Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Kαταναλωτής
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-11, 08:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Angry Μάθετε τι τρώτε



Δείτε με προσοχή αυτό το video, έχει να κάνει με την υγεία σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-11, 09:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτάσεις όμως δεν μας δίνουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-11, 09:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτάσεις όμως δεν μας δίνουν
δεν αγοράζω ποτέ μου κρέας λαχανικά και φρούτα από το σούπερ μάρκετ.

Πριν από καιρό είχα τσακωθεί αρκετά έντονα και δεν ξαναπάτησα, με σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μου, που εν μέσω καλοκαιριού, οι μόνες ντομάτες που είχε ήταν .... Ολλανδίας και ... Αργεντινής και τώρα τον χειμώνα, τα πορτοκάλια του ήταν όλα εισαγόμενα.

Όταν πάω στην λαϊκή, δεν θα πάρω ποτέ μου ντομάτα εκτός εποχής και εντός εποχής, δεν θα διαλέξω αυτές που είναι σαν βγήκαν με καρμπόν και είναι πολύ γυαλιστερές και κόκκινες κόκκινες. Αυτές έχουν φάει ΤΑ χημικά σε ψεκασμούς και λιπάσματα. Αν βρω ντομάτες σαν στραπατσαρισμένο λουκουμά, θα την προτιμήσω, αν έχει και ξερά μέρη απο ζουζούνια κλπ, πάλι θα την προτιμήσω.
Φέρνει πχ κάποιος παραγωγός, ντομάτες από την Λακωνία. Δεν χρειάζεται να εισαι ειδικός, περνάς και σου σπάει την μύτη. Δυστυχώς αυτές οι ντομάτες είναι 15 με 20 μερες τον χρόνο γύρω στα τέλη Αυγούστου. Είναι άσχημες αλλά την ανοίγεις και ξαναθυμάμαι τις άνυδρες ντομάτες που έτρωγα σαν παιδί.

Φέτος έβαλα 2-3 ντοματιές σε ζαρντινιέρα με φυσικό χώμα που έφερα. Επίσης έβαλα μελιτζάνα αγγουράκι και έχω και όλα μου τα μυρωδικά.

Στο κρέας εμπιστεύομαι κακώς ή καλώς σε φίλο μου κρεοπώλη, ψωνίζω απ' αυτόν πολλά χρόνια, με ξέρει και τον ξέρω. Ίσως να το πληρώνω πιο ακριβά, απλά έχω εμπιστοσύνη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-04-11 στις 10:04
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-11, 23:07
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάτι που μπορούμε να κάνουμε, όπως λέει και σε κάποιο σημείο του ντοκυμαντέρ, είναι να αγοράζουμε/τρώμε, φρούτα και λαχανικά εποχής.
Δηλάδη να μήν αγοράζουμε, αφού δεν μπορούμε να φυτεύουμε εμείς οι ίδιοι, φρούτα και λαχανικά που δεν είναι η εποχή τους.

Να προσπαθήσουμε να μυρίσουμε το φρούτο/λαχανικό αν γίνεται. Οι πιο πολλές ντομάτες τώρα δεν έχουν καθόλου άρωμα.

Να μην αγοράζουμε έτοιμες κοτομπουκιές για παράδειγμα ή σαλάμια από κοτόπουλο ή γαλοπούλα. Γιατί αν δείτε στα συστατικά τους περιέχει βιομηχανικά διαχωρισμένο κρέας (σύν όλα τα άλλα συστατικά).

Αυτό που ξέρω εγώ για βιομηχανικά διαχωρισμένο κρέας είναι τα κόκκαλα και οι πέτσες του ζώου (με λίγο κρέας που δεν κατάφεραν να βγάλουν εντελώς από πάνω τους) όλα μαζί αλεσμένα, σύν αρκετές σκόνες (συντηρητικά) όπου "δένουν" όλα μαζί και φτιάχνουν ένα ομοιογενές μείγμα.

Αν κόψετε στη μέση μια κοτομπουκιά θα δείτε οτι μοιάζει σαν σφουγγάρι στο εσωτερικό και αν την πιέσετε θα δείτε οτι είναι αρκετά ελαστική.

Έχετε δοκιμάσει να φάτε τώρα τελευταία σκορδάτο σαλάμι από μια μεγάλη εταιρία αλλαντικών; (που χρησιμοποιεί στις διαφημίσεις της ένα πράσινο αρκουδάκι). Εϊναι ένα πολύ σφιχτό, σκληρό, ελαστικό ( και όμως αυτές οι τρείς λέξεις δένουν απόλυτα όσων αφορά αυτό το προϊόν) μπαστούνι "κρέατος" με άρωμα σκόρδου και καμία άλλη γεύση (δεν καταλαβαίνω κάποια γεύση κρέατος).
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 16-04-11 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.