Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-08, 18:46
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδικές χαρές για μικροσκοπικά μπομπιράκια

Καλησπέρα,
ψάχνω παιδικές χαρές που να είναι όμορφες και κατάλληλες για μικροσκοπικά μπομπιράκια.
Μέχρι τώρα έχουμε δοκιμάσει τις εξής:
α) παιδική χαρά Πικιώνη στη Φιλοθέη. Πολύ όμορφο περιβάλλον, διαθέτει φύλακα και συνεπώς δεν είναι βανδαλισμένη. Ξύλινα παιχνίδια και χωριστό τμήμα για μωρά με κούνιες κλουβιά (οι μαύρες που δεν μπορεί να πέσει από εκεί ο μπόμπιρας), μικρή τραμπάλα και μικρή τσουλήθρα.
β) η παιδική χαρά στο πάρκο στου Παπάγου (πάνω από το verde). Τα παιχνίδια είναι λερωμένα με γράφιτι, αλλά σε αρκετά καλή κατάσταση (τουλάχιστον τα περισσότερα), δεν έχει χωριστό τμήμα για μωρά, αλλά έχει κούνιες κλουβιά, κυκλικό σωλήνα που καταλήγει σε μικρή τσουλήθρα, και ξύλινα αλογάκια πάνω σε έλασμα.
γ) η παιδική χαρά στην οδό Αναστάσεως στο Χολαργό. Ολοκαίνουρια, ολόκληρη με ταρτάν και πόρτες που κλείνουν πραγματικά και όχι μόνο στη θεωρία. Έχει κούνιες κλουβιά και ξύλινα παιχνίδια πάνω σε έλασμα.
Παρακαλώ πολύ όποιος ξέρει άλλες παιδικές χαρές κατάλληλες για μικροσκοπικά μπομπιράκια να με ενημερώσει.

χαμογελλλλαστά
Μαρκέλλλλα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-08, 22:36
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμάμαι τις δικές μας παιδικές χαρές!
Να γίνονται μαύρα τα νύχια από το χώμα που θα σκάβαμε και τα γόνατά γδαρμένα από το χαλίκι!!
Το φρύδι σκισμένο από τις πτώσεις και τα παντελόνια λερωμένα από τις λάσπες.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 01-02-08 στις 22:41
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-08, 17:51
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δοκίμασε τις παιδικές χαρές jumbo. Δε νομίζω πως έχουν όλα αλλά δες τι έχει κοντά σου.
Επίσης οι παιδότοποι συνήθως έχουν ασφαλείς παιδικές χαρές.
Όμως, όπως αναπολεί και ο Μίλτος, κανείς μας δε μεγάλωσε χωρίς ν' ανοίξει και λίγο το γονατάκι του.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-08, 08:29
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε συνέχεια του πρώτου μηνύματος δύο ακόμα παιδικές χαρές που αξίζουν:
1. η παιδική χαρά στο Καλαμάκι στην παραλία δίπλα στην Ostria. Τεράστια, άπειρα ξύλινα παιχνίδια, τα περισσότερα χαμηλά, με μικρές τσουλήθρες για μικρά μπομπιράκια. Έχει και πειρατικό καράβι. ΠΡΟΣΟΧΗ: έχει παιδότοπο δίπλα :-( όπου παιδότοπος εκείνο το μέρος με τα φουσκωτά και τα παιχνίδια που κουνιούνται μόλις τα ταϊσεις Ευρώ..... :-( Ευτυχώς ο παιδότπος δεν είναι ορατός από το μεγαλύτερο μέρος της παιδικής χαράς.
2. η παιδική χαρά στην οδό Περικλέους στο Χολαργο. Μεγάλη, με φύλακα, πολλά παιχνίδια, χήνες και πουλιά (σε κλουβί). Προσοχή τα ΣΚ έχει υπερβολικά πολύ κόσμο
3. για ποδήλατο, ποδόσφαιρο κλπ ενδείκνυται το άλσος Ελληνικού Στρατού. Τεράστια έκταση με γρασίδι. Έχει και μια μικρή συμπαθητική παιδική χαρά δίπλα στο Ύδραυλις. Και όσο τα παιδιά παίζουν, ρίχνετε και μια ματιά στο Μουσείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-08, 08:36
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
α) παιδική χαρά Πικιώνη στη Φιλοθέη. Πολύ όμορφο περιβάλλον, διαθέτει φύλακα και συνεπώς δεν είναι βανδαλισμένη. Ξύλινα παιχνίδια και χωριστό τμήμα για μωρά με κούνιες κλουβιά (οι μαύρες που δεν μπορεί να πέσει από εκεί ο μπόμπιρας), μικρή τραμπάλα και μικρή τσουλήθρα.
Πήγαμε προχτές. Πολύ όμορφο περιβάλλον, ίσκιος, δροσιά, λίγος κόσμος, καθαρά και αρκετές ασχολίες για τα μπομπιράκια.

η παιδική χαρά στο Καλαμάκι στην παραλία δίπλα στην Ostria. Τεράστια, άπειρα ξύλινα παιχνίδια, τα περισσότερα χαμηλά, με μικρές τσουλήθρες για μικρά μπομπιράκια.
Σε απόπειρά μας να πάμε Κυριακή, ψάχναμε να παρκάρουμε κανά 40 λεπτο, μείναμε κολλημένοι στην κίνηση κανά μισάωρο και τελικά φύγαμε χωρίς να τη δούμε
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-08, 08:52
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Σε απόπειρά μας να πάμε Κυριακή, ψάχναμε να παρκάρουμε κανά 40 λεπτο>>
Η Κυριακή δεν είναι και πολύ καλή μέρα για τις παιδικές χαρές της παραλιακής, αν και οφειλω να ομολογήσω ότι η συγκεκριμένη είναι η μόνη που παρά τον κόσμο, μπορείς να κάνεις όλα τα παιχνίδια χωρίς να περιμένεις ουρά. Για πάρκιγκ τέτοιες μέρες, προτείνω τα στενά από την απέναντι πλευρά του δρόμου. Εμείς αυτό κάναμε την Πέμπτη (1/5) που ο κόσμος ήταν εξίσου πολύς.

ΥΓ χτες Κυριακή κάναμε το λάθος να πάμε στην παιδική χαρά στο Άλσος Βείκου... άργκρ, τρομαχτικά πολύς κόσμος, παιδάκια με ανεξέλεγξτα ποδήλατα εκτός του ειδικού χώρου για ποδήλατα κλπ κλπ

2ΥΓ αν πάντως ενδιαφέρεται κανείς κάναμε μελέτη στις παιδικές χαρές Αίγανης, Νέων Πόρων, Πλαταμώνα, Λιτοχώρου. (της Αίγανης ήταν η μισή υποβρύχια, μετά τις βροχές καθώς παλιός βαλτότοπος, και γεμάτη κουνούπια)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 05-05-08 στις 09:02 Αιτία: εισαγωγη quote tags
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-08, 12:06
ela mazi
Guest
 

ok Χάρτης με Παιδικές Χαρές στην Αττική...

Πολύ καλή ιδέα, ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι...




http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...2ecb4ca3d&z=12
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-08, 14:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ela mazi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή ιδέα, ιδιαίτερα τώρα το καλοκαίρι...
Πολύ όμορφο!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-08, 15:38
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
το άλσος Ελληνικού Στρατού στην κατεχάκη είναι ανοιχτό τα Σαββατοκύριακα για το κοινό?

Υπάρχει μέσα χώρος για πικ νικ? κάτι να πιεις?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-08, 15:46
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Υπάρχει μια ιδιωτική επιχείρηση που υποστηρίζει διάφορες εκδηλώσεις. Κι επιπλέον, επειδή βλέπω συχνά να φέρνουν πιτσιρίκια από παιδικούς σταθμούς, για εκδρομή, θα έχει χώρο για ξεσάλωμα.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-08, 22:48
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<το άλσος Ελληνικού Στρατού στην κατεχάκη είναι ανοιχτό τα Σαββατοκύριακα για το κοινό?>>

ναι.

<<Υπάρχει μέσα χώρος για πικ νικ?>>

άπειρος, και πολύ πολύ γκαζόν.

<<κάτι να πιεις?>>

μέχρι το Μάιο που πήγα τελευταία φορά δεν είχε ανοίξει ακόμα το αναψυκτήριο/καφετέρια/χώρος εκδηλώσεων, και συνεπώς αν δεν είχες φέρει από το σπίτι.... τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.

επίσης μέσα στο πάρκο εκτός από το μουσείο γλυπτικής έχει και υπαίθριο μουσείο με ελικόπτερα, αεροπλάνα κλπ... είναι πολύ ωραία, αλλά θέλει προσοχή γιατί πολλά πιτσιρίκια δεν αρκούνται να βλέπουν τα εκθέματα από μακρυά, τα πλησιάζουν ή ακόμα και μπαίνουν μέσα και είναι επικίνδυνο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-08, 09:06
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πήγαμε στο Playmobil funpark. Στα συν ο καλός κλιματισμός, ο προσεγμένος χώρος, τα καθαρά παιχνίδια και το καλό καφέ. Ωστόσο το εισιτήριο μου φάνηκε τσουχτερότατο (12 €), καθώς αυτό που προσφέρεται για τα παιδιά κάτω των τριανταέξι μηνών, είναι μια αίθουσα με παιχνίδια playmobil 1+2+3. Δεν λέω πολλά παιχνίδια, αλλά ...
Τα μεγαλύτερα παιδιά μπορούν να παίξουν με τα πειρατικά καράβια της εταιρείας, κουκλόσπιτα, αρένες, κάστρα δεινόσαυρους κλπ. (όλα όμως σε μέγεθος κανονικού παιχνιδιού). Υπάρχουν και κάποια διακοσμητικά στοιχεία (σκηνές πχ η ρωμαική αρένα, ή ένα υπερμεγέθες καράβι μέσα στο χώρο του οποίου παίζει το παιδί).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-08, 09:29
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
πήγαμε στο Playmobil funpark.Ωστόσο το εισιτήριο μου φάνηκε τσουχτερότατο (12 €),
Πληρώνει μόνο το παιδί ή και οι 2 γονείς ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-08, 21:45
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
το παιδί μόνο (οι γονείς παίζουν δωρεάν)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-08, 11:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και πρέπει να πάρουμε και το παιδί μαζί μας για να μας αφήσουν να παίξουμε;

Όχι τίποτα άλλο αλλά η Αρτεμούλα θα μου παίρνει τα παιχνίδια και δε θα με αφήνει να παίξω!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.