Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Αν πεθαίνατε ΤΩΡΑ... ποια θα ήταν η τελευταία σας επιθυμία;
Να πάω στον Παράδεισο 3 15,79%
Οι συγγενείς και φίλοι να το πάρουν ψύχραιμα 2 10,53%
Να μην πάω στην Κόλαση 1 5,26%
Τι με νοιάζει το μετά, πάει το πουλάκι πέταξε 2 10,53%
Μετά από μένα ας πάει το παλιάμπελο 0 0%
Να δω τι έχει μετά... 7 36,84%
Να μην πάει το έργο μου χαμένο 3 15,79%
Να μην καταστραφεί ο πλανήτης 0 0%
άλλο 1 5,26%
Ψήφισαν: 19. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 01-05-09, 03:21
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Να διευκρινήσω ότι από την πλευρά μου το παρόν θέμα είναι πέρα ως πέρα σοβαρό...
Είναι μια σκέψη που έκανα πριν 2-3 μέρες, οδηγώντας.
Μεσογείων, στα γρήγορα-αργά, με τους διπλανούς να φλερτάρουν επικίνδυνα με τη λωρίδα μου...
Αγαπητέ μου τρελοΧρηστοβουνίσιε...
Ως τέτοιο το εξέλαβα κι εγώ. Και νομίζω πως χωρίς καν να περιγράψεις την ως άνω σκηνή, κατάλαβα επαρκώς τι εννοούσες. Γι' αυτό, για παράδειγμα, σου απάντησα ακριβώς το ΠΡΩΤΟ που μου ήρθε στο μυαλό, το ΠΡΩΤΟ που μου έρχεται πάντα στο μυαλό, όταν αντίστοιχα στη φαντασία έρχεται η εικόνα του θανάτου.

Ξέρω... ίσως είναι φρίκη. Όμως ο θάνατος είναι η μόνη πραγματικότητα που ΔΕΝ πρόκειται να αποφύγει κανείς. Το να αποφεύγουμε να τον αναφέρουμε, δε σημαίνει πως θα τη "σκαπουλάρουμε".
Είναι αναπόφευκτος και - δυστυχώς - πάντα δίπλα μας. Για όλους. Ανά πάσα στιγμή.
Αλλά οκ, δεν είναι ΑΥΤΟΣ το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι το ένα, το ΠΙΟ σημαντικό που θα σκεφτόμασταν ότι αποχωριζόμαστε με πόνο, ότι αφήνουμε πίσω, ότι θα θέλαμε να συμβεί μετά την κοίμησή μας... Αυτό το ΕΝΑ που έρχεται πρώτο σαν αστραπή να μας "σουβλίσει" την καρδιά στην ιδέα και μόνο πως το χάνουμε...
Κάπως έτσι?

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να απαντήσουμε σ' αυτό?
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-09, 12:08
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
@ gildor ...αυτό το έλεγε (αν θυμάμαι καλά, που από κάπου θα το πήρε...) ο C. Santana ποιος ονειρεύεται ποιον... εγώ την πεταλούδα ή αυτή εμένα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-09, 12:09
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
... Αυτό το ΕΝΑ που έρχεται πρώτο σαν αστραπή να μας "σουβλίσει" την καρδιά στην ιδέα και μόνο πως το χάνουμε...
Κάπως έτσι?
Κάπως έτσι.
Άλλος σκέφτεται αυτό που χάνει, άλλος σκέφτεται ότι μπορεί αυτό που για χρόνια παλεύει, μπορεί να μην ορθοποδήσει. Άλλος... μπορεί να αναζητούσε Θεό και να επιθυμεί να τον φτάσει... δεν ξέρω.
Άλλος μπορεί να μη νοιάζεται καθόλου για το τι θα συμβεί χωρίς αυτόν.
Τέτοια πράγματα...

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να απαντήσουμε σ' αυτό?
Γιατί το πρώτο συνθετικό... το.... "μακριά από μας", φτάνει για να μη θέλουμε να ασχοληθούμε.
Ή γιατί είναι πολύ προσωπικές πληροφορίες που... γιατί να τις γράψουμε εδώ;

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-05-09, 13:53
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα εισουνα στα βουνα...τωρα τι θες εδω....Τραβα ισα πανου...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-05-09, 14:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω... ίσως είναι φρίκη. Όμως ο θάνατος είναι η μόνη πραγματικότητα που ΔΕΝ πρόκειται να αποφύγει κανείς. Το να αποφεύγουμε να τον αναφέρουμε, δε σημαίνει πως θα τη "σκαπουλάρουμε".
Είναι αναπόφευκτος και - δυστυχώς - πάντα δίπλα μας. Για όλους. Ανά πάσα στιγμή.
Δεν ειναι η μονη πραγματικοτητα ουτε το μονο σιγουρο για ολους

Μπορει η ανασταση των νεκρων γινει κατα τη διαρκεια της ζωης σου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 01-05-09 στις 14:40
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-05-09, 14:55
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αληθώς, αληθώς σας λέγω· Εάν τις φυλάξη τον λόγον μου, θάνατον δεν θέλει ιδεί εις τον αιώνα. (Ιωαν. η'51)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-05-09, 15:13
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι όμως επιμένω πως είναι ωραίο θέμα...
Αλλά πάλι... είμαι και πνεύμα αντιλογίας, τι να κάνουμε?
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-05-09, 15:44
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
@Easty (το θέμα σου αυτό, στο μυαλό μου το συσχετίζω με παλιότερο θέμα που είχα βάλει στο φόρουμ κ έχει κ άλλες πτυχές, προεκτάσεις)

Να απαντήσω στο ερώτημά σου: "Αν πεθαίνατε ΤΩΡΑ... ποια θα ήταν η τελευταία σας επιθυμία;".
Αν μου συνέβαινε ΤΩΡΑ κ είχα το χρόνο ή τη διαύγεια να ευχηθώ, θα ευχόμουν το καλύτερο για ότι "πολυτιμότερο" "έχω".
Δηλαδή για τα παιδιά μου (αν αποχτήσω). Αυτό θα ήταν το πρώτο κ μόνο.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-05-09, 15:51
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
άλλο είναι το πνεύμα της αναφοράς περί ''μη γεύσεως θανάτου'' και το καταλαβαίνεις Άννα.... έτσι, φυσικά και είναι υπέροχο το θέμα... κι είναι αντίλογος ΚΑΙ στον κόσμο, αλλά ΚΑΙ στον ίδιο τον θάνατο, γιατί μπορεί κάποιος να εστιάσει στους λόγους Ζωής, (εν μέρει μοιάζει με αυτό που λες ''αγαπητικές προτεραιότητες'', αρκεί να είναι κι αυτές υπέρχρονες) να συντονιστεί και να ζήσει και πέραν των βιολογικών (φυσικών) περιορισμών. Από τώρα και στους αιώνες, αληθώς κι όχι φανταστικώς ΜΕΤΑ...., αρκεί από τώρα να νικήσει αυτού του είδους την φαντασία, ακολουθώντας τα ανάλογα (ζωηφόρα) ίχνη. ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Ο θάνατος, είναι μια πύλη. Μια πύλη, που όταν είμαστε ''ζωντανοί'' (βιολογικά) αυτός ΔΕΝ είναι παρών και όταν φύγουμε από αυτήν την διάσταση, πάλι (σε άλλη διάσταση ζωντανοί με ''άλλες δυνατότητες και παραμέτρους'') ΔΕΝ θα είναι παρών, γιατί θάχει παρέλθει, θα την έχουμε διέλθει. Σκοπός λοιπόν είναι, αφού κάποτε θα κλείσει ο χρόνος, (αιφνιδίως ή όχι) σε ποιο χώρο θα κατασταλάξουμε/καταλήξουμε; αμήν χώρα Αναστάσεως, χώρα Ζωής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 01-05-09 στις 19:34
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-05-09, 19:07
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν φύγω από αυτή τη ζωή, το μόνο που εύχομαι είναι να μην πονέσουν οι δικοί μου άνθρωποι και να μπορέσουν να συνεχίσουν τη ζωή τους χωρίς να τους επηρεάζει η απουσία μου
Δεν ξέρω τί και αν θα συναντήσω κάτι άλλο εκεί που θα πάω, στον άλλο κόσμο, ελπίζω να μην υπάρχει πόνος, αγωνία και άλλα δεινά τούτου του κόσμου
Σημαντικό όμως είναι -νομίζω- και η ζωή που κάνει ο καθένας από μας, το τί "χτίζει" σ' αυτή τη ζωή και τι παρακατηθήκη και κληρονομιά αφήνει. Και λέγοντας κληρονομιά εννοώ το ποιος είσαι, πόση αγάπη δίνει στους γύρω σου και πόση καλοσύνη.
__________________
Με το να παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου
Με το να δίνεις γεμίζει η καρδιά σου
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ For This Useful Post:
christi (01-05-09), Easty (01-05-09)
  #26  
Παλιά 01-05-09, 19:55
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
μ' άλλα λόγια, πόση (ποιοτική και ποσοτική) ΑΓΑΠΗ και ΑΛΗΘΕΙΑ κατανοεί και βιώνει (ο καθένας από τώρα), πόση ΑΓΑΠΗ και ΑΛΗΘΕΙΑ μοιράζει απλόχερα, εκφράζει και εκδηλώνει μιλώντας ή σιωπώντας... από καρδίας και από νου.

...είναι θέμα ''συνειδησιακού'' βαθύτερου συντονισμού, συντονισμού ψυχής με σχήμα ή χωρίς. Εντός ή εκτός βιολογικών ορίων.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-05-09, 20:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
μ' άλλα λόγια, πόση (ποιοτική και ποσοτική) ΑΓΑΠΗ και ΑΛΗΘΕΙΑ κατανοεί και βιώνει (ο καθένας από τώρα), πόση ΑΓΑΠΗ και ΑΛΗΘΕΙΑ μοιράζει απλόχερα
To μόνο σίγουρο είναι Κώστα, ότι εκείνη την στιγμή, δεν θα έχει κανείς το κομπασμό, να μετρήσει στην ζυγαριά πόση αγάπη και αλήθεια μοίρασε.
Βέβαια εσύ στον όρο μοίρασμα αλήθειας, εννοείς πόση διδαχή πρόσφερε κανείς, για τον Χριστό.

Εγώ ενώπιον της κρίσης ή της συνειδήσεως μου, θέλω να έχω την ικανοποίηση ότι δεν αδίκησα και δεν έβλαψα ηθελημένα κανέναν, δεν πούλησα και δεν πρόδωσα, δεν πάτησα επί πτωμάτων, ούτε κατασυκοφάντησα.

Στην μετά θάνατο ζωή, που ελπίζω μέσα από την πίστη μου, το μόνο που θα ήθελα, θα ήταν να βρω τα αγαπημένα μου πρόσωπα. Έστω και για λίγο....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-05-09, 20:38
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...αυτή είναι η διαφορά του (απλά διανοητικά) γνωρίζω και του βιώνω. Στο βίωμα δεν έχει κομπασμό, γιατί Ο Κύριος δεν κόμπαζε ούτε ως Αλήθεια, ούτε ως Αγάπη. Απλά σαν ήλιος, έδινε φως παντού, σε δικαίους και αδίκους. Σαν νερό ξεδιψά δικαίους και αδίκους. [Άλλο πράμα αν κάποιος γυρνάει από την άλλη και δεν θέλει αυτό το φως ... κι αυτό το (λάλον) ύδωρ. Ελευθερία έχουμε]. Με την κρίση, την ζυγαριά δεν την βάζει ο ίδιος ο άνθρωπος που αποβιώνει (αυτό έλειπε να πιστεύω αυτό). Άλλος είναι Ο Κριτής.

Όσον αφορά τους οικείους, σίγουρα θα τους δεις
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-05-09, 21:24
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κώστα... με όλο το σεβασμό που σου έχω, γιατί επιμένεις να το βγάζεις εκτός θέματος;
Δε νομίζω πως σκοπός του συγκεκριμένου thread είναι ο θάνατος και οι περί αυτού θεολογικές θεωρίες.
Πιστεύω πως ο Easty ήταν αρκετά σαφής... (θα πρέπει να 'χω πυρετό για να τον υποστηρίζω, αλλά έτσι είναι )
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-05-09, 21:55
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
αν η ζωή πριν και μετά τον (βιολογικό) θάνατο, με τις ευχές πριν, αλλά και τον αγώνα και τις αγωνίες, ακόμη και το μυστήριο, είναι εκτός (θεολογικού αντικειμένου) θέματος, σορυ πραγματικά σορυ (δεν επιμένω)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 01-05-09 στις 22:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.