Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-07, 20:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Άχρηστες Πληροφορίες (useless trivia)

Μεσα στα ολα μας στραβα, εχουμε ενα τρομερο ενδιαφερον για οποιοδηποτε αχρηστη πληροφορια

μαθατε μια καινουργια λεξη που δεν πιστευατε οτι θα υπηρχε; μαθατε καποιο παραξενο ρεκορ; πληροφοηθηκατε για καποια αστεια στιγμη της ζωης καποιου διασημου; μαθατε τι γευση εχει η τηγανιτη κατσαριδα, η ποια χρονια ηταν η μεγαλυτερη αποσταση γης-σεληνης; ανακαλυψατε την προελευση καποιου συνηθειου, λεξης η εθιμου που δε σας απασχολησε ποτε πριν το μαθετε;

Αν ψαχνετε για μερος να το βγαλετε απο μεσα σας, αν σας επιασε μια ακατασχετη επιθυμια να το μοιραστειτε με καποιους, αν δε θελετε να παει χαμενη αυτη η πολυτιμη γνωση... αυτο ειναι το μερος :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-02-07 στις 21:03
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-07, 21:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεκιναω εγω με ενα διαδεδομενο chain mail...
------------------------------------------------

111,111,111² = 12,345,678,987,654,321

1 στους 4 αμερικανούς έχουν εμφανιστεί στην τηλεόραση!

Aν και ο πληθυσμός της Kίνας ξεπερνά το 1 δισεκατομμύριο, τα επίθετα είναι κάτι περισσότερο από διακόσια.

Αν χαθεί η πίεση της καμπίνας ενός αεροπλάνου, ο επιβάτης μπορεί να διατηρήσει τις αισθήσεις του μόλις για 18 δευτερόλεπτα.

Απ' όλες τις φυλές του πλανήτη, οι μόνοι που δεν χρησιμοποιούν τη φωτιά είναι οι Adaman και οι Πυγμαίοι.

Αράπικα φιστίκια είναι ένα από τα συστατικά του δυναμίτη!

Εάν μασάς τσίχλα ενώ καθαρίζεις κρεμμύδια δεν κλαις!

Είναι αδύνατον να αυτοκτονήσεις κρατώντας την αναπνοή σου.

Είναι αδύνατον να φταρνιστείς με τα μάτια ανοιχτά.

Ένα από τα πιο... δυσκολοχώνευτα επαγγέλματα υπήρξε το 18ο αιώνα στην Αγγλία. Πιο συγκεκριμένα, στις παράνομες λέσχες της εποχής ένας υπάλληλος ήταν επιφορτισμένος με την υποχρέωση να... καταπιεί τα ζάρια, σε περίπτωση που εισέβαλε η αστυνομία.

Ένας κεραυνός χτυπά κατά 6 φορές περισσότερο άντρες από ότι γυναίκες!

Η Βίβλος είναι το βιβλίο που κλέβουν πιο συχνά στην Αμερική!

Η Γη αυξάνει το βάρος της (καθημερινά) κατά 100 τόνους λόγω της πτώσης αστρικής σκόνης στην επιφάνειά της.

Η γιαπωνέζικη πολεμική επιχείρηση "Fu-Go" είχε ως στόχο να πλήξει το εσωτερικό των Η.Π.Α. με 9.000 μπαλόνια από ριζόχαρτο, γεμάτα υδρογόνο. Τελικά, μόνο ένα πέτυχε την αποστολή του, σκοτώνοντας μια γυναίκα και πέντε παιδιά στο Όρεγκον!

Η γλώσσα μια καμηλοπάρδαλης έχει το ίδιο μήκος με τη διάμετρο μιας 21'' τηλεόρασης!

Η καλντέρα στη Σαντορίνη είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο. Έχει 300 μέτρα ύψος και 11 χιλιόμετρα διάμετρο.

Η καμηλοπάρδαλη καθαρίζει τα αφτιά της με την γλώσσα της!

Η καρδιά της γαρίδας βρίσκεται στο κεφάλι της!

καρδιά του σκύλου χτυπά 40 φορές περισσότερο από την δική μας!

H κάρτα του Al Capone έγραφε πως είναι πωλητής επίπλων.

μνήμη του χρυσόψαρου διαρκεί περίπου 3 δευτερόλεπτα.

Η Παρασκευή και 13 θεωρείται άτυχη μέρα, γιατί την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου του 1307 ο Πάπας, σε συνεννόηση με τον βασιλιά της Γαλλίας, εξέδωσε μυστική διαταγή θανάτωσης των Ναϊτών Ιπποτών.

Η πρωτεύουσα της Βολιβίας, Λα Πας, η οποία βρίσκεται σε υψόμετρο 4.000 μέτρων, είναι σχεδόν άφλεκτη. Η περιεκτικότητα του αέρα σε οξυγόνο είναι τόσο μικρή, που μόλις και μετά βίας μπορεί να συντηρήσει τη φωτιά.

Η πρώτη βόμβα υδρογόνου ζύγιζε 65 τόνους και είχε το κωδικό όνομα "Ivy Make". Η ρίψη της έγινε το 1952 και η έκρηξη ήταν τόσο δυνατή, που εξαφανίστηκε κυριολεκτικά ένα από τα νησιά Μάρσαλ!

Η πρώτη διαφήμιση προφυλακτικών εμφανίστηκε στο περιοδικό "Τάτλερ", στο τεύχος της 12ης Μαΐου του 1709. Η τότε ονομασία τους ήταν "μηχανές που προστατεύουν από τα τραύματα της αγάπης"!

Η υψηλότερη θερμοκρασία που έχει καταγραφεί είναι 57,8 βαθμοί Κελσίου. Μάλιστα, σημειώθηκε δύο φορές: στις 13 Σεπτεμβρίου του 1922, στην Αλ Αζίζια της Λιβύης, και στις 11 Αυγούστου του 1933, στο Σεν Λούις του Μεξικού.

Η χαμηλότερη θερμοκρασία που σημειώθηκε ποτέ στη γη είναι -89,2 βαθμούς Κελσίου (Ανταρκτική 1983)

Η χειραψία παλιά γινόταν για να δείχνει κανείς πως είναι άοπλος!

Κάθε 30 δευτερόλεπτα κατατίθεται μία μήνυση στις ΗΠΑ.

Κάθε στιγμή το 70% των οδηγών του κόσμου υπερβαίνουν το όριο ταχύτητας!

Κατά τον Μεσαίωνα, τα ζώα δικάζονταν ακόμη και με την ποινή του θανάτου. Το 1386, ένα γουρούνι καταδικάστηκε σε απαγχονισμό (και αφού νωρίτερα του είχαν κόψει τα πόδια), με το αιτιολογικό της δολοφονίας ενός κοριτσιού. Πριν την εκτέλεση, είχαν ντύσει το γουρούνι με τα ρούχα του θύματος.

Μαφία (MAFIA) σημαίνει: Morte Allafrancia Italia Anela, δηλαδή: Θάνατος στη Γαλλία είναι της Ιταλίας ο πόνος!

Με εξαίρεση τις σημαίες της Ελβετίας και του Βατικανού που είναι τετράγωνες, οι σημαίες όλων των άλλων χωρών είναι ορθογώνιες παραλληλόγραμμες.

Μετά την περίφημη εισβολή των Η.Π.Α. στην Γρενάδα, τον Οκτώβριο του 1983, ο αμερικανικός στρατός έκανε 9.000 παρασημοφορήσεις. Αν και στην απόβαση συμμετείχαν μόνο 7.000 άνδρες...

Μέχρι τον 7ο μήνα της ζωής του, ένα μωρό έχει την δυνατότητα να αναπνέει και να καταπίνει ταυτόχρονα. Ένας ενήλικας δεν μπορεί να το κάνει ποτέ αυτό.

"Μικρό παιδί" και "Χοντρός άντρας" ήταν οι κωδικές ονομασίες που είχαν δώσει οι Αμερικανοί στις ατομικές βόμβες που έριξαν στη Χιροσίμα (6/8/45) και στο Ναγκασάκι (9/8/45)

Ο αναπτήρας εφευρέθηκε πριν από τα σπίρτα.

Ο Βασιλίσκος, ένα είδος σαύρας που ζει στην Νότιο Αμερική, μπορεί να περπατάει πάνω στο νερό, καθώς κινείται τόσο πολύ γρήγορα που δεν υπάρχει κίνδυνος να βουλιάξει.

Ο γεωσκώληκας έχει 5 καρδιές!

Ο ελέφαντας δεν φοβάται τα ποντίκια!

Ο ελέφαντας είναι το μόνο ζώο με 4 γόνατα!

Ο ελέφαντας είναι το μόνο θηλαστικό που δεν μπορεί να πηδήξει!

O Λουδοβίκος ο 14ος της Γαλλίας έκανε μπάνιο μόνο μια φορά τον χρόνο.

Ο Ντεκάρτ ανακάλυψε το "Σύστημα Συντεταγμένων", παρατηρώντας μια μύγα να περπατάει σ' ένα ταβάνι με πλακάκια.

O μέσος άνδρας βγάζει σε τριάντα χρόνια γύρω στο ένα κιλό γένια.

Ο Μότσαρτ δεν είχε πάει σχολείο!

Ο παράνομος τζόγος είναι πολύ διαδεδομένος στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, σε σημείο που οι ετήσιες εισπράξεις του ξεπερνούν τα συνολικά έσοδα των μεγαλύτερων βιομηχανιών της χώρας. Αντίθετα, οι Εσκιμώοι είναι ο μοναδικός λαός της γης που δεν ασχολείται με τυχερά παιγνίδια.

Ο πληθυσμός των προβάτων στην Αυστραλία είναι κατά 10 φορές μεγαλύτερος από των ανθρώπων!

Ο συνολικός αριθμός των τερμιτών που ζουν στον πλανήτη μας είναι δεκαπλάσια του πληθυσμού της γης!

Ο χρυσός είναι το μοναδικό μέταλλο το οποίο δεν σκουριάζει ακόμη κι όταν θαφτεί κάτω από τη γη για χιλιάδες χρόνια.

Οι γάτες μπορούν να βγάλουν 100 φωνητικούς ήχους, ενώ τα σκυλιά 10.

Οι γρύλοι ακούν μέσω τον γόνατων τους

Οι γυναίκες ανοιγοκλείνουν τα μάτια τους 2 φορές συχνότερα απ' ότι οι άντρες.

Οι δεξιόχειρες ζουν κατά μέσο όρο 9 χρόνια περισσότερο από τους αριστερόχειρες!

Οι επιβάτες τις πρώτης θέσης λαμβάνουν τρεις φορές περισσότερο οξυγόνο απ' τους επιβάτες της οικονομικής θέσης. Ο πιλότος του αεροπλάνου λαμβάνει 10 φορές περισσότερο οξυγόνο απ' όλους.

Οι επιστήμονες πίστευαν κάποτε πως αν ποτέ έφτιαχναν μια ατομική βόμβα, αυτή θα ήταν τόσο μεγάλη, που θα έπρεπε να μεταφερθεί στο στόχο με πλοίο. Σήμερα υπάρχουν πυρηνικές βόμβες ισχύος 1 κιλοτόνου, οι οποίες ζυγίζουν περίπου 6 κιλά.

Oι HΠA αγόρασαν την Aλάσκα από την Ρωσία προς 2,5 δεκάρες το στρέμμα και το Μανχάταν από τους Ινδιάνους με 24 δολάρια.

Οι νυχτερίδες πάντα στρίβουν αριστερά μόλις βγαίνουν από μια σπηλιά!

Οι περισσότεροι άνθρωποι περπατάνε 185.000 χλμ. κατά την διάρκεια της ζωής τους, τεσσερισήμισι φορές, δηλαδή, τον γύρο του κόσμου.

Πριν το θρίαμβο του Κώστα Κεντέρη, οι Αμερικανοί ήταν αήττητοι στα 200 μ. από το 1976.

Στα αντρικά πουκάμισα τα κουμπιά βρίσκονται στη δεξιά πλευρά, στα γυναικεία στην αριστερή!

Στην Κίνα γιορτάζουν τα γενέθλια μόνο κάθε δέκα χρόνια!

Στην Κίνα η νύφη ντύνεται στα κόκκινα και όχι στα λευκά!

Στην "Τορά", τον εβραϊκό νόμο που αποτελείται από τα πρώτα 5 βιβλία της Βίβλου, υπάρχουν 613 εντολές, από τις οποίες οι 365 είναι απαγορεύσεις!

Τα κραξίματα της πάπιας δεν έχουν αντίλαλο.

Τα μάτια μας έχουν πάντα το ίδιο μέγεθος εκ γενετής, αλλά οι μύτες και τα αυτιά μας συνέχεια μεγαλώνουν

Τα μήλα είναι αποτελεσματικότερα από την καφεΐνη στο να κρατούν τους ανθρώπους ξύπνιους το πρωί.

Τα χαρτονομίσματα δεν κατασκευάζονται από χαρτί -όπως πιστεύουν πολλοί. Στην πραγματικότητα είναι 74% βαμβάκι και 25% λινό.

Το 1608, ο Τζώρτζ Κένταλ ήταν ο πρώτος κρατούμενος που εκτελέστηκε στις Η.Π.Α. Έκτοτε, έχουν εκτελεστεί 19.200 άνθρωποι.

Το 1800 οποιοσδήποτε δεν είχε καταφέρει να αυτοκτονήσει στη Αγγλία καταδικαζόταν σε θανατική ποινή!

Το 1956, οι Ολυμπιακοί Αγώνες διεξήχθησαν στην Μελβούρνη. Όχι όμως και τα αγωνίσματα της ιππασίας, τα οποία, εξαιτίας μιας μεγάλης επιδημίας που αποδεκάτιζε τα ζώα στην Αυστραλία, έγιναν στην Σουηδία.

Το 1967, το εσωτερικό σημείωμα της CIA που αναφερόταν στα σχέδια για τη δολοφονία του Φιντέλ Κάστρο περιλάμβανε 133 σελίδες.

Το 62 μ.Χ., ο Νέρωνας έστειλε σκλάβους στα Απέννινα Όρη, για να του φέρουν φρέσκο χιόνι. Όταν επέστρεψαν οι σκλάβοι, ο Νέρωνας πήρε το χιόνι, πρόσθεσε φρούτα και μέλι και το έφαγε ως παγωτό.

Το 90% των πληροφοριών που συλλέγουν και αναλύουν οι άνθρωποι της CIA προέρχεται από "ανοιχτές" πηγές, όπως είναι τα τηλεοπτικά δίκτυα, οι εφημερίδες, τα περιοδικά, κτλ.

Το ανθρώπινο σώμα έχει 45 μίλια νεύρα.

Το λαμπερότερο μέρος της Γης που φαίνεται από το Διάστημα είναι το Las Vegas.

Το νομικό καθεστώς για τη γυναίκα, στην Ελλάδα, προσδιοριζόταν έως το 1975 από τον Αστικό Κώδικα του 1940 (έργο του Μεταξά). Εκεί καθοριζόταν ότι "ο άνδρας είναι η κεφαλή της οικογένειας" και ότι "επί διαφωνίας, υπερισχύει η γνώμη του ανδρός".

Το πιο δυνατό ζώο είναι ένα ...σκαθάρι (Scarabaeidae) που συναντάται κυρίως σε τροπικές ζώνες. Μετρήθηκε ότι μπορεί να σηκώσει 850 φορές το βάρος του. Σαν να σήκωνε ένας μέσος άνθρωπος 64 τόνους.

Τουλάχιστον άλλοι 9.000.000 άνθρωποι έχουν γενέθλια την ίδια μέρα με εσένα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-07, 15:25
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...καπου διαβασα οτι μετα απο ερευνες τα τελευταια 80 χρονια, δεν υπαρχει καμια φωτογραφια στρουθοκαμηλου που να βαζει το κεφαλι της στο εδαφος.
(δεν ειμαι και τοσο σιγουρη ομως!!!!)
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-07, 15:45
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Από το ΒΗΜΑgazino, έχω για σας και μόνο, την αποκλειστική πληροφορία, πως ο αμερικανός γερουσιαστής Τζόζεφ Μακάρθι (ο ...της παράνοιας του μακαρθισμού), πέθανε αλκοολικός.

__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-07, 15:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
...καπου διαβασα οτι μετα απο ερευνες τα τελευταια 80 χρονια, δεν υπαρχει καμια φωτογραφια στρουθοκαμηλου που να βαζει το κεφαλι της στο εδαφος.
(δεν ειμαι και τοσο σιγουρη ομως!!!!)
κι εγω εχω διαβασει σε ενα παιδικο περιοδικο (τα ΣΑΙΝΙΑ νομιζω) οτι αυτο δεν εχει παρατηρηθει ποτε. Το πως ξεκινησε ο μυθος, δεν ξερω αλλα θα το ψαξω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-07, 16:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οριστε καποιες ενδιαφερουσες λεξεις, που ξερετε τι σημαινουν αλλα ισως δεν εχετε ξανακουσει ποτε

Αναγραμματισμος: ε, ξερετε τι ειναι. Ο Νταν Μπραουν εχει παιξει πολυ με αυτους. Ενας γνωστος εδω και χρονια 'θρησκευτικος' αναγραμματισμος υπαρχει στα λατινικα: ο Πιλατος ρωταει τον Ιησου 'quid est veritas?' ('τί είναι η αλήθεια;') το οποιο μπορει να γινει 'est vir qui adest' ('ειναι ο ανθρωπος που βρισκεται εδω')

Παγγραματισμος (παν-γραμματισμος): μια φραση που περιλαμβανει ολα τα γραμματα μιας αλφαβητου και χρησιμοποιειται στην επιδειξη γραμματοσειρων. Το πιο γνωστο σε μας ειναι ισως ειναι το The quick brown fox jumps on the lazy dog. Στα ελληνικα εχουμε:

Γαζίες καὶ μυρτιὲς δὲν θὰ βρῶ πιὰ στὸ χρυσαφὶ ξέφωτο
Ξεσκεπάζω τὴν ψυχοφθόρα βδελυγμία.
Ζαφείρι δέξου πάγκαλο, βαθῶν ψυχῆς τὸ σῆμα
.

Παλινδρομο η Καρκινικη λεξη: μια λεξη η φραση η οτιδηποτε που διαβαζεται το ιδιο μπρος και πισω. Πχ. σοφός, Αννα, Σαββας, νιψον ανομηματα μη μοναν οψιν. Στα Αγγλικα τετοιες λεξεις ειναι οι level, civic. Μια καθημερινη μακρυτερη καρκινικη λεξη ειναι η φινλανδικη Saippuakauppias που σημαινει 'πωλητης σαπουνιου'... Καρκινικη ημερομηνια ηταν η 20:02 20/02/2002

Emordnilap: στα αγγλικα ονομαζεται ετσι η λεξη που αν τη διαβασεις αναποδα γινεται αλλη λεξη. Παραδειγμα στα αγγλικα: desserts – stressed

Αμφιγραμμα: ενα σημα, σχεδιο η λογοτυπο, που διαβαζεται ακριβως το ιδιο και στον καθρεφτη η αν το γυρισεις αναποδα. Αυτο ειναι σχεδιαστικο τρικ και οχι λεκτικο. Ενα παρδειγμα ειναι το λογοτυπο της εταιρειας New maN

Αlliteration: εκφραση δυο η περισσοτερων λεξεων (η ονομα) που αρχιζουν απο το ιδιο γραμμα... πχ Πητερ Παν, Κοκα Κολα, Μπιγκ Μπανγκ

CamelCase: μια σύνθετη λεξη (κυριως τιτλος η ορολογια προγραμματισμου) η οποια συνηθως αποτελειται απο δυο συνθετικά, και παντα γραφεται με δυο κεφαλαια γραμματα. Πχ. McDonald, SpongeBob (), OpenOffice. Σε αυτη την κατηγορια ανηκουν λεξεις οπως iPod, eMule

Λεξη κανγκουρω: μια λεξη που αν της αφαιρεσεις καποια γραμματα, αποκτα παρομοιο νοημα. Στα αγγλικα QUIEscenT που γινεται quiet

Αναδρομα ακρωνυμα: αρχικα τα οποια αναφερονται στον εαυτο τους. Πχ GNU = GNU is not Unix, PLD = PLD Linux Distribution

Αστειες φρασεις οπως 'γλωσσεψα την μπερδα μου' που ονομαζουμε Σαρδαμ προς τιμη καποιου Μαρδα, στα αγγλικα ονομαζονται spoonerisms προς τιμη του πατερα William Archibald Spooner που ειχε, οπως και ο Μαρδας, μεγαλη εφεση στο να μπερδευει τα γραμματα

Οταν ενας χαρακτηρας ειναι συνωνυμος με καποιο υπαρκτο η ιστορικο ατομο (πχ ο Τζων Λοκ του Lost), αυτο ονομαζεται Tuckerization προς 'τιμη' του συγγραφεα Wilson Tucker που μνημονευε γνωστους και φιλους του ως ηρωες στις ιστοριες του

Αυτογραμματισμος: μια φραση που αναφερεται στο εαυτο της. Πχ

Απαγορευεται να διαβαζετε αυτη τη φραση
Αυτη η προταση εχει μονο εφτα λεξεις
This sentence contains only three a's, three c's, two d's, twenty-five e's, nine f's, four g's, eight h's, twelve i's, three l's, fifteen n's, nine o's, eight r's, twenty-four s's, eighteen t's, five u's, four v's, six w's, two x's, and four y's.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-02-07 στις 10:52
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-07, 16:52
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μισέλ, εσύ μπορεί να λες οτι είναι άχρηστες ως επι το πλείστον πληροφορίες, αλλά εγώ τις βρήκα δοασκεδαστικότατες. Για να μη σου πω οτι αρκετά πράγματα από τα παραπάνω, χάρηκα που τα πλροφορήθηκα. Απλώς ... έχω μνήμη χρυσόψαρου!
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισέλ, εσύ μπορεί να λες οτι είναι άχρηστες ως επι το πλείστον πληροφορίες, αλλά εγώ τις βρήκα δοασκεδαστικότατες.
Για αυτο και ειναι σε αυτο το κλαμπ :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-07, 17:43
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ, όσοι γράφουν/διαβάζουν πολύ και στα αγγλικά τις χρησιμοποιούν τις λέξεις αυτές.

Βρήκα πολύ διασκεδαστικές τις πληροφορίες παραπάνω.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-07, 11:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οσοι βλεπουμε 'μικιμάου', σίγουρα έχουμε δει κάποια παράξενη homemade εφεύρεση που έχει φτιάξει πχ ο Τομ για να πιασει τον Τζέρρυ με αντικειμενα που βρισκονται στο σπιτι.

Οι μηχανές αυτές έχουν την εξής αλυσιδωτή φιλοσοφία (για παράδειγμα):
1. καίει ένα κερί
2. όταν φτάσει σε ένα σημείο, καίει ένα σχοινί
3. Πέφτει μία μπάλα που ήταν κρεμασμένη απο το σχοινί και κυλάει σε ένα σωλήνα
4. Στο τέλος του σωλήνα, ακουμπάει ένα ντόμινο
5. Το ντόμινο ρίχνει ένα άλλο ντόμινο και στο τέλος το τελευταιο ριχνει μια μπαλα απο ενα τραπεζι μεσα σε ένα κρεμασμένο καλάθι
6. Το καλάθι απο το βάρος της μπάλας κατεβαίνει και απο την άλλη πλευρά ανεβάζει ένα βαρίδι
7. Μόλις ανέβει σε ένα σημείο το βαρίδι, σπρώχνει μια άλλη μπαλα η οποία κυλάει σε μια ράμπα
8. κλπ :Ρ

Αν έχετε αναρωτηθεί ποιος πρωτοσκέφτηκε αυτες τις μηχανές και πώς λέγονται, σήμερα θα λυθεί η απορία σας: ονομάζονται Rube Goldberg, απο τον καρτουνίστα-μηχανικό που τις πρωτοεμπνεύστηκε

Εδώ μπορείτε να δείτε πραγματικό βίντεο μιας Rube Goldberg που κατασκευάστηκε στο σπίτι

http://www.chilloutzone.de/files/pla...CeeWCejXnHAS/c
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 23-06-07 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-08, 15:08
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πράγματα που ίσως δε γνωρίζετε :p

1. Οι πιο νέοι γονείς στον κόσμο ήταν 8 και 9 ετών στην Κίνα το 1910.

2. Κάθε βασιλιάς που κοσμεί τα τραπουλόχαρτα, είναι μεγάλος ιστορικός βασιλιάς:

ΜΠΑΣΤΟΥΝΙΑ- Βασιλιάς Δαβίδ,

ΚΟΥΠΕΣ- Καρλομάγνος,

ΣΠΑΘΙΑ -Μέγας Αλέξανδρος

ΚΑΡΟ- Ιούλιος Καίσαρας

3. 111.111.111 x 111.111.111 = 12.345.678.987.654.321

4. Το άγαλμα ενός ανθρώπου πάνω σε άλογο όπου το άλογο έχει και τα δυο μπροστινά του πόδια στον αέρα ,σημαίνει πως αυτός πέθανε στη μάχη.

Εάν το άλογο έχει το ένα μπροστινό πόδι στον αέρα ,τότε ο άνθρωπος πέθανε από τραύματα που υπέστη στην μάχη.

Εάν το άλογο έχει και τα 4 πόδια στη γη , τότε το άτομο είχε φυσικό θάνατο.

5. 'I am.' : Είναι η πιο σύντομη ολοκληρωμένη πρόταση στην Αγγλική γλώσσα.

6. Ερώτηση : Τι συμβαίνει πιο συχνά τον Δεκέμβριο από τους άλλους μήνες ?

Aπάντηση: ΣYΛΛΗΨΗ.

7. Ερώτηση: Αν συλλαβίσεις στα αγγλικά τους αριθμούς,πότε θα βρεις για πρώτη φορά το γράμμα "a" ?

Aπάντηση: One thousand.

8. Ερώτηση: Tι κοινό έχουν , το αλεξίσφαιρο γιλέκο, ο υαλοκαθαριστήρας αυτοκινήτου , η έξοδος κινδύνου και οι εκτυπωτές laser ?

Aπάντηση: Oλα έχουν επινοηθεί από γυναίκες.

9. Ερώτηση: Πιο είναι το μόνο φαγητό που δεν χαλάει? Aπάντηση: Το μέλι

10. Στα χρόνια του Shakespeare, τα στρώματα των κρεβατιών κατασκευάζονταν από σχοινιά. Όταν τραβούσαν τα σχοινιά ,έσφιγγε το στρώμα και έκανε το κρεβάτι σταθερό ,για ύπνο. Έτσι βγήκε η φράση 'goodnight, sleep tight'.

11. Στην Βαβυλώνα 4.000 χρόνια πίσω συνηθιζόταν για τον μήνα μετά τον γάμο ,ο πατέρας της νύφης να προσφέρει στον γαμπρό ένα <υδρομέλι> για να πίνει. Το υδρομέλι ήταν μπύρα με μέλι και επειδή το ημερολόγιο τότε βασιζόταν στην σελήνη (moon), ο μήνας αυτός ονομάστηκε honeymoon.

12. Στην αρχαία Αγγλία κάποιος δεν μπορούσε να κάνει σεξ εκτός και αν είχε την συγκατάθεση του Βασιλιά (εξαιρούνταν τα μέλη της βασιλικής οικογένειας). Όποιοι ήθελαν να αποκτήσουν παιδί, έπαιρναν την συγκατάθεση του Βασιλιά και έτσι τους δινόταν μια μεταλλική πλάκα που κρεμούσαν στην πόρτα τους όταν έκαναν σεξ. Η πλάκα έγραφε ότι διέπρατταν F.U.C.K. δηλαδή "Fornication Under Consent of the King" (συνουσία υπό την συγκατάθεση του Βασιλιά).

13. Στη Σκοτία , ένα νέο παιχνίδι επινοήθηκε. Ο τίτλος του ήταν << Gentlemen Only, Ladies Forbidden >> έτσι η λέξη GOLF εισήχθη στην Αγγλική γλώσσα.
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-08, 15:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα εχουμε ξαναπει εδω, δεσποινις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-08, 16:40
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εχουμε ξαναπει εδω, δεσποινις
η επανάλυψη μήτηρ μαθήσεως..τα χαμε μάθει; δεν τά χαμε μάθει :P

τεσπα..σόρι που δεν το θυμόμουν..σβύστα γκιλάκο αφού υπάρχουν ήδη..
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-08, 18:02
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
3. 111.111.111 x 111.111.111 = 12.345.678.987.654.321
Αυτό δεν είναι καθόλου αξιοπερίεργο, είναι λογικότατο (φυσικά για τον αμερικάνο που έγραψε το chain email που παραθέτεις, τα μαθηματικά είναι τόσο μυστηριώδες πράγμα όσο η προέλευση του μπιφτεκιού του burger στο McDonalds).

Κώδικας:
   11
×  11
-------
   11
+ 11
------
  121

      1111
×     1111
----------
      1111
     1111
    1111
+  1111
----------
   1234321
Θυμήσου από το δημοτικό πώς γίνεται ο πολλαπλασιαμός πολυψηφίων και είναι ολοφάνερο γιατί συμβαίνει αυτό.

Και μπορείς να το επεκτείνεις. Αυτό το «αξιοπερίεργο» αποτέλεσμα βγαίνει για κάθε αριθμό n = Σ10^i (0<=i<=9). Σε βάση 10 δουλεύει για τους αριθμούς 1, 11, 111, 1.111, 11.111, 111.111, ..., 111.111.111.

Δουλεύει σε κάθε βάση! Σε βάση m > 2 δουλεύει για μέχρι m-1 ψηφία. Πχ σε βάση 16: 111.111.111.111.111 × 111.111.111.111.111 = 123456789ABCDEFEDCBA987654321.

Αν θες ένα πραγματικά «αξιοπερίεργο», τότε κάτσε και σκέψου την κομψότατη ταυτότητα του Euler που λέει ότι e^(πi) = -1 και μετά αναρωτήσου γιατί οι λογάριθμοι με βάση e λέγονται «φυσικοί» λογάριθμοι. Για έξτρα μαθηματική κομψότητα, ρίξε μια ματιά στη Χρυσή Τομή και στην ακολουθία του Fibonacci.


12. Στην αρχαία Αγγλία κάποιος δεν μπορούσε να κάνει σεξ εκτός και αν είχε την συγκατάθεση του Βασιλιά (εξαιρούνταν τα μέλη της βασιλικής οικογένειας). Όποιοι ήθελαν να αποκτήσουν παιδί, έπαιρναν την συγκατάθεση του Βασιλιά και έτσι τους δινόταν μια μεταλλική πλάκα που κρεμούσαν στην πόρτα τους όταν έκαναν σεξ. Η πλάκα έγραφε ότι διέπρατταν F.U.C.K. δηλαδή "Fornication Under Consent of the King" (συνουσία υπό την συγκατάθεση του Βασιλιά).
Τσου! Urban legend. http://www.snopes.com/language/acronyms/fuck.asp


13. Στη Σκοτία , ένα νέο παιχνίδι επινοήθηκε. Ο τίτλος του ήταν << Gentlemen Only, Ladies Forbidden >> έτσι η λέξη GOLF εισήχθη στην Αγγλική γλώσσα.
Επίσης Urban legend. http://www.snopes.com/language/acronyms/golf.asp

Και τελείως άσχετα μ'αυτό, εγώ ο κακομοίρης έφυγα να σπουδάσω στη Σκωτία και επαναπατρίστηκα από τη Σκοτία. Πότε μετακόμισα από τη Σκωτία στη Σκοτία;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-08, 19:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τελείως άσχετα μ'αυτό, εγώ ο κακομοίρης έφυγα να σπουδάσω στη Σκωτία και επαναπατρίστηκα από τη Σκοτία. Πότε μετακόμισα από τη Σκωτία στη Σκοτία;
Όχι στη Σκωτία βρε! Έχω μια ψευδοροφή στο σπίτι που σε μία σκοτία της γίνονται αυτά. Απόδειξη ότι υπάρχει μικρόκοσμος μιας και είναι πολύ δύσκολο να την καθαρίσεις εκεί που είναι...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.