Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Καθημερινά ενημερωτικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σχόλια: Γεγονότα σαν σήμερα

5 Δεκεμβρίου του 1926... πεθαίνει σε ηλικία 86 ετών ο Γάλλος ζωγράφος Κλοντ Μονέ, που θεωρείται ο "πατέρας" του ιμπρεσιονισμού.


"Θέλω το ανέφικτο. Άλλοι καλλιτέχνες ζωγραφίζουν μια γέφυρα, ένα σπίτι, μια βάρκα και αυτό είναι όλο. Εγώ θέλω να ζωγραφίσω τον αέρα που περιβάλλει τη γέφυρα, το σπίτι και τη βάρκα, την ομορφιά του αέρα μέσα στην οποία είναι τοποθετημένα αυτά τα αντικείμενα, και αυτό δεν είναι διόλου αδύνατο" Claude Oscar Monet

www.claudemonet.org
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 06-12-08 στις 12:50
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-08, 11:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Σχόλια: Γεγονότα σαν σήμερα

Τυχόν σχόλια, γι' αυτή τη καθημερινή ενημέρωση...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σαν σήμερα, 6 Δεκεμβρίου, έφυγε από τη ζωή ο Παύλος Σιδηρόπουλος σε ηλικία 42 ετών. Ο Σιδηρόπουλος ήταν ένα ιδιάζον κράμα καλλιτέχνη, ρόκερ και σκεπτικιστής, ασυμβίβαστος και ρομαντικός. Το γρήγορο φευγιό του ήταν σίγουρα πλήγμα για την ελληνική ροκ μουσική.

http://www.youtube.com/watch?v=jdKr9noUM44
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-08, 12:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν σήμερα, 6 Δεκεμβρίου, έφυγε από τη ζωή ο Παύλος Σιδηρόπουλος σε ηλικία 42 ετών. Ο Σιδηρόπουλος ήταν ένα ιδιάζον κράμα καλλιτέχνη, ρόκερ και σκεπτικιστής, ασυμβίβαστος και ρομαντικός. Το γρήγορο φευγιό του ήταν σίγουρα πλήγμα για την ελληνική ροκ μουσική.

http://www.youtube.com/watch?v=jdKr9noUM44
Aν διαβάζατε το editorial έχουμε εκει αναφορά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-08, 12:55
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
και για τον μονε υπηρχε αναφορα αλλα δεν εξυπηρετει αρκετα φαινεται...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-08, 10:58
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Ελλάδα της ΤΙΜΗΣ και της ΝΤΡΟΠΗΣ

10 Δεκεμβρίου 1963 ... σαν σήμερα τιμήθηκε με το Νόμπελ Λογοτεχνίας ο ποιητής μας Γιώργος Σεφέρης.
Κι είναι νομίζω θεμιτό και αναγκαίο μέσα σ' αυτές τις μέρες της ντροπής που βιώνουμε ως πολίτες αυτής της χώρας να μην ξεχνάμε κάποιες άλλες μέρες, πραγματικό στολίδι, στην ιστορία μας. Κι όποιος μπει στον κόπο να διαβάσει την ομιλία του Σεφέρη κατά την απονομή του βραβείου του, θα βρει πραγματικά πολλά που ταιριάζουν στο σήμερα, σα να έβγαλε την ομιλία μόλις χτες.


Ομιλία Σεφέρη στη Στοκχόλμη κατά την απονομή του Νόμπελ Λογοτεχνίας

Τούτη την ώρα αισθάνομαι πως είμαι ο ίδιος μια αντίφαση. Αλήθεια, η Σουηδική Ακαδημία, έκρινε πως η προσπάθειά μου σε μια γλώσσα περιλάλητη επί αιώνες, αλλά στην παρούσα μορφή της περιορισμένη, άξιζε αυτή την υψηλή διάκριση. Θέλησε να τιμήσει τη γλώσσα μου, και να – εκφράζω τώρα τις ευχαριστίες μου σε ξένη γλώσσα. Σας παρακαλώ να μου δώσετε τη συγνώμη που ζητώ πρώτα –πρώτα από τον εαυτό μου.

Ανήκω σε μια χώρα μικρή. Ένα πέτρινο ακρωτήρι στη Μεσόγειο, που δεν έχει άλλο αγαθό παρά τον αγώνα του λαού, τη θάλασσα, και το φως του ήλιου. Είναι μικρός ο τόπος μας, αλλά η παράδοσή του είναι τεράστια και το πράγμα που τη χαρακτηρίζει είναι ότι μας παραδόθηκε χωρίς διακοπή. Η ελληνική γλώσσα δεν έπαψε ποτέ της να μιλιέται. Δέχτηκε τις αλλοιώσεις που δέχεται καθετί ζωντανό, αλλά δεν παρουσιάζει κανένα χάσμα. Άλλο χαρακτηριστικό αυτής της παράδοσης είναι η αγάπη της για την ανθρωπιά, κανόνας της είναι η δικαιοσύνη. Στην αρχαία τραγωδία, την οργανωμένη με τόση ακρίβεια, ο άνθρωπος που ξεπερνά το μέτρο, πρέπει να τιμωρηθεί από τις Ερινύες.



Όσο για μένα συγκινούμαι παρατηρώντας πως η συνείδηση της δικαιοσύνης είχε τόσο πολύ διαποτίσει την ελληνική ψυχή, ώστε να γίνει κανόνας του φυσικού κόσμου. Και ένας από τους διδασκάλους μου, των αρχών του περασμένου αιώνα, γράφει: «... θα χαθούμε γιατί αδικήσαμε ...». Αυτός ο άνθρωπος ήταν αγράμματος. είχε μάθει να γράφει στα τριάντα πέντε χρόνια της ηλικίας του. Αλλά στην Ελλάδα των ημερών μας, η προφορική παράδοση πηγαίνει μακριά στα περασμένα όσο και η γραπτή. Το ίδιο και η ποίηση. Είναι για μένα σημαντικό το γεγονός ότι η Σουηδία θέλησε να τιμήσει και τούτη την ποίηση και όλη την ποίηση γενικά, ακόμη και όταν αναβρύζει ανάμεσα σʼ ένα λαό περιορισμένο. Γιατί πιστεύω πως τούτος ο σύγχρονος κόσμος όπου ζούμε, ο τυρρανισμένος από το φόβο και την ανησυχία, τη χρειάζεται την ποίηση. Η ποίηση έχει τις ρίζες της στην ανθρώπινη ανάσα – και τι θα γινόμασταν αν η πνοή μας λιγόστευε; Είναι μια πράξη εμπιστοσύνης – κι ένας Θεός το ξέρει αν τα δεινά μας δεν τα χρωστάμε στη στέρηση εμπιστοσύνης.

Παρατήρησαν, τον περασμένο χρόνο γύρω από τούτο το τραπέζι, την πολύ μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις ανακαλύψεις της σύγχρονης επιστήμης και στη λογοτεχνία. Παρατήρησαν πως ανάμεσα σʼ ένα αρχαίο ελληνικό δράμα κι ένα σημερινό, η διαφορά είναι λίγη. Ναι, η συμπεριφορά του ανθρώπου δε μοιάζει να έχει αλλάξει βασικά. Και πρέπει να προσθέσω πως νιώθει πάντα την ανάγκη νʼ ακούσει τούτη την ανθρώπινη φωνή που ονομάζουμε ποίηση. Αυτή η φωνή που κινδυνεύει να σβήσει κάθε στιγμή από στέρηση αγάπης και ολοένα ξαναγεννιέται. Κυνηγημένη, ξέρει πού να ʼβρει καταφύγιο, απαρνημένη, έχει το ένστικτο να πάει να ριζώσει στους πιο απροσδόκητους τόπους. Γιʼ αυτή δεν υπάρχουν μεγάλα και μικρά μέρη του κόσμου. Το βασίλειό της είναι στις καρδιές όλων των ανθρώπων της γης. Έχει τη χάρη νʼ αποφεύγει πάντα τη συνήθεια, αυτή τη βιομηχανία. Χρωστώ την ευγνωμοσύνη μου στη Σουηδική Ακαδημία που ένιωσε αυτά τα πράγματα, που ένιωσε πως οι γλώσσες, οι λεγόμενες περιορισμένης χρήσης, δεν πρέπει να καταντούν φράχτες όπου πνίγεται ο παλμός της ανθρώπινης καρδιάς, που έγινε ένας Άρειος Πάγος ικανός: να κρίνει με αλήθεια επίσημη την άδικη μοίρα της ζωής, για να θυμηθώ τον Σέλλεϋ, τον εμπνευστή, καθώς μας λένε, του Αλφρέδου Νομπέλ, αυτού του ανθρώπου που μπόρεσε να εξαγοράσει την αναπόφευκτη βία με τη μεγαλοσύνη της καρδιάς του.

Σʼ αυτό τον κόσμο, που ολοένα στενεύει, ο καθένας μας χρειάζεται όλους τους άλλους. Πρέπει νʼ αναζητήσουμε τον άνθρωπο, όπου και να βρίσκεται.

Όταν στο δρόμο της Θήβας, ο Οιδίπους συνάντησε τη Σφίγγα, κι αυτή του έθεσε το αίνιγμά της, η απόκρισή του ήταν: ο άνθρωπος. Τούτη η απλή λέξη χάλασε το τέρας. Έχουμε πολλά τέρατα να καταστρέψουμε. Ας συλλογιστούμε την απόκριση του Οιδίποδα.


__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 10-12-08 στις 18:14
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-08, 10:39
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σαν σήμερα, 15 Δεκεμβρίου του 1966... πεθαίνει, σε ηλικία 65 ετών, ο Αμερικανός καρτουνίστας Γουόλτ Ντίσνεϊ και μπαίνει στην κατάψυξη, ελπίζοντας να αναστηθεί στο μέλλον με τη βοήθεια της τεχνολογίας.

Πρόκειται για μία ευρέως διαδεδομένη φήμη, που κανείς δεν ξέρει πώς εξαπλώθηκε. Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι ο Disney κρατούσε για τον εαυτό του κάθε πτυχή της προσωπικής του ζωής, καθώς επίσης και στο ότι μετά το θάνατό του οι λεπτομέρειες της κηδείας και ο τόπος ταφής του δεν δημοσιοποιήθηκαν από τα μέλη της οικογένειάς του.
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ο Disney τάφηκε κανονικά σαν όλους τους κοινούς θνητούς.


http://www.snopes.com/disney/waltdisn/frozen.asp#add
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-09, 21:13
argeadas Ο χρήστης argeadas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-10 14:15
Φύλο: Άντρας
Σαν σήμερα δηλαδή...στην Ελλάδα μέχρι το 1936 δεν έγινε τίποτα το αξιόλογο;
__________________
Μηδενί δίκην δικάσης...πρίν αμφοίν μύθον ακούσης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-09, 21:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από argeadas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν σήμερα δηλαδή...στην Ελλάδα μέχρι το 1936 δεν έγινε τίποτα το αξιόλογο;
Είναι μια κακιά database μιας και σαν σήμερα το 1821, έγινε η Μάχη της Γραβιάς. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος νικά τις τουρκικές δυνάμεις υπό τον Ομέρ Βρυώνη
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-09, 22:05
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από argeadas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν σήμερα δηλαδή...στην Ελλάδα μέχρι το 1936 δεν έγινε τίποτα το αξιόλογο;
τα παράπονα στη ... Πηγή: ΕΡΤ ...

Κατά τ' άλλα, αν σας ενδιαφέρουν ειδικότερα τα πολεμικά γεγονότα στον ελλαδικό χώρο, μπορείτε να βρείτε πληροφορίες εδώ: Σαν σήμερα (πολεμικά γεγονότα του Έθνους)

(ευκαιρία να κάτσω, ο τεμπέλαρος, να τα φτιάξω κατά μήνα και να μείνουν ως αρχείο)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-05-09, 23:50
argeadas Ο χρήστης argeadas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-10 14:15
Φύλο: Άντρας
Δεν ήθελα να σε προσβάλω...αλλά εκνευρίζομαι με τέτοιου είδους <σαν σήμερα>.

Όταν υπάρχουν και άλλα αξιόλογα γεγονότα στην Ελλάδα,για την Ελλάδα,για τους έλληνες...ας είναι και πολεμικά,(άλλωστε χωρίς αυτούς,τώρα θα μιλούσαμε τουρκικά),καλό είναι να αναφέρονται.

Τα παράπονα...σίγουρα στην ΕΡΤ και όχι μόνο
__________________
Μηδενί δίκην δικάσης...πρίν αμφοίν μύθον ακούσης.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-05-09, 08:56
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Μην ανησυχείς καθόλου. Ένας Ahmed και μάλιστα «the dead terrorist» δεν προσβάλλεται ποτέ!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-09, 11:38
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σαν σήμερα 4 Ιουνίου .....

- το 470 π.Χ. γεννήθηκε ο Σωκράτης.


- το 2008 πέθανε με τραγικό τρόπο ο Νίκος Σεργιανόπουλος.




Κατά τα άλλα ....

"εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-09, 12:10
mhtsos2007
Guest
 

1954 Πραγματοποιείται το πρώτο αλκοτέστ.

1972 Ο "φτερωτός" γιατρός Βασίλης Παπαγεωργόπουλος ισοφαρίζει στην Μπρατισλάβα, με χρόνο 10΄΄, το πανευρωπαϊκό ρεκόρ στο δρόμο των 100 μέτρων.

www.in.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-09, 15:52
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σήμερα 21 Ιουνίου αρχίζει και επισήμως το καλοκαίρι, ή αλλιώς έχουμε τη μεγαλύτερη μέρα ή το θερινό ηλιοστάσιο.

Γιώργος Σεφέρης : Θερινό Ηλιοστάσι Α΄

Ο μεγαλύτερος ήλιος από τη μια μεριά
κι από την άλλη το νέο φεγγάρι
απόμακρα στη μνήμη σαν εκείνα τα στήθη.
Ανάμεσό τους χάσμα της αστερωμένης νύχτας
κατακλυσμός της ζωής.
Τ' άλογα στ' αλώνια
καλπάζουν κι ιδρώνουν
πάνω σε σκόρπια κορμιά.
Όλα πηγαίνουν εκεί
και τούτη η γυναίκα
που την είδες όμορφη, μια στιγμή
λυγίζει δεν αντέχει πια γονάτισε.
Όλα τ' αλέθουν οι μυλόπετρες
και γίνουνται άστρα.

Παραμονή της μακρύτερης μέρας.
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 21-06-09 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.