Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 08-10-08, 18:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είπα ότι μέχρι τα επτά του χρόνια, το παιδί σε συνδυασμό έμφυτης ψυχοσύνθετης και ανατροφής, θα δημιουργήσει αύριο τον εγκληματία.

Ο γονιός πρέπει να πάει και φυλακή για την κακή ανατροφή ανηλίκου, για να μάθουν όλοι ότι την ανατροφή των παιδιών, δεν την αφήνουμε στην τύχη.
Σαφώς κι έχει ευθύνη και κανείς δε μπορεί να υποστηρίξει απόλυτα το αντίθετο. Άλλωστε δε φτάνει μόνο το τι λέμε στα παιδιά μας, αλλά το τι κάνουμε αυθορμήτως και καθημερινά. Δε φτάνει να λέμε "πρέπει να σέβεσαι τους μεγαλύτερους" και μετά να βρίζουμε τη γιαγιά που περνάει το δρόμο και μας ενοχλεί. Τα παιδιά μιμούνται αυτά που βλέπουν κι όχι αυτά που τους "διδάσκουμε". Δεν τους αρκεί η θεωρία, αντιγράφουν την πράξη.

Από την άλλη το να τιμωρηθούν οι γονείς είναι λογικό ως προς την άποψη των ευθυνών τους.
Αυτό όμως δεν απαλλάσει το παιδί από την πράξη του και από τον κίνδυνο να γίνει ένας τέλειος εγκληματίας. Αφού είχε το μυαλό σε αυτή την ηλικία να ξεπεράσει όλες τις δυσκολίες ασφαλείας και να φτάσει στο στόχο του... τι θα καταφέρει σε δέκα χρόνια;...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 08-10-08, 18:34
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό αγγίζει άμεσα όλους σας γι αυτό και το κάνατε γαργάρα ε;
Φυσικά...
όχι Χρήστο, δεν το κάναμε γαργάρα.
είναι ακριβώς το ίδιο, μόνο που εκδηλώνεται διαφορετικά.
μπορεί κάποτε που τα παιδιά μεγαλώναμε διαφορετικά, οι γονείς μας να μη δίναν σημασία, ίσως να το θεωρούσαν και "μαγκιά"
τώρα όμως, αν έβλεπα στο παιδί μου τέτοιου είδους συμπεριφορά θα ανησυχούσα ιδιαίτερα.
πρώτα απ' όλα είναι απονιά, σκληρή καρδιά, επιθετικότητα.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 08-10-08, 18:42
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μου φαινεται οτι κανεις σας δεν ειδε εκεινη την φοβερη ταινια "Ο καλος γιος", βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα...εκει ητανε το παιδι της οικογενειας και ο αδερφος του που ητανε υιοθετημενος.Απιστευτη οικογενεια, φοβερη μανα,φοβερος πατερας, γεματοι αγαπη για τα παιδια και μεταξυ τους, τελεια με λιγα λογια.Και ομως, το παιδι τους εγινε δολοφονος, ενω το "ξενο" ητανε απιστευτα καλος.Οταν γινεσαι δολοφονος στα 10 σου, και παιζεις τετοιο θεατρο και ολα τα σχετικα και φτιαχνεις ολοκληρα σχεδια απλα για να νιωθεις καλα με τον πονο των αλλων, που ακριβως ευθυνονται αυτοι οι γονεις? Δεν συμβαινει μονο στις προβληματικες οικογενειες....
Το τραγικο ειναι οτι στο τελος η μανα επρεπε να διαλεξει ποιον να σωσει απο το θανατο...και διαλεξε το αλλο παιδι...κατι λεει αυτο νομιζω.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 08-10-08, 18:43
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι οι γονείς δεν έχουν καμιά ευθύνη για ένα 7χρονο παιδί. Φτάνεις στο άλλο άκρο.
εγω ειπα και το ξαναλεω για να γινεις φονιας πρπει να το εχεις μεσα σου..

απο τους γονεις εξαρταται αν το παιδι θα εχει τροπους, κοινωνικη συμπεριφoρα. κωδικα ντυσιματος.μορφωση ειδικη και γενικη και χιλιαδες αλλα ..ακομα και η ψυχικη και σωματικη υγεια..αλλα για πες μου απο χιλιαδες ακαταλληλους γονεις που υπαρχουν και που το ξερουμε και το διαβαζουμε ειδες ολα τα παιδια να γινονται δολοφονοι;; παιδακια και των δυο φυλων που βιαστηκαν απο τους γονεις τους γιναν ολα δολοφονοι;; παιδακια που μεγαλωσαν με βασανιστηρια γιναν ολα δολοφονοι;;

αντε μπραβο λοιπον καταλαβε οτι αυτο που σου δινει η φυση σε καθοριζει κι αν εχεις το "χαρισμα" του φονια φονιας θα γινεις εστω κι αν ο μπαμπας σου ειναι ο γκαντι και μαμα σου η αγια φιλοθεη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 09-10-08 στις 02:36
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 08-10-08, 23:24
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Για όσους και όσες έχουν γνήσιο ενδιαφέρον:

1. θα μπορούσαν να διαβάσουν το βιβλίο "Πλάθοντας ανθρώπους" της Virginia Satir.

2. επίσης όσοι είστε γονείς με παιδιά στο δημοτικό, στο γυμνάσιο ή και στο λύκειο πιθανόν θα γνωρίζετε για το πρόγραμμα Συμβουλευτικής Γονέων (του Υπουργείου Παιδείας). Πραγματικά εκεί γίνεται κάτι πολύ ουσιαστικό για τους γονείς και κατ' επέκταση τα παιδιά.

(Αν θέλετε οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση για τα προηγούμενα μέσω προσωπικού μυνήματος).
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 09-10-08, 11:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ειπα και το ξαναλεω για να γινεις φονιας πρπει να το εχεις μεσα σου..
Ακόμα και τόσο απόλυτα να είναι τα πράγματα Γιώργο, δεν ξυπνάει κανείς και λέει, σήμερα θα γίνω φονιάς. Δεν μπορεί να μην έχει δώσει ενδείξεις, δεν μπορεί να μην έχει περίεργη, τουλάχιστον, συμπεριφορά.

Είχαν ενδιαφερθεί οι γονείς, κατάλαβαν ότι κάτι δεν πάει καλά; Μπας και αδιαφορούσαν τελείως; Μπας και τους ήταν μπελάς; Μπας και τα παραδείγματα οικογενειακής συμπεριφοράς έδειχναν τον δρόμο του;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 09-10-08, 11:36
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Μήπως ζούμε την υπερβολή;

Μήπως απλά το παιδάκι χάθηκε το πρωί στον κήπο... έμεινε στο χώρο των ιγκουανόσαυρων και από την ευγνωμοσύνη του για τη φιλοξενία, τα έπνιξε στις αγκαλιές και τα φιλιά;

Βρέθηκε το όπλο του εγκλήματος; Όχι πείτε εσείς που τα ξέρετε όλα!!!

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 09-10-08, 12:10
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι το όπλο βρέθηκε ήταν κεφτεδάκια του Στέλιου
(το λέω από την ζήλια μου διότι ΔΕΝ τα δοκίμασα ΑΚΟΜΑ).
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 18-10-08, 02:02
dileni Ο χρήστης dileni δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-10-08 03:21
ok rrr

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
να δεις που θα ηταν δημοσιοι υπαλληλοι ελληνικης καταγωγης


Ενώ το θέμα είναι τραγικό με έκανες και γέλασα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 19-10-08, 10:12
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon Ο χρήστης epsilon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 22:42
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με απλά λόγια εδώ συζητάμε αν ο χαρακτήρας του ανθρώπου, γεννιέται ή φτιάχνεται;

Προσωπικά αγνοώ, την άποψη που έχουν περί αυτού, οι ειδικοί ψυχολόγοι και σας υπόσχομαι να υποβάλω αυτή την ερώτηση και αν έχω απαντήσεις θα σας τις μεταφέρω.
Νομίζω οι ψυχίατροι θα έχουν ίσως πιο ευρεία γνώση στο αντικείμενο, γιατί δεν ασχολούνται μόνο με την ψυχή αλλά και με το σώμα, συνεπώς και τους γενετικούς παράγοντες, μέχρι εκεί τουλάχιστον που έχει φτάσει η επιστήμη.

Η άποψή μου, από την εμπειρία μου και λογικούς συλλογισμούς, είναι ότι γεννιόμαστε όχι με στοιχεία χαρακτήρα, αλλά με τάσεις. Το πώς θα εξελιχθούν, σε καλή ή κακή εφαρμογή τους, είναι άλλο θέμα. Δηλαδή, δεν υπάρχει γενετική ηθική, δεν υπάρχουν καλά DNA και κακά DNA.

Παρατηρώ παιδιά, στη γειτονιά μου και αλλού, που είναι πιο "σκληρά", π.χ. δεν κλαίνε όταν χτυπούν, κάποια άλλα πάλι είναι πιο "ευαίσθητα". Νομίζω πως το συγκεκριμένο παιδί στο περιστατικό με τους κροκόδειλους ανήκει στην πρώτη κατηγορία και σε καμιά περίπτωση δεν "γεννήθηκε φονιάς" αλλά γεννήθηκε με έντονα ένστικτα επιβίωσης, ή αν θέλετε με "πιο άγρια ένστικτα".

Τι άλλο, εκτός από φονιάδες, μπορούν να γίνουν αυτά τα παιδιά όταν μεγαλώσουν; Μα πυροσβέστες, ΕΜΑΚτζίδες, εκπαιδευτές σκύλων... Δεν μπορούν να τα κάνουν όλοι αυτά. Και εκεί νομίζω είναι ο ρόλος της οικογένειας και της κοινωνίας.

Όσο για την ηλικία του, νομίζω ότι στα 10 του, ναι, σαφώς μπορούν τα πράγματα να αναστραφούν. Κι αυτό εξαρτάται από την κοινωνία, πλέον, και τις δομές του κράτους. Παιδιά τοξικοεξαρτώμενα που παίρνουν στροφή στη ζωή τους, ακόμα και με βεβαρυμένο παρελθόν, είναι πολύ μεγαλύτερης ηλικίας.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην epsilon για αυτό το μήνυμα:
Easty (19-10-08)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.