Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-07, 14:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πείτε μας την γνώμη σας

Η AcroBase από τις πρώτες μέρες λειτουργίας της, το 1988, αναπτύχθηκε με την συμμετοχή όλων των μελών της.

Θέλουμε να μας πείτε τα καλά και τα κακά μας, χωρίς κανένα ενδοιασμό.

Θέλουμε να μας προτείνετε καινούργιες ιδέες και προτάσεις και κατά το δυνατόν και με την λογική της συλλογικής απόφασης, θα το υλοποιήσουμε.

Θέλουμε τα μέλη μας να μετέχουν ενεργά. Ασφαλώς πρέπει να έχουμε administrators οργανωτές κλπ. Πάνω απ όλα όμως θέλουμε ενεργά μέλη, που με την φρεσκάδα και τις διαφορετικές απόψεις τους, θα βελτιώσουμε κατά το δυνατόν τις παρεχόμενες υπηρεσίες μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-07, 19:07
Το avatar του χρήστη ekaterina
ekaterina Ο χρήστης ekaterina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-08 18:48
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Exclamation

λοιπον ως νεοφερτη δεν θελω να ρισκαρω πολυ καθετες κρισεις ..αλλα αφου το ζητατε ..θα πω μια πρωτη αποψη
πρωτα μου θυμιζετε ( με μικτα συναισθηματα ),την εποχη που ανταλλασαμε μηνυματα μεσω τω νεανικων περιοδικων του 65΄- 75 ΄με ψευδωνυμα ..και μετα ειχαμε φιαξει και μια λεσχη που τη λεγαμε Αθηναικη βγαζαμε και ενα περιοδικακι..τοτε.. βεβαια εδω οι προβληματισμοι ειναι αφενος πιο συνθετοι αφετερου πιο ελευθεροι (δοσμενης της ελευθεροτυπιας) ομως το ολο σκηνικο μου κανει λιγο καθως πρεπει λιγο παρεα (αναρωτιεμαι για τι αλληλογραφειτε αφου μοιαζει να γνωριζει ο ενας τον αλλο-τουλαχιστον οι πιο δραστηριοι- και καποιοι ναναι και φιλοι αρα μπορουν να μιλανε και στο τηλεφωνο) να εξηγηθω δεν το αξιολογω ,απλα αναζητω το raison d etre ..επίσης μου κανει και λιγο ιεραρχικό κατι σα μικρη στοα με σεβασμο στους μεγαλυτερους με πιο σοφους και πιο μαθητες ..
αλλα μπορει και να κανω λάθος ..
__________________
ekaterina::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-07, 19:21
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ekaterina Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης μου κανει και λιγο ιεραρχικό κατι σα μικρη στοα με σεβασμο στους μεγαλυτερους με πιο σοφους και πιο μαθητες ..
αλλα μπορει και να κανω λάθος ..
Δεν νομίζω ότι κάνεις λάθος!! αλλά καλύτερα ας μιλήσει ο μέγας μάγιστρος
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-07, 20:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ekaterina Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι σα μικρη στοα με σεβασμο στους μεγαλυτερους με πιο σοφους και πιο μαθητες ..
αλλα μπορει και να κανω λάθος ..
Πρώτα απ όλα σ' ευχαριστώ που μας είπες την άποψη σου με ειλικρίνεια.

Έχουμε ανάγκη να δούμε την AcroBase, με άλλα μάτια.

Θα πρέπει να σου πω ότι εκτός μερικών μελών, οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Απλά έχουμε "γνωριστεί" μέσα στον χώρο αυτό.

Δεν θα συμφωνήσω ότι αφού γνωριζόμαστε θα μπορούσαμε να μιλάμε και στο τηλέφωνο :-) Συμπεριφερόμαστε σαν παρέα, αλλά ο καθένας είναι στον χώρο του. Τον Papa πχ που είναι εξαιρετικός μου φίλος, μένει 500 χιλιόμετρα μακριά, αν δεν μιλούσαμε από εδώ θα μιλάγαμε 5-6 φορές τον χρόνο. Ο άλλος που είναι στην Αγγλία στις ΗΠΑ, στην Γερμανία και αλλού, απλά δεν θα είχαμε καμιά επαφή.

Έχω καταλάβει ότι ξενίζει κάπως, η πιο φιλική επικοινωνία. Ξέρουμε ότι αυτό φέρνει σε δυσάρεστη ίσως θέση, τα πιο νέα μας μέλη. Θα κάνουμε ότι μπορούμε, χωρίς να χάσουμε την ζεστασιά μας, να δώσουμε το χέρι στους νέους μας φίλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-07, 20:16
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
amigos, απλά κορυφαία απάντηση!

Συμφωνώ με τον Xenios, εδώ η επικοινωνία είναι πολύ φιλική και τα μέλη του site δίνουν την αίσθηση πως είναι μια παρέα, πράγμα που αισθάνομαι μόνο στην Acro και σε ένα άλλο (τεχνολογικό) site.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 14-05-07 στις 20:19
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-07, 23:04
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
΄Οαση στον σκουπιδότοπο του ελληνικού διαδικτύου!

Αλλα φυσικα θα επανέλθω με ολόκληρο άρθρο. Αυτο ήταν η πρόγευση!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-07, 23:24
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Nα μείνη ενεργό το πνεύμα του 1970 λουσμένο με την ενεργεια του 2οο7.Αυτό για μένα ειναι Acrobase.H αληθινή,ξέχωρη πραγματική επαφή χωρίς ανταλάγματα.Σας ζηλεύω εσάς Ακροβασίτες που καταφέρατε να είστε στις τελευταίες συναντήσεις.Λυπάμε που μετις δουλειές μου τά 'χασα......
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-05-07, 01:09
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από φόρουμς, οπότε και η γνώμη μου μπορεί να είναι ανεπαρκής.
Απλά μ' αρέσει αυτό που βλέπω, περνάω καλά, υπάρχει ποικιλία θεμάτων, πολυφωνία (με τα επακόλουθά της θετικά ή αρνητικά). Νιώθω πως είμαι σε μια μεγάλη όμορφη παρέα μέσα στην οποία είμαι καλά. Αυτή τη στιγμή, δεν έχω να προτείνω τίποτα καλύτερο από αυτό που ήδη συμβαίνει...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-07, 01:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως έχω ξαναπει, θα ηθελα η ακρο να ηταν εναμερος οπου ο κοσμος θα μπορουσε να βρει αυτο που θελει...

συνηθως οταν ψαχνω κατι για καποιο προβλημα, μια απο τις πρωτες απαντησεις του google ειναι καποιο φορουμ, ελληνικο η ξενο.

Για καποιο λογο αυτες τις απαντησεις δεν μπορω να τις βρω εδω.

Καλη η ενημερωση και ο κοινωνικος προβληματισμος, αλλα θα ηθελα να διαφημισουμε και να προβαλλουμε το οτι μπορουμε να βοηθησουμε τον οποιονδηποτε να βρει αυτο που ψαχνει, ειτε ειναι απορια ειτε τεχνικη βοηθεια, ειτε αγγελια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-07, 01:50
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αν μου επιτρέπεται να καταθέσω την γνώμη μου τώρα που μου δίνεται η ευκαιρία. Αισθάνομαι οτι το φόρουμ αυτό παρεκλίνει απο την BBS. Σαφώς υπάρχει έλλειμα οργανωτών που θα έβαζαν μία τάξη στις περιοχές και θα ξεκινούσαν νέα θέματα. 2-3 άνθρωποι , όσο φιλότιμοι και να είναι δεν μπορούν να υποκαταστήσουν σε καμιά περίπτωση τα 15-20 παιδιά που προ δεκαπενταετίας είχαν εκτοξεύσει την άκρο σε πολύ υψηλά επίπεδα ποιότητας. Τότε βέβαια οι BBS αποτελούσαν μια κλειστή περιοχή μυημένων. Όσοι είχαν υπολογιστές στα σπίτια τους θεωρούνταν σπασίκλες. Σήμερα τα blogs (τα οποία τα θεωρώ βαρετά) έχουν κατακλύσει το διαδίκτυο και θεωρείται πολύ...της μόδας (trendy το λέμε εδω στο χωριό μου) να έχει κάποιος ένα δικό του.

Μέσα σε αυτό το περιβάλλον λοιπόν η άκρο καλείται να βρεί μια ταυτότητα διαφορετική. Να συνυπάρξει ουσιαστικά σε έναν ωκεανό πληροφοριών. Αυτή η παρεϊστικη ατμόσφαιρα που διαχωρίζει απο το τυποποιημένο και απρόσωπο είναι και η δύναμή αυτού του χώρου. Τελευταία όμως διακρίνω (και με ενοχλεί) μια υπερβολή. Ανούσιες χαβαλετζίδηκες απαντήσεις που αφορούν λίγους χρήστες και αισθάνομαι οτι αποτρέπουν νέους φίλους απο το να συμμετέχουν. Αν μπορούσαμε να βρίσκαμε ένα μέτρο που να συνδυάζει το καλαμπούρι με την ουσία θα ήταν για μενα ευχής έργον.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-05-07, 02:09
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=ekaterina;60608...... βεβαια εδω οι προβληματισμοι ειναι αφενος πιο συνθετοι αφετερου πιο ελευθεροι (δοσμενης της ελευθεροτυπιας) ομως το ολο σκηνικο μου κανει λιγο καθως πρεπει λιγο παρεα (αναρωτιεμαι για τι αλληλογραφειτε αφου μοιαζει να γνωριζει ο ενας τον αλλο-τουλαχιστον οι πιο δραστηριοι- και καποιοι ναναι και φιλοι .[/QUOTE]

Είναι πολύ σωστές οι παρατηρήσεις της Κατερίνας και θα προσπαθήσω να της δώσω μια εξήγηση απο την δικη μου σκοπιά.

Μπήκα στην παρέα της Acrobase μετά απο διάφορες αναζητήσεις σε θέματα ελληνικής αυτογνωσίας στο ιντερνετ, όπου διαπίστωνα ένα συνεχή καταιγισμό απο ατέρμονες προσωπικές φιλοδοξιες χωρίς υπόβαθρο να γεμίζουν το διαδίκτυο με ...πνευματικά σκουπίδια.

Μου έκανε εντύπωση ότι παρα τον προσωπικό τόνο στην επικοινωνία παλαιότερων μελών, κάθε νέο μέλος γινόταν δεκτό με ανοιχτή αγκαλιά και χωρίς αίσθηση ελιτισμού. Φυσικά δεν ήταν εύκολο να μπεί κανείς στο πνεύμα των παλαιοτέρων, που είχαν φροντίσει με κοινή προσπάθεια να γνωριστούν και να ανταλλάξουν βιώματα και δια ζώσης. ¨ομως με εντυπωσίασε, ότι δεν στεγανοποιήθηκαν αλλά παρέμειναν ανοικτοί σε νέες προσ-λήψεις απο τους νέους χρήστες.

Επίσης θετικό βρήκα,ότι στην πλειονότητα τους τα θέματα γίνονται αντικείμενο σοβαρής επεξεργασίας, σαν να νοιώθει κανείς την ευθύνη των όσων δημοσιεύει και είναι ανοικτός σε καλόπιστη κριτιική. Σε αυτό φαίνεται να έπαιξε ρόλο ο διακριτικός τρόπος παρέμβασης του SystemOperator Xenios , που είναι βέβαια υποχρεωμένος να διατηρήσει ένα επίπεδο και το καταφέρνει με επιτυχία.

Ετσι λοιπόν είχα το αίσθημα ότι βρίσκομαι σε μια μεγάλη οικογένεια, με πολυγνωμία , σε μια όαση ελεύθερης συνύπαρξης , με κοινό στόχο την υπεύθυνη ανταλλαγή ιδεών, πεποιθήσεων και βιωμάτων. Και πολύ σύντομα είδα ότι αυτό γίνεται και στη πράξη και δεν ειναι μονο λόγια του αέρα.

Τωρα, όσον αφορα το επίπεδο της Βάσης, οφείλω να ομολογήσω ότι τα κείμενα είναι πολύ προσεγμένα και εμπεριστατωμένα. Και ακόμα, ότι αν κάποιος δεν τηρεί τους άγραφους κανόνες σεβασμού της γνωμης του άλλου ή δεν ειναι σε θεση να ανυέξει καλόπιστη κριτική....απορρίπτεται μόνος του σαν ξένο σώμα, χωρίς να υπάρχει κάποια γραμμή "ΆΝΩΘΕΝ".

Θεωρώ πάντως απο την εμπειρία μου πολύ σπουδαίο γεγονός 'οτι η Βάση αυτή λειτουργεί επι 19 χρόνια και διατηρεί αυτό το επίπεδο. ΄Οποιος έχει δουλέψει σε εκδοτικούς οίκους με περιοδικα κλπ. ξέρει πόσο δύσκολο είναι να κρατήσεις συνέχεια και συνέπεια.

Είμαι σχετικά πολύ νέος στη παρέα.Και αισθάνομαι σαν το σπίτι μου. Νομίζω, αυτό είναι το σπουδαιότερο...Αλλά έπεται και συνέχεια.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 15-05-07 στις 02:11
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-07, 02:16
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα σε αυτό το περιβάλλον λοιπόν η άκρο καλείται να βρεί μια ταυτότητα διαφορετική. Να συνυπάρξει ουσιαστικά σε έναν ωκεανό πληροφοριών. Αυτή η παρεϊστικη ατμόσφαιρα που διαχωρίζει απο το τυποποιημένο και απρόσωπο είναι και η δύναμή αυτού του χώρου. Τελευταία όμως διακρίνω (και με ενοχλεί) μια υπερβολή. Ανούσιες χαβαλετζίδηκες απαντήσεις που αφορούν λίγους χρήστες και αισθάνομαι οτι αποτρέπουν νέους φίλους απο το να συμμετέχουν. Αν μπορούσαμε να βρίσκαμε ένα μέτρο που να συνδυάζει το καλαμπούρι με την ουσία θα ήταν για μενα ευχής έργον.
Σέβομαι την παρατηρηση σου και αντιπροτείνω να υπάρχει ξεχωριστός χώρος για ανταλλαγή καλαμπουριών.

Εχε υπόψη μόνο, ότι ακόμα και το χιούμορ θέλει ποιότητα και είναι δείγμα πνευματικότητας. Και ότι επίσης πολύ σοβαρά θέματα χρειάζονται μια βαλβίδα απεκτόνωσης.

Θα χαιρόμουν να ακούσω τις απόψεις σου σε όλα τα θεματα που θιγονται εδω μεσα, αν ειναι δυνατόν, και σου υπόσχομαι απο την πλευρά μου να αποφύγουμε τις υπερβολές που σε ενοχλούν, διότι δεχόμαστε ότι αυτό που χρειάζεται είναι το μέτρο. Με την συνεργασία σου ίσως το βρούμε γρηγοροτερα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-07, 04:12
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρόταη:

Υπάρχει τεχνική δυνατότητα να ανεβάσουμε ανα διαστήματα σε ψηφιακή μορφή ένα ολόκληρο βιβλίο - λαμβάνοντας την άδεια του εκάστοτε συγγραφέα- ωστε να γίνει κτήμα ανθρώπων που στερούνται δυνατότητα αγοράς του;

Φαντάζομαι κατι σαν " Βιβλιογωνία" / Η Βιβλιοθήκη της Acrobase
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-07, 07:12
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η δικη μου εμπειρια σε σχεση με forum αλλα και με υπολογιστες γενικοτερα ειναι πολυ μικρη για να μιλησω για κατι τεχνικο,οποτε ας πιασω τους συναισθηματισμους...

Αγορασα υπολογιστη για πρωτη μου φορα, τα Χριστουγεννα που μας περασαν.Ξεκινωντας να χρησιμοποιω το Ιντερνετ περιηγηθηκα σε διαφορα, μεχρι που ενα βραδακι εψαχνα το ιδανικο κεικ σοκολατας-κεινο το γνωστο που σας εχω ξαναπει -και επεσα πανω σε μια συνταγη της Helen."Αcrobase;μαλιστα...για να δουμε λοιπον.."λεω και γραφομαι...
Διαβαζοντας τα θεματα που υπηρχαν τοτε διεκρινα μεν και τη σοβαρη προσεγγιση αλλα και τη γενναια δοση χιουμορ.Μετα καταλαβαινετε,"καινουριο κοσκινακι μου και που να σε κρεμασω", εμπαινα καθημερινα,στην αρχη στο chat αλλα και στα clubs..
Παρολο που καταλαβα και εγω οτι η σχεση μεταξυ των μελων εδω ειναι πολυχρονη,δεν ενοιωσα ουτε ΜΙΑ στιγμη στην "απ'εξω" καθως ολοι ηταν πολυ φιλικοι και καλοπροαιρετοι και πρωτος απ'ολους ο Στελιος.
Νομιζω πως ειναι πια ωρα-εστω και με λιγη καθυστερηση- να σας ευχαριστησω ολους για αυτο και να πω οτι νοιωθω πολυ καλα που ειμαι μελος της παρεας αυτης ,στην οποια ευχομαι να αποκτησει οχι 1000 μελη ,αλλα πολυ περισσοτερα..

Υ.Γ.Επισης θα ηθελα να εκφρασω τις ευχαριστιες μου στον αγαπητο Gildor,ο οποιος ενα βραδυ μου εκανε τη ΦΟΒΕΡΗ αποκαλυψη,οτι δηλαδη δε χρειαζεται
να κλεινω τελειως μια σελιδα για να ανοιξω καινουρια απο τον explorer!!! χαχαχαχαχαχαχαχα!!!
(σας ειπα..ειμαι τελειως νηπιο !!!!)
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-07, 08:11
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα κάνω ένα δύο σχόλια για πράγματα που έχουν αναφερθεί πιο πάνω και μετά θα πω και τη γνώμη μου.

Καταρχήν είναι ολίγον άτοπο να συγκρίνουμε την Acro BBS με τη σημερινή Acro στη "φορουμίστικη" έκδοση. Πέρα από τους περισσότερους οργανωτές και τα διάφορα θέματα, η Acro BBS ήταν όντως ένα μέρος εύρεσης πληροφοριών καθώς και χώρος για παρεΐστικα chat.

Σήμερα δεν είναι ανάγκη κανείς να είναι σε ένα forum για να αναζητήσει κάτι. Αρκεί να γράψει ό,τι του κατέβει σε μία μηχανή αναζήτησης και έτοιμο το πιάτο σερβιρισμένο με πολλές παραλλαγές. Ταυτόχρονα, υπάρχουν fora, ακόμα και στην Ελλάδα με πιο εξειδικευμένα θέματα τεχνικής ή άλλης φύσης όπου κάποιος μπορεί να διαβάσει για ένα θέμα σε βάθος.

Όσον αφορά το chat, από τότε που βγήκαν messenger clients, αυτό έγινε πολύ πιο λειτουργικό και εύκολο από να μπαίνει κάποιος σε ένα forum για να βρει έναν φίλο ή ακόμα και άγνωστο.

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα αρνητικό στην Acro. Η θεματολογία είναι γενικού ενδιαφέροντος κατά κανόνα και η ποιότητα των μηνυμάτων είναι σαφώς ανώτερη από άλλα fora αντίστοιχου είδους. Θέλω να προσθέσω κι εγώ πάντως ότι ο σταδιακός "χαβαλές" στον οποίο καταλήγουν τα περισότερα θέματα πλέον, εκτός του ότι απαξιώνουν το θέμα, αποτρέπουν και νέους χρήστες να συμμετέχουν λόγω του γνωστού συνδρόμου της "παρεΐστικης χροιάς". Κι εγώ μπορεί να έχω πολλές απόψεις για κάποια θέματα, αλλά όταν μπαίνω σε fora όπου βλέπω 4-5 χρήστες να κάνουν την πλάκα τους και να λένε τα δικά τους βρέξει-χιονίσει σε κάποιο θέμα, αποθαρρύνομαι να συνεχίσω.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.