Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Πολιτιστικά Νέα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 26-01-12, 18:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι συγγραφέας. Ποιητής, είναι. Έχει γράψει βέβαια και κάποια πεζογραφήματα.

Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Ή σ' αρέσει ή δε σ' αρέσει.
Δεν τον έχω διαβάσει για να έχω άποψη για την λογοτεχνική του αξία.

Κρίνω μόνο την συνέντευξη και δεν μου αρέσει το ύφος χιλίων καρδιναλίων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-12, 18:34
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίνω μόνο την συνέντευξη και δεν μου αρέσει το ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Περνούσε κάποτε κάποιος που έγραφε άρθρα με ταξιδιωτικές εντυπώσεις, με τραίνο απ' τη Γαλλία. Είδε απ' το παράθυρο, στην εξοχή, μια χοντρή γαλλίδα να αρμέγει μια αγελάδα. Έγραψε: «οι γαλλίδες είναι χοντρές κι αρμέγουν αγελάδες»...




Α! μιας και το θυμήθηκα. Στο editorial, έχεις βάλει και ποιήματά του....
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-12, 17:12
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρακολούθησα τα δύο βίντεο με πολλή προσοχή...

Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι η εξής: αυτός ο άνθρωπος, που κάνει το παν για να επιδειχτεί και να προκαλέσει αίσθηση με κάθε λέξη που ξεστομίζει, που είναι απαίσιος ως προς τον συνομιλητή του, που αφήνει να εννοηθεί ότι οι νεοέλληνες είμαστε για τα μπάζα, που από τη μία αρνείται να συνομιλήσει, απ' την άλλη όμως δέχτηκε να βγει στην τηλεόραση, είναι άνθρωπος των γραμμάτων; Είναι ποιητής μας και μάλιστα καταξιωμένος; Και τον έχουμε καταξιώσει εμείς;

Καλά να πάθουμε, λοιπόν και να' μαστε όλοι καβλά (εδώ το είπε κοτζάμ ποιητής, δεν φαντάζομαι να πειράζει που το υιοθέτησα )
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 28-01-12 στις 18:47
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-12, 17:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα το εργο δεν ειναι συνδεδεμενο με τον καλλιτεχνη, και η αξια του δεν προσδιοριζεται απο την προσωπικη ζωη και τον όποιο χαρακτηρα του

Ετσι μου λετε :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-12, 18:45
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα το εργο δεν ειναι συνδεδεμενο με τον καλλιτεχνη, και η αξια του δεν προσδιοριζεται απο την προσωπικη ζωη και τον όποιο χαρακτηρα του

Ετσι μου λετε :Ρ
Ναι, το λέμε

Το λέμε για τα κλασικά έργα, που έχουν δοκιμαστεί στο πέρασμα του χρόνου και έχουν "μιλήσει" σε γενιές αναγνωστών και όσα χρόνια κι αν περάσουν αυτά θα παραμένουν κλασικά και διαχρονικά. Εκεί κάτι συμβαίνει. Εκεί δεν μπορείς παρά να σέβεσαι το καλλιτέχνημα και θα κάνεις πως ξεχνάς ή πως δε σε νοιάζει για το αν ο Πόε, για παράδειγμα, ήταν μέθυσος και παλαβός.

Ας γίνει και ο Χριστιανόπουλος κλασικός και θα σεβαστούμε τους στίχους του. Το άτομό του και τη στάση του μπορώ να μην τη σέβομαι όμως, όπως δεν σέβεται κι αυτός ούτε καν τη νοημοσύνη μου;
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 28-01-12 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Α! μιας και το θυμήθηκα. Στο editorial, έχεις βάλει και ποιήματά του....
Στο editorial, πολλές φορές βάζω ποιήματα που μου προτείνουν και άλλοι.
Επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή τους έχω βάλει, σημαίνει ότι έχω διαβάσει και την δουλειά τους.

Εγώ δεν τον έκρινα σαν ποιητή, επειδή δεν είμαι ειδικός. Επίσης στην ποίηση είμαι λίγο κλασικός, αν θα μπορούσα να με ταξινομήσω.
Εγώ έκρινα την απαίσια συμπεριφορά και τον στόμφο του.
Αν όντως δεν ήθελε να βγει στο «γυαλί», δεν θα δεχόταν το συνεργεία της τηλεόρασης του ΣΚΑΙ, σπίτι του.
Ήθελε να πουλήσει «μούρη», μαζί με τα βιβλία του.

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ποιητής μας και μάλιστα καταξιωμένος; Και τον έχουμε καταξιώσει εμείς;


Έλα ντε.... κάτι «καταξιώσεις» που κάνουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας γίνει και ο Χριστιανόπουλος κλασικός και θα σεβαστούμε τους στίχους του. Το άτομό του και τη στάση του μπορώ να μην τη σέβομαι όμως, όπως δεν σέβεται κι αυτός ούτε καν τη νοημοσύνη μου;
Ξανά .

Έχουμε τρελαθεί εντελώς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-12, 21:58
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Βλέπετε πως ούτε κι εγώ, ούτε κι η Naias απαντάμε, προσπαθώντας (για τον εαυτό μου είμαι σίγουρος, για την Κων/να, υποθέτω) να μη ωθήσουμε τη συζήτηση «στα άκρα».

Όσοι αποφασίσατε να τον «αξιολογήσετε», χωρίς να γνωρίζετε τίποτα γι' αυτόν (όπως οι περισσότεροι ομολογείτε), πέφτετε στην παγίδα του ταξιδευτή με τις γαλλίδες που έγραψα πιο πάνω (και που, προφανώς, πέρασε ...ξυστά).

Συμβαίνει όλο και πιο συχνά. Όλοι έχουμε γνώμη για όλα κι όλοι εκφράζουμε άποψη για όλα, χωρίς στη πραγματικότητα ν' αντιλαμβανόμαστε για ποιο πράγμα μιλάμε.

Προσπεράσατε, χωρίς να προσέξετε, το σχόλιο της ίδιας της Πόπη Τσαπανίδου, σε ότι αφορά στην συγκεκριμένη συνέντευξη, που παράθεσε η Κων/να λίγο πιο πάνω. Το υπενθυμίζω λοιπόν, μπας και κάνει κάποια διαφορά:

"Σας ευχαριστώ κ. Χριστιανόπουλε"

"Ανεξάρτητος, διαφορετικός, αυθάδης, σταθερός, αντισυμβατικός, μόνος απέναντι σε όλους τους συντεταγμένους με τα πρέπει. Με έναν τρόπο ζωής ιδιαίτερο και με τα κότσια να ζήσει βροντερά, τη ζωή αυτή, στο στενό πλαίσιο μιας πόλης μεγάλης -επειδή την λάτρεψε-, αλλά και τόσο μικρής που απομυθοποιεί εύκολα.

Μόνος απέναντι σε μυαλά κλειστά, συμβιβασμένα και υποκριτικά. Να «φωνάζει» με τον τρόπο του χρόνια τώρα.

«Είμαι απαρηγόρητος. Τίποτα δεν σώζει την Ελλάδα. Τίποτα». Είπε, φώναξε και –τι κρίμα, τι άδικο- κάποιοι έμειναν να σχολιάζουν τον τόνο της φωνής. Το ιδιαίτερο του λόγου του.

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος ήταν εκεί, δίπλα μου, στο παραθύρι. Αφορμή για την πρόσκληση, η άρνησή του να παραλάβει το μεγάλο βραβείο του Υπουργείου Πολιτισμού, για το σύνολο του έργου του.

«Εγώ είμαι συνεπής, εσείς δεν είστε ενήμερη» με μάλωσε θυμωμένος που δεν θεώρησα απολύτως φυσιολογική τη στάση του. Και είχε δίκιο. Του έκανα μια ερώτηση την οποία είχε απαντήσει με ένα από τα καλύτερα συγγράμματά του κοντά 35 χρόνια πριν. Το «Είμαι εναντίον» ήταν η διακήρυξη ζωής του. Οι αρχές στις οποίες έμεινε πιστός σε όλη του τη ζωή. 35 χρόνια μετά παραμένει το ίδιο «εναντίον». Δεν εξαγοράζει, δεν εξαρτάται, δεν εξαργυρώνει, δεν «ξεπουλιέται», δεν προωθεί και δεν προωθείται. Αντιδρά με πράξεις και με συνέπεια.

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν, σήμερα, εξέφρασε την απελπισία του ότι η χώρα αυτή δεν σώζεται. Γιατί χάσαμε τον στόχο. Γιατί δεν μείναμε «εναντίον». Εμείς, οι άλλοι, οι πριν και οι μετά… Οι περισσότεροι.

Και μεις, οι περισσότεροι, τον ξαναχάσαμε τον στόχο! Μείναμε στην εύκολη προσέγγιση. Μας έκαψε ο λόγος του. Μας έτσουξε. Ποιος είναι αυτός που μιλάει έτσι; Που δεν διαβάζει εφημερίδες και δεν ξέρει ποιος είναι ο πρωθυπουργός. Που δεν «υποκλίνεται» μπροστά στην τηλεοπτική κάμερα; Ποιος είναι αυτός που αγνοεί και περιφρονεί όχι μόνο δημοσιογράφους, αλλά και καταξιωμένους συναδέλφους του. Ποιος είναι αυτός που τολμά να μιλά έτσι σε μια κυρία στην τελική; Ε; Πάει τα έχασε!

Είναι ο Ντίνος Χριστιανόπουλος και τα έχει τετρακόσια. Είναι ένας από τους τελευταίους μεγάλους. Ένας από τους τελευταίους σημαντικούς. Που τόσο λίγους έχει πια αυτή η χώρα, για να του ξαναπροτείνουν το μεγάλο βραβείο των γραμμάτων. (Μα καλά εκεί στο Υπουργείο πολιτισμού τόσο πολιτισμός πια! Δεν ξέρανε τι εστί Χριστιανόπουλος δεν ρώταγαν; Δεν έψαχναν στο google βρε αδελφέ, για να μην φανεί η μιζέρια μας η εθνική και η πνευματική μας φτώχεια; )

Είναι ο Ντίνος Χριστιανόπουλος που του έκοψαν τη σύνταξη και έσφιξε το ζωνάρι αλλά ζει μια χαρά και σήμερα. Γιατί δεν την καταπίνει αμάσητη την «τροφή». Αντιθέτως την φτύνει στα μούτρα αυτών που ΔΕΝ είναι «εναντίον».

«Είμαι απαρηγόρητος. Τίποτα δεν σώζει την Ελλάδα. Τίποτα». αυτό φώναξε σήμερα με τον δικό του τρόπο. Το ακούσατε;

Σας ευχαριστώ κ. Χριστιανόπουλε, που μας αποδείξατε ότι υπάρχουν ακόμα φρέσκοι άνθρωποι, με ισχυρό σύστημα αξιών! Ότι δηλαδή, υπάρχει ελπίδα".


(πηγή: Ο Χριστιανόπουλος σπάει το "γυαλί")

Γιατί άραγε ο Ντίνος Χριστιανόπουλος δεν δέχτηκε το βραβεία του Υπουργείου Πολιτισμού;

Γιατί είναι «Εναντίον»:

«Είμαι εναντίον της κάθε τιμητικής διάκρισης, απ΄ όπου και αν προέρχεται....

Είμαι εναντίον των βραβείων γιατί μειώνουν την αξιοπρέπεια του ανθρώπου. Βραβεύω σημαίνει αναγνωρίζω την αξία κάποιου κατώτερου μου - και κάποτε πρέπει να απαλλαγούμε από την συγκατάβαση των μεγάλων. Παίρνω βραβείο σημαίνει παραδέχομαι πνευματικά αφεντικά - και κάποτε πρέπει να διώξουμε τα αφεντικά από την ζωή μας...

Είμαι εναντίον των χρηματικών επιχορηγήσεων, σιχαίνομαι τους φτωχοπρόδρομους που απλώνουν το χέρι τους για παραδάκι. Οι χορηγίες μεγαλώνουν την μανία μας για διακρίσεις και την δίψα μας για λεφτά΄ ξεπουλάνε την ατομική ανεξαρτησία μας.

Είμαι εναντίον των σχέσεων με το κράτος και βρίσκομαι σε διαρκή αντιδικία μαζί του. Πότε μου δεν πάτησα σε υπουργείο, και το καυχιέμαι. Η μόνη μου εξάρτηση απο το κράτος είναι η εφορεία, που με γδέρνει.

Είμαι εναντίον των εφημερίδων. Χαντακώνουν αξίες, ανεβάζουν μηδαμινότητες, προβάλλουν ημετέρους, αποσιωπούν τους απροσκύνητους΄ όλα τα μαγειρεύουν, όπως αυτές θέλουν. Δεξιές, αριστερές, κεντρώες - όλες το ίδιο σκατό....

Είμαι εναντίον κάθε ιδεολογίας, σε οποιαδήποτε απόχρωση και αν μας την πασέρνουν. Όσο πιο γοητευτικές και προοδευτικές είναι οι ιδέες, τόσο πιο τιποτένια ανθρωπάκια μπορεί να κρύβονται από πίσω τους. Όσο πιο όμορφα τα λόγια τους, τόσο πιο ύποπτα τα έργα τους. Όσο πιο υψηλοί οι στόχοι, τόσο πιο άνοστοι οι στίχοι.

Είμαι, προπάντων, εναντίον κάθε ατομικής φιλοδοξίας, που καθημερινά μας οδηγεί σε μικρούς και μεγάλους συμβιβασμούς. Αν σήμερα κυριαρχούν παραγοντίσκοι και τσανάκια, δεν φταίει μόνο το κωλοχανείο΄ φταίνε και οι δικές μας παραχωρήσεις και αδυναμίες. Αν πιάστηκε η μέση του οδοκαθαριστή, φταίμε και εμείς που πετούμε το τσιγάρο μας στο δρόμο. Κι αν η λογοτεχνία μας κατάντησε σκάρτη, μήπως δεν φταίει και η δική μας σκαρταδούρα.


κείμενο του 1977
στο περιοδικό ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ,
αρ. 1, Ιανουάριος - Απρίλιος 1979»


Δείτε κι ακούστε εδώ και πείτε μου πού διαφωνείτε;



...αν συμφωνείτε μαζί του, αναρωτηθήκατε μήπως η άγνοια ΔΕΝ αποτελεί δικαιολογία για τις επικρίσεις σας;


Και για να τελειώνουμε (τουλάχιστον εγώ), διαβάστε τί έγραψε ο Πάνος Μιχαήλ (που προφανώς ξέρει κάτι παραπάνω απ' όλους μας) στο Lifo για το θέμα αυτό:

Παρακολουθώντας τα σχόλια σήμερα σε αυτό το ποστ, τον γενικότερο αντίκτυπο που προκάλεσε η εμφάνιση του Χριστιανόπουλου και διαβάζοντας την απάντηση της Πόπης Τσαπανίδου έχω να σχολιάσω 2-3 συμπληρωματικά πραγματάκια.

Κατ' αρχήν όσοι δε κατάλαβαν πως αυτη η εμφάνιση ήταν μια ποιητική περφόρμανς και προσέγγισαν το όλο περιστατικό στερεοτυπικά είτε παίρνοντας το μέρος της συμπαθούς δημοσιογράφου είτε του "ασεβή γέροντα" που σμπαράλιασε την στιλπνή καθεστωτική επικράτεια του Αλαφουζεϊκου μάλλον τόσα χρόνια δεν έχουν καταλάβει πως λειτουργεί ο Ντίνος Χριστιανόπουλος όταν μιλάει δημόσια.

Ξέροντας πολυ καλά την υποκρισία του τηλεοπτικού αλλά και του γενικότερου σαβουάρ βιβρ (της δημοσιογραφίας, του χώρου του βιβλίου, της καθημερινής τριβής κτλ) επιλέγει ανάλογα με τον συνομιλητή και κινείται εντελώς αγενώς σε πρώτο επίπεδο όταν οσμίζεται δημοσιογραφία for dummies και εντελώς ποιητικά σε δεύτερο.

Θα μου πεις πως όταν 20 ολόκληρα χρόνια κοινό και δημοσιογράφοι έχουν εκπαιδευτεί σε συζητήσεις δημοσιοσχετίστικες, άνευρες και διαφημιστικές όταν σκάει μπροστά τους μια ιδιοσυγκρασιακή πνευματική σούπερ νόβα σαν του Χριστιανόπουλου μπλοκάρουν και προσπαθούν να επεξεργαστούν στερεοτυπικά τι συνέβη.

Όχι, ο Χριστιανόπουλος δεν τρελλάθηκε ούτε είχε στραβοξυπνήσει. Απλώς βρήκε μια χρυσή ευκαιρία, ειδικά όταν η Τσαπανίδου πήγαινε την συζήτηση σε δρόμους Αυτιά να περφορμάρει ποιητικά, να πει αυτά που ήθελε να ακουστούν σε μια εκπομπή υψηλής θεαματικότητας και να αποχωρήσει με την ικανοποίηση για δεύτερη φορά μέσα σε 2 μέρες πως ταπείνωσε ένα σημαντικό πόλο της εξουσιαστικής συστημικής μηχανής ύστερα από την υπουργική επιτροπή. Την τηλεόραση που επιχείρησε να του υποβάλλει την ανέμπνευστη ατζέντα της άγαρμπα.

Συμπέρασμα; Σημασία δεν έχει μόνο ο τρόπος που λες κάτι όσο και να σου εχουν πιπιλήσει το κεφάλι οι επικοινωνιατζούδες αγαπητέ δέκτη. Σημασία έχει και τι λες, ποιός είσαι εσύ που εκφέρεις αυτόν τον λόγο και κατά πόσο η ζωή σου ζυγοσταθμίζεται με τα λεχθέντα σου (και όχι με το συντακτικό Ζαμπούνη;-)

Πηγή: Όταν η Πόπη συνάντησε τον Ντίνο:-)

Τελικό σχόλιο: αυτό που για μένα χαρακτηρίζει την ιστορία αυτή είναι η φράση: «όταν σκάει μπροστά τους μια ιδιοσυγκρασιακή πνευματική σούπερ νόβα σαν του Χριστιανόπουλου μπλοκάρουν και προσπαθούν να επεξεργαστούν στερεοτυπικά τι συνέβη».

Αυτά. Πάμε τώρα για ναυμαχία...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Naias (29-01-12)
  #23  
Παλιά 28-01-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπετε πως ούτε κι εγώ, ούτε κι η Naias απαντάμε, προσπαθώντας (για τον εαυτό μου είμαι σίγουρος, για την Κων/να, υποθέτω) να μη ωθήσουμε τη συζήτηση «στα άκρα».
Μα γιατί να φτάσει στα άκρα;

Η συμπεριφορά και η αγένεια Βασίλη, δεν έχουν άλλοθι.

Ο κ. Χριστιανόπουλος θα μπορούσε να αρνηθεί την πρόσκληση του ΣΚΑΙ απλά και όχι να κουβαλήσει ολόκληρο βαν, για την απ' ευθείας σύνδεση.

Ο άνθρωπος έδωσε την παράσταση του, για να ανεβάσει την εικόνα του και τις πωλήσεις των βιβλίων του.

Εγώ εξακολουθώ να τον βλέπω σαν έναν οποιονδήποτε πολίτη και το ποιητικό του ταλέντο, δεν του δίνει κανένα άλλοθι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάζο, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να φτάσει η συζήτηση στα άκρα. Αν θες τη γνώμη μου, εσύ συμβάλλεις σ' αυτό κάνοντας το σχόλιο με τις Γαλλίδες. Μας προσβάλλεις ενώ εδώ πέρα συζητάμε για ένα θέμα που έχει διχάσει το πανελλήνιο όπως ξέρεις πολύ καλά και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Όπως υπάρχουν δύο παρατάξεις εκεί έξω, μία που θέλει τον Χριστιανόπουλο αντισυμβατικό και μπλα, μπλα, μπλα, και μία που τον θεωρεί υποκριτή, έτσι συμβαίνει κι εδώ.

Λοιπόν, η θέση η δική μου, που έχω κάμποση σχέση με το βιβλίο, ήταν από την αρχή επιφυλαχτική για την άρνηση του Χριστιανόπουλου. Γιατί έχει ξαναγίνει σε λογοτεχνικό διαγωνισμό, άλλον διαγωνισμό, μικρότερου βεληνεκούς από τον συγκεκριμένο και με άλλον συγγραφέα, ο οποίος αρνήθηκε τη βράβευση. Τότε, ήμουν απόλυτα πεπεισμένη ότι δεν πρόκεται για καμία "στάση ζωής", αλλά για πράξη εντυπωσιασμού. Γι΄αυτό το λόγο ήμουν εξαρχής επιφυλαχτική.

Στη συνέχεια, διαβάζω τα διάφορα από δω και από κει προσπαθώντας να διαμορφώσω μια πιο πλήρη άποψη. Ώσπου βλέπω το συγκεκριμένο βίντεο. Εδώ λοιπόν τώρα, έχουμε να κάνουμε με διαφορετικές "αναγνώσεις" όπως λέμε στη λογοτεχνία, ή με θεάσεις αφού πρόκειται για βίντεο.

Εγώ στο βίντεο είδα άλλα, κι εσύ προφανώς άλλα. Εγώ είδα μια δημοσιογράφο να χειρίζεται δεξιοτεχνικά έναν ιδιαίτερα δύστροπο καλεσμένο και να καταφέρνει και μπράβο της να διατηρήσει την ψυχραιμία της στις προσβολές του ("δεν ήρθα επειδή σας εκτιμώ, αλλά επειδή μας βλέπουν"). Κατάφερε να κρατηθεί στο ύψος της και να τον ξεμπροστιάσει, να βγάλει όλη τη στριμμένη του προσωπικότητα προς εμάς.

Ας μην επεκταθώ άλλο, δεν υπάρχει λόγος. Ξέρω πολύ καλά ότι ούτε εγώ θα πείσω κανέναν, όπως δεν μπορεί να με πείσει κι εμένα κανένας μετά απ' αυτό που είδα, ότι η προσωπικότητα του Χριστιανόπουλου είναι σπουδαία.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-12, 00:20
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...σπουδαίο είναι το βαθύτερο νόημα, κι όχι απόλυτα ο [γεροπαράξενος ή αναρχικός (με την καλή ή κακή έννοια) στα νειάτα του] εκφραστής του. Καλό είναι σαν στάση ζωής, να μην επενδύουμε στο image, στο γυαλί που άλλα φανερώνει κι άλλα πολλά κρύβει. Εικόνες, εικόνες και φαντασίες, προσωπεία επίπλαστα που μαγνητίζουν και προάγουν το ε-γώ και τα οψώνιά τους. Την εικόνα του εαυτού στη γη, δλδ πληθύνουν σκιές σε σχέση με την προβολή και καταξίωση αυτού (του ε-αυτού). Δημιουργικά, όχι σαν φωτοβολίδες, αλλά στην αιωνιότητα. (Κλασικά κατά την λογοτεχνία).

Ποιος δεν είναι ''ενάντια'' στα δήθεν και περίπου; ποιος δεν ενοχλείται από το φύκι που θέλει να περνιέται για μεταξωτή κορδέλλα;

Υπάρχει διαφορά μεταξύ αληθινής λίρας και κίβδηλης... και θέλει διάκριση και γνώΣη. Όχι απλά γνώΜη. Διαφορετική οπτική... (θα λέγαμε και κάθετα αντίθετη...).

Πολλοί είμαστε έναντι στην έκπτωση αξιών και της προβολής του τζούφιου ως προτύπου. Φυσικά δεν στοχεύει ΟΛΟΥΣ τους νεοέλληνες και ευτυχώς ακόμη υφίσταται πνευματική, καλή μαγιά. Κατά την γνώμη μου, ΑΝ η όποια επανάσταση συνοδεύεται με ανάταση και ανάσταση (ποθούμενη στάση ζωής ενάντια στην πτώση...) δεν μπορεί να μην είναι ευγενής. Αλλιώς, ο ποιητής απλά κάνει εν-τύπωση και χρησιμοποιεί λάθος εργαλεία....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.