Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-06-07, 11:36
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως η κακως ομως η θρησκεία εχει καπελωσει και την κουλτουρα μας κατα πολυ....μη πω οτι την εχει αλλαξει κατα το δοκουν κι ολας....
H εκκλησία έχει καπελώσει το καλαμάκι στη Θεσσαλονίκη; O.o
Μπα που να σε πάρουν στο κυνήγι ΠΑΟΚτζήδες και να σου πετάνε μπουγάτσες με στουπί στο κεφάλι! Μην τα ρίχνουμε όλα στην Εκκλησία!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-06-07, 12:16
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το αντικείμενο μας είναι η εμπάθεια απέναντι στην εκκλησία και όχι αν φταίει για όλα.Απαξ και φταίει σε ικανο και αναγκάιο αριθμό κακών αρκεί για να δείξει ότι δεν είμαστε εμπαθείς αυτή είνια σάπια...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-06-07, 10:40
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βαράτε κύριοι, φροντίστε μόνο να έχετε πρόσβαση όταν θα στέκεστε μόνοι...Η εκκλησία πολεμουμένη νικά.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-06-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να δώσω ταχυδρομική θυρίδα να πέσει η φωτιά να με καψεί? Την εκκλησία δεν χρειάζεται να την πολεμήσει κανείς.Μόνη της θα φάει τα μούτρα της...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-06-07, 13:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δώσω ταχυδρομική θυρίδα να πέσει η φωτιά να με καψεί? Την εκκλησία δεν χρειάζεται να την πολεμήσει κανείς.Μόνη της θα φάει τα μούτρα της...
Γιατί ασχολείσαι καλέ μου φίλε, τότε μαζί της; :-)

Όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα, ασφαλώς ήξερα, ότι απλά εσείς, χωρίς την δικιά μου βοήθεια, θα επιβεβαιώστε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο, αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι, είναι γιατί ασχολείστε με ένα θέμα που ουσιαστικά δεν σας αφορά.

Αν εσάς δεν σας αρέσει το ποδόσφαιρο, δεν έχετε λόγο να εκφράζετε άποψη για το αν πχ ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια ή άδικα το πρωτάθλημα.

Όταν εσείς δηλώνετε άθεοι, ή εκφράζετε την αδιαφορία σας ς προς τον Χριστιανισμό και την Ορθοδοξία, είναι σαν σχήμα οξύμωρο να εκφράζεται με εμπάθεια, το μένος σας κατά της εκκλησίας.

Άστε αυτούς που δηλώνουν Χριστιανοί και Ορθόδοξοι, να κρίνουν να κατακρίνουν και να προσπαθούν να διορθώσουν τα κακώς κείμενα, με ΓΝΩΣΗ στο αντικείμενο και με αγωνία για την πορεία του.

Φυσικά δεν έχω καμιά πρόθεση να σας στερήσω το ελεύθερο να λέτε ότι θέλετε, απλά το βλέπω παράξενο να κάνετε και αξιολόγηση της εκκλησίας, χωρίς να έχετε ασχοληθεί μαζί της.

Κατά τα άλλα και μιας και πέσατε στην παγίδα, καλό είναι να ξέρετε και τι σημαίνει η εμπάθεια κατά τον Μπαμπινιώτη : Εμπάθεια σημαίνει η έντονη αντιπάθεια (εναντίον κάποιου) που εμποδίζει την αντικειμενική κριτική…..
Σημαίνει επίσης άνθρωπο μικρόψυχο και κομπλεξικό.

Ας προσέχατε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-06-07, 14:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατσε ρε Στελιο, νομιζω καπου εχεις ενα μικρο αδικο, αν και καταλαβαινω αυτο που λες

στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως εισαι λιγο υπερβολικος

Εμενα για παραδειγμα δεν με απασχολει καθολου το θεμα πχ. αστυνομια, δημοσιο κλπ. Γιατι ομως ειμαστε παντα μεσα να τα κατακρινουμε;

Και πριν πεις 'μα το δημοσιο επηρρεαζει αμεσα η εμμεσα τη ζωη μας σαν πολιτης' να σου πω οτι το ιδιο ισχυει με την εκκλησια

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εσάς δεν σας αρέσει το ποδόσφαιρο, δεν έχετε λόγο να εκφράζετε άποψη για το αν πχ ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια ή άδικα το πρωτάθλημα.
Ναι αλλα αμα βλεπω 5000 νταγλαραδες να βγαινουν στο δρομο και να παθιαζονται για ενα τοπι σε καθε πρωταθλημα, εχω λογο να σχολιασω για τις αξιες που εχει ο κοσμος και να πω ενα get a life. Οπως καποιος ποδοσφαιροφιλος μπορει να με κοροιδεψει που ασχολουμαι με πραγματα που δεν καταλαβαινει (πχ. αν το Εντερπραιζ ειναι πιο ισχυρο απο το σκαφος του Νταρθ Βειντερ και αλλα εποικοδομητικα) ετσι εχω δικαιωμα να σχολιασω πραγματα που δεν με αφορουν και δεν καταλαβαινω

Κατα τα αλλα εχεις ενα καποιο δικιο, και ξερω σε τι ατομα αναφερεσαι (βλεπε 'δε γιορταζω'), αλλα επιτρεψε μου, στο συγκεκριμενο διαλογο δεν παρατηρησα κατι τετοιο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-06-07 στις 14:25
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-06-07, 14:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εσάς δεν σας αρέσει το ποδόσφαιρο, δεν έχετε λόγο να εκφράζετε άποψη για το αν πχ ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια ή άδικα το πρωτάθλημα.
Σωστό, αλλά όταν οι οπαδοί του ολυμπιακού σκοτώνουν ανθρώπους τότε με ενδιαφέρει, αν και έχω μηδαμινή σχέση με το ποδόσφαιρο.

Συνεπώς, όταν η εκκλησία επηρρεάζει τη ζωή μας σε πολλά και διάφορα πράγματα (πόσα θέλει ο παπάς για το γάμο; ), είναι λογικό να εισπράττει ανάλογη κριτική.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-06-07, 14:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς, όταν η εκκλησία επηρρεάζει τη ζωή μας σε πολλά και διάφορα πράγματα (πόσα θέλει ο παπάς για το γάμο; ), είναι λογικό να εισπράττει ανάλογη κριτική.
Παπάς; γάμος; Προς τι; υπάρχει και το δημαρχείο :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-06-07, 14:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
για μισο αγαπητοι εν χριστω αδελφοι...

δηλαδη δεν μπορω να σχολιασω για αυγα αν δεν ειμαι κοτα;
η ο κολομβος;;

και δεν θελω να ακουσω αστειακια για παπιες
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-06-07, 14:36
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παπάς; γάμος; Προς τι; υπάρχει και το δημαρχείο :-)
Όχι απαραίτητα...
Γιατί όταν το παιδί θα πρέπει να βαφτιστεί γιατί αλλοιώς δεν μπορεί να πάει σχολείο, η νονά του θα πρέπει να μην έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο.
Επείσης για να με παντρέψουν με θρησκευτικό γάμο με έβαλαν να υπογράψω μία δήλωση του νόμου 105 ότι δεν έχω παντρευτεί, ούτε σκοπεύω να παντρευτώ με πολιτικό γάμο...

Δυστυχώς, θέλουμε δεν θέλουμε η εκκλησία έχει πολλά δικαιώματα πάνω μας.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-06-07, 14:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη δεν μπορω να σχολιασω για αυγα αν δεν ειμαι κοτα;
Δήλωσα πεντακάθαρα ότι γι αυτούς που δήλωσαν εμπαθείς με τον Χριστιανισμό και την Ορθοδοξία, και εξήγησα τι σημαίνει εμπάθεια, δεν έχουν λόγο να συζητάνε και για τα της εκκλησίας.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-06-07, 14:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι απαραίτητα...
Γιατί όταν το παιδί θα πρέπει να βαφτιστεί γιατί αλλοιώς δεν μπορεί να πάει σχολείο, η νονά του θα πρέπει να μην έχει παντρευτεί με πολιτικό γάμο.
Μια νονά που δεν πιστεύει στο ιερό μυστήριο του γάμου, δεν είναι ικανή να βαπτίσει ένα παιδί. Κάνουν πολύ καλά εδώ που δεν το δέχονται.

Νονά άθεη ή ετερόδοξη δεν μπορεί να κάνει κατήχηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-06-07, 14:49
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Νονά άθεη ή ετερόδοξη δεν μπορεί να κάνει κατήχηση.
Γιατί; Η δουλειά της νονάς είναι να μάθει το πάτερ ημών στο παιδί μου;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-06-07, 15:15
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δήλωσα πεντακάθαρα ότι γι αυτούς που δήλωσαν εμπαθείς με τον Χριστιανισμό και την Ορθοδοξία, και εξήγησα τι σημαίνει εμπάθεια, δεν έχουν λόγο να συζητάνε και για τα της εκκλησίας.
Έγραψες αρχικά:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν εσείς δηλώνετε άθεοι, ή εκφράζετε την αδιαφορία σας ς προς τον Χριστιανισμό και την Ορθοδοξία, είναι σαν σχήμα οξύμωρο να εκφράζεται με εμπάθεια, το μένος σας κατά της εκκλησίας.
Κανείς δε "δηλώνει" εμπαθής. Βλέπει κακώς κείμενα και τα σχολιάζει και το αν εμφανίζεται εμπαθής ή αγενής ή ότι άλλο δε μειώνει καθόλου τη σοβαρότητα των σχολίων του.

Δηλαδή αν εγώ είμαι άθεος δεν μπορώ να κακοχαρακτηρίσω τα υπερβολικά λεφτά που ζητούνται για τέλεση μυστηρίων; Αν βρίσω τους παπάδες που χρηματίζονται (αντί να εκφραστώ ευγενικά) μειώνει τη σοβαρότητα του παραπτώματός τους;


@Diamond: ναι, αυτή είναι η δουλειά της αν και γενικά το ξεχνάμε
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-06-07, 15:24
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι, είναι γιατί ασχολείστε με ένα θέμα που ουσιαστικά δεν σας αφορά.
Αν δεν με αφορούσε και αν δεν με επηρέαζε δεν θα ασχολούμουν καθόλου.Ανοιξε ένα θέμα για τους Μάρτυρες του Ιεχωβά, για τους 12θειστές κτλ και να δούμε αν θα παρατηρήσεις την ίδια "εμπάθεια".Δεν παίρνουν λεφτά απτό κράτος, δεν πληρώνονται απτο κράτος, δεν θεωρούνται λειτουργοί, δεν επηρεάζουν το κράτος, δεν είναι κράτος αυτοί.Είναι το ίδιο με την εκκλησία αλλά χωρίς καμία εξουσία.Θεωρούν ρατσισμό να γράφεις το θρήσκευμα στην ταυτότητα γιατί είναι θύματα της "ρατσιστικής αγάπης της εκκλησίας του Χριστού".Δεν έχουν κεκτημένα.Η εκκλησία σε στέλνει στην πυρά αν είσαι διαφορετικός αν είσαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ με δική σου ΒΟΥΛΗΣΗ, ΓΝΩΣΗ, ΛΟΓΙΚΗ.Για να σε δεχτεί πρέπει να είσια ποίμνιο...Να έχεις δηλαδή τις ίδιες αρετές που έχουν τα πρόβατα: μαλλί, γάλα, κρέας...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν εσείς δηλώνετε άθεοι, ή εκφράζετε την αδιαφορία σας ς προς τον Χριστιανισμό και την Ορθοδοξία, είναι σαν σχήμα οξύμωρο να εκφράζεται με εμπάθεια, το μένος σας κατά της εκκλησίας.
Δεν θυμάμαι να έχουν δηλώσει όλοι άθεοι.Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον άθεο και στον άθρησκο.Το να λέμε ότι κάποιος είναι άθεος σημαίνει πυρα..
Όσο για το μένος θα συμφωνήσω.Μισώ κάθετι με περιορίζει και δεν με αφήνει ελεύθερο.Όπως τραγούδαγε και ο Παπακωνσταντίνου πριν αρκετά χρόνια: "...δεν μου αρέσουν οι σωτήρες,δε γουστάρω να σωθώ..."

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Άστε αυτούς που δηλώνουν Χριστιανοί και Ορθόδοξοι, να κρίνουν να κατακρίνουν και να προσπαθούν να διορθώσουν τα κακώς κείμενα, με ΓΝΩΣΗ στο αντικείμενο και με αγωνία για την πορεία του.
Αυτό ακριβώς κάνει ο κλήρος.Πολύ αγωνία για το φαγοπότι...Καταχράστηκαν τόσα δις και απλά τους συγχώρεσαν...Τους τράβηξαν το αυτί και τους είπαν την επόμενη φορά να το πούνε και σε αυτούς....

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παπάς; γάμος; Προς τι; υπάρχει και το δημαρχείο :-)
Για να πας στο δημαρχείο πρέπει να πας πρώτα από την ενορία σου με 2 μάρτυρες...

Αυτό που βλέπω είναι η ΕΜΠΑΘΕΙΑ της εκκλησίας και των παροικούντων προς κάθετι διαφορετικό,που ίσως να σημαίνει μείωση των προνομίων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.