Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-06, 16:18
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Gps ???

Ξέρει κανείς από pocket pc με gps?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-06, 17:11
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Μάλιστα , πές μου πώς μπορώ να βοηθήσω . Πληροφοριακά, έχω το ROUTE 66 για την Αθήνα πάνω σε ένα Jornada και με CF GPS της Globalsat.

Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-06, 22:20
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Ανδρέα, πρόσφατα αγόρασα το Fujitsu Siemens Loox N560 με το Destinator PN.

Έχει ενσωματωμένη τη κεραία του GPS (μερικοί λένε ότι έτσι δεν έχει την καλύτερη δυνατή λήψη).

Πάντως, μέχρι τώρα, μέσα στην Αθήνα (ψηλά κτήρια κλπ) βλέπει σχεδόν πάντα πάνω από 4 (απαραίτητους για τον εντοπισμό θέσης) δορυφόρους.

Έχεις, ή σκέπτεσαι να αγοράσεις (τι γίνεται, έχασες τον ... προσανατολισμό σου) ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-06, 00:03
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
To globalsat με την επιπρόσθετη κεραία είχε εκπληκτική λήψη , σταθερά 7-8 δορυφόρους και εξαιρετική ακρίβεια. Ίσως έκανα λάθος που τελικά το "σκότωσα" για ένα bluetooth το οποίο δυστυχώς λόγω του οτι η επικοινωνία δεν είναι απόλυτα άμεση έχει μια μικρή καθυστέρηση. Το δοκίμασα στην Αθήνα μόνο με το κινητό και ένα απλό πρόγραμμα που λεει τις συντεταγμένες και διαπίστωσα λήψη 4-5 δορυφόρων, όχι και άσχημα. Δεν ξέρω πώς θα συνεργάζεται με πρόγραμμα πλοήγήσης , προσπαθώ να ψαρέψω απο το ebay καμιά CF Bluetooth για το Jornada οπότε και η σύγκριση θα είναι άμεση.

Η πλοήγηση με το GPS είναι συναρπαστική αλλά θέλει προσοχή, εγώ το απομάκρυνα άρον άρον απο το αυτοκίνητο γιατί παραλίγω να φιληθώ με άλλα αυτοκίνητα, πραγματικά αποσπάει την προσοχή !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-06, 12:01
powerbyte Ο χρήστης powerbyte δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-10-06 20:11
Μπορείς να μου πείς που βρήκες το N560 γιατί εβδιαφέρομαι να πάρω. Εχω ήδη το N500 + desintator. Γνωρίζω ότι το n560 έχει ανάλυση 640x480. To destinator τρέχει κανονικά, είναι τα γράμματα ή τα εικονίδια μικρότερα; Παλαιότερες εφαρμογές που είναι γραμμένες για 320x240 τρέχουν κανονικά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-06, 19:41
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από powerbyte
Μπορείς να μου πείς που βρήκες το N560 γιατί εβδιαφέρομαι να πάρω. Εχω ήδη το N500 + desintator. Γνωρίζω ότι το n560 έχει ανάλυση 640x480. To destinator τρέχει κανονικά, είναι τα γράμματα ή τα εικονίδια μικρότερα; Παλαιότερες εφαρμογές που είναι γραμμένες για 320x240 τρέχουν κανονικά;
Το Ν560 έχει σαφώς καλύτερη οθόνη (640Χ480) και ταχύτερο επεξεργαστή. Είναι το ίδιο κομψό με το Ν500 και πολύ ελαφρύ.

Το Destinator PN τρέχει μια χαρά. Τα γράμματα και τα εικονίδια είναι τα ίδια σε μέγεθος. Το Destinator 6 που πρόκειται να κυκλοφορήσει (ήδη σε beta) θα εκμεταλλεύεται (σίγουρα στα εικονίδια, αλλά όχι στους χάρτες) την μεγαλύτερη ανάλυση του Ν560. Υπόψη ότι, αν έχεις αγοράσει το PN, έχεις δωρεάν αναβάθμιση στο 6.

Τώρα, για το Ν560, εγώ το αγόρασα από το www.pda4u.gr (μαζί με το Destinator PN) στα 660€ (520 + 140 αντίστοιχα) με ΦΠΑ. Το παρήγγειλα την προηγούμενη Τρίτη και τα παρέλαβα την επόμενη ημέρα (με ταχυμεταφορά), σε λιγότερο από 24 ώρες. Ήταν βέβαια ετοιμοπαράδοτο.

Μπορείς να συγκρίνεις τιμές και διαθεσιμότητα, για αγορά μέσω Internet, χρησιμοποιόντας το www.skroutz.gr

Το αν τρέχουν προγράμματα γραμμένα για ανάλυση 320Χ240, εξαρτάται από τα WM5. Δεν βλέπω όμως, γιατί όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-07-06, 19:44
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Μάλιστα , πές μου πώς μπορώ να βοηθήσω . Πληροφοριακά, έχω το ROUTE 66 για την Αθήνα πάνω σε ένα Jornada και με CF GPS της Globalsat.

Ανδρέας
Μπορείς να μας πεις τις εντυπώσεις σου από το ROUTE 66, σε σύγκριση με το DESTINATOR 3 ή PN, αν έχεις δοκιμάσει κάποιο απ' αυτά?

Οι χάρτες, τί πληρώτητα και τί κάλυψη έχουν? Εκτός Αθηνών?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-06, 15:51
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλα προγράμματα γιατί έχω δοκιμάσει μόνο το Route 66. Η κάλυψη στην Αθήνα είναι 100% και πρέπει να σημειώσω οτι ουσιαστικά περιλαμβάνει όλη την Αττική (Ανάβυσσο, Νέα Μάκρη κ.τ.λ.) και την Εθνική Οδό Αθηνών Πάτρας. Η έκδοση που έχω ειναι για το 2004 αλλά απο τότε δεν εχουν συμβεί και πάρα πολλά που να δικαιολογούν μια νεώτερη έκδοση. Επίσης το rerouting είναι αρκετά ικανοποιητικό και γρήγορο. Εχω κατεβασει κάποιες εκδόσεις και για symbian αλλά κατά κάποιο τρόπο δεν μπορώ να χηρσιμοποιήσω το κρακ και να το εγκαταστήσω στο κινητό :-(
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-06, 17:33
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλα προγράμματα γιατί έχω δοκιμάσει μόνο το Route 66. Η κάλυψη στην Αθήνα είναι 100% και πρέπει να σημειώσω οτι ουσιαστικά περιλαμβάνει όλη την Αττική (Ανάβυσσο, Νέα Μάκρη κ.τ.λ.) και την Εθνική Οδό Αθηνών Πάτρας. Η έκδοση που έχω ειναι για το 2004 αλλά απο τότε δεν εχουν συμβεί και πάρα πολλά που να δικαιολογούν μια νεώτερη έκδοση. Επίσης το rerouting είναι αρκετά ικανοποιητικό και γρήγορο. Εχω κατεβασει κάποιες εκδόσεις και για symbian αλλά κατά κάποιο τρόπο δεν μπορώ να χηρσιμοποιήσω το κρακ και να το εγκαταστήσω στο κινητό :-(

To PΝ Νομίζω έχει και επαρχεία το Route 66 έχει?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-06, 17:50
powerbyte Ο χρήστης powerbyte δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-10-06 20:11
Ενδιαφέρον ακούγεται τότε! Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-07-06, 19:33
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Όχι, η εκδοση 2004 που έχω είναι μόνο για την Αθήνα με την ευρεία όπως ανέφερα έννοια. Ξέχασα επίσης να αναφέρω οτι είναι σχετικά φτωχό σε πληροφορίες όπως ξενοδοχεία , εστιατόρια και τα λοιπά , έχει πολύ λίγα, κυρίως στο κέντρο. Εχει πάντως βενζινάδικα !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-06, 14:10
Original Ο χρήστης Original δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-07 03:58
Εγώ έχω εγκατεστημένο το Route 66 έκδοση 7 σε ένα 6680 και λειτουργεί κανονικά. Έχει πολύ περισσότερες πληροφορίες από την έκδοση του 2004.

Σαν χάρτη έχει όλη την ελλάδα αλλά αναλυτικά εχει μόνο την Αθήνα. Λίγο Θεσσαλονίκη και πολύ λιγα πράγματα (π.χ. εθνικές οδους) από την υπόλοιπη Ελλάδα. Βασικά δηλαδή δεν αξίζει εκτός αθήνας, και με το ζόρι κέντρο θεσσαλονίκη... Οι βασικές διαφορές της έκδοσης 6(προηγούμενη) από την 7 (τελευταία) είναι ότι έχει πιο όμορφα μενού και πιο όμορφα εικονάκια αλλά και ψιλοδιορθώσεις στε δρόμους (ονόματα και κατευθύνσεις). Τίποτα το τρομερό όμως επίσεις στην symbian έκδοση νομίζω οτι θέλει λίγο περισσότερη μνήμη.

Πάντως το Route66 μπορείς να το χαρείς μόνο σε μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες. Π.χ. σε πρόσφατη διαμονή μου στην Αγγλία από GPRS κατέβαζε πληροφορίες για το πού έχει κίνηση για να αλλάζει την διαδρομή καθώς επίσης με ενημέρωνε και για το που έχει κάμερες της αστυνομίας!!!

Φιλικά,
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-06, 21:32
Το avatar του χρήστη Γιάννης
Γιάννης Ο χρήστης Γιάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-07-10 10:50
Φύλο: Άντρας
Παντως αν δεν σε πολυενδιαφερει σαν pocket pc (οπως εμενα...) παρε το Timbo με destinator ND και βαλτο μονιμα στο αμαξι σου.Ετσι εκανα και πουλησα το Mio 168 και πηρα το Timbo.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-08-06, 01:06
Το avatar του χρήστη chanioman
chanioman Ο χρήστης chanioman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-11 03:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρε παιδιά ζητώ συγμώμη για τον αποπροσανατολισμό της συζήτησης αλλα θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής σχετικό: Έχω ένα παππου που σιγά σιγά εμφανίζει συμπτώματα γεροντικής άνοιαςּ υπάρχει τρόπος να εντοπίζω τη θέση του στη περιοχή της θεσσαλονίκης τι χρειαζεται και πόσο περίπου κοστίζει;
__________________
!!!Μανωλάκος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-08-06, 01:50
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν συσκευές gps μαζί με gsm. Δηλαδή δορυφορικός δέκτης που δέχεται κάρτα σιμ. Το φοράς στον παππού και κάθε φορά που χάνεται κάνεις μια αναπάντητη στη συσκευούλα και σου στέλνει μήνυμα στο κινητό με τις συντεταγμένες του παππού. Σαν σκέψη είναι και απλή και εύκολα υλοποιήσιμη αλλά κάποιος που είδα σε ελληνικό σαιτ δημοπρασιών το πουλάει για 500 ευρώ, αν είναι δυνατόν. Βέβαια είναι για εντοπισμό αυτοκινήτων οπότε βρίσκει την ευκαιρία να τα κονομήσει. Στην αμερική πρέπει να κυκλοφορούν για σκυλάκια, αν ψάξεις λίγο στο νετ ειμαι σιγουρος οτι κατι θα βρείς .

Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.