Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Πολιτιστικά Νέα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 06-06-07, 13:21
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνώ σε καμιάς μορφής δίωξη.
τοτε ασε τα μηνυματα μας ησυχα δασκαλε που διδασκες...και σταματα να τα σφαζεις...καλιτεχνικη εκφραση ειναι και αυτα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-07, 13:27
geosid Ο χρήστης geosid δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-05-08 17:08
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δώσε μου ένα παράδειγμα όπου στην Ελλάδα υπάρχει μέτρο που ορίζεται ταυτόχρονα και από τα τρία αυτά.
Στην περίπτωση μας "ο σεβασμός για το εθνικό μας σύμβολο".


ι) Ο νόμος όριζει τον σεβασμό προς το εθνικό μας σύμβολό μέσω της σχετικής νομοθεσίας.
ιι) Η παιδεία όριζει το μέτρο μέσω της Ελληνικής ιστορίας και των αγώνων που δόθηκαν για αυτό το σύμβολο, την οποία διδάσκει στα παιδιά
ιιι) Η οικογένεια όριζει τον σεβασμό για το εθνικό σύμβολο μέσω των άγραφών κανόνων και παραδόσεων όπως αυτές μεταφέρονται από γενιά σε γενιά.

Παρεπιπτοντώς παραθέτω video με την θεματολογία της συγκεκριμένης έκθεσης για να μπορέσει ο καθένας να κρίνει:

http://www.fantomas.gr/artathinavideo.html.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κανένα μέρος του κόσμου προσβολή εθνικού συμβόλου δεν περνάει ατιμωρητη, αλλά εκεί είπαμε δεν είναι τόσο κάργα προοδευτικοί, δεν έχουν τον κουναλακισμό στα κανάλια τους.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες για διάφορα κράτη. Ξέρω όμως για παράδειγμα ότι στις ΗΠΑ, η προσβολή του προσώπου του Προέδρου ή το κάψιμο της σημαίας δεν είναι ποινικό αδίκημα.

Και πάλι όμως δεν έχω καταλάβει... Ποιος ορίζει τί είναι "προσβολή"; ΟΚ, το να κάψεις τη σημαία δημοσίως φαντάζομαι θεωρείται προσβλητικό γιατί έχει επιθετική χροιά. Το να παίζει ο Εθνικός 'Υμνος συνοδεία "άσεμνων" ή έστω και πορνογραφικού υλικού, πώς συνιστά αντικειμενικά προσβολή;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-07, 16:24
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην περίπτωση μας "ο σεβασμός για το εθνικό μας σύμβολο".


ι) Ο νόμος όριζει τον σεβασμό προς το εθνικό μας σύμβολό μέσω της σχετικής νομοθεσίας.
ιι) Η παιδεία όριζει το μέτρο μέσω της Ελληνικής ιστορίας και των αγώνων που δόθηκαν για αυτό το σύμβολο, την οποία διδάσκει στα παιδιά
ιιι) Η οικογένεια όριζει τον σεβασμό για το εθνικό σύμβολο μέσω των άγραφών κανόνων και παραδόσεων όπως αυτές μεταφέρονται από γενιά σε γενιά.
Ο σεβασμός στο εθνικό σύμβολο δεν δείχνει μέτρο. Δείχνει ιδεολογία ή νοοτροπία, γιατί πολύ απλά ένα σύμβολο μπορεί για τον καθένα να σημαίνει διαφορετικά πράγματα. Για παράδειγμα, η ελληνική σημαία συμβολίζει το ελληνικό Κράτος, το οποίο περιλαμβάνει πάρα πολλούς παράγοντες. Από την ελληνική γλώσσα, τις ένδοξες στιγμές της ελληνικής ιστορίας μέχρι τη νεοελληνική ψευτοκουλτούρα και τις μελανές στιγμές της ελληνικής ιστορίας. Πράγματα που μας κάνουν περήφανους και άλλα που μας ντροπιάζουν. Άρα είναι υποκειμενική αξία.

Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτοντώς παραθέτω video με την θεματολογία της συγκεκριμένης έκθεσης για να μπορέσει ο καθένας να κρίνει:
Μα εκεί είναι το θέμα. Δεν έχει σημασία το ΠΩΣ το κρίνει ο καθένας. Εμένα πχ με άφησε παγερά αδιάφορο. Κάποιον άλλο μπορεί να τον προσβάλλει και κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρήσει αριστούργημα. Για τέχνη μιλάμε... υποκειμενικά πράγματα.

Το θέμα είναι, πώς η Πολιτεία προστατεύει την ελεύθερη ατομική έκφραση από κάποιον ή μία ομάδα ανθρώπων που πιθανως προσβάλλονται;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-07, 16:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλως η κακως οι νομοι αγγιζουν πραγματα που ανήκουν στη σφαιρα της ηθικης, της αξιοπρεπειας και της υποκειμενικοτητας και αλλων γκριζων εννοιων

Κατα τα αλλα... κριμα σε τι 'καλλιτεχνιες' πανε χαμενες τετοιες κορμαρες :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτοντώς παραθέτω video με την θεματολογία της συγκεκριμένης έκθεσης για να μπορέσει ο καθένας να κρίνει: http://www.fantomas.gr/artathinavideo.html.
Δεν καταλαβαίνω προς τι η όλη φασαρία για το θέμα της έκθεσης. Βρίσκω απίστευτα πιο προσβλητικά τα αποσπάσματα από την εκπομπή της Πάνιας που έχω δει στο YouTube ή την κοροϊδία που δεχόμαστε από .. κάποιους ως λαός, παρά τους όποιους συνειρμούς μπορεί να κάνουμε σε μια έκθεση βλέποντας αυτό που δείχνει το παραπάνω link.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-07, 17:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε τι πάθαμεεεεεε (R) Παπαγιανόπουλος

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

1) Υπάρχει νόμος τον οποίο καταπάτησε ο εν λόγω κύριος;
Αν ναι, τότε καλά έκανε και διώχθηκε. Αν όχι, το δικαστήριο θα αποφασίσει.

2) Το ότι διώχθηκε δεν σημαίνει ότι καταδικάστηκε κιόλλας.
Αν τελικά δεν καταπάτησε κάποιον νόμο και διώχθηκε χωρίς λόγο τότε θα του βγεί και σε καλό. Διαφήμιση!

3) Το αν ένας νόμος μας συμφέρει ή όχι δεν μου λέει τίποτα. Είναι ένας νόμος που πρέπει να τον σεβόμαστε σαν πολίτες αυτής της χώρας ή να την κάνουμε για αλλού.
Εγώ για αυτό λέω καλά έκανε και διώχθηκε χωρίς να λέω "Χώστε τον στη μπουζού", έχει μεγάλη σημασία. Είναι στο χέρι του δικαστή το αν ο κύριος παρέβηκε κάποιον νόμο ή όχι.

Δεν μπορούμε να ρίχνουμε λάσπη στα πάντα. Ιδιωτικός χώρος, δημόσιος χώρος, όρια, ήθη και έθιμα... Κουραφέξαλα. Πάνω από όλα είναι το σύνταγμα και οι νόμοι. Είτε το θέλουμε είτε όχι...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-07, 17:20
geosid Ο χρήστης geosid δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-05-08 17:08
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα εκεί είναι το θέμα. Δεν έχει σημασία το ΠΩΣ το κρίνει ο καθένας. Εμένα πχ με άφησε παγερά αδιάφορο. Κάποιον άλλο μπορεί να τον προσβάλλει και κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρήσει αριστούργημα. Για τέχνη μιλάμε... υποκειμενικά πράγματα.;
Το video το έβαλα περισσότερο για ενημερωτικό χαρακτήρα. Εννοείται ότι η τέχνη είναι υποκειμενική. Αλλά δεν πρέπει όμως χρησιμοποιόντας την τέχνη ως άλλοθι, να μηδενίζομε τα πάντα.

Το θέμα είναι, πώς η Πολιτεία προστατεύει την ελεύθερη ατομική έκφραση από κάποιον ή μία ομάδα ανθρώπων που πιθανως προσβάλλονται;
Η πολιτεία προστατεύει την ατομικη έκφραση του κάθε ατόμου. Άλλα πρέπει ο κάθε άνθρωπος να καταλάβει ότι και η ελευθερία οποιασδήποτε μορφής έχει και τα όρια της. Παραδέχομαι ότι κάποιες στιγμές η τέχνη σοκάρει (Βλέπε παλαιές διαφημίσεις της Benetton) και πρέπει να σοκάρει για να αφυπνίζει τις κοιμισμένες και βολεμένες συνειδήσεις, αλλά μέχρι ενός σημείο. Δυστυχώς το σημείο αυτό από το οποίο και μέτα, η τέχνη ξεπερναέι τα όρια του "σοκαρίσματος" και μπάινει στην πρόκληση του δημοσιού αισθήματος, δεν μπορεί δυστυχώς να οριστεί από κανένα νόμο ή κανόνα δικαίου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-06-07, 18:07
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε κανένα μέρος του κόσμου προσβολή εθνικού συμβόλου δεν περνάει ατιμωρητη, αλλά εκεί είπαμε δεν είναι τόσο κάργα προοδευτικοί, δεν έχουν τον κουναλακισμό στα κανάλια τους.
Σε πολλές δυτικές χώρες περνάει και παραπερνάει όταν μιλάμε για ποινικές διώξεις:

http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_desecration

Στις ΗΠΑ υπάρχουν απλώς κάποιοι νόμοι από το 1923 που έχουν κάποιες παραμέτρους για την σωστή τοποθέτηση αλλά η μη εφαρμογή τους δεν τιμωρείται. Προσπαθούν διάφοροι "πατριώτες" να περάσουν νόμους κατά του καψίματος της αμερικάνικης σημαίας αλλά το ανώτατο δικαστήριο δεν το έχει επιτρέψει ως αντισυνταγματικό.

Προσωπική μου άποψη ότι τέτοιες απαγορέψεις προσβάλλουν την ελευθερία έκφρασης των πολιτών και αποσκοπούν στο να φιμώσουν απόψεις που δεν συμφωνούν με την επίσημη.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SimonSays : 06-06-07 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-06-07, 22:56
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
Το video το έβαλα περισσότερο για ενημερωτικό χαρακτήρα. Εννοείται ότι η τέχνη είναι υποκειμενική. Αλλά δεν πρέπει όμως χρησιμοποιόντας την τέχνη ως άλλοθι, να μηδενίζομε τα πάντα.
Δεν κατάλαβα τί ακριβώς μηδενίζει το εν λόγω video. Ειλικρινά. Όπως είπε και ο Archmage, ο μηδενισμός που παίζει σε σκουπιδοεκπομπες στην TV είναι πολύ χειρότερος.

Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
...και πρέπει να σοκάρει για να αφυπνίζει τις κοιμισμένες και βολεμένες συνειδήσεις, αλλά μέχρι ενός σημείο.
Ε αυτό το σημείο είναι η διαφωνία μας. Δεν υπάρχει αντικειμενική βάση που ορίζει ποιο είναι το όριο που "σοκάρει". Πχ εμένα με είχε σοκάρει αφάνταστα τότε που είχαν δείξει live τον αποκεφαλισμό ενός Αμερικάνου ομήρου, άσχετα άμα το είχαν θαμπώσει. Ειλικρινά ανακατεύτηκε το στομάχι μου. Δε νομίζω όμως ότι αυτό συγκρίνεται με το πώς εκφράστηκέ η συγκεκριμένη καλλιτέχνης.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-06-07, 16:53
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλώς διώκεται.
Η έργω εξύβριση του εθνικού ύμνου δεν αποτελεί τέχνη. Εδώ που τα λέμε τίποτα από όσα είδα στο βίντεο του youtube δεν νομίζω πως μπορεί να θεωρηθεί τέχνη. Δεν αντιλαμβάνομαι τα "επιχειρήματα" του είδους "Η Πάνια είναι χειρότερη". Και η δική της ανθρωποφαγική εκπομπή τσίρκο ανθρώπων έπρεπε να κοπεί.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-06-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα του μπάχαλου και της τσαπατσουλιάς, όντως δεν θα έχει παράδειγμα να σου δώσει. Αυτό όμως από την άλλη δεν θα πρέπει και να επιβραβεύεται.

Έτσι και γίνει και κανένα δικαστήριο, φωτιά στα μπατζάκια μας, θα πλακώσει όλη η πλέρια θολοκουλτούρα και θα κτυπιούνται σε τηλεόρασεις και στα παραθύρια.

Σε κανένα μέρος του κόσμου προσβολή εθνικού συμβόλου δεν περνάει ατιμωρητη, αλλά εκεί είπαμε δεν είναι τόσο κάργα προοδευτικοί, δεν έχουν τον κουναλακισμό στα κανάλια τους.
ενω πχ όταν προσβάλλονται τα όσια και τα ιερά απο τους ίδιους τους εκφραστές τους και ενίοτε απο του ίδιους τους υποστηρικτές τους είναι απλά λιγοι κακοι που κάνουν ζημια στο θεάρεστο έργο,όπως υπάρχουν κακοι δασκαλοι, κακοι δικηγόροι κλπ.....απο την άλλη μερια του φραχτη όμως ειναι οι κάργα προοδευτικοι θολοκουλτουριστες κουναλακηδες οι αντίχριστοι...ολοι στην πυρα επειδη δεν συμφωνουν μαζι σου και τολμουν να το πουν....
στο χω πεί και παλαιότερα
να κρατας την ίδια στάση παντου...
και για να σχολιάσω και το επίμαχο θέμα...
η τεχνη υφίσταται για να προκαλεί και καλά κανει
βεβαια επειδή υπάρχουν και διάφοροι που νιώθουν οτι προσβάλλονται ξεκινάνε τις μυνησεις οι οποίες στο 99.9% των περιπτώσεων απορρίπτονται λογω του οτι νομικα δεν στέκεται η κατηγορία...
οταν η τεχνη γινεται συμβατικη παυει να είναι τεχνη...
σκεφτείτε τα απειρα παραδείγματα του παρελθόντος οπου καλλιτέχνες διώχθηκαν για τα έργα τους στην εποχή τους και αποκατασταθηκε η φήμη τους μετά...
δεν υποστηρίζω οτι η εν λόγω κυρία ανήκει στο πάνθεον των μεγάλων καλλιτεχνων αλλα ποτέ δεν ξέρεις)))
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rider : 09-06-07 στις 17:26
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-06-07, 20:49
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
... Φυσικά την αθώωση των δικασθέντων της Bienalle που διασύρθηκαν μετά από μήνυση παρόμοιου μονόφθαλμου φανατίλα πριν λίγα χρόνια, δε την δημοσίευσε κανένα ΜΜΕ. Ή αν το έκανε, δεν ακούστηκε.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-06-07, 21:57
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποια Bienalle αναφέρεσαι; Μήπως εννοείς την έκθεση "Outlook" το 2003 ;
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-06-07, 00:40
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντιλαμβάνομαι τα "επιχειρήματα" του είδους "Η Πάνια είναι χειρότερη". Και η δική της ανθρωποφαγική εκπομπή τσίρκο ανθρώπων έπρεπε να κοπεί.
Όντως δεν είναι ισχυρό επιχείρημα εναντίον της μήνυσης το "η πάνια είναι χειρότερη". Αποτελεί όμως ένδειξη της υποκρισίας μου μας δέρνει, την οποία κάποιος κάποτε εξέφρασε με το "ω υποκριτές που διυλίζετε το κουνούπι και καταπίνετε την καμήλα".

Τεσπα, καλή τσάμπα διαφήμιση πήρε η έκθεση.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.