Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-11, 23:23
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέβια: ένας θάμνος της Παραγουάης κάνει τη ζωή γλυκιά



"Βρυξέλλες, Βέλγιο
Φυσικά γλυκαντικά από το φυτό στέβια αναμένεται να εγκριθούν εντός του έτους από την Ευρωπαϊκή Ένωση, ανακοίνωσε η Κομισιόν έπειτα από συμφωνία των χωρών-μελών.

Η δραματική άνοδος στη συχνότητα του διαβήτη και της παχυσαρκίας έχει δημιουργήσει νέο ενδιαφέρον για την ανάπτυξη νέων γλυκαντικών χωρίς θερμίδες, και σύμφωνα με τη συμβουλευτική εταιρεία Zenith International η παγκόσμια αγορά για προϊόντα από στέβια θα έχει φτάσει τα 825 εκατ. δολάρια μέχρι το 2014.

Το κείμενο στο οποίο συμφώνησαν οι χώρες-μέλη της ΕΕ θα υποβληθεί τώρα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, ανακοίνωσε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σύμφωνα με το Reuters. «Στο τέλος της διαδικασίας, οι γλυκοζίτες της στεβιόλης θα μπορούσαν να λάβουν έγκριση κυκλοφορίας στην ΕΕ έως τα τέλη του έτους» ανέφερε η Επιτροπή.

«Γλυκοζίτες της στεβιόλης» ονομάζονται οι γλυκές ουσίες που περιέχει ο θάμνος Stevia rebaudiana.

Οι ουσίες αυτές, 40 με 300 φορές πιο γλυκές από τη σουκρόζη (τη γνωστή ζάχαρη), δεν έχουν θερμίδες ούτε προκαλούν την έκκριση ινσουλίνης.

Η Coca-Cola Co. σκοπεύει να λανσάρει αναψυκτικά στα οποία θα χρησιμοποιεί ένα γλυκαντικό με βάση τη στέβια, που θα κυκλοφορήσει με την εμπορική ονομασία Rebiana. Η PepsiCo, από την πλευρά της, χρησιμοποιεί γλυκοζίτες της στεβιόλης στους χυμούς Tropicana με λίγες θερμίδες.

Αν και μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν ενδείξεις για ανεπιθύμητες δράσεις στον ανθρώπινο οργανισμό, η Κομισιόν έθεσε ως όριο μια «αποδεκτή ημερήσια πρόσληψη» στα 4 χιλιοστογραμμάρια ανά κιλό σωματικού βάρους.

Προηγούμενες έρευνες είχαν δείξει πάντως ότι η στέβια μπορεί να έχει αντιοξειδωτικές, αντιφλεγμονώδεις και αντιβακτηριδιακές ιδιότητες.

Επίσης, οι γλυκοζίτες της στεβιόλης είναι σταθεροί σε θερμοκρασία έως και 200 βαθμών Κελσίου, ιδιότητα που επιτρέπει τη χρήση τους στη μαγειρική, σε αντίθεση με τη συνθετική ασπαρτάμη.

Ο θαυματουργός θάμνος της στέβιας είναι ενδημικό φυτό της Παραγουάης και αποτέλεσε το παραδοσιακό γλυκαντικό των αυτοχθόνων Γουαρανών."

Πηγή: in.gr
Σχόλιο : Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα είχα μια πρώτη γνωριμία με την Στέβια.
Ο ξάδερφος μου έβαλε στο μαγαζάκι του διάφορα αρωματικά φυτά/βότανα και ένα από αυτά ήταν η Στέβια.
Του είπε ο άνθρωπος που του το έφερε ότι είναι το αντικατάστατο της ζάχαρης (χωρίς από ότι κατάλαβα να του πεί πώς να το χρησιμοποιήσει)..... μου έδωσε ένα φύλλο να φάω και εγώ όπως πάντα δοκιμάζω ότι βρώ μπροστά μου.
Έφαγα ολόκληρο το φύλλο και..... ξεκινάει με μια ελαφρυά γλυκάδα και μετά δυνάμωσε τόσο πολύ η αίσθηση του γλυκού που δεν ήξερα τι ένοιωθα; Να με πιάσει πανικός, να ξεράσω, να τρέξω να ξεπλύνω το στομά μου.....δεν έχω ξαναφάει κάτι τόσο γλυκό.
Είπα οτι θα το ψάξω στο ίντερνετ και να τώρα που εμφανίστηκε το άρθρο αυτό.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-11, 00:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μακάρι να βγει στις έρευνες ότι δεν έχει άλλες επιπλοκές, όπως η αμαρτωλή ασπαρτάμη, που ενώ όλοι την κατηγορούν για καρκινογόνο, τα μεγάλα συμφέροντα των light προϊόντων, την κρατάνε ακόμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (08-07-11)
  #3  
Παλιά 08-07-11, 15:06
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 16:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα είχα μια πρώτη γνωριμία με την Στέβια.
...
Έφαγα ολόκληρο το φύλλο και..... ξεκινάει με μια ελαφρυά γλυκάδα και μετά δυνάμωσε τόσο πολύ η αίσθηση του γλυκού που δεν ήξερα τι ένοιωθα; Να με πιάσει πανικός, να ξεράσω, να τρέξω να ξεπλύνω το στομά μου.....δεν έχω ξαναφάει κάτι τόσο γλυκό.
και εγώ πριν δυο εβδομάδες δοκίμασα. Την βρήκε ο πατέρας μου σε ένα φυτώριο στην Αθηνάς και το φύτεψε στον κήπο. Μου έδωσε να δοκιμάσω ένα φύλλο και ευτυχώς το έφαγα σιγά σιγά... Ειναι απίστευτη η γεύση που έχει, δεν το περιμένεις με τίποτα από ένα ταπεινό φυλλαράκι

Το βράδυ προσπάθησα να φτιάξω ένα μοχίτο στο οποίο αντι για ζάχαρη προσπάθησα να λιώσω 2 φύλλα. Δηστύχως δεν βγήκε η γλύκάδα οπότε κάτεληξα να πίνω ξινό μοχιτό με μικρές δαγκωματίες στέβιας για να το ισσοροπεί.
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην roseblue για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (08-07-11)
  #4  
Παλιά 08-07-11, 19:06
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Δηλαδή τι μπορεί να την κάνει κάποιος την στέβια; Nicoscot ο ξάδελφος σου που την έβαλε στο μαγαζί του με τα άλλα αρωματικά σαν τι θα την πουλήσει; Εδώ στην Ελλάδα καλιεργείται το φυτό αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-11, 12:42
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου Μαρία.
Τουλάχιστον εδώ στην Κρήτη καλλιεργείται γιατί ο παραγωγός έχει τα φυτώριά του εδώ.
Ο ξάδερφός μου δεν ξέρει να ξεχωρίζει το ροδάκινο από το νεκταρίνι. Θα το πουλάει και θα λέει πως είναι υποκατάστατο της ζάχαρης δίχως να ξέρει τι και πώς το χρησιμοποιούνε
Θα ψάξω να βρώ και θα σου πώ (και του ξαδέρφου επίσης)
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 09-07-11 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
Maria. (09-07-11)
  #6  
Παλιά 09-07-11, 12:56
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρήκα αυτό εδώ στο site της εφημερίδας Εξπρές http://www.express.gr/afieroma/trofi...120255305.php3

"............Τα φύλλα χρησιμοποιούνται ως χλωρά/ξηρά, τριμμένα ή αλεσμένα, ενώ γίνεται χρήση ακόμη και του εκχυλίσματός τους. Τα στελέχη και τα υπολείμματα των φύλλων, μετά την εξαγωγή της ''ζάχαρης'', αποτελούν ζωοτροφή."

και αυτό εδώ στο site karditsanews.gr http://www.karditsanews.gr/?p=2441

".......Μελέτη
Πρόσφατη μελέτη που έγινε στην Iαπωνία, όπου το 50% του εμπορίου γλυκαντικών ουσιών έχει ως βάση του τη στέβια, έδειξε ότι μπορεί να αντικαταστήσει την καλλιέργεια του καπνού, αφού για να αναπτυχθεί χρειάζεται τις ίδιες περιβαλλοντικές συνθήκες και απαιτεί το ίδιο εργατικό δυναμικό, αποφέρει όμως μεγαλύτερα κέρδη. Στην Eλλάδα υπάρχουν ελάχιστα στρέμματα με στέβια, κυρίως ανάμεσα σε άλλα αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά. H στέβια σπέρνεται τον Aπρίλιο, μεταφυτεύεται -όπως και ο καπνός- τον Mάιο και συλλέγεται τον Σεπτέμβριο, ενώ όλη η καλλιέργεια είναι μηχανική και απαιτούνται λίγα εργατικά χέρια. Eκτός από τη χρήση της γλυκαντικής ουσίας τα φύλλα της στέβια μασιούνται χλωρά για δροσερή αναπνοή, ενώ γίνεται εξαιρετικό λικέρ και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη βιομηχανία τροφίμων και αναψυκτικών. Φρέσκια ή αποξηραμένη σε γλάστρα ή σε μεγαλύτερη καλλιέργεια στο χωράφι, η στέβια, που φτάνει σε ύψος τα 60 εκατοστά, φυτρώνει σε αμμώδη, μικρής γονιμότητας εδάφη, ακόμη και στις όχθες των ποταμών και δεν απαιτεί ιδιαίτερη φροντίδα........"
Πηγή : karditsanews.gr

Από ότι είδα καλλιεργείτε και στην υπόλοιπη Ελλάδα πέρα από Κρήτη.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
Maria. (09-07-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.