Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-06, 18:03
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρεφλεξολογία, Τι είναι

Είναι μια πανάρχαια ολιστική φυσική επιστήμη, που βασίζεται στην ύπαρξη αντανακλαστικών σημείων στα πέλματα, στις παλάμες, στα αυτιά και σε άλλα ειδικά σημεία, που αντιστοιχούν σε κάθε όργανο ή τμήμα του σώματος. Διεγείροντας συστηματικά αυτά τα αντανακλαστικά σημεία με ειδικές πιέσεις και φυσικούς χειρισμούς, απελευθερώνονται οι θεραπευτικές δυνάμεις του σώματος κι έτσι επιτυγχάνουμε την ενεργοποίηση, χαλάρωση, εξισορρόπηση, υγεία και αρμονία του οργανισμού. Η ρεφλεξολογία ανακαλύφθηκε στα πρώτα χρόνια της ζωής του ανθρώπου, διότι ήταν ένας φυσικός και πρακτικός τρόπος αντιμετώπισης των διαφόρων προβλημάτων. Στον σύγχρονο κόσμο, η ρεφλεξολογία, όλο και περισσότερο κερδίζει έδαφος, διότι έρχεται συμπληρωματικά και ουδέτερα με την κλασική ιατρική να βοηθήσει μέσα από την χαλάρωση και την εξισορρόπηση στην αυτοθεραπεία του ανθρώπινου οργανισμού.

Η ρεφλεξολογία βασίζεται στην ύπαρξη δέκα αντανακλαστικών ζωνών που διαπερνούν το σώμα μας. Οι ζώνες αυτές ξεκινούν και καταλήγουν σε ακριβείς μικρογραφίες του σώματος, όπως τα αυτιά, τα πέλματα και τα χέρια. Οι μικρογραφίες αυτές είναι γεμάτες με σημεία ευαίσθητα, που είναι έτοιμα να μας δώσουν μηνύματα για την κατάσταση του οργανισμού, αλλά και να στείλουν ερεθίσματα σε αυτόν, για να επιτευχθεί η ενεργοποίηση και αυτοθεραπεία του

Πηγή : medicum.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-06, 21:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιά είναι η θέση της επιστήμης σε αυτά τα θέματα. Οι ρεφλεξολόγοι είναι γιατροί, αλλά μη ξεχνάμε οτι αρκετοί συνάδελφοί τους είναι σκεπτικιστές και θεωρούν οτι αντιτίθεται στην επιστήμη τους.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-06, 08:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιά είναι η θέση της επιστήμης σε αυτά τα θέματα. Οι ρεφλεξολόγοι είναι γιατροί, αλλά μη ξεχνάμε οτι αρκετοί συνάδελφοί τους είναι σκεπτικιστές και θεωρούν οτι αντιτίθεται στην επιστήμη τους.
Βασικά όλες αυτές οι ’ολιστικές’ πρακτικές έχουν να κάνουν κυρίως με την ψυχολογία του ατόμου. Από τη στιγμή που φαίνεται ότι η ψυχολογία παίζει ρόλο στην ίαση κάποιων ασθενειών ή πόνων πιστεύω ότι πρέπει να αποδεχτείς την θεραπευτική ικανότητα των παραπάνω πρακτικών.
Το βασικό σε αυτά τα θέματα είναι ότι ο ασθενής δεν πρέπει να σταματάει την θεραπεία του με την κλασσική ιατρική για να την αντικαταστήσει με μία ολιστική θεραπεία. Η τελευταία πρέπει να δρα μόνο υποστηρικτικά.
Τώρα εάν η ίαση επέρχεται βάση της συγκεκριμένης τεχνικής που χρησιμοποιείται ή μόνο λόγω της ψυχολογίας αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-09, 21:17
Μένια
Guest
 

Εγώ θα ήθελα με όλο το θάρρος να ρωτήσω αν έχετε δεχτεί ποτέ μια συνεδρία ρεφλεξολογιάς.. Ρωτάω γιατί είμαι ρεφλεξολόγος και πιστέψτε με δεν έχει να κάνει μόνο με την ψυχολογία του ατόμου που λαμβάνει μια συνεδρία, ούτε έχει καμία σημασία αν πιστεύει στο αν λειτουργεί η ρεφλεξολογια!Εννοείτε οτι δεν αντικαθιστά την ιατρική αγωγή αλλά δρα παράλληλα.
Φιλικά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.