Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-08, 03:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Σχόλια για το θέμα " Η AcroBase με τα μάτια μου"

Αμάν... είχα ξεχάσει αυτή την «ενδιαφέρουσα» εμπειρία με το Major και τις ταρζανιές που είχαμε κάνει για να χωρέσει στη μνήμη. Πόνος σεξ και βία.

Εκείνη η εμπειρία ήταν από τους αποφασιστικούς παράγοντες της αλλαγής μου σε Linux. Δεν άντεχα άλλο το DOS.

Ειρωνικά, τώρα το DOS (ok, το FreeDOS) είναι 32bit, με μοντέρνα αρχιτεκτονική, TCP/IP κλπ! (έχει και το 4DOS.EXE ενσωματωμένο, ο συγγραφέας του το δώρησε στο FreeDOS project!)

Πέρνα να το κατεβάσεις να σε πιάσει νοσταλγία (ή, όπως εγώ, να συνειδητοποίησεις ότι καλά κάναμε και αφήσαμε το DOS πίσω).

Αν θες μπορώ να σου στείλω image για VMWare player.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-08, 03:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε έκανε την κατηγορηματική του δήλωση «εγώ με το dos δεν ξαναπαίζω, θα φτιάξω ένα πρόγραμμα BBS κάτω από Linux » .
Και δεν το μετάνιωσα. Καταραμένο DOS.

Η ιδέα πάντως ήταν του Αντρέα του Αντωνόπουλου, απλά σ'εκείνη τη φάση είχε ωριμάσει μέσα σε όλους μας. Μιλούσαμε στο τηλέφωνο μια από κείνες τις Δύσκολες Μέρες που πείραζα το GalEmp για τη GATE, και μου είχε πει κάτι σαν «πρέπει να βρούμε ένα Unix και να βάλουμε αυτό για βάση. Πανεύκολο θα'ναι, αντί για database θα χρησιμοποιήσουμε το filesystem κι ας τα βγάλει πέρα μόνο του» (παραφραστικά). Άλλο που τελικά μια βάση δεν είναι όσο απλή όσο ένας Usenet server.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το 1999 η βάση απέκτησε την πρώτη οργανώτρια Club, την Σοφία.
Μάλλον εννοείς το 1991. Το '99 η Σοφία ή ήταν ακόμα Εδιμβούργο (δε θυμάμαι ακριβώς) ή είχε γυρίσει Ελλάδα. Αλλά βιβλιοclubop είχε γίνει πολύ νωρίτερα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-08, 09:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ιδέα πάντως ήταν του Αντρέα του Αντωνόπουλου, απλά σ'εκείνη τη φάση είχε ωριμάσει μέσα σε όλους μας.
Ηταν του Ανδρέα, αλλά εσύ την έκανες... Από ιδέες άλλο τίποτα στην εφαρμογή όλοι πάσχουν.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον εννοείς το 1991. Το '99 η Σοφία ή ήταν ακόμα Εδιμβούργο (δε θυμάμαι ακριβώς) ή είχε γυρίσει Ελλάδα.
1990 εννοούσα :-) Όπως ξέρεις στις ημερομηνίες πάντα κάνω τα λαθάκια μου :-(
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-08, 16:28
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ευχαριστω ολους αυτους που κρατησαν την acrobase ζωντανη
διοτι στην κρισιμη καμπη της ζωης μου που περνω τωρα μου εδωσε
ενα νοημα ζωντανια και αισιοδοξια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vgiagias : 19-01-08 στις 20:58
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-08, 16:55
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
σταθερες αξιες.....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-08, 03:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φοβερό εγχείρημα που κρίθηκε απο το αποτέλεσμα: Εγινε καλύτερο απο αυτό που ο πρωτοπόρος του φανταζόταν. Ξεκίνησε απο κλειστή παρεούλα και έγινε κοινωνία προσώπων. Αυτο τα λέει όλα...

Θαύμα είναι όταν οι ιδέες ξεπερνούν αυτούς που τις δημιούργησαν. Και εμείς, οι απέξω, συμμετέχουμε στο θαύμα που η αγάπη για επικοινωνία ενός αμόναχου μοναχού φίλου , του Στέλιου Χαμόδρακα, μας χάρισε. Εύχομαι στη Βάση να τα ...εκατοστήσει.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-08, 12:42
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Oι αναμνήσεις ενός τεχνικού.

O Στέλιος ήταν ακούραστος.Δεν καταλάβαινε από κολλήματα.Προγραμμάτιζε την ζωή του διαφορετικα.Η ACROBASE τότε είχε κλείση ένα χρόνο λειτουργείας και έπερνε μέρες από τον δευτερο.Τότε ήταν που του σύνέβη το Απρόοπτο.Αυτό που δεν περίμενε ποτέ.Αυτό που τον έκανε ν' αμφιβάλη!Ο σκληρός δίσκος που περιέχη το software της ACROBASE άρχισε να χάνη στροφές και να πετάει μυνήματα λάθους.Στο "OUT OF SPACE" ίδρωσε,στο NO System Disk τον ζώνανε τα φίδια.
Το PC που του είχαν πουλήση εκεινη την εποχή για να να κάνη την δουλεία του ήταν και αυτό από τα ωραία σχεδιαστικά και με τις πρωτοπορείες της έποχης.Τότε είχε κυριαρχήση η άποψη,το PC πρέπει νά 'ναι ΜΟΥΡΑΤΟ.Να δείχνη άποψη και να μην μοιάζη με τα αλλα.Ολοι σε εκείνη την μακρινή εποχή την πατήσαμε με τις αγορές μας.Μας είχαν μπερδέψη τόσο πολύ που αγοράζαμε PC με κριτήρια αγορας στερεοφωνικού συγκροτήματος.Η αγορά της εποχής ήταν γεμάτη από δεκάδες PC όλα διαφορετικά μεταξύ τους.Δεν μας μίλησε ποτέ τους για το τι περιφεριακά κάνανε το κάθε PC.Ίσως και το επίπεδο των πωλητών της εποχής εκείνης να μην το σήκωνε.Ολοι μένανε στο 8086 με σκληρο δίσκο 20 ΜΒ.Δεν Γνωρίζαμε ουτε Western Digital ουτε Seagate....
Μετά την προιδεαστική παρένθεση που έκανα ξαναγυρίζω στον Στέλιο μας που έχει γνωρίση και ξεγελάστή από της Σειρηνες.Ξέρη οτι τα περιθώρια εξαντλούντε και πρέπει να κάνει επιλογές για καινούργιο PC με μεγαλύτερο σκληρό δίσκο.Αλλά που;Αλλά ποιο;Το πόσο γύρισε και τι του λέγανε δεν το συζητώ.Εχει μπερδευτή πιά τόσο πολύ που ξεχνάη και το ονομά του ακόμα αλλά με πείσμα συνεχίζη.Τότε εμαθε για την EASYTECH (Άλλη ιστορία αυτή)και ένα απογευματάκι τσουπ νάτος να μιλάη με τους πωλητές.Στην EASYTECH πριν λανσάρουμε κάτι περνούσε από διαδικασίες επιβίωσης με σκληρές συνθήκες.Κάναμε και έρευνα αγοράς και διαλέγαμε μόνο τα καλύτερα.Ετσι μπορεί να μην είχαμε τα γρηγορότερα αλλά πουλούσαμε PC απροβλημάτιστα.Ποιό εύκολες συνθήκες τότε.Ο Στέλιος πίστεψε σε μας αλλά ποτέ ΔΕΝ αγοράζη με μιας,γνωστό αυτό.
Ηρθε και ξανάρθε και τέλος μας την έσκασε.Nαι θα το πάρω το PC αλλά θέλω να κάνεται μεταφορά τα DATA που έχω στο παλιό PC μου.Τότε μπαινω εγώ στο παιγνίδη.Ο αφανής τεχνικός που κράταγε τις ισοροπίες μεταξύ του Γερολαδά παρατσούκλη του αφεντικού και των πωλητών με τους πελάτες.Το Αθλημά το ήξερα καλά.Το είχα ξανακάνη πολλές φορές με διαφορες μεθόδους αλλά με πάντα επιτυχία.
Το Ραντευού κλείστηκε και ο Στέλιος κουβάλησε το παλιο PC απο την κυψέλη στην Μαυρομιχάλη.Η ACROBASE down για πρώτη φορά απο τότε που ανοιξε.Ο Στέλιος περίλυπος και ανχωμένος όσο ποτέ αλλοτε.Στη διαδικασία μεταφορας των DATA ανακαλύπτω ότι οι προηγούμενοι έχουν χρησιμοποιήση ένα γνωστό Utility της εποχής το Disk Manager.Ο Στέλιος με έβλεπε μέσα απο τα τη τζαμαρία και όσο Βλαστημούσα την ατζαμωσύνη και ίσως το ότι δεν γνώριζαν το Low Level format με κλήσεις στον Debuger του Bios ,αγρίευε αλλάζωντας χρώματα.Αυτό δεν επέτρεπε να έχω δυο σκληρους δίσκους στο ίδιο μηχάνημα για την μεταφορά Data απο τον ενα στον άλλο. Τώρα τα φίδια ζωνουν και μένα.Γρήγορα βρήκα λύση με το καταπληκτηκό Link του Norton Commander.Με αυτό και με χρήση παρράληλου καλωδίου θα μετέφερα τα Data.Βγήκα για να ενημερώσω τον Στέλιο ο οποίος είναι προετοιμασμένος να τα ακούση όλα.Εχει γίνη κατακόκκινος,αρχίζω να φοβάμε... Ξέρεται του λέω βρήκα ένα σωρο προβλήματα με αυτό που κάνω(ο Στέλιος πέρνη μελιτζανί)και γι 'αυτό θα(Αρχίζη να βαριανασαίνη)με πάρη περισότερη ώρα,Με διακόπτη ο Γερολαδάς τι έχουμε εδώ Γιώργο;Ο Στέλιος κάθεται σε μιά καρέκλα που του φέρνουν.Να ΄βρήκα σκόπελους αλλά τους ξεπέρασα.Ο Στέλιος μας ρωτάη,Δηλαδή πόση ωρα;και συνεχίζη να μας βομβαρδίζη με ερωτήσεις,Δηλαδή θα γίνη η μεταφορά;(το χρώμα ξαναέρχεται στο κόκκινο και η ανάσα του σταθεροποιήται)Ναι μην ανησηχήται όλα θα γίνουν στο μόνο που πέσαμε έξω είναι ο χρόνος.Πέρασαν 2 με 3 ώρες που δεν ξεχάστηκαν απο κανένα μας.Ο Στέλιος πηγανερχόταν Φαναριωτών - Λεωφ. Αλεξάνδρας παραμιλώντας όλη αυτή την ώρα και κάθε φορά που πέρναγε απο την EASYTECH κοίταζε μέσα μήπως..Εγώ κοίταζα τα ρολογάκια του Tranfer να προχωράνε και κοιταζα την βιτρίνα να δώ τον Στέλιο να περνάη.
Οταν τον φώναξαν για να του πούνε ότι όλα τελείωσαν ήρθε δαγκωμένος σε μένα και με ρωτάη.Είναι Ο Λ Α εντάξη Κε Γιώργο;Περάσαν Ο Λ Α τα Data; Τον Βάζω να τα ελένξη μόνος του.Σε λίγο το γνωστό χαμογελο ξαναβρήσκη την θέση του.Ευχαρίστώ Γιώργο μου.!Από τότε πέρασαν 20 χρόνια και συνεχίζη να το λέει.Δεν χρειάζεται όμως,εγώ απλά έκανα τη δουλειά μου αποτελεσματικά.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.