Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Woopy
Woopy Ο χρήστης Woopy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-08-09 21:34
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink Ένα παραμύθι από την ανάποδη

Μια φορά κι ένα καιρό ζούσαν σε ένα δάσος που λεγόταν Γλωσσοχώρι τέσσερις λύκοι, που ήταν οικογένεια.
Τον πατέρα τον έλεγαν Μπεν, τη μητέρα Τζέιση, το γιο Ρίστερ και την κόρη Μίλη. Είχαν και ένα φίλο, που ήταν αρκούδος, τον Κέστορ. Δεν ήταν κανένας από τους πέντε από την Ελλάδα, η οικογένεια ήταν από την Κίνα και ο Κέστορ από την Αυστραλία.
Αυτή η οικογένεια προσπαθούσε να ξεφύγει από την κακιά κοκκινοσκουφίτσα.
Την ημέρα μετά την μετακόμιση στο δάσος στείλανε οι γονείς τον Ρίστερ και τη Μίλη να πάνε στην άρρωστη γιαγιά τους την Κάμερον που ήταν από την Αγγλία μεριές λιχουδιές.
Τα παιδιά αποχαιρέτησαν τους γονείς και άρχισαν το ταξίδι τους. Στο δρόμο μάζευαν βατόμουρα από τα δέντρα και έτρωγαν. Ξαφνικά άκουσαν κάτι θορύβους τόσο ενοχλητικούς για τα αυτιά που τα παιδιά ζαλίστηκαν από το βουητό.
Αυτό το βουητό σταμάτησε. Ξαφνικά όμως βγαίνει η κοκκινοσκουφίτσα και ταινία στο στόμα, μια καρέκλα για να κάτσουν, σκοινί, τους δένει, παίρνει το καλάθι και φεύγει. Ο Ρίστερ και η Μίλη έκατσαν εκεί στενοχωρημένοι για ώρες και ώρες.
Μέχρι που ξαφνικά έρχεται ένας άνθρωπος με μια κιθάρα τραγουδώντας "γιαλελέιουουου... γιαλελέιουουου...", ένας άλλος κύριος με τον ταμπουρά τραγουδώντας "κάτω απ' τη σκηνή... κάτω απ' τη σκηνή..." και τέλος ένας άλλος κύριος με μπουζούκι λέγοντας "το παπάκι πάει στην ποταμιά...!"
Τα παιδιά τρελάθηκαν έως που άρχισαν να τσιρίζουν μέσα από την ταινία και κάτω τα όργανα, κάτω οι κιθαροταμπουρομπουζουξήδε ς. Τους έλυσαν, βρήκαν το καλάθι παρατημένο κι έφυγαν.
Ύστερα ξανάδαν την κοκκινοσκουφίτσα που πετάχτηκε από ένα θάμνο. Τους τρόμαξε και τα δύο λυκάκια έφυγαν τρέχοντας μέχρι που χτύπησαν την πόρτα τη γιαγιάς. Η γιαγιά τους ανοίγει, μπαίνουν τα παιδιά μέσα, μπαίνει η κοκκινοσκουφίτσα και πριν η γιαγιά γυρίσει την πλάτη της, γλάπ.... η κοκκινοσκουφιτσα τα έφαγε και ντύθηκε σαν και αυτά.
Έρχεται η γιαγιά και ρωτάει "Γιατί η μύτη σου είναι μικρή;" "Για να μην μυρίζω τα καυσαέρια", "Γιατί τα αυτιά σου είναι τόσο μικρά;" "Για να μην ακούω τους πυροβολισμούς" και "Γιατί είσαι μία κι όχι δύο;" γιατί τα λυκάκια είναι δύο όχι ένα, "Η μαμά έστειλε μόνο εμένα". "Και ποιος ή ποια είσαι εσύ;" "Η κοκκινοσκουφίτσα".
Και εκείνη τη στιγμή ένας κυνηγός ανοίγει το παράθυρο, πυροβολάει την κοκκινοσκουφίτσα, βγάζει τα δυο παιδιά από την κοιλιά της και της βάζει πέτρες. Έτσι η γιαγιά σώθηκε μαζί με τα παιδιά, της έδωσαν το καλάθι, έφαγαν και κοιμήθηκαν.

Τ Ε Λ Ο Σ !!!

Κ.Κ. Δ.
__________________
Η ζωή είναι ωραία κι εγώ είμαι μοιραία!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-08, 20:35
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
...εχμ μόνο αυτό και δεν θα ξαναπεταχτώ στο θέμα. Τα βιβλία κι εγώ, ούτως ή άλλως τα διαβάζω ΠΑΝΤΑ από το τέλος. Παράγραφο παράγραφο. Ανάποδα. Πολύ χάρηκα που είδα το θεματάκι. Σμακ!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-08, 20:54
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
...εχμ μόνο αυτό και δεν θα ξαναπεταχτώ στο θέμα. Τα βιβλία κι εγώ, ούτως ή άλλως τα διαβάζω ΠΑΝΤΑ από το τέλος... Σμακ!
Δεν είναι για να το διαβάσεις ανάποδα βρε τρελοΜαφάλντα! Το ζητούμενο είναι να "αναποδογυρίσεις" μια ιστορία. Σμουτς!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-08, 21:09
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι για να το διαβάσεις ανάποδα βρε τρελοΜαφάλντα! Το ζητούμενο είναι να "αναποδογυρίσεις" μια ιστορία. Σμουτς!
καλα βρε αννουλα...καλτσα ειναι η ιστορια να την γυριζεις αναποδα;;

σκοπιανη εισαι;;

οσο για την γουπη μου...μπραβο χαρα μου εξαιρετικη ιδεα...ωραια γραμμενη ολο φαντασια...
παντα τετοια..

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-08, 21:29
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οσο για την γουπη μου...μπραβο χαρα μου εξαιρετικη ιδεα...ωραια γραμμενη ολο φαντασια...
παντα τετοια..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-08, 02:19
ARDHTTHS AGRAS Ο χρήστης ARDHTTHS AGRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-08 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κείμενο είναι φανταστικό στην συνοχή και συνέπεια του. Αν δεν είναι δοκιμιο λογοτέχνιδος που γράφτηκε για παράδειγμα σε φοιτητές Λογοτεχνίας αναρωτιέται κανείς αν η θέση του στην σειρα Junior δεν ειναι κατ' ευφημισμόν. Προφανως πρόκειται για μοναδική δημιουργία. Μένω πραγματικά έκπληκτος, καθόσον λόγω εξωεπαγγελματικης απασχόλησης - διορθωτής λογοτεχνικών κειμένων και σύμβουλος εκδόσεων- έχω την τύχη να μελετώ κείμενα λογοτεχνών που η ατυχία τους τα έφερε εμπρός μου.Συγχαρητηρια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-08, 02:24
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κείμενο το έγραψε το μέλος Woopy, μαθήτρια της Δ' δημοτικού, κι έχω τη χαρά να είμαι μητέρας της.
Ευχαριστούμε για τα σχόλια
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-08, 02:29
ARDHTTHS AGRAS Ο χρήστης ARDHTTHS AGRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-08 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κείμενο το έγραψε το μέλος Woopy, μαθήτρια της Δ' δημοτικού, κι έχω τη χαρά να είμαι μητέρας της.
Ευχαριστούμε για τα σχόλια
Περιττό να σας πώ εγκάρδια να την χαίρεσθε. Ειμαι σιγουρος ότι το κάνετε ήδη. Εύγε!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-08, 02:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ARDHTTHS AGRAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιττό να σας πώ εγκάρδια να την χαίρεσθε. Ειμαι σιγουρος ότι το κάνετε ήδη. Εύγε!
Ευχαριστώ!
Θα της μεταβιβάσω τα σχόλια, όπως έχω ήδη κάνει άλλωστε και για τα υπόλοιπα
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-08, 08:37
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
κλαπ κλαπ! διδακτικότατο! γροθιά στη συντήρηση! Μπράβο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-08, 15:01
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μ' αρέσει. Είναι σαν όνειρο, έτσι ελεύθερο να πάει όπου θέλει όπως τα όνειρα. Μπράβο Γούπυ.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.