Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Γιατι δεν έχετε κάποια σχέση ; (Διαλέξτε όσες επιλογές θέλετε)
Προτιμώ την ανεξαρτησία μου 5 6,85%
Δεν έχω παρέες για να γνωρίσω κάποιον 12 16,44%
Συνήθως δεν ικανοποιώ τις προδιαγραφές που έχει το άλλο φύλο 10 13,70%
Δεν έχω βρει κάποιον που να ικανοποιεί τις προδιαγραφές που θέτω 17 23,29%
Δεν θέλω να ξαναπληγωθώ 18 24,66%
Δεν έχω βρει την 'αδερφή' ψυχή 16 21,92%
'Αλλο (αναλύω σε μήνυμα παρακάτω) 4 5,48%
Έχω ήδη σχέση 21 28,77%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ 2 2,74%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 73. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-07, 22:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ψάχνεις το έτερον ήμισυ ?

Πολλοί από εσάς δεν είστε προς το παρόν σε κάποια σχέση και πολύ πιθανόν να ψάχνεται στη ζωή σας για το άλλο σας μισό. Πολύ θα ήθελα να ακούσω έστω και ανώνυμα σαν guest αν δεν θελετε επώνυμα, τί είναι αυτό που ψάχνετε, τι είναι αυτό που δεν βρίσκεται στους άλλους ανθρώπους ή ακόμα τι είναι αυτό που σας κάνει να απορίπτεται κάποιες σχέσεις που κάνατε ή θα μπορούσατε να είχατε κάνει. Θα ήθελα να δώ αν οι απόψεις συγκλίνουν για το θέμα των σχέσεων στην εποχή μας.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-07, 01:02
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν πιστεύω ότι είναι στη φύση του ανθρώπου να διατηρεί μακροχρόνιες μονογαμικές σχέσεις. (Εκτός από προσωπικές εμπειρίες, αλλά και αυτών που βλέπω γύρω μου, υπάρχουν και επιστημονικά επιχειρήματα Εξελικτικής Ψυχολογίας, Βιολογίας και Ψυχολογίας).

Βάσει αυτού πιστεύω ότι μετά από κάποια χρόνια σε μία σχέση υπάρχουν πολλοί περισότεροι συμβιβασμοί από αυτούς που ένας άνθρωπος κάνει συνειδητά.

Από εκεί και πέρα μια σχέση μπορεί να δουλεύεται συνεχώς εφόσον υπάρχει αμοιβαία θέληση αλλά πάλι μέχρι ένα σημείο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-07, 01:21
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τί είναι αυτό που γυρεύει κανείς σε μια σχέση;
Σταθερότητα, ειλικρίνεια, επικοινωνία, εκτίμηση και ζεστασιά. Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο;

Τώρα βέβαια, ο Κωστής θεωρεί ή οτι δεν μπορούν αυτά να υπάρχουν επ' άπειρον ή οτι δεν αρκούν για να στηρίξουν τη σχέση επ' άπειρον, απ' όσο κατάλαβα. Μήπως, εκείνο που παίζει ρόλο, είναι να ξέρει κανείς, τί ακριβώς θέλει και τί είναι σε θέση να του δώσει ο άλλος;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-07, 01:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάσει αυτού πιστεύω ότι μετά από κάποια χρόνια σε μία σχέση υπάρχουν πολλοί περισότεροι συμβιβασμοί από αυτούς που ένας άνθρωπος κάνει συνειδητά.
Αν και ατυχώς δεν τα κατάφερα και πολύ στις μακροχρόνιες σχέσεις, θα ήμουν αυτός που θα την υπεράσπιζε, χωρίς να παραγνωρίζω την πιο πάνω παράγραφο που είναι σωστή κατά την άποψη μου.

Δεν ξέρω ποιος θα προτιμούσε να κρατήσει μια σχέση που οι συμβιβασμοί είναι περισσότεροι από τους λόγους που δένουν μια σχέση. Τι είναι καλύτερα να προσποιούνται ότι είναι μαζί ενωμένοι ή να πάρουν τον δρόμο τους;

Δύσκολο ερώτημα σε μια σχέση που έχει καρπούς παιδιά κλπ, εκεί το πρέπει υπερτερεί της αριθμητικής υπεροχής των συμβιβασμών και υπάρχει λόγος.

Όλα αυτά είναι θεωρητικά βέβαια, υπάρχουν και οι παράγοντες του ‘μετά τι;’
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-07, 11:30
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κοίτα σε τί προβληματισμούς με βάζετε, πρωί Κυριακάτικα. Η ερώτηση δεν είναι δύσκολη. Οι απαντήσεις είναι οι δύσκολες και δεν υπάρχει μια και μοναδική. Διότι -αν το δούμε σοβαρά- παίζουν πολλές παράμετροι.
Οι συμβιβασμοί, που είναι αναπόφευκτοι, έρχονται με τον καιρό αλλά ταυτόχρονα έρχεται στη σχέση και το δέσιμο ή και η συνήθεια ακόμα. Που στο κάτω κάτω δεν ξέρω αν πρέπει πάντα να τη θεωρούμε αρνητικό στοιχείο.
Αυτό το δέσιμο μπορεί να γίνει τόσο ισχυρό ώστε να σε κάνει να παραβλέπεις τους συμβιβασμούς και να λες: ναι, έχει ο/η σύντροφός μου το τάδε που δεν μου αρέσει, ή έχει η σχέση μας το τάδε που με πληγώνει / μ' εκνευρίζει / με φορτίζει, αλλά δεν είναι αρκετό αυτό για να τη διαλύσω.
Επειδή αντίστοιχα έχει ένα σωρό πράγματα που μου πάνε και με κάνουν να είμαι καλά. Κι επειδή συμβιβασμούς κάνουμε σε όλους τους τομείς της ζωής μας, ζυγίζοντας αυτό που έχουμε κι αυτό που θα είχαμε. Ο στίχος "...τί έχασε, τί έχει, τί της πρέπει", παραμένει προς προβληματισμό και επεξεργασία μέσα μας αλλά πολλές φορές, μόνο για χάρη της κουβέντας.
Δεδομένου οτι άλλο είναι να μιλάμε για μια σχέση που δεν είχαμε ποτέ μέχρι τώρα (άρα εύκολα δογματίζουμε) κι άλλο να μιλάμε για σχέσεις που βιώσαμε και που άφησαν χειροπιαστά ίχνη.
Αν ζυγίσεις αυτό που δεν έχεις πλέον, ίσως και να σου φανούν απλά πταίσματα όλα όσα σου φαινόντουσαν βουνό πριν. Και ίσως να προτιμούσες να τα ξαναέχεις. Αρα πώς ορίζεται ο συμβιβασμός;


Σημ. Μίλτο, το θέμα χωράει αρκετή κουβέντα, Γιατί το περιόρισες χρινικά; Θα φύγει το τραινάκι;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-07, 12:53
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημ. Μίλτο, το θέμα χωράει αρκετή κουβέντα, Γιατί το περιόρισες χρινικά; Θα φύγει το τραινάκι;
Σε 365 μέρες κλείνει η δημοσκόπηση, όχι το θέμα!!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-07, 13:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν με έχετε δει απο κοντά ξέρετε γιατι :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-07, 13:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν με έχετε δει απο κοντά ξέρετε γιατι :Ρ
Εγώ σε έχω δει από κοντά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω..Για ανέλυσέ το!!
Είναι κάτι που κρύβεται στο παράλληλο σύμπαν ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-01-07, 19:46
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=Gildor;Αν με έχετε δει απο κοντά ξέρετε γιατι :

Κι εγώ που σε είδα, δεν καταλαβαίνω πού κολλάει αυτό που είπες. Ενδιαφέρον θα είχε να δω πώς αναλύεις τον εαυτό σου.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-01-07, 23:48
Το avatar του χρήστη kataki
kataki Ο χρήστης kataki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-22 11:37
Φύλο: Γυναίκα
Wink

Βρε Μιλτούλι πώς σου ήρθε αυτό το θέμα και το έδωσες υπό μορφή τεστ! Δεν είναι απο τα θεματα που απαντώνται έτσι απλά μονολεκτικά ή μη. Εξαρτάται τι ζητά ο καθένας απο τη ζωή του, τις προτεραιότητες που θέτει κλπ. Αν θες να το αναλύσουμε καλύτερα, ας το κάνουμε από κοντά υπό μορφή συζήτησης (βλέπε στρογγυλό τραπέζι).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-07, 00:14
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα για αυτό δίνει την δυνατότητα της συζήτησης εκτός απότ ςι απαντήσεις τις δημοσκόπησης για να ακούσουμε πολυλεκτικά τις απόψεις .
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-07, 00:15
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=kataki;
Αν θες να το αναλύσουμε καλύτερα, ας το κάνουμε από κοντά υπό μορφή συζήτησης (βλέπε στρογγυλό τραπέζι).[/QUOTE]

Σηκώνει πολλή κουβέντα όντως. Για να μην πω οτι του Μίλτου του ξέφυγαν και μερικές περιπτώσεις που δεν τις καλύπτει το ερωτηματολόγιό του. Όμως θα πρέπει να υπάρξει βήμα και για όσους δεν μπορούν να ...πλησιάσουν το στογγυλό τραπέζι. Περίεργη είμαι να δω τί θα βγει.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-07, 00:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να ακούσω τις εξτρα περιπτώσεις παρακαλώ ώστε να συμπεριληφθούν στο ερωτηματολόγιο (αν και έχει την επιλογή "άλλο").
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-07, 01:11
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Question

Αν κάποιος απαντουσε:

Πληρώ τις προϋποθέσεις για όλους τους άλλους πλην του ατόμου που με ενδιαφέρει
ή
Έχω κάποια ιδαιτερότητα που δεν μου αφήνει περιθώριο για σχέση
ή
Ξεκινάω σχέσεις αλλά δεν κρατάνε
ή
δεν είμαι σίγουρος/η για το αν αυτό που έχω είναι σχέση
ή
δημιουργούν πάντα πρόβλημα οι γονείς μου
ή
έχω άλλες προτεραιότητες και υποχρεώσεις

Μήπως θέλεις να συμπληρώσεις με κάτι από αυτά Μίλτο;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-07, 10:24
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί είναι αυτό που γυρεύει κανείς σε μια σχέση;
Σταθερότητα, ειλικρίνεια, επικοινωνία, εκτίμηση και ζεστασιά. Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο;
... εμπιστοσύνη, στήριξη (ηθική, φιλική ή ακόμα και οικονομική) σε δύσκολες στιγμές, σεβασμό, θαυμασμό, και διάφορα άλλα. Πράγματα που φυσικά βρίσκουμε και σε φιλικές σχέσεις

Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα βέβαια, ο Κωστής θεωρεί ή οτι δεν μπορούν αυτά να υπάρχουν επ' άπειρον ή οτι δεν αρκούν για να στηρίξουν τη σχέση επ' άπειρον, απ' όσο κατάλαβα. Μήπως, εκείνο που παίζει ρόλο, είναι να ξέρει κανείς, τί ακριβώς θέλει και τί είναι σε θέση να του δώσει ο άλλος;
Θεωρώ ότι δεν αρκούν για να στηρίξουν τη σχέση επ' άπειρον. Και αυτό που λες παίζει βέβαια σημαντικό ρόλο αλλά δεν είναι το μοναδικό. Η σχέση είναι δυναμική συνθήκη. Συνεχώς αλλάζει και διαπλάθεται διαφορετικά ανά καιρούς. Για να διατηρηθεί η σχέση, μετά την πρώτη περίοδο του τυφλού πάθους και έρωτα, χρειάζεται αμοιβαία ωριμότητα και όπως προ-είπα συμβιβασμούς που έρχονται σιγά σιγά μέχρι που καταλαμβάνουν το μεγαλύτερο μέρος του κάθε ατόμου χωριστά.

Αφήνοντας διάφορες θεωρίες και προσωπικές απόψεις για την κοινωνική εξέλιξη της ρομαντικής σχέσης, για μένα είναι πολύ απλό το ζήτημα. Ως άνθρωποι φοβόμαστε τη μοναξιά, ειδικά όσο οι ηλικίες μεγαλώνουν. Θεωρούμε λοιπόν (υποσυνείδητα ίσως), ότι όσο περνάει ο καιρός, το να κατασταλλάξουμε κάπου είναι το λογικό επόμενο βήμα έχοντας στο νου ότι πολύ απλά δε θέλουμε να γεράσουμε χωρίς ένα σύντροφο μέσα στο ίδιο μας το σπίτι.

Όταν υπάρχουν παιδιά στη μέση, το εγχείρημα χωρισμού γίνεται φυσικά πιο δύσκολο, αλλά ταυτόχρονα δε σημαίνει ότι είναι λάθος ή κακό. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος ένα ζευγάρι να μεγαλώνει ένα παιδί μαζί μετά τα 6-7 χρόνια του, αλλά δε θέλω να μπω σε άλλο θέμα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.