Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-07, 18:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πρώην πιλότοι και αξιωματούχοι ζητούν από τις ΗΠΑ να ανοίξει ο φάκελος για τα ΑΤΙΑ

ΑΠΕ

Η αμερικανική κυβέρνηση οφείλει να ξανανοίξει το φάκελο για τα ΑΤΙΑ που έκλεισε το 1969, ζητά ομάδα που περιλαμβάνει πρώην πιλότους και αξιωματούχους με προσωπικές μαρτυρίες.

«Ζητούμε από την αμερικανική κυβέρνηση να παύσει να διαιωνίζει τον μύθο πως υπάρχει μία εντελώς λογική και συμβατική εξήγηση για όλα τα φαινόμενα των ΑΤΙΑ. Η χώρα μας οφείλει να ξανανοίξει την έρευνα που εγκαταλείφθηκε το 1969», τόνισε στους δημοσιογράφους ο Φάιφ Σίμινγκτον, πρώην κυβερνήτης της Αριζόνα και πρώην πιλότος του αμερικανικού στρατού, ο οποίος δηλώνει πως είδε Αγνώστου Ταυτότητας Ιπτάμενο Αντικείμενο το 1997.

Την έκκληση υπογράφει διεθνής ομάδα από 19 κυβερνήτες αεροσκαφών, επιστήμονες και πολιτικούς, από τους οποίους οι περισσότεροι βρέθηκαν τη Δευτέρ στην Ουάσιγκτον για να διηγηθούν τις προσωπικές τους εμπειρίες.

«Πιστεύουμε πως, για λόγους εθνικής κι εναέριας ασφάλειας, κάθε χώρα οφείλει να ταυτοποιεί κάθε αντικείμενο που κυκλοφορεί στον εναέριο χώρο της», τονίζουν σε ανακοίνωσή τους.

«Τίποτα στην εκπαίδευσή μου δεν με είχε προετοιμάσει γι' αυτό στο οποίο ήμασταν μαρτυρες» είπε ο Τζέιμς Πένιστον, πρώην πιλότος της αμερικανικής αεροπορίας, καθώς περιέγραφε πώς είδε και άγγιξε έναν ιπτάμενο δίσκο με περιστρεφόμενα φωτάκια, όταν βρισκόταν σε βρετανική βάση στο Γούντμπριτζ.

Τα περιστρεφόμενα, πολύχρωμα φώτα είναι κοινό στοιχείο σε πολλές αναφορές της ομάδας.

Τη μαρτυρία του κατέθεσε και ένας πρώην κυβερνήτης αεροσκάφους της Air France, ο οποίος υποστηρίζει πως συνάντησε έναν «τεράστιο ιπτάμενο δίσκο», διαμέτρου 300 μέτρων, να πετά κοντά στο Παρίσι το 1994.

Επίσης, ένας κυβερνήτης ιρανικού μαχητικού, που είχε προσπαθήσει μάταια να ανοίξει πυρ κατά ΑΤΙΑ το 1976, ή ακόμη ένα στέλεχος της αμερικανικής Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροροπορίας (FAA), ο οποίος είχε διερευνήσει ΑΤΙΑ που είχε εντοπισθεί πάνω από την Αλάσκα το 1987.

Ο αξιωματούχος της FAA υποστήριξε ότι ένα στέλεχος της CIA είχε παραδεχτεί στον ίδιο ότι τα UFO υπάρχουν, αλλά η υπηρεσία του δεν μπορούσε να αποκαλύψει την αλήθεια στο κοινό επειδή θα προκαλούσε πανικό.

Το Πρόγραμμα Μπλε Βιβλίο (Project Blue Book) που διατηρούσε η αμερικανική πολεμική αεροπορία μέχρι το 1969 έδειξε ότι, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων, τα ΑΤΙΑ ήταν αεροσκάφη, μετεωρολογικά αερόστατα, σύννεφα, μετέωρα, προβολείς που φώτιζαν τα σύννεφα, ή απλώς φάρσες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-07, 18:16
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΠΕ
...Ανεμοπαλουκολάγνοι...

Η αμερικανική κυβέρνηση οφείλει να ξανανοίξει το φάκελο για τα ΑΤΙΑ που έκλεισε το 1969, ζητά ομάδα που περιλαμβάνει πρώην πιλότους και αξιωματούχους με προσωπικές μαρτυρίες.
Ε τώρα δεν αμφιβάλλω άλλο. Μας ψεκάζουν.

«Ζητούμε από την αμερικανική κυβέρνηση να παύσει να διαιωνίζει τον μύθο πως υπάρχει μία εντελώς λογική και συμβατική εξήγηση για όλα τα φαινόμενα των ΑΤΙΑ.
Έχετε δίκιο. Ας πούμε επιτέλους την αλήθεια: Δεν υπάρχει καμία λογική εξήγηση!! ... ... [?]

Τα περιστρεφόμενα, πολύχρωμα φώτα είναι κοινό στοιχείο σε πολλές αναφορές της ομάδας.
Επίσης είναι κοινό σημείο στη διακόσμηση χριστουγεννιάτικων δέντρων.

έναν «τεράστιο ιπτάμενο δίσκο», διαμέτρου 300 μέτρων, να πετά κοντά στο Παρίσι το 1994.
Ας μου εξηγήσει κάποιος, γιατί ένας πολιτισμός να φτιάξει στρογγυλό αεροσκάφος; Είναι πιο αεροδυναμικό;

Το Πρόγραμμα Μπλε Βιβλίο (Project Blue Book) που διατηρούσε η αμερικανική πολεμική αεροπορία μέχρι το 1969 έδειξε ότι, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων, τα ΑΤΙΑ ήταν αεροσκάφη, μετεωρολογικά αερόστατα, σύννεφα, μετέωρα, προβολείς που φώτιζαν τα σύννεφα, ή απλώς φάρσες.
Άκου πράγματα. Μα φάρσες;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-07, 18:25
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα UFO ειναι πραγματικά!
Μια ματια στο Λευκό Οικο αρκεί για να πιστέψεις και εσυ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-07, 09:40
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΠΕ
Τη μαρτυρία του κατέθεσε και ένας πρώην κυβερνήτης αεροσκάφους της Air France, ο οποίος υποστηρίζει πως συνάντησε έναν «τεράστιο ιπτάμενο δίσκο», διαμέτρου 300 μέτρων, να πετά κοντά στο Παρίσι το 1994.
Χαχαχαχαχα!!! Αφού πετάει που πετάει την κοτσάνα, δε μπορεί τουλάχιστον να την κάνει πιο πιστευτή;;

Κουκουρούκου!
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-07, 09:44
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επιτέλους! Καιρός είναι η αμερικάνικη κυβέρνηση να ασχοληθεί και με κάτι σοβαρό!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-07, 11:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη μαρτυρία του κατέθεσε και ένας πρώην κυβερνήτης αεροσκάφους...

Επίσης, ένας κυβερνήτης ιρανικού μαχητικού...

Ο αξιωματούχος της FAA υποστήριξε ότι ένα στέλεχος της CIA...
ένας ειπε... κάποιος αποκαλυψε... ο τάδε... ο δείνα... 10 χρόνια διαβάζω για αυτά τα πράγματα, και όλο ακούμε για 'καποιον ανωνυμο που είπε σε κάποιον'

είχε παραδεχτεί στον ίδιο ότι τα UFO υπάρχουν, αλλά η υπηρεσία του δεν μπορούσε να αποκαλύψει την αλήθεια στο κοινό επειδή θα προκαλούσε πανικό.
Η φραση 'τα ουφο υπαρχουν' πως μπορει να ερμηνευτει; ετυμολογικως, ουφο ειναι οποιοδηποτε αγνωστης ταυτοτητας ιπταμενο αντικειμενο. Οποτε ναι, ειναι αυτονοητο οτι υπαρχουν "αγνωστης ταυτοτητας ιπταμενα αντικειμενα" οποιασδηποτε φυσης, ειτε ειναι μετεωριτες, ειτε φαρσες, ειτε μπαλονια ειτε αεροστατα. Οποτε αυτη η φραση ειναι ακυρη.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-11-07 στις 11:39
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να ρωτήσω κατι?Εστω ότι υπάρχουν όχι UFO=ATIA αλλα εξωγήινα UFO.Τι θα σημαίνει αυτό για εμας και τη ζωή μας όπως την ξέρουμε???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-07, 13:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξερω, αλλα θα απαντησω για μενα (ελπιζοντας να εκφραζω πολλους)

Η απαντηση του ερωτηματος περι υπαρξης εξωγηινων και πιθανης επαφης, εχει μεγιστο υπαρξιακο και επιστημονικο ενδιαφερον.

Ομως, συμφωνα με την παρουσα εικονα που εχω για τον κοσμο, θεωρω μηδαμινες τις πιθανοτητες

1. να εχουν ερθει ως εδω
2. αν εχουν ερθει, να κανουν ανοιχτη επαφη μαζι μας.

οποτε πρακτικως οχι, για μενα δεν εχει πρακτικη σημασια το αν τα ουφο ειναι εξωγηινα γιατι δε θα αλλαξει τιποτα στον κοσμο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-11-07 στις 13:27
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-07, 13:32
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξανασκέψου το....
Το ότι θα υπάρχει μία άλλη κουλτούρα μία αλλη τεχνολογία μία αλλη γνώση μία δύναμη μια άλλη παράμετρος σίγουρα πολύ σημαντική στη ζωή μας δεν έχει πρακτική σημασία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 14-11-07 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-07, 14:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εννοειται πως θα ειχε σημασια, γιαυτο ειπα οτι δυνητικα θα ειχε επιστημονικο ενδιαφερον

αλλα οπως σου ειπα, οπως εγω το βλεπω, θεωρω απιθανο στον αληθινο κοσμο, ετσι οπως τον ξερω και ειμαστε τωρα, να κανουμε καποτε ανοιχτη επαφη, ειτε επικοινωνια, ειτε γνωριμια, ειτε ανταλλαγη τεχνολογιας με εξωγηινο πολιτισμο. Το γιατι πιστευω οτι δε θα γινει ποτε κατι τετοιο (μπορει να ειμαι και λαθος) ειναι αλλη συζητηση

οποτε στην τελικη, πρακτικως, δεν θα εχει καμια σημασια, εφοσον ειναι καταδικασμενο (κατ εμε παντα) να μεινει για παντα στο επιπεδο του θρυλου και της θεωριας. Γιαυτο και πιστευω οτι η ενασχοληση με αυτα, παρολο το ενδιαφερον τους, εν τελει θα παραμεινει ανωφελη και ανουσια.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-11-07 στις 15:15
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-11-07, 11:41
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κατι? Εστω ότι υπάρχουν όχι UFO=ATIA αλλα εξωγήινα UFO.Τι θα σημαίνει αυτό για εμας και τη ζωή μας όπως την ξέρουμε???
ΠΡΟΣΟΧΗ είναι της CIA και μας δοκιμάζει.........
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-07, 11:47
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Who is Σια?Απο το Τασια βγαίνει αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-07, 22:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
μιας κι έρχονται Χριστούγεννα και για τα πολλά φωτάκια, που προβληματίζουν ...το μέλλον της κίνησης είναι το ''φως''. Φως, όχι μόνο υπό την σωματιδιακή του μορφή, αλλά και την κυματοειδή στο χωροχρονικό συνεχές, αλλά και στην δυνατότητα διείσδυσης και παρουσίας, πέραν αυτού.

Επειδή κι εμείς είμαστε και ''αυτο-κίνητα'' και ''οίκοι'', αλλά και στην μελετούμενη διάσταση, διαστημόπλοια (οίκος και όχημα μαζί) μερικές φορές η εξωστρεφής έρευνα αποπροσανατολίζει τον άνθρωπο, (αφήνοντας περιθώρια φαντασιοπληξίας και συνομωσιών) ενώ η ακριβής και αληθής αυτογνωσία, όπως εν μέρει αναπτύχθηκε στο φυσική - μεταφυσική..., ιδιαίτερα όμως στο μεμονωμένο μήνυμα περί διαστημικής και Ορθοδοξίας, ίσως δώσει κάτιτις πραγματικά ωφέλιμο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.