Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-11, 14:06
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Ο ΜΟΥΡΗΝΑΣ, Η ΠΟΡΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ

Ειδα τα θεματα των Λατινικων φετος στις Πανελληνιες. Τα θυμαμαι καλα αυτα τα δυο κειμενα που βαλανε. Το πρωτο ηταν το πιο δυσκολο και δυσνοητο κειμενο (ποτε βεβαια δε συζητουσαμε στο σχολειο το νοημα αυτων των κειμενων, παρα μονο καναμε συνταξη και μεταφραση), το αλλο ηταν το πιο γελοιο και πιο κουλο. Παραθετω τα κειμενα μεταφρασμενα :

Κι αν η Ασια εχει καποια υποψια τρυφης, οφειλουμε να επαινεσουμε το Μουρηνα, διοτι ειδε την Ασια αλλα εζησε με εγκρατεια στην Ασια. Γι' αυτο το λογο οι κατηγοροι δεν κατηγορησαν το Μουρηνα για το ονομα "Ασια" απο την οποια γεννηθηκε επαινος για την οικογενεια, υστεροφημια για το γενος, τιμη και δοξα για το ονομα, αλλα τον κατηγορησαν για καποιο ονειδος και ντροπη που ειτε φορτωθηκε στην Ασια ειτε εφερε μαζι του απο την Ασια.

Η Πορκια, η συζυγος του Βρουτου, οταν πληροφορηθηκε το σχεδιο του αντρα της για τη δολοφονια του Καισαρα, ζητησε ενα ξυραφι μανικιουριστα, ταχα για να κοψει τα νυχια της και μ' αυτο αυτοτραυματιστηκε αφου της γλιστρησε δηθεν τυχαια. Επειτα ο Βρουτος, που οι υπηρετριες τον καλεσαν στην κρεβατοκαμαρα με ξεφωνητα, ηρθε για να τη μαλωσει, επειδη ταχα ειχε κλεψει την τεχνη του μανικιουριστα. Σ' αυτον ειπε κρυφα η Πορκια : "Η πραξη μου αυτη δεν ειναι ασυλλογιστη, αλλα βεβαιοτατη αποδειξη της αγαπης μου για σενα που ετοιμαζεις ενα τετοιο σχεδιο...".

Καταλαβατε κατι απο το πρωτο κειμενο;
Οσο για το δευτερο, τι να πω...Το 'χεις καψει κυρα μου; Και τι εννοει οταν λεει οτι ο Βρουτος τη μαλωσε, επειδη ταχα ειχε κλεψει την τεχνη του μανικιουριστα; Κλειστο επαγγελμα ηταν;
Εγω παντως πιστευω οτι η σιχαμενη η Πορκια ηταν κρυφα ερωτευμενη με τον Καισαρα και φοβοταν μηπως ο Βρουτος τον δολοφονησει...Αθλια υποκριτρια...

Κατα τ' αλλα βαλανε οπως καθε χρονο ασκησεις γραμματικης και συντακτικου.
Θεωρουσα περιττο αυτο το ερωτημα και ειμαι κατα της χρησιμοθηρικης γνωσης, αλλα αυτη τη φορα θα το θεσω : Γιατι μαθαινουμε Λατινικα στο σχολειο; Οχι που χρησιμευουν, αλλα γιατι τα μαθαινουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-11, 14:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από anisixos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρουσα περιττο αυτο το ερωτημα και ειμαι κατα της χρησιμοθηρικης γνωσης, αλλα αυτη τη φορα θα το θεσω : Γιατι μαθαινουμε Λατινικα στο σχολειο; Οχι που χρησιμευουν, αλλα γιατι τα μαθαινουμε.
Γενικως το 'γιατι το κανω' συνδεεται με το 'που χρησιμευει' οποτε δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου. :S

Τεσπα, η μελετη των Λατινικων ειναι πολυ χρησιμη για καποιον που θα χρειαστει να ασχοληθει με φιλολογία ή και με άλλες γλώσσες στο Πανεπιστήμιο και μετά. Ακομα και αν δεν ασχοληθεις με τη συγκεκριμενη γλωσσα, οι γνωσεις που μπορει να αποκομισεις σε βοηθουν να κατανοησεις το πως λειτουργουν οι Ευρωπαϊκές γλώσσες και πως εξελίσσονται, και γενικως να κατανοεις τον κοσμο σε καποιο Α επιπεδο.

Προσωπικά, η ιδια η γλωσσα μου αρεσει αισθητικα, οπτικά και ηχητικά, και γι αυτό εχω ψαχτει λιγο παραπανω με αυτή. Όταν τωρα βλεπω μια πχ. Αγγλικη λεξη νιωθω οτι 'βλεπω' το σκελετο της, κατι που σιγουρα δεν νιωθει ο μεσος Άγγλος ή Αμερικάνος. Ακομα και κατι αγνωστο να συναντήσω, νιώθω οτι εχει κατι γνωστό.

Η διδασκαλια των Λατινικων επομενως σε προετοιμαζει για ενα τετοιο τροπο σκεψης τον οποιο συνηθως χρειαζεσαι για να μπορεις να λειτουργησεις ακαδημαϊκά. Αλλα αν ρωτας για πιο πρακτικα οχι: ουτε μπηκα πανεπιστημιο, ουτε βρηκα δουλεια, ουτε εριξα γκομενες, ουτε προκοψα στη ζωη μου χαρη στο θεωρητικο 'μπονους' που εχω με τις γλωσσες

Φυσικά και δεν μου αρεσει καθόλου ο τρόπος που μελετάμε και εξεταζόμαστε τα Λατινικα στο σχολείο, οπου καλούμαστε να παπαγαλίσουμε όλα τα ανώμαλα και όλες τις εξαιρέσεις επειδή πέφτουν παγίδες στις εξετασεις

ΥΓ. τα παραπανω για Πορκια και Μουρηνα δεν τα επιασα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-05-11 στις 17:05
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-11, 09:41
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Τη μέρα που έδωσα Λατινικά στις Πανελλήνιες και μόλις βγήκα από την αίθουσα είπα στον εαυτό μου: εγώ αυτή τη γλώσσα θα την ξεχάσω. Το ΄πα και το 'κανα. Προσωπικά, δε νομίζω ότι βοηθούν σημαντικά παρά μόνο αν ασχοληθείς ειδικά με τη Φιλολογία. Είναι αυτό που λέει ο Γκίλντορ, προσθέτεις στις γνώσεις σου κάτι παραπάνω, κάτι εντελώς θεωρητικό.

Τα κείμενα αποτελούν βέβαια μια ωραιότατη αφετηρία ώστε να μάθεις πράγματα για τη ρωμαϊκή ιστορία αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-11, 17:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη μέρα που έδωσα Λατινικά στις Πανελλήνιες και μόλις βγήκα από την αίθουσα είπα στον εαυτό μου: εγώ αυτή τη γλώσσα θα την ξεχάσω. Το ΄πα και το 'κανα.
Οταν επι ένα χρόνο πήζεις ψυχαναγκαστικά το μυαλό σου με άχρηστες λεπτομερειες ανώμαλων ουσιαστικών, ρημάτων, εξαιρέσεων και αποστηθίσεις μεταφράσεις, το μονο που θα θελεις ειναι να τα αποβαλεις οταν δεν χρησιμευουν πια. Αλλο ενα χαρακτηριστικό στοιχειο του εκπαιδευτικου μας σύστηματος, αλλά κι αυτό είναι άλλο καπέλο.

Ο λόγος που δεν μίσησα τα Λατινικά ήταν οτι μου αρεσαν απο πριν και το οτι δεν μπηκα σε αυτο το τριπακι. Τοσο λογω αρνησης οσο και λόγω νοητικής 'ανεπάρκειας'. Φυσικα δεν περασα σε Πανεπιστήμιο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-11, 22:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που δεν μίσησα τα Λατινικά ήταν οτι μου αρεσαν απο πριν και το οτι δεν μπηκα σε αυτο το τριπακι. Τοσο λογω αρνησης οσο και λόγω νοητικής 'ανεπάρκειας'. Φυσικα δεν περασα σε Πανεπιστήμιο
Για να ησυχάσεις θα σου πω ότι εγώ που πέρασα κι έγραψα άριστα στα Λατινικά, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, ξέρω λιγότερα Λατινικά από σένα.

υγ: μου άρεσε πολύ να τα προφέρω. Hannibal, dux Carthaginiensis, omnes gentes superavit...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-11, 09:32
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Τα κείμενα αποτελούν βέβαια μια ωραιότατη αφετηρία ώστε να μάθεις πράγματα για τη ρωμαϊκή ιστορία αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο. >>

Αυτό είναι αλήθεια. Θυμάμαι ότι αρκετά από τα κείμενα είχαν ενδιαφέρον, και στη συζήτηση γύρω από αυτά μάθαινε κανείς πολλές πληροφορίες όπως ενδεικτικά θυμάμαι το ότι η συνο,ωσία του Κατιλίνα δεν ήταν και τίποτα το σπουδαίο, αν εξαιρέσει κανείς ότι τη χρησιμοποίησε ο Κικέρωνας για να πετύχει τους πολιτικούς του στόχους. (σε σημείο να λέει κανείς ότι την έστησε ο Κικέρωνας για να την αποκαλύψει και να καταστεί πατριδοπατέρας).

Αλλά ήταν και κάτι άλλα κείμενα που ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο είχαν συμπεριληφθεί. ΠΧ εκείνο για τον έρωτα ενός μεγάλης ηλικίας ρωμαίου για μια (πεθαμένη) δεκατριάχρονη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-11, 10:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι από τα λατινικά θυμάμαι το Dum spiro spero (εφ' όσον αναπνέω ελπίζω) και το regina rosas amat (h βασίλισσα αγαπά τα τριαντάφυλλα ).

Aπό το αναγνωστικό των λατινικών, μου έχουν μείνει μερικές προτάσεις που εύκολα μεταφράζονται.

Regina rosas amat.
Agricola silvam et umbram silvarum amat.
Femina agricolae cenam parat.
Dum spiro, spero.- Quid paras, filia? «Paro cenam agricolis». Patriam amãmus, dum spiramus.

Είναι αστείο, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ ιταλικά, όμως τα κατάφερνα σχετικά με τους Ιταλούς τουρίστες στο γραφείο μου. Ίσως να ήταν κατάλοιπα, από τα λατινικά και τα γαλλικά.

Βέβαια με εκνεύριζαν λίγο, που δεν μιλούσαν όπως και οι Γάλλοι, άλλη γλώσσα, ακόμα και αν ήξεραν.

Ενδεικτικό ένας διάλογος από τον Γνωστό Υπάλληλο...

- Scusa signore parla italiano?
- No
- Perché?
- Scusa signore, parla greco?
- No
- Perche?
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-11, 14:24
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν επι ένα χρόνο πήζεις ψυχαναγκαστικά το μυαλό σου με άχρηστες λεπτομερειες ανώμαλων ουσιαστικών, ρημάτων, εξαιρέσεων και αποστηθίσεις μεταφράσεις, το μονο που θα θελεις ειναι να τα αποβαλεις οταν δεν χρησιμευουν πια.
Τι εννοείς άχρηστες; Η κάθε γλώσσα διέπεται απο κανόνες "ακαταλαβίστικους" με ανώμαλα ρήματα/ουσιαστικά κτλ. Έτσι είναι η γλώσσα και σε αυτόν που αρέσουν τα Λατινικά, του αρέσει να μελετά και τις εκάστοτε ιδιομορφίες της γλώσσας χωρίς να το βλέπει ώς "πήξιμο".

Πάντως τα Λατινικά είναι τόσο άχρηστα, όσο ο,τιδήποτε διδασκόμαστε στο σχολείο. Όσο άχρηστα είναι τα Λατινικά στη ζωή μας, άλλο τόσο άχρηστα μας είναι και τα Μαθηματικά, τα Αρχαία κτλ. Ο λόγος όμως που πρέπει να τα διδασκόμαστε είναι όχι η καθευατό γνώση (διότι ήθισται μετά το πέρας των εξετάσεων να γίνονται erase όλες οι συγκεκριμένες γνώσεις απο τον εγκέφαλο κάθε μαθητή), αλλά γιατί εξαιτίας αυτών προπονείται το μυαλό. Όπως προπονείται ο αθλητής πριν τον αγώνα, κάτι παρόμοιο διακρίνω και εδώ. Δυστυχώς βέβαια αυτό το κατάλαβα όταν ήταν αργά.

Επίσης νομίζω ότι τα Λατινικά αρέσουν σε πολλούς κυρίως για λόγους "αισθητικής" και φαντασίας και όχι τόσο ώς προς την γνώση που προσφέρουν. πχ σε αρκετούς τα Λατινικά τους φέρνουν στο μυαλό ενδόμυχα άλλες εποχές (αρχαία Ρώμη), διάφοροι σοφοί, παλαιές βιβλιοθήκες με κίτρινες σελίδες υπο το φώς των κεριών και άλλα τέτοια ατμοσφαιρικά.

Σε μένα να είμαι ειλικρινής, ο μοναδικός λόγος που μου άρεσαν τα Λατινικά είναι γιατί μου έφερναν στο μυαλό αιθέριες υπάρξεις, με το βραχιόλι στο μπράτσο και την ανάλογη ενδυμασία της εποχής, μέσα σε κατάλευκα μάρμαρα και καταπράσινους κήπους :Ρ
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to dimitrios83 For This Useful Post:
Gildor (28-05-11), Nikoscot (28-05-11)
  #9  
Παλιά 28-05-11, 14:29
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μένα να είμαι ειλικρινής, ο μοναδικός λόγος που μου άρεσαν τα Λατινικά είναι γιατί μου έφερναν στο μυαλό αιθέριες υπάρξεις, με το βραχιόλι στο μπράτσο και την ανάλογη ενδυμασία της εποχής, μέσα σε κατάλευκα μάρμαρα και καταπράσινους κήπους :Ρ
Να το κοιτάξεις κι εσύ. Μην τ' αφήνεις έτσι...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Gildor (28-05-11)
  #10  
Παλιά 28-05-11, 14:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς άχρηστες; Η κάθε γλώσσα διέπεται απο κανόνες "ακαταλαβίστικους" με ανώμαλα ρήματα/ουσιαστικά κτλ. Έτσι είναι η γλώσσα και σε αυτόν που αρέσουν τα Λατινικά, του αρέσει να μελετά και τις εκάστοτε ιδιομορφίες της γλώσσας χωρίς να το βλέπει ώς "πήξιμο".
Θελω να πω οτι για να 'ξερεις' Λατινικα, να καταλαβεις ενα κειμενο, δε χρειαζεται να εχεις αποστηθισει τις ταδε λεξεις που, κατ' εξαίρεση, εχουν αφαιρετικη σε -i αντι σε -e, ή που κλίνονται μόνο στις πλάγιες πτώσεις, η οτι ανηκουν ταυτοχρονα σε 2 κλισεις κλπ.

Σιγουρα ειναι χρησιμο ως γνωση, ως σημειωση δηλαδη, για να το αναγνωριζεις οταν καποτε το βρεις μπροστα σου. Αλλα στο σχολειο υπαρχει αλλη, λαθος για μενα, φιλοσοφια.

Τις ανωμαλιες και τις εξαιρεσεις υπο κανονικες συνθηκες τα μαθαινεις με το χρονο, μεσα απο εμπειρια. Τα Λατινικα ομως τα μαθαινουμε μονο μεσα σε ενα χρονο, και μαλιστα χωρις να μπορει να υπαρξει τριβη (πχ έκθεση), πρεπει ολες αυτες τις ανωμαλιες να τις μαθεις παπαγαλια, καταναγκαστικά.

Αφου λοιπον δεν προκειται η γλωσσα να χρησιμοποιηθεί, η παπαγαλία αυτων των σημειων γινεται επειδη στις εξετασεις επιβαλλεται να εξεταζομαστε παγιδες, οπου και θα φανει ποιοι λιγοι θα γλυτωσουν. Αυτο το ειδος 'προπονησης' ειναι τεχνητος κόπος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 28-05-11 στις 15:10
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-11, 15:08
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Δεν κάνεις λάθος αλλά μη ξεχνάς και έναν άλλο καθοριστικό παράγοντα, τις εξετάσεις που καθορίζουν το μέλλον των παιδιών.

Άν το μάθημα διδάσκονταν με τόσο απλό τρόπο (και ίσως έτσι έπρεπε δεν αντιλέγω), τότε δεν θα υπήρχε η έννοια του ανταγωνισμού. Έτσι πρέπει να υπάρχουν και τα δύσκολα ώστε να μπορεί να υπάρξει κλιμάκωση.

Ίσως θα μπορούσαν να διδάσκονται απο προηγούμενες τάξεις ώστε να μην σου ρχονται όλα βουνό σε μία χρονιά όπως αναφέρεις. Αλλά είναι γνωστό τοις πάσι πόσο μπουρδέλο είναι η χώρα, που προφανώς απο τα τελευταία που την απασχολεί είναι η Παιδεία. Αλλά επειδή θεωρώ τον εαυτό μου ώς τον τελευταίο που πρέπει να εκφέρει γνώμη για την Παιδεία (δεν ήθελα το σχολείο, δεν με ήθελε και αυτό..αμοιβαία τα αισθήματα), ας μιλήσουν οι καλοί μαθητές.

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το κοιτάξεις κι εσύ. Μην τ' αφήνεις έτσι...
Μα γιατί τι έκανα πάλι;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-11, 15:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάνεις λάθος αλλά μη ξεχνάς και έναν άλλο καθοριστικό παράγοντα, τις εξετάσεις που καθορίζουν το μέλλον των παιδιών.

Άν το μάθημα διδάσκονταν με τόσο απλό τρόπο (και ίσως έτσι έπρεπε δεν αντιλέγω), τότε δεν θα υπήρχε η έννοια του ανταγωνισμού. Έτσι πρέπει να υπάρχουν και τα δύσκολα ώστε να μπορεί να υπάρξει κλιμάκωση.
Αυτο ακριβως λεω κι εγω. Οτι ολο το συστημα δυστυχώς εχει χτιστει πανω στον ανταγωνισμό (και στην ικανοτητα απομνημονευσης).
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 31-05-11 στις 02:30
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-11, 01:17
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ναι, ναι, ναι, ο Κικέρωνας ήταν μεγάλος "μόδιστρος", "υφαντουργός" και "ψήστης".

Ξένιε, η γενιά σου έβγαινε μορφωμένη απ' το Σχολείο, τι να φτουρήσουμε εμείς μπροστά σας, εμείς υποστήκαμε στουρναροποίηση από ένα Σύστημα Παιδείας που στόχο είχε την εξειδίκευση μέσα από ξεπέτες, προχειρότητες και πασαλείμματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.