστη ενεργειακή φόρτιση χώρου).
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-02-09, 11:00
xmen Ο χρήστης xmen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 16:39
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι , αλλά η πειραματική επιβεβαίωση της μη ύπαρξής του συνεπάγεται την ανυπαρξία του.
Πως μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει την ύπαρξή του πειραματικά για κάτι το οποίο δεν γνωρίζει παρά μόνον ελάχιστα;
Πόσες φορές στην ιστορία των επιστημών δεν επιβεβαίωσαν πειραματικά γεγονότα που αργότερα απορρίφθηκαν ως λανθασμένα και μη έχοντα σωστή βάση;
Από τη στιγμή που υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα χρήσης της τεχνικής από ανθρώπους σε όλο τον κόσμο, πως γίνεται να υπάρχουν πειράματα που να επιβεβαιώνουν την μη ύπαρξή της;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-02-09, 11:01
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xmen Εμφάνιση μηνυμάτων
(αποφυγή ενεργειακών κόμβων, μέγιστη ενεργειακή φόρτιση χώρου)
Από ποιά ακριβώς επιστήμη περιγράφονται οι ενεργειακοί κόμβοι και η ενεργειακή φόρτιση χώρου ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.