Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 15-06-07, 14:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό για μένα έχει ένα χαρακτηριστικό και θα μου επιτρέψτε να σας το πω. Είναι η εμπάθεια!
Χτες περνούσα με το τρόλει μπροστά από το νοσοκομείο όπου βρίσκεται ο αρχιεπίσκοπος. Την είσοδο σχεδόν έκλειναν οι κάμερες και επί της Β.Σοφίας πάνω στο λεωφωρειόδρομο ήταν σταθμευμένες δύο πολυτελείς λιμουζίνες (και φυσικά τον έκλειναν).

Προφανώς κι εγώ αν είναι άρρωστος ο πατέρας μου μπορώ να παρκάρω μπροστά στην πόρτα και να κλείσω τη λεωφώρο, έτσι δεν είναι;

Αν αυτό το γεγονός ήταν ένα, πάει καλά - αλλά δεν είναι. Δεν ξέρω αν λέγεται εμπάθεια, αλλά την επόμενη φορά που θα ακούσω δήλωση του αρχιεπισκόπου περί του πόσο κοντά βρίσκεται στο λαό (ή κάτι αντίστοιχο) μάλλον θα γελάσω.


υγ: αδιαφορώ για παθητικές δικαιολογιες του στυλ "δε φταίει αυτός αλλά οι οδηγοί του"
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-07, 16:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ: αδιαφορώ για παθητικές δικαιολογιες του στυλ "δε φταίει αυτός αλλά οι οδηγοί του"
Ετοιμάζω μια απάντηση συνολική σε όλους, αλλά εδώ δεν άντεξα Δημήτρη. Δηλαδή θέλεις να μου πεις, ότι ο Αρχιεπίσκοπος που είναι στην εντατική έχει παρκάρει την λιμουζίνα από κάτω ή ο σωφέρ του Αρχιεπισκόπου τον περιμένει να βγει;

Μια μικρή σημείωση για όλα τα μηνύματα, απλά να πω ότι ο χαρακτηρισμός "εμπάθεια" επιβεβαιώθηκε από τις απαντήσεις σας :-) Προς τι ο θόρυβος;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-07, 17:33
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays
Εγώ πάντως έχω μια γενική εμπάθεια προς όλες τις δογματικές αντιλήψεις.
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως ....αυτοαντιπαθείσαι!
Αυτό ειναι ομοιοπαθητική θεραπεία σχιζοφρένειας.
Εννοείς ότι η αθεϊα είναι "δογματική αντίληψη"; Ελλείψει επαρκών στοιχείων για την ύπαρξη θεού θα διαφωνήσω.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-06-07, 18:04
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή θέλεις να μου πεις, ότι ο Αρχιεπίσκοπος που είναι στην εντατική έχει παρκάρει την λιμουζίνα από κάτω ή ο σωφέρ του Αρχιεπισκόπου τον περιμένει να βγει;
Όχι, προφανώς και δε φταίει ο ίδιος για το συγκεκριμένο γεγονός που έγινε στο συγκεκριμένο χρόνο και τόπο. Εϊναι όμως ένδειξη του τρόπου σκέψης του εκάστοτε ηγέτη (λέγεται "αλαζονεία της εξουσίας" νομίζω).

Έχω πραγματικά βαρεθεί να μηρυκάζει οποιοσδήποτε βρίσκεται σε θέση ευθύνης το ίδιο προσβλητικό "δε φταίω εγώ αλλά οι άλλοι". Δηλαδή δεν κατάλαβα, είναι ή δεν είναι κάποιος επικεφαλής ενός οργανισμού; Γιατί τον έχουν βάλει, απλώς για να προεδρεύει; Για μαριονέτα;

Μήπως στο συγκεκριμένο γεγονός, όσο ασήμαντο κι αν είναι μπροστά στο σύνολο που μας περιβάλλει, θα γίνει οποιαδήποτε διορθωτική ενέργεια; Χαχα, καλό ανέκδοτο! Βέβαια, με τόσα μεγάλα σοβαρά θέματα που λύνουμε καθημερινά πού να βρεθεί καιρός για τα μικρά..

Και μια που το θέμα που έθεσες είναι η εμπάθεια, εγώ θα προτιμούσα να τη χαρακτηρίσω "αποστροφή" ή "απέχθεια". Ίσως λέμε το ίδιο πράγμα. Είναι αυτό που βλέπω να υφίσταται απέναντι σε διάφορες εξουσίες (πολιτικούς, πάνιες, ιεράρχες, κλπ), ως η μόνη ενεργή μορφή αντίδρασης που μπορεί να επιδείξει κάποιος πολίτης (η παθητική είναι η αδιαφορία).

Ξέρεις πού διαφοροποιείται η εκκλησία; Στο ότι, αντίθετα με τους πολιτικούς, τις πάνιες και τους λοιπούς επιφανείς, θέλει να εμφανίζεται ως άσπιλη και αμόλυντη, πρωτεργάτης της ηθικής ορθότητας και εκπρόσωπος του θεού επί της γής.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-07, 18:17
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πού διαφοροποιείται η εκκλησία; Στο ότι, αντίθετα με τους πολιτικούς, τις πάνιες και τους λοιπούς επιφανείς, θέλει να εμφανίζεται ως άσπιλη και αμόλυντη, πρωτεργάτης της ηθικής ορθότητας και εκπρόσωπος του θεού επί της γής.
Ακριβώς. Η θρησκεία γενικά έχει μια ασυλία από κριτική. Ας βάλουμε ένα καθημερινό παράδειγμα:

Αν πείς σε κάποιον να κόψει το κάπνισμα θα το δεχτεί σαν άποψη έστω.
Αν πείς σε κάποιον ότι είναι υπέρβαρος θα το δεχτεί επίσης.
Για πήγαινε όμως σε κάποιον να διαφωνήσεις δημοσίως με τη θρησκεία του και αμέσως εσύ γίνεσαι ο κακός.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-06-07, 19:14
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω επι δικτατορίας δεν διαβαζα. Ημουνα στο ΕΑΤ ΕΣΑ και μας απαγόρευαν και το ΜΙκρό Ηρωα.

Ετσι 'εμεινα αγράμματος.

Και απο τσαντήλα. ότι βιβλίο μου πέσει στα χέρια..το αγοράζω.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-07, 19:48
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς ότι η αθεϊα είναι "δογματική αντίληψη"; Ελλείψει επαρκών στοιχείων για την ύπαρξη θεού θα διαφωνήσω.
Έχεις μπερδέψει την Αθεϊα με τον Αγνωστικισμό;
Η Αθεϊα είναι δογματική αντίληψη. Δεν υπάρχει Θεός. Τελεία και παύλα.
Ο Αγνωστικισμός από την άλλη είναι αυτό που λές. Με λίγα λόγια "Δεν ξέρω δεν απαντώ".
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-07, 19:50
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πήγαινε όμως σε κάποιον να διαφωνήσεις δημοσίως με τη θρησκεία του και αμέσως εσύ γίνεσαι ο κακός.
Δεν νομίζω. Όταν μιλάμε για κάποια σκεπτόμενα όντα...
Βλέπεις για παράδειγμα εδώ να είμαστε πορωμένοι με τη θρησκεία και να παραδεχόμαστε τα πάντα;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-07, 20:32
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις μπερδέψει την Αθεϊα με τον Αγνωστικισμό;
Η Αθεϊα είναι δογματική αντίληψη. Δεν υπάρχει Θεός. Τελεία και παύλα.
Ο Αγνωστικισμός από την άλλη είναι αυτό που λές. Με λίγα λόγια "Δεν ξέρω δεν απαντώ".
Καλά τα λες για τον αγνωστικισμό.

Αθεϊα όμως σημαίνει "Δεν πιστεύω στην ύπαρξη του θεού".

Θα ήταν δογματικό αν υπήρχαν έστω κάποιες ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού. Δεν υπάρχουν αποδείξεις και άρα δεν πιστεύω.

Είμαι το ίδιο δογματικός με κάποιον που δεν πιστεύει στον άγιο βασίλη, τον Θώρ, ή τις νεράιδες. Αμα θέλετε να κάνουμε όμως άλλο θέμα με τους ορισμούς της αθεϊας μετά χαρας γιατί είναι λίγο εκτός τόπικ.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-06-07, 02:55
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετοιμάζω μια απάντηση συνολική σε όλους, αλλά εδώ δεν άντεξα Δημήτρη. Δηλαδή θέλεις να μου πεις, ότι ο Αρχιεπίσκοπος που είναι στην εντατική έχει παρκάρει την λιμουζίνα από κάτω ή ο σωφέρ του Αρχιεπισκόπου τον περιμένει να βγει;

Μια μικρή σημείωση για όλα τα μηνύματα, απλά να πω ότι ο χαρακτηρισμός "εμπάθεια" επιβεβαιώθηκε από τις απαντήσεις σας :-) Προς τι ο θόρυβος;
Πιστεύω ότι δεν αντιλαμβάνομαι τη σημασία της λέξης εμπάθεια.Να μη συμφωνείς με τις πράξεις κάποιου,Να μη σου αρέσει ο τρόπος που ενεργεί,Να λέει κάποιος κάνε νηστεία και να είναι 150 κιλά ( και να νοσηλεύεται για αυτό ), να λέει μη σκανδαλίζεις με τη ζωή σου, αν έχει δύο να δίνεις ένα και να ζεί μέσα στη χλιδή και αν το παρατηρήσω και το πω γίνομαι εμπαθής?ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλλέτω λοιπόν κυριοι.Δεν είναι εμπάθεια να είσαι ένα μάτσο χάλια και να με πιέζεις να ενεργήσω με τρόπο που εσύ δεν κάνεις και δε θα έκανες?Να έχεις γίνει ένα με την πολιτική και να επιβάλλεσαι παντού και να μη με αφήνεις να λειτουργήσω ελεύθερα?Αν ήταν ελεύθερη επιλογή η ορθοδοξία και δε στην επέβαλε ο κάθε ιερέας υπό την πίεση του περίγυρου τότε δεν θα ήμουν "εμπαθής".(Πχ Αν θέλω να παντρευτώ πρέπει να πάρω άδεια από την εκκλησία αλλιώς είναι άκυρος ο γάμος).Όπως δεν είμαι εμπαθής με τους μουσουλμάνους τους ισλαμιστες τους Μάρτυρες του Ιεχωβά για παράδειγμα.Δεν μου επιβάλλονται.Δεν είναι μάθημα στο σχολείο.Δεν παίρνουν επιδότηση.Αναμένω την συνολική απάντηση με μεγαλο ενδιαφέρον...

«Ήθελε, λέει, νάναι ελεύθερος. Σκοτώστε τον…»

[- Νίκος Καζαντάκης, "Αδερφοφάδες"]
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-07, 20:10
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω. Όταν μιλάμε για κάποια σκεπτόμενα όντα...
Βλέπεις για παράδειγμα εδώ να είμαστε πορωμένοι με τη θρησκεία και να παραδεχόμαστε τα πάντα;
Ομολογουμένως στην Acrobase οι απόψεις είναι μοιρασμένες. Αν δούμε όμως στα ΜΜΕ και γενικότερα στη κοινωνία η λέξη "θρησκευτική" συνοδεύεται πολύ συχνά από τη λέξη "ανοχή". Εγώ θα έλεγα ότι απλώς μιλάμε για φόβο και όχι για "σεβασμό". Ολόκληρο BBC και τους έχει απαγορευτεί να χρησιμοιούνε τον όρο "islamic terrorism" για να μην προσβάλλουν λέει.

Πόσες εφημερίδες ή σταθμοί στην Ελλάδα τόλμησαν να δημοσιεύσουνε τα σκίτσα με τον Μωάμεθ έπειτα από τον εκφοβισμό και τις απειλές;

Γιατί η πολυγαμία είναι ΟΚ άμα κάποιος είναι μουσουλμάνος αλλά για τους υπόλοιπους όχι; Γιατί o γεννητικός ακρωτηριασμός είναι ΟΚ όταν μιλάμε για εβραίους η μουσουλμάνους αλλά όχι για τους υπόλοιπους;

Η θρησκεία είναι το άλλοθι για τις πιο τρελλές συμπεριφορές αλλά αν κριτικάρουμε κάποιον βάσει της πίστης του εμείς γινόμαστε κακοί.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SimonSays : 17-06-07 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-07, 20:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί η πολυγαμία είναι ΟΚ άμα κάποιος είναι μουσουλμάνος αλλά για τους υπόλοιπους όχι; Γιατί o γεννητικός ακρωτηριασμός είναι ΟΚ όταν μιλάμε για εβραίους η μουσουλμάνους αλλά όχι για τους υπόλοιπους;
Γιατι ειναι ΟΚ να τρωμε με το αριστερο και στην Ινδια οχι; γιατι ειναι ΟΚ να σερβιρουμε στο πιατο του διπλανου μας και στην Ιαπωνια οχι; γιατι ειναι ΟΚ στην Αθηνα να παραγγελνεις 'σουβλακι καλαμακι' και στη Σαλονικη οχι; Γιατι ειναι ΟΚ οι ταυρομαχιες στην Ισπανια και αλλου οχι;

Ειναι και η διαφορα της κουλτουρας, δε φταιει μονο η θρησκεια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-06-07, 22:53
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ειναι ΟΚ να τρωμε με το αριστερο και στην Ινδια οχι; γιατι ειναι ΟΚ να σερβιρουμε στο πιατο του διπλανου μας και στην Ιαπωνια οχι; γιατι ειναι ΟΚ στην Αθηνα να παραγγελνεις 'σουβλακι καλαμακι' και στη Σαλονικη οχι; Γιατι ειναι ΟΚ οι ταυρομαχιες στην Ισπανια και αλλου οχι;

Ειναι και η διαφορα της κουλτουρας, δε φταιει μονο η θρησκεια
καλως η κακως ομως η θρησκεία εχει καπελωσει και την κουλτουρα μας κατα πολυ....μη πω οτι την εχει αλλαξει κατα το δοκουν κι ολας....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-06-07, 09:06
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τουλάχιστον όταν μιλάνε αυτοί για την άψογη λειτουργεία των υπηρεσιών υγείας θα ξέρουμε ότι στον "κόσμο" που ζούνε μπορεί σε μερικούς να συμβαίνη και αυτό.ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΧΙ Σ'ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.!!!
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-06-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η εκκλησία έχουν μαζί με την πολιτεία γίνει ένας γόρδιος δεσμός.Χρειάζεται μαχαίρι για να ξεχωρίσουν και να μην αποτελεί η μία το άλοθι της αλλης..Αλληλοκαλύπτονται και αλληλουποστηρίζονται. Όσο για το Χριστόδουλο (ας γίνω "εμπαθής") αν θέλει να μιλάει να πετάξει τα ράσα και να κατέβει υποψήφιος στο φυσικό του χώρο με τον Καρατζαφέρη αφου έχει διαλυθεί η ΕΠΕΝ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.