Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-14, 21:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αφιερωμένο στους εχθρούς της Ελληνικής γλώσσας



Το θέμα της ημέρας στην Ιαπωνία έκαναν ένα μνημείο για τα θύματα της ατομικής βόμβας της Χιροσίμα, το οποίο επισκέπτονται εκατομμύρια άνθρωποι από όλον το κόσμο, ενώ ...κάθε χρόνο στην επέτειο πήγαινε εκεί ο Ιάπωνας αυτοκράτορας και όλη η κυβέρνηση.
Στη μέση του μνημείου υπάρχει η περίφημηκαμπάνα της Ειρήνης, η οποία έχει μια φράση, σε τρείς (3) γλώσσες.

Η μία είναι τα σανσκριτικά, η δεύτερη τα Ιαπωνικά και η τρίτη .....μάντεψε!

]Ακόμη και στη μακρινή Ιαπωνία, ένα πολύ σημαντικό μνημείο, με ένα κορυφαίο για την ανθρωπότητα μήνυμα, έχει επιγραφή στα αρχαία ελληνικά!







Δείτε τι γράφει η είσοδος στο Yale, πανεπιστήμιο με ιστορία 310 ετών, που βρίσκεται στις ΗΠΑ.



Πανεπιστήμιο Βαλέττας, Μάλτα:



Αυτή η φωτογραφία απεικονίζει την είσοδο στο κτίριο της γραμματείας του Πανεπιστημίου Εδιμβούργου, ενός από τα πλέον σημαντικά της Βρετανίας :



Κι’ αυτή κοσμεί την αψίδα σε κεντρική γέφυρα επί του ποταμού Μάϊν, στην πόλη της Φρανκφούρτης, στη Γερμανία, με μετάφραση στη γερμανική γλώσσα, στο πλαϊνό της αψίδας:

(Ταξιδεύοντας σε ξένες θάλασσες με ανθρώπους που μιλούν άλλες γλώσσες)



__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 08-02-14 στις 21:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-14, 13:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η υπαρξη ελληνικων επιγραφων στα πανεπιστημια του Δυτικού Κόσμου ειναι αυτονόητη.

Καποιος αναγνωστης ομως που διαβαζει αυτο το εθνορομαντικο ανακυκλωσιμο κειμενο, σχηματιζει την εντυπωση οτι ολος ο κοσμος τιμα την Ελληνική γλώσσα ενω εμεις εδώ είμαστε εχθροί της.

Χωρις να θέλω να εκφράσω "εχθρότητα" προς τη γλώσσα μας...

Η Καμπάνα της Ειρήνης αφιερώθηκε στα θύματα της ατομικής βόμβας απο την Ελληνική Πρεσβεία, οπότε η ύπαρξη Ελληνικού ρητού ήταν αυτονόητη.

Η Ομηρική επιγραφη στη γεφυρα του Μάιν προέρχεται απο το Museumsuferfest του 2001 οταν η Ελλαδα ηταν η τιμωμενη χωρα της Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-14, 13:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η υπαρξη ελληνικων επιγραφων στα πανεπιστημια του Δυτικού Κόσμου ειναι αυτονόητη.

Καποιος αναγνωστης ομως που διαβαζει αυτο το εθνορομαντικο ανακυκλωσιμο κειμενο, σχηματιζει την εντυπωση οτι ολος ο κοσμος τιμα την Ελληνική γλώσσα ενω εμεις εδώ είμαστε εχθροί της.
Όταν εκλεγμένοι εκπρόσωποι του κοινοβουλίου, όπως η κυρία Ρεπούση, αναφέρεται για την Ελληνική γλώσσα, ως νεκρή γλώσσα, την ίδια ώρα που ζητάει «την απλοποίηση της ελληνικής γραφής» ο κύπριος ευρωβουλευτής Μάριος Ματσάκης, έχω ιερό καθήκον να την προστατεύσω με τέτοιες παρουσιάσεις.

Να σου πω κάτι, δεν με ενοχλεί ο χαρακτηρισμός «εθνορομαντικός», έχουμε πληθώρα σήμερα, εκφράσεις μίσους, σε ότι θεωρείτε Ελληνικό. Σε θεωρούν φασίστα αν υψώσεις την Ελληνική σημαία, σε θεωρούν υπερπατριώτη, αν υπερασπίζεσαι την ιστορία αυτού του τόπου ή θα σε χαρακτηρίσουν Ελληναρά.

Δεν θα σου αναφέρω, που εγώ προσωπικά, έχω γραμμένους αυτούς τους χαρακτηρισμούς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-14, 18:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Ρεπούση είχε απλά αναφέρει οτι θα έπρεπε να μειωθούν οι ώρες διδασκαλίας των αρχαίων/νεκρών γλωσσών στους μαθητές συγκεκριμένων κλάδων, αναφερόμενη στα Αρχαία και τα Λατινικά. Δεν ειπε "Τα Ελληνικά είναι νεκρή γλώσσα".

Τη δήλωση του Ματσάκη δεν την εχω δει πουθενά πέρα απο ένα ανακυκλωμένο κείμενο. Αλλα και πάλι άλλο γλώσσα, άλλο ορθογραφία.

Κατα τα άλλα και εγώ έχω γίνει "φασίστας" και "υπερπατριώτης" όπου έχει χρειαστεί.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.