Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Χιούμορ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-10, 18:56
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θέση με 600 ευρώ

Ένας νέος τελειώνει το Λύκειο και δεν έχει καθόλου όρεξη για Πανεπιστήμιο. Ο πατέρας του νέου, πλούσιος πολιτικός
με μεγάλη δύναμη στην κυβέρνηση, απειλεί τον γιο του:

- Δεν θέλεις να σπουδάσεις ρε τεμπελόσκυλο; Λοιπόν εγώ δεν συντηρώ κοπρίτες, γι' αυτό και θα δουλέψεις, κατάλαβες;..
Έχοντας την ισχυρή οικονομική και πολιτική θέση ο πατέρας κινεί τα νήματα για να βρει μία θέση στον γιο του.

Παίρνει στο τηλέφωνο τον Υπουργό :

- Θυμάσαι τον γιο μου; Λοιπόν, τέλειωσε το λύκειο και ο τεμπέλης δεν θέλει να σπουδάσει. Θα μπορούσες να του βρεις
μια θέση να αρχίσει να δουλεύει,μήπως εν τω μεταξύ βρει το δρόμο του και αποφασίσει να σπουδάσει;
Το θέμα είναι να βρεθεί κάτι που θα τον κάνει να δουλέψει σκληρά, να μήν κάθεται και τα ξύνει. κατάλαβες;

Μερικές μέρες αργότερα ο υπουργός λέει:

- Ετοιμη η δουλειά για τον γιο σου. Δεξί χέρι του Προέδρου της Δημοκρατίας και 20.000 ευρώ το μήνα, τέλεια έτσι;

- Τι λε ρε αυτό είναι υπερβολικό. Πρέπει να τον αρχίσουμε πιο χαμηλά, και με τέτοια τρελλά λεφτά αυτός ο τεμπέλης
θα γίνει χειρότερος.

Περνάει λίγη ώρα. Τηλέφωνο ο υπουργός:

- Φίλε του βρήκα κάτι πιο σεμνό. Ιδιαίτερος Γραμματέας Υπουργού. Ο μισθός είναι πιο σεμνός, μόνο 10.000 ευρώ το μήνα.

- Οοοοοχι ρε . Μόλις που έβγαλε το Λύκειο. Δεν θέλω η ζωή του να είναι τόσο εύκολη με την πρώτη ευκαιρία. Θέλω να
αισθανθεί την ανάγκη να σπουδάσει, κατάλαβες;

Την επόμενη μέρα:

- Φίλε, του βρήκα δουλειά ως Διευθυντής του Τμήματος Προμηθειών στο Υπουργείο και ο μισθός θα είναι μόνο 6,000 το μήνα.

- Μα ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ρε , βρες μου κάτι πιο σεμνό, κάτι στα 600 με 700 ευρώ το μήνα.

- Μα τι λές τώρα, αυτό είναι αδύνατο.

- Γιατί;;;;;;;

- Γιατί αυτές οι θέσεις δίνονται μόνο με διαγωνισμό και χρειάζεται να έχει Βιογραφικό κάποιου επιπέδου, με τέλειες γνώσεις
Αγγλικών, Πανεπιστημιακό δίπλωμα, τουλάχιστον ένα Masters ή PHD στο εξωτερικό, θέληση να δουλεύει υπερωρίες άνευ
αποδοχών, και φυσικά προϋπηρεσία. Φίλε μου αυτές οι θέσεις των 600 ευρώ δεν βρίσκονται εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
The Following 8 Users Say Thank You to CORSAIR For This Useful Post:
Alaman (05-12-10), HelenA (04-12-10), maralin (04-12-10), Naias (04-12-10), Nikoscot (04-12-10), vgiagias (04-12-10), Xenios (04-12-10), zefuros (06-12-10)
  #2  
Παλιά 04-12-10, 20:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
- Γιατί αυτές οι θέσεις δίνονται μόνο με διαγωνισμό και χρειάζεται να έχει Βιογραφικό κάποιου επιπέδου, με τέλειες γνώσεις
Αγγλικών, Πανεπιστημιακό δίπλωμα, τουλάχιστον ένα Masters ή PHD στο εξωτερικό, θέληση να δουλεύει υπερωρίες άνευ
αποδοχών, και φυσικά προϋπηρεσία. Φίλε μου αυτές οι θέσεις των 600 ευρώ δεν βρίσκονται εύκολα.
Είναι λιγότερο αστείο από ότι φαντάζεσαι. Αυτή είναι πραγματική αγγελία (ενδεχομένως απαιτούνται γνώσεις πληροφορικής για να γίνει κατανοητό το τραγικό του πράγματος):

Η μεγαλύτερη εταιρεία που δραστηριοποιείται στον χώρο των χρωματοπωλείων, βιομηχανικών εργαλείων και σιδηρικών αναπτύσσεται και ζητεί:

ΓΡΑΦΙΣΤΑ - ΤΕΧΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΥ

Ο υποψήφιος θα είναι υπεύθυνος για το επικοινωνιακό προφίλ της εταιρείας και για την εύρυθμη λειτουργία και αναβάθμιση του δικτύου της

Aπαραίτητα προσόντα:

- ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΩΝ

* Άριστη γνώση In Design, Photoshop & Illustrator, Corel Draw γνώση σχεδίου και βιομηχανικού σχεδίου θα εκτιμηθεί
* Γνώσεις τελικής μακέτας και κλείσιμο αρχείων για εκτύπωση offset
* Δημιουργία εταιρικής ταυτότητας Logos, συσκευασιών, prospectus, manuals κλπ.
* Γνώση Internet HTML και συντήρηση ιστοσελίδων Flash, Dreamweaver, δημιουργίας newsletter και banners
* Γνώσεις φωτογράφισης
* Απαραίτητη Προϋπηρεσία 5 χρόνια σε αντίστοιχη θέση και παρουσίαση Portfolio

- ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

* Άριστη γνώση στησίματος PC hardware - software, εγκατάσταση λειτουργικού, drivers, προγραμμάτων, διαχείριση backup
* Καλή γνώση Server 2003, antivirus, security δικαιώματα κλπ.
* Υποστήριξη των χρηστών της εταιρείας σε hardware και σε εφαρμογές λογισμικού
* Υποστήριξη και διαχείριση των τηλεπικοινωνιών της εταιρείας και των απομακρυσμένων χρηστών
* Εμπειρία σε MS-SQL, γνώση περιβάλλοντος ERP - CRM - WMS θα εκτιμηθούν

- ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

* Ηλικία 30-35 ετών με τακτοποιημένες οικογενειακές υποχρεώσεις και δυνατότητα εργασίας εκτός ωραρίου
* Άριστη γνώση Ms-Office, Excel, Powerpoint
* Πολύ καλή γνώση Αγγλικών

Η εταιρεία προσφέρει: ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών αναλόγως προσόντων, πρόσθετη ασφάλιση, συνεχής εκπαιδευτική υποστήριξη, ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
maralin (04-12-10), vgiagias (04-12-10)
  #3  
Παλιά 05-12-10, 19:00
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι λιγότερο αστείο από ότι φαντάζεσαι.
Για κλάματα είναι αλλά επειδή δεν υπήρχε το ανάλογο club να περιγράψει την καθημερινότητα το έβαλα στο χιούμορ (black).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-10, 21:31
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φαντάσου δηλαδή το θα συμβάινει για τις θέσεις των 550!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-10, 19:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαβασα το ποστ του Αρχιμαγου και σκεφτόμουν ποιό πρεζάκι θα κάνει εξειδίκευση σε δύο άσχετους μεταξύ τους τομείς, τεχνικός δικτύων και γραφιστικής

Κοιταζα όμως το παλιο παιχνιδι Captive το οποιο το σχεδίασαν και προγραμματισαν δύο αδέλφια, μόνα τους απο τον κώδικα, μέχρι και τα καλλιτεχνικά στοιχεία.

Ο ενας εκ των δυο, Antony Crowther, ηταν προγραμματιστης, σχεδιαστης και μουσικος και εφτιαχνε επαγγελματικης ποιοτητας παιχνιδια μεσα σε 2 εβδομαδες.

Φαινεται τετοιους υπερανθρώπους ψαχνουν σημερα για τις θεσεις των 600 ευρω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-12-10 στις 19:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.