Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-11, 12:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η φυγή των αοράτων

Tης Χριστινας Κοψινη

Η Σόνια με ενημέρωσε ότι πέρασε από διαδικτυακή συνέντευξη για την αίτηση διδακτορικού που είχε κάνει στο Πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ. Και μόλις χθες, περιχαρής, σε επικοινωνία από τις Βρυξέλλες, μου είπε ότι της προτάθηκαν μεταπτυχιακά επ’ αμοιβή μέχρι και το τέλος του 2014, από το γαλλόφωνο πανεπιστήμιο του Louvain. Απλώς είχε απαντήσει σωστά στη συνέντευξη.

Την ίδια περίοδο, μια άλλη φίλη, η Ιωάννα, έστειλε νέα από το Νότιγχαμ, όπου εργάζεται σε μια από τις καλύτερες ορθοπεδικές κλινικές στον κόσμο. Και γι’ αυτήν η επιλογή ήταν αναπάντεχη. «Το μόνο που έκανα ήταν να απαντήσω σωστά στις ερωτήσεις της συνέντευξης», μου εξηγούσε.

Τα κορίτσια χωρίζει ηλικιακά μια 15ετία, αλλά τα ενώνει μια κοινή ιδιότητα: Στην πατρίδα τους θεωρούνται σχεδόν αόρατες. Η Ιωάννα ολοκλήρωσε την ειδικότητά της στο Θριάσιο και λίγο πριν αναζητήσει την τύχη της στη Βρετανία έψαχνε στα 35 της μια πρόσβαση στο υπουργείο, γιατί όπως έλεγαν «η πλήρωση των θέσεων στο ΕΣΥ είχε ολοκληρωθεί πριν καν βγει η προκήρυξη». Αλλά οι ελπίδες μηδαμινές χωρίς «προσβάσεις».

Και της Σόνιας η διαδρομή μέχρι την «επιτυχία έξω» δεν ήταν ανώδυνη. Τέλειωσε το λύκειο με γενικό βαθμό 17. Ακολούθησε η εισαγωγή στον πανεπιστήμιο, στο Τμήμα Στατιστικής, το πτυχίο με «Λίαν Καλώς» και η αναζήτηση εργασίας, προκειμένου να μπορέσει να κάνει μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Οι προϋποθέσεις δεν υπήρχαν. Το οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνούσε τα 7.000 ευρώ. Υποτροφία από τη σχολή δεν μπορούσε να πάρει, γιατί «ήταν καλή, αλλά όχι άριστη». Αρχισε να ψάχνει δάνειο για τα μεταπτυχιακά. Καμία τράπεζα δεν δεχόταν να χρηματοδοτήσει σπουδές με τόσο χαμηλό εισόδημα. Οι αρνήσεις βροχή - μέχρι που μία από τις τράπεζες δανειοδότησε τη Σόνια με 20.000 ευρώ. Στη συνέχεια, συνδύαζε σπουδές και δουλειές του ποδαριού, για να συμπληρώνει τα χρήματα που αντλούσε με το σταγονόμετρο από το δάνειο.

Οι ιστορίες των δύο εξηγούν γιατί καταγράφεται ένα ευδιάκριτο πια ρεύμα μετανάστευσης νέων στο εξωτερικό. Γιατί μερικά από τα «καλύτερα μυαλά» της χώρας την εγκαταλείπουν. Γιατί πολύ απλά στην ίδια τους τη χώρα είναι αόρατοι. Αν ο μπαμπάς δεν έχει χοντρό πορτοφόλι και καλές προσβάσεις, αν δεν έχεις τον κατάλληλο κύκλο που ελέγχει τις ευκαιρίες απασχόλησης και επιστημονικής εξέλιξης, αν δεν είσαι σε κάποια «αυλή», αν απλώς βομβαρδίζεις με βιογραφικά επιχειρήσεις ή το «open government», κανείς δεν σε παρατηρεί. Η αξιοκρατία είναι ένα πουκάμισο αδειανό. Οχι ότι έξω, στις χώρες του ευρωπαϊκού Βορρά, έχουν γκρεμιστεί όλα τα τείχη. Αλλά, τουλάχιστον, εκεί σε αξιολογούν γι’ αυτό που είσαι και γι’ αυτό που τους προσφέρεις. Χωρίς να σε περνούν από τεστ κομματικού, ιδεολογικού ή κοινωνικού DNA. ΄Η, καμιά φορά, από το κρεβάτι τους…

Πηγή : Καθημερινή

Σχόλιο : Αυτή είναι η πραγματικότητα της νέας μετανάστευσης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-11, 16:36
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Λυπάμαι όταν ακούω για νέους που μεταναστεύουν. Δε μπορώ να τους κατηγορήσω που αναζητούν την τύχη τους αλλά... μείνετε, παιδιά, μείνετε εδώ και παλέψτε το. Προσπαθήστε να φτιάξετε τον τόπο σας έτσι όπως τον γουστάρετε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-11, 16:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το να απαρνηθεις τη ζωη σου και να την αφιερωσεις σε ενα μελλοντικο μακροπροθεσμο σκοπο που δε θα σε οφελησει αμεσα, αποτελει ηρωισμο. Οποιος ειναι ηρωας ας το κανει.

Εγω αναγνωριζω οτι το υπαρχον γραφειοκρατικο συστημα ειναι πολυ κλειστο με ριζωμενες δικλειδες ασφαλειας. Ειναι σχηματισμενο με αυτοσκοπό την εξουσία αυτων που το σχεδιασαν. Δεν αρκει να γινεις 30-40, να μπεις μεσα του για να το αλλαξεις.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-03-11 στις 16:55
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-11, 17:08
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
μείνετε, παιδιά, μείνετε εδώ και παλέψτε το. Προσπαθήστε να φτιάξετε τον τόπο σας έτσι όπως τον γουστάρετε.
Οι κακές γλώσσες θα έλεγαν ότι τον έχουμε φτιάξει όπως γουστάρουμε: Ένα σημαντικότατο τμήμα της ακαδημαϊκής κοινότητας έχει δώσει ιερούς αγώνες ώστε να μη συνδεθεί η εκπαίδευση με την παραγωγή, να μην υπάρχει καμία αξιολόγηση, να μην έχει μεγάλη αξία το πτυχίο, να μην υπάρχει σχεδιασμός ή πρόγραμμα, η εκπαίδευση να γίνεται με βάση κοινωνικοπολιτικά κριτήρια και οι μετέχοντες να εστιάζουν τις προσπάθειές τους σε οτιδήποτε εκτός του ονομαστικού αντικειμένου τους.

Οι υπόλοιποι αποτελούν μειονότητα που στην καλύτερη περίπτωση θεωρείται λαμογιά, στη χειρότερη εθνική προδοσία. Ως ευσυνείδητοι δημοκρατικοί πολίτες, λοιπόν, είτε σέβονται τη γνώμη της πλειοψηφίας και μένουν, είτε όχι - οπότε τα μαζεύουν και φεύγουν.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
  #5  
Παλιά 31-03-11, 17:38
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι όταν ακούω για νέους που μεταναστεύουν. Δε μπορώ να τους κατηγορήσω που αναζητούν την τύχη τους αλλά... μείνετε, παιδιά, μείνετε εδώ και παλέψτε το. Προσπαθήστε να φτιάξετε τον τόπο σας έτσι όπως τον γουστάρετε.
Πού βρε Νέλλυ, πού; Κι εγώ τα ίδια έλεγα κάποτε. Ότι θα φτιάξω τον κόσμο. Όχι τον κόσμο δεν κατάφερα να φτιάξω, αλλά ούτε και το ένα τετραγωνικό μέτρο γύρω από μένα. Δεν μπορείς να πας κόντρα στο ρεύμα, αντίθετα είναι πολύ εύκολο να παρασυρθείς απ' αυτό. Το μόνο που ίσως μπορεί να καταφέρει κανείς είναι να του φέρει αντίσταση. Αλλά και τι θα κερδίσει; Ένα πράγμα μονάχα, να είναι μόνος του, δαχτυλοδειχτούμενος και οι άλλοι να τον αποκαλούν μ@λ@κ@.

Εγώ πάντως ομολογώ ότι λυπάμαι πολύ που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να στείλω τα παιδιά μου έξω. Και ελπίζω, πραγματικά, να το βάλουν στόχο μόνα τους να φύγουν.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage
Οι κακές γλώσσες θα έλεγαν ότι τον έχουμε φτιάξει όπως γουστάρουμε
Κατ' εικόνα και ομοίωσή μας...
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-11, 01:23
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού βρε Νέλλυ, πού; Κι εγώ τα ίδια έλεγα κάποτε. Ότι θα φτιάξω τον κόσμο. Όχι τον κόσμο δεν κατάφερα να φτιάξω, αλλά ούτε και το ένα τετραγωνικό μέτρο γύρω από μένα. Δεν μπορείς να πας κόντρα στο ρεύμα, αντίθετα είναι πολύ εύκολο να παρασυρθείς απ' αυτό. Το μόνο που ίσως μπορεί να καταφέρει κανείς είναι να του φέρει αντίσταση. Αλλά και τι θα κερδίσει; Ένα πράγμα μονάχα, να είναι μόνος του, δαχτυλοδειχτούμενος και οι άλλοι να τον αποκαλούν μ@λ@κ@.

Εγώ πάντως ομολογώ ότι λυπάμαι πολύ που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να στείλω τα παιδιά μου έξω. Και ελπίζω, πραγματικά, να το βάλουν στόχο μόνα τους να φύγουν.
Αν λέμε όχι εκεί που πρέπει να πούμε όχι, στην αρχή στους ένα μέτρο γύρω από μας και, σιγά-σιγά, στους ένα μίλι, στους εκατό χιλιόμετρα κτλ, αν μη τι άλλο, θα διασώσουμε λίγο οξυγόνο και για την πάρτη μας.

Συμφωνώ, ο κόσμος δεν αλλάζει και κινείται αενάως με τον ίδιο τρόπο αλλά, ξέρεις κάτι; Όταν χάσω, θα πω ότι πέθανα στη μάχη, κι αυτή η αίσθηση μετράει για μένα, προς το παρόν τουλάχιστον.

Προσωπικά, η δουλειά μου είναι εκεί που είναι η ζωή μου, κι όχι το ανάποδο. Και τη ζωή μου δε μπορώ να τη φανταστώ εκτός Ελλάδας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.