Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-06, 12:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μία ανησυχητική σκέψη

Προσφάτως διάβασα κάτι φαινομενικά αθώο και χαριτωμένο. Όταν όμως το καλοσκέφτηκα με ανησύχησε και θά θελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Όλοι έχουμε ακούσει για ένα είδος ταχυδαχτυλουργικών που ονομάζεται mentalism. Αυτό δεν έχει σχέση με λαγουδάκια, τραπουλόχαρτα, ακροβατικά και τέτοια, αλλά για μια ικανότητα (και προφανώς εκπαίδευση) του παρουσιαστή να διαβάζει τη γλώσσα του σώματος του 'πειραματόζωου', να καταλαβαίνει τη σκέψη του μέσα απο κινήσεις, λέξεις-κλειδιά, και εν τέλει να τον υποβάλει να κάνει και να σκεφτεί πράγματα.

Γιατί αυτά είναι ανησυχητικά αφού υποτίθεται οτι είναι διασκεδαστικά τρυκ; Μα ακριβώς επειδή δεν ξέρουμε ποιος μπορεί να έχει αυτές τις κικανότητες και να ξέρουν αυτές τις τεχνικές. Άλλωστε μου φαίνεται πολύ παράξενο που αυτή η 'γνώση' βρίσκεται στα χέρια των ταχυδαχτυλουργών για να μας διασκεδάσουν (άγνωστης προέλευσης) και όχι στα χέρια ειδικών ψυχολόγων (από όσο ξέρω). Γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ να χρησιμοποιούνται αυτά απο ψυχιάτρους, ανακριτές, καθηγητές κλπ που θα μπορούσαν να τα χρησιμοποιήσουν αυτά για τη δουλειά τους όπως πρέπει;; Ποιός μας λέει ότι αυτές οι τεχνικές, όποιες κι αν είναι οι πηγές τους δε βρίσκοτναι στα χέρια απατεώνων, πολιτικών, θρησκευτικών ηγετών κλπ; Ποιός μας λέει οτι η καθημερινή μας ζωή, κάποιες σκέψεις και ιδέες που έχουμε, δεν είναι αποτελέσματα υποβολής;

Και μη πηγαίνει το μυαλό σας σε Μάτριξ και θεωρίες συνομωσίας, μιλάω για κάτι πολύ πιο έυκολο και άμεσο.

Και αν εξακολουθεί να σας φαίνεται υπερβολικό, διαβάσετε άλλα ακραία πράγματα που πραγματοποίησαν ταχυδαχτυλουργοί για τις ανάγκες μιας τηλεοπτικής σειράς μαγικών:
1. να αλλάξεις πεποιθήσεις όπως θρησκεία,
2. να νομίσεις οτι υπάρχει ένα φάντασμα στο δωμάτιο, και μάλιστα να νομίσεις οτι έχεις καταληφθεί απο αυτό
3. να σε κάνουν να σκεφτείς κάτι (χωρίς να αντιληφθείς οτι στην ουσία σε υπέβαλαν) και μετά να κάνουν οτι 'μάντεψαν' σωστά τι σκέφτηκες
4. να σε πείσουν γενικότερα για οτιδηποτε θέλουν μέσω διαλόγου και υποβολής και να διαστρβλώσουν την πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνεσαι. Και για να μη με παρεξηγήσετε δεν έχω πρόβλημα με τους σόουμεν αυτούς, αλλά με την ίδια την ύπαρξη των τεχνικών αυτών.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-07-06 στις 14:30 Αιτία: Ορθογραφία στον τίτλο - corrected
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-06, 13:41
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Mentalism

Ο τομέας των παρα-αισθήσεων είναι ακόμα ένα άγνωστο πεδίο για πολλούς. Σε συνδυασμό με την δεδηλωμένη αντιπαράθεση πολλών "επιστημόνων" που αρνούνται κάθετα να ασχοληθούν με "κομπογιαννίτικες μεθόδους", δεν νομίζω οτι αφήνει μεγάλα περιθώρια να σκεφτεί κανείς εναλλακτικά πάνω σε παρόμοια ζητήματα. Συμφωνώ με τον προβληματισμό του φίλου μας και ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί που χρόνια τώρα έχουν πάρει στα σοβαρά τη διερεύνηση των δυνατοτήτων του νου και των επιδράσεων που μπορεί να ασκηθούν πάνω σ' αυτόν. Επιστήμονες, πειραματικές ομάδες, φοιτητίκές έρευνες, άρθρα και διαλέξεις, που οι ανακοινώσεις τους, γοητεύουν μεν το πλατύ κοινό, ξεχνιούνται δε, μόλις γυρίσουμε σελίδα.
Απορία: γιατί δεν εντάσσονται αυτές οι γνώσεις, αυτές οι μέθοδοι, σε γόνιμες εφαρμογές. Για τον ίδιο λόγο που ο γιατρός θα σου συνταγογραφήσει χάπι, εκεί που γιαγιά σου θα σε ξεμάτιαζε. Για τον ίδιο λόγο που ο μπάρμπας θα σου στρώσει ένα κατάπλασμα εκεί που ο φαρμακοποιός θα σε φορτώσει με μια σακουλίτσα αλοιφές. Για τον ίδιο λόγο τέλος, που αν αναφέρεις στην παρέα σου οτι παρακολουθείς κάποιο σεμινάριο εναλλακτικών μεθόδων ή επιδίδεσαι σε "Ανατολικού/Ασιατικού τύπου" ασκήσεις, οι μισοί θα σε κοιτάξουν με συγκατάβαση και οι υπόλοιποι θα σου κάνουν καζούρα. Να δώσουμε ένα όνομα σ' αυτόν τον λόγο; Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ!
Η έλλειψη σωστής και ευρείας γνώσης. Και ως γνωστόν, αυτό που δεν ξέρουμε, το φοβόμαστε. Και επίσης ως γνωστόν, αυτό που φοβόμαστε, το αποφεύγουμε, το ξορκίζουμε, το αποποιούμεθα. Σε κάθε τομέα.
Πιθανη λύση; (Για να μην γκρινιάζουμε μονάχα αλλά να ρίχνουμε και καμιά ιδέα) να βρεθούν μερικά φωτισμένα μυαλά -λέμε τώρα- και να εντάξουν κάποτε αυτές τις διερευνήσεις στα πλαίσια κάποιων υποχρεωτικών μαθημάτων της εκπαίδευσης.(Αυτό να το περιμένουμε όταν εγκατασταθεί η πρώτη κτηματομεσιτική στον Αρη).
Α, και μια πρόσθετη ιδέα: Αν βάζαμε κάποιον από αυτούς τους ταχυδακτυλουργούς, να επιρρεάσει μερικούς υπευθύνους, λέτε να κερδίζαμε χρόνο;
Στα σοβαρά όμως τώρα, έχει απόλυτο δίκιο να αναρωτιέται το φιλαράκι και να τοποθετείται με ανησυχία και απορώ με τη σειρά μου για το πόσοι έχουν κάτι να πουν πάνω σ' αυτό.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-06, 13:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συνήθως τέτοιου είδους σόου και 'τεχνικές' βασίζουν την επιτυχία τους στην αμοιβαία προσυνενόηση θύτη και θύματος και δεν έχουν να κάνουν απλά με την ικανότητα του θύτη να επηρεάζει το θύμα.
Συνεπώς δεν πστεύω ότι αξίζουν επιστημονικής προσοχής.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-06, 14:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστω τη Λιρια που απαντησε

Παντως το επαναλαμβανω και το τονιζω: οσα αναφερα δεν εχουν καμια σχεση με τηλεπαθειες, εξωαισθητικες ικανοτητες, μεντιουμ και αλλα παρομοια. Ειναι καθαρα τεχνικες ταχυδαχτυλουργων που εχουν να κανουν με την ψυχολογηση του αντικειμενου και αποκωδικοποιηση της γλωσσας του σωματος και αλλων αγνωστων σε εμας, σημειων

Επομενως δεν τιθεται θεμα καποιου μυστηριωδους φαινομενου που να χρησει επιστημονικης μελετης και προσοχης, αν και αυτο ειναι ενα αλλο ενδιαφερον θεμα

Αυτο που με απασχολει ειναι αυτη και μονο η υπαρξη των τεχνικων αυτων, που ακριβως εφοσον δεν εχουν να κανουν με καποια κληρονομικα χαρισματα και ειναι απλες τεχνικες, μπορουν (θεωρητικα) να μαθευτουν απο ολους.. αν και δεν εχω ιδεα πώς καποιος αποκτα προσβαση σε τετοια μυστικα του επαγγελματος

Εκτος απο την 'αποκωδικοπιηση', οι τεχνικες αυτες εχουν να κανουν και με την υποβολη

στα παραδειγματα μου, καποιος συγκεκριμενος ταχυδαχτυλουργος, χρησιμοποιωντας υποσυνειδητα μηνυματα και λεξεις-κλειδια που λειτουργουσαν στο ασυνειδητο ατομων, τους εκανε να πιστεψουν κατι που δε δεχονται, να νιωσουν πραγματα που δεν υπαρχουν, η καθοδηγησε τη σκεψη τους στο τι να πουν η κανουν.

Αυτο το κανει ακομα πιο ενδιαφερον... και επικινδυνο σε λαθος χερια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 30-10-07 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-06, 22:45
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
…Το ότι υπάρχει γλώσσα του σώματος, που φανερώνει εν μέρει το υποσυνείδητο, το ότι δια του υποσυνειδήτου, γίνεται ολοέν και μεγαλύτερη προσπάθεια ελέγχου και χειραγώγησης του συνειδητού, είναι κοινό μυστικό.

Το ότι ισχύουν η υποβολή και η αυθυποβολή έχοντας πολλές εφαρμογές, ιδιοτελώς για κέρδος στην διαφήμιση, αλλά και στην ιατρική, κάπως πιο ανθρωπιστικό, κι αυτό είναι γνωστό.

Το ότι κατά ένα μέρος, η φυσιογνωμική ισχύει, (και εφαρμόζεται βοηθητικά και στην δικαιοσύνη με την έστω και νηπιακή φυσιογνωμική του Λομπρόσο), το ότι ο εγκέφαλος (ορατό όργανο του αοράτου νου) έχει αρκετές (για να μην πω πάμπολλες) ανεξερεύνητες περιοχές, αυτό είναι σίγουρο.

Το κυρίως όμως θέμα, για ΟΛΕΣ τις ΓΝΩΣΕΙΣ και τις ΔΥΝΑΜΕΙΣ, όπως σωστά τοποθετήθηκε, είναι, ποιος χρησιμοποιεί τα ‘’προς στιγμήν’’ μυστικά αυτά δεδομένα – τεχνικές και πως; αυτό που έχει σημασία, είναι με πόση ΑΓΑΠΗ, και με πόση ανθρωπιά εκτελείται. Είναι θέμα γενικότερης παιδείας, όχι μόνο σε νοητικό επίπεδο, αλλά αναβάθμισής της, κυρίως σε ηθικό – αρετές (καρδιά), ώστε να αναπτυχθούν οι δικλείδες ασφαλείας μη κακοχρησιμοποίησής των όποιων δυνάμεων – γνώσεων μας αναλογούν και κατακτούμε.

Κατά την γνώμη μου, η καλύτερη άμυνα στο μυστήριο και σε κάθε μυστήριο του κόσμου… είναι η γνώση, με αρχή την κοσμογνωσία – οντογνωσία, ενδιάμεση την αυτογνωσία και τέλος την ακριβή θεογνωσία.

Προτεινόμενη η γνώση, όχι αυτή η ξερή διανοουμενίστικη, της ενημέρωσης, αλλά η με πραγματική Αγάπη, βιωματική πρόοδός μας, στον δρόμο, κόσμος – άνθρωπος – Θεός, μεταμορφώνοντάς μας από αληθοφανείς σε αληθείς, καταργούμενο κατά τάξη, το μέρος που προκαλεί αινίγματα, ερχόμενο το Όλον.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-06, 10:36
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ένα πείραμα που είχε γίνει και αφορούσε διάφορους επαγγελματικούς κλάδους, προσπαθούσαν να βρουν ποιοι επαγγελματίες, που έχουν σχέση με την κατανόηση της γλώσσας του σώματος και των εκφράσεων του προσώπου, είναι ικανότεροι σε αυτό.

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, παρουσιάζονταν κάποια πρόσωπα που περιέγραφαν τί έβλεπαν σε μία οθόνη. Κάποια από αυτά έλεγαν ψέμματα και κάποια έλεγαν αλήθεια.

Από κλάδους όπως: δικαστές, ψυχολόγοι, γιατροί, αστυνομικοί, δάσκαλοι, πωλητές, διευθυντές κλπ κανείς δε συγκέντρωσε υψηλό ποσοστό επιτυχίας. Οι μόνοι που κατάφεραν να "διαβάσουν" τις εκφράσεις προσώπου και να καταλάβουν πότε κάποιος λέει ψέμματα ήταν.... οι κατασκοποι (!)

Ω ναι... Υπάρχουν συγκεκριμένες τεχνικές όπου οι εκφράσεις προσώπου και η γενικότερη γλώσσα του σώματος μπορεί να αποκαλύψει πολλές αλήθειες. Και αυτό δεν είναι τίποτα μεταφυσικό ή παραψυχολογικό. Μέχρι εκεί φτάνει όμως... δηλαδή στην κατανόηση ενός άλλου προσώπου και όχι στο πέρασμα υποσυνείδητων πληροφοριών ή κάτι τέτοιο.

Για τους συγκεκριμένους ταχυδακτυλουργούς είναι καθαρά στημένες οι καταστάσεις.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ω ναι... Υπάρχουν συγκεκριμένες τεχνικές όπου οι εκφράσεις προσώπου και η γενικότερη γλώσσα του σώματος μπορεί να αποκαλύψει πολλές αλήθειες.
Είναι οι λεγόμενοι φυσιογνωμιστές, αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι τομέας της ψυχολογίας, αλλά θα ρωτήσω μια ειδικό στον τομέα και θα σας πω περισσότερα.

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους συγκεκριμένους ταχυδακτυλουργούς είναι καθαρά στημένες οι καταστάσεις.
Ναι σαφέστατα εκτός από τους ανθρώπους που έχουν το χάρισμα της τηλεπάθειας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-06, 14:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
φυσιογνωμισμος ειναι μια παραεπιστημη (νομιζω δεν αναγνωριζεται ακαδημαικα) που εχει να κανει με την ψυχολογιση και αναλυση του χαρακτηρα του ατομου απο τις αναλογιες, τις διαστασεις και τις αποστασεις των χαρακτηριστικων του προσωπου.. κατι παρομοιο (αξισου αμφιλεγομενη παραεπιστημη) ειναι η γραφολογια... δεν εχει να κανει με γλωσσα του σωματος

Στην Ελλαδα ενας γνωστος φυσιογνωμιστης ειναι ο Evan (ο οποιος ειναι και σκιτσογραφος) που εμφανιζεται στα καναλια οποτε χρειαζεται να προβαλουν το προφιλ καποιου προσωπου που απασχολησε την επικαιροτητα

Μιας και ανεφερες την τηλεπαθεια: ξερω μερικους ταχυδαχτυλουργους οι οποιοι ξεκαθαριζουν οτι δεν εχουν ιδιατερες δυναμεις, και ορισμενοι ειτε αγνοουν το αν οντως υπαρχουν, ειτε τασσονται κατα. Ο 'Απιθανος Ραντι', θαυματοποιος, εχει ξεκαθαρισει οτι δεν διαθετει τετοιες ικανοτητες, δεν τις αποδεχεται και μαλιστα εχει κανει κινημα στο 'ξεσκεπασμα' των μεντιουμ και αλλων 'χαρισματικων' οι οποιοι κοροιδευουν τον κοσμο κανοντας κολπα τα οποια εκεινος αναγνωριζει.

Ο ταχυδαχτυλουργος που ανεφερα στα παραδειγματα μου (δε θυμαμαι το ονομα του, συγχωρεστε με), μαλιστα εχει κανει κολπο σε μια μεντουμ της οποιας 'διαβασε τη σκεψη' και την αφησε αφωνη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 11-12-06 στις 14:37
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-06, 13:03
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Η φυσιογνωμική του Lobrosso διδάσκεται στη νομική (ακαδημαϊκή γνώση) και είναι βοηθητικό (και όχι καθοριστικό) μέσο διάκρισης της αληθείας, προς απόδοση της δικαιοσύνης.

Όλα τα παρα- δεν είναι 100% απορριπτέα, καθώς ενέχουν σε σπόρο, ψήγματα αλήθειας. Το ίδιο συμβαίνει και με την ρευστή επιστημονική αλήθεια, που σήμερα θεωρείται κάτι σωστό και αύριο πιθανόν όχι. Έτσι, και η φυσική και η μεταφυσική τα προσεγγιζόμενα χωρίς την Απόλυτη και κατά Θεό Αλήθεια, δεν κατέχουν την αντικειμενική Αλήθεια, αλλά την κατά τάξη και ετοιμότητα του ανθρώπου που κινείται προς την γνώση του μέρους, είτε μη γνωρίζοντας το Όλο, είτε μη αποδεχόμενος την έννοια του θείου.


Πάντοτε με αυτά τα δεδομένα, θα παραμένει διαχρονικά (για κάθε εποχή και άνθρωπο) το καίριο ερώτημα: πως χρησιμοποιούνται όλες αυτές οι αποκτούμενες δυνάμεις και γνώσεις;;; με ποιο ''θέλημα'';
Ανθρώπινο;
ανθρώπινο ή
απάνθρωπο;

Υπέρλογο - Υπερφυσικό;
λογικό και φυσικό; ή
παράλογο και παραφυσικό;

Κεντρικό (σταυρικό: γενηθήτω Κύριε το άγιο και πάνσοφο θέλημά Σου);
κεντρομόλο (όσο το θέλημα το ανθρώπου είναι προσανατολισμένο προς το Αγαθόν); ή
φυγόκεντρο, εξοστρακιστικό;;;

Σχηματικά:
2 (Λόγος - Άνθρωπος, 2ο πρόσωπο της Αγίας Τριάδος))
- (κατοπτρισμός ως προς ευθεία, ευθεία προβολή)
5 (λόγος άνθρωπος, πεμπτουσία)
. (κατοπτρισμός ως προς σημείο, χιαστί προβολή, πολωμένη)
ς (παράλογος άνθρωπος, στ=6, ανεστραμμένος σε εμβρυακή στάση)


Σταυρός
-
όρθιο πεντάκτινο (σχηματικά όρθιος άνθρωπος με αναπτυγμένα τα άκρα, χέρια πόδια, κεφαλή)
.
ανεστραμμένο (σχηματικά ο αντίδικος της σωτηρίας μας)


Μέσα στον Λόγο, απέναντι ή κατέναντι; (όπως κάπως αμυδρά καταγράφτηκαν με τη βοήθεια σχημάτων - εικόνων, στην ενότητα ''φυσική - μεταφυσική και φωτισμός''... όπου, επιτρέψτε μου να ανεβάσω (ως πιο αρμόδια) λίγα λόγια για τα της φυσιογνωμικής... και την σχέση Γνώσης και Αγάπης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-06, 17:04
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Επειδή μοιάζει να έμεινε μετέωρη η συζήτηση και η ανησυχητική σκέψη ακόμα να πλανάται, δημιουργώντας κενά, επιτρέψτε μου να καταθέσω μια τελευταία σκέψη, σαν συμπέρασμα...

Ο κάθε άνθρωπος έχει κάποιες γνώσεις και κάποιες δυνάμεις. Όχι μόνο πηγαίες (που κάποιος θα τα έλεγε χαρίσματα, τάλαντα ή ευαισθησίες), αλλά και επίκτητες, λόγω των ιδιαίτερών του ενδιαφερόντων.

Όπως το χτένι, φτάνει στον κόμπο, κάτι σαν αδιέξοδο, το θέμα πάει πάλι στο ίδιο σημείο: όσες γνώσεις και δυνάμεις κι αν έχει ο καθένας μας... αυτό που τον κρίνει στις διαπροσωπικές του σχέσεις, είναι ΠΩΣ τις χρησιμοποιεί. Με ποιο θέλημα. Με σεβασμό της ελευθερίας του συνανθρώπου, μην παρεμβαίνοντας επιθετικά (με διάθεση υποβολής και επιβολής του θελήματός του, πέραν της θελήσεως του άλλου) ή ωσάν κλέπτης (συλλαμβάνοντας τις σκέψεις που ο άλλος, αφού δεν τις εκφράζει, σημαίνει πως ο ενεργών την τηλεπάθεια, ή την διάγνωση των σκέψεων, του καταπατεί το απαράβατο άσυλο των σκέψεων…).

Όλα τα ποικίλα και πρωτότυπα διάφορα θελήματα (των ανθρώπων) εντασσόμενα σε ένα από τα προαναφερθέντα 3 γενικά θελήματα, τελικά:
- ή τον αγιάζουν αν είναι σύμφωνο με το θέλημα Του Θεού, (κατά τάξη, κάθαρση - φώτιση - τελείωση)
- ή τον αναβαθμίζουν κάνοντάς τον κυριολεκτικά και επάξια άνθρωπο… (με τα κοσμικά δεδομένα)
- ή τον συμπαρασύρουν σε απαράδεκτα (εγωκεντρικά με αστάθμητες επιπτώσεις ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ) επίπεδα, αν ακολουθεί το θέλημα της φυγοκέντρου δυνάμεως.

Αφού τέλος, συνυπολογισθεί και το κειμενάκι για την φυσιογνωμική, που ανεβάστηκε στο: φυσική – μεταφυσική και ‘’φωτισμός’’... όπως το φως του ήλιου... ΔΕΝ φοβάται το φως των αστέρων, έτσι και ο άνθρωπος της (κατά Θεόν) αγάπης, μετέχοντας βιωματικά, μυστικά και μυστηριακά σε Αυτόν τον νοητό Ήλιο, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα (και δεν πρέπει να ανησυχεί) από τους γνώστες (προβληματισμός που ανέφερε ο Μιχάλης), κάποιων μερών, έστω και ταχυδακτυλουργικών… παραδόξων.

Η αγάπη, (κατά την Αγία Γραφή) έξω βάλλει τον φόβο. Αλλά ποια αγάπη; η καθεμιά;... ως απρόσωπη και αφηρημένη έννοια που κόβεται και ράβεται στου καθενός το εγώ και την κοσμοθεωρία του; ή στο αντικειμενικό μέτρο που καλείται ο άνθρωπος να κάνει σύγκριση της δικής του αγάπης και διάκρισης, του δικού του προσώπου μπροστά στο Πρόσωπο της Αγάπης, που είναι ο Τριαδικός Θεός;!

(κι αν αυτό γίνεται συνειδητά και με πραγματική αγάπη, τότε επιτυγχάνεται πρόοδος. Πάνω σε αυτόν τον δρόμο, μέρα με την ημέρα, θα αναγνωρίζεται όλο και πιο ευδιάκριτα, πως, Αυτή η ίδια η Αγάπη, που συνέχει τα πάντα, είναι η αιτία και της ακριβούς αυτογνωσίας, αλλά και της θεογνωσίας).

http://users.otenet.gr/~mystakid/love.htm
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-10, 19:15
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οταν ειχα γραψει αυτο, ελεγες "mentalist" και σε κοιταζανε παραξενα.

Κοιτα τωρα που λογω της τιβι η λεξη "μενταλιστ" εγινε σωβρακολάστιχο :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.