Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 29-05-07, 09:49
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μην λες τα σουτζουκακια του Xenios να λες τα σουτζουκακια του χαμοδρακα..
αλλοι συσχετισμοι με αλλες χαρες..ασε που δεν χανεις μονο στο ταβλι..χανεις και στην ναυμαχια ανεπροκοπε
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-07, 14:57
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χανεις μονο στο ταβλι..χανεις και στην ναυμαχια ανεπροκοπε
Ε, όποιος χάνει κάπου, κερδίζει κάπου αλλού. Το σημαντικό είναι όχι να μη χάνεις αλλά να μη χάνεσαι. Κάτι ξέρω που το λέω ...
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-07, 15:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάτι πολύ σημαντικό είναι και η διαμόρφωση του χώρου. Πολλές φορές βάζουμε κάποια έπιπλα σε κάποια σημεία γιατί έτυχε σε εκείνο το σημείο να υπάρχει χώρος τη δεδομένη χρονική στιγμή. Με την πάροδο του χρόνου όμως οι ανάγκες και ο χώρος αλλάζει (συνήθως μικράινει)
Πολλές φορές έχω ανακαλύψει ότι εάν άλλαζα τις θέσεις κάποιων επίπλων ο χώρος γινόταν πιο λειτουργικός, πιο όμορφος, πιο άνετος.
Ρίξτε μια ατιά στο χώρο σας και δείτε τι πιθανές αλλαγές μπορείτε να κάνετε.
Κοιτάξτε το χώρο με άλλο μάτι, από μια άλλη οπτική γωνία , έξω από τα καθιερωμένα. Σίγουρα θα βρείτε έστω και μια αλλαγή που θα κάνει τη ζωή σας πιο χαρούμενη και γιατί όχι πιο άνετη.

Αν κάποιος έχει κάποιες ιδέες διακόσμησης που έχει εφαρμόσει στο σπίτι του και του προκαλούν ευφορία (π.χ ένα φωτισμένο ενυδρείο) ας προτείνει και σε μας τους υπόλοιπους.
Για παράδειγμα , προσέθεσα μια τεράστια υφασμάτινη αφίσσα στον τοίχο του δωματίου μου που δείχνει τον βιτρούβιο άνδρα του Νταβιντσι (από το ΙΚΕΑ). Αφενός γεμίζει τον τοίχο αφετέρου μου δίνει αρκετές φορές έμπνευση.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή κάποια πράγματα δημιουργούν δέος και μόνο με την σκέψη, καλό δεν θα ήταν να λέγαμε και τις εντυπώσεις μας από τιμές σε αλλαγές του σπιτιού που κάναμε;
Π.χ. ο κόσμος έχει έναν φόβο στο να κάνει μία ψευδοροφή. Σκέφτεται ότι το κόστος είναι απαγορευτικό.
Πρόσφατα που ρώτησα για ψευδοροφή 4 μέτρα επί 1 για κρυφό φωτισμό η προσφορά ήταν της τάξης των 250 ευρώ...
Οι τέντες που φοβόμουν τι τιμή θα μου δώσουν, για τέντες μπαλκονιού 1.5μ x 8μ, δύο το νούμερο (2x4μ) η προσφορά ήταν της τάξης των 450 ευρώ για την καλύτερη ποιότητα πανιού.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-05-07, 20:00
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παράδειγμα , προσέθεσα μια τεράστια υφασμάτινη αφίσσα στον τοίχο του δωματίου μου που δείχνει τον βιτρούβιο άνδρα του Νταβιντσι (από το ΙΚΕΑ). Αφενός γεμίζει τον τοίχο αφετέρου μου δίνει αρκετές φορές έμπνευση.
Εδώ και χρόνια έχω συμπληρώσει μια συλλογή με φιγούρες του καραγκιόζη, έχω κάνει μόνη μου τη σκηνή με εσωτερικό φωτισμό και η αλήθεια είναι από τα πράγματα που δεν θέλω ν' αλλάξω, γιατί μου φτιάχνει το κέφι και μόνο να τη βλέπω (και στην υπόλοιπη οικογένεια!!)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-05-07, 20:01
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό δεν θα ήταν να λέγαμε και τις εντυπώσεις μας από τιμές σε αλλαγές του σπιτιού που κάναμε;
Λέγε, λέγε... γιατί είμαστε σε περίοδο ανακατατάξεων και μήπως γλιτώσω το εγκεφαλικό...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-07, 20:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά... θα με κάνετε να βγάλω τα εσώψυχά μου!
Τι τσούζει πιό πολύ λοιπόν...

Ντουλάπες. Μία απλή ντουλάπα (σε υλικά) 4x3 μπορεί να κοστίσει από 2000 ευρώ μέχρι όσο θέλετε. Βέβαια πάντα λέω ότι ποτέ δεν έχεις αρκετές ντουλάπες.

Μπάνιο. Δεν έχει σημασία πόσο θα κοστίσει για να φτιαχτεί. Βάλτε και άλλο ένα χιλιάρικο για να το γκρεμίσουν και άλλα 300 ευρώ για τον ψυχίατρο όταν θα δείτε το σπίτι σας μέσα στην σκόνη. Ναι. Έχει πάει παντού. Ακόμη και σε μέρη που ποτέ δεν φανταζόσασταν ότι είχατε. Άσε που τα βλέπεις αφού έχεις ξενιτευτεί αγκαλιά με το μπουρνούζι σου για κανα μήνα στο κοντινό ξενοδοχείο.

Αλουμίνια και πόρτες.
Αλουμίνια με σίτες (πάντα) κοστίζουν τόσο όσο δεν φαντάζεστε. Μόνο η σίτα κοστίζει περί τα 150 - 250 ευρώ. Τα άλλα δεν θέλετε να ξέρετε.
Εσωτερικές πόρτες από ξύλο γύρω στα 200 - 250 ευρώ, από αλουμίνιο υπολογίστε τα 400.

Πόρτες ασφαλείας είναι σχεδόν κουστούμι από 750 ευρώ και πάνω. Γύρω στα 900 παίρνεις μία καλή. Αυτό που ανεβάζει την τιμή είναι το σχέδιο και όχι η ασφάλειά της.

Μόλις συνέλθω από το σοκ θα σας πω και άλλα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-05-07, 00:38
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά... θα με κάνετε να βγάλω τα εσώψυχά μου!
Τι τσούζει πιό πολύ λοιπόν...
καλέ για καλό σου 'πα να συνεχίσεις; τελικά δεν το γλιτώνω... εγκεφαλικό θα είναι, καρδιακό επεισόδιο θα είναι... άμα χαθώ χωρίς ίχνη πάντως, θα καταλάβετε σε ποιο στάδιο είναι οι επισκευές

Όσο για τη σκόνη, μην το ψάχνεις... μια τρύπα κάναμε κι ακόμα βρίσκω χώμα!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-05-07, 10:11
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τη σκόνη, μην το ψάχνεις... μια τρύπα κάναμε κι ακόμα βρίσκω χώμα!
Η πιό βρώμικη δουλειά είναι το σπάσιμο του μπάνιου.
Αυτό γιατί το πλακάκι τρίβεται και γίνεται ΠΟΛΥ λεπτή σκόνη η οποία αιωρείται παντού. Άσε που οι μάστορες πρέπει να κυκλοφορούν στο σπίτι για να πετάξουν τα μπάζα, οπότε μεταφέρουν τη σκόνη, μιας και δεν νομίζω να έχει κάποιος εξώπορτα στο μπάνιο του.

Κάποιες λύσεις είναι οι βρεγμένες πετσέτες κάτω από τις πόρτες του υπόλοιπου σπιτιού, χοντρές χαρτοταινίες στα ανοίγματα των ντουλαπιών και φυσικά να κλείσεις αεροστεγώς με πλαστικό τα πάντα και να μην τα ανοίξεις παρά μόνο αφού θα έχει καθαριστεί το σπίτι πλήρως. Φυσικά για να το καθαρίσεις χρειάζεσαι πλήρως λειτουργικό μπάνιο γιατί καταλήγεις με κάτασπρο μακιγιάζ. Πολύ γκόθικ κατάσταση!


Κάτι που δεν έχουν σκεφτεί πολλοί είναι να χτίσουν το κρεβάτι τους.
Υπάρχει η προκατάληψη ότι το χτιστό κρεβάτι δεν είναι βολικό, και πως θα το κουνήσεις όταν πρέπει, πως θα το καθαρίζεις, θα σου πάρει πολύ χώρο κλπ.
1) Το κρεβάτι δεν το κουνάς. Πότε το κουνήσατε τελευταία; Όταν βρείς το σωστό χώρο για να μπεί, τελείωσες!
2) Είναι απίστευτα βολικό και δεν χρειάζεται ποτέ αλλαγή. Δεν τρίζει ποτέ, δεν χαλάει και θα το έχεις μία ζωή
3) Κάτω από τις τάβλες που κρατάνε το στρώμα έχει μπόλικο αποθηκευτικό χώρο.
4) Μπαίνει και σε κρεβατοκάμαρες με παρκέ γιατί πολύ απλά το χτίζεις πάνω σε μία τάβλα
5) Όποτε θέλεις αλλαγή, το βάφεις.
6) Το σχέδιό του είναι ακριβώς αυτό που θέλεις και όχι αυτό που σκέφτηκε αυτός που το έφτιαξε. Δέχεται σχέδια από οποιοδήποτε υλικό, μέταλο, μάρμαρο, πλακάκι κλπ.
7) Καταλαμβάνει το χώρο που καταλαμβάνει κάθε άλλο κρεβάτι.
8) Είναι πολύ πιό φτηνό από οποιοδήποτε άλλο κρεβάτι αναλόγου αισθητικής. Ένα κρεβάτι με διακόσμηση από μάρμαρο με σχέδια για παράδειγμα κοστίζει περίπου 500 ευρώ.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-05-07, 11:16
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι που δεν έχουν σκεφτεί πολλοί είναι να χτίσουν το κρεβάτι τους.
Υπάρχει η προκατάληψη ότι το χτιστό κρεβάτι δεν είναι βολικό, και πως θα το κουνήσεις όταν πρέπει, πως θα το καθαρίζεις, θα σου πάρει πολύ χώρο κλπ.
Ξερεις τι υγρασια πιανει το στρωμα και τα πραματα που θα αποθηκευσεις κατω απο το κρεββατι;;;;;; Αστα να πανε....
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-05-07, 11:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω κάνει μόνη μου τη σκηνή με εσωτερικό φωτισμό
Τι υλικά χρησιμοποίησες ; πώς τα στερέωσες ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-05-07, 11:38
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι υλικά χρησιμοποίησες ; πώς τα στερέωσες ;
4 ξύλα, είναι ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. διαδοχικές λάμπες που καταλήγουν σε ροοστάτη και είναι στη βάση του ορθογωνίου. όλο μαζί είναι στερεομένο εσωτερικά με γωνίες πάνω και κάτω, στον τοίχο. εξωτερικά έχει μπει άσπρο καραβόπανο στερεομένο με πινέζες. από αυτές κρέμονται οι φιγούρες με άσπρη κλωστή ή μεσινέζα. για περισσότερη ομορφιά, έχω προσθέσει με καφέ ύφασμα το πλαίσιο μιας σκηνής, δηλαδή είναι στερεομένο στο πάνω μέρος με πινέζες ίδιου χρώματος και πέφτει στα πλάγια σαν αυλαία.
Δεν ξέρω αν σε κατατόπισα αρκετά...
Οι φιγούρες είναι χειροποίητες και φυσικά στα δεξιά κι αριστερά είναι η καλύβα και το σαράι.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-05-07, 11:52
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις τι υγρασια πιανει το στρωμα και τα πραματα που θα αποθηκευσεις κατω απο το κρεββατι;;;;;; Αστα να πανε....
Well... Μένω σε μία περιοχή όπου έχω δεί μέχρι και 96% υγρασία. Λόγω του ότι κάτω από το κρεβάτι (λογικά) περνάνε σωλήνες του καλοριφέρ όμως δεν έχω υγρασία.
Βέβαια αν κάποιος αποφασίσει να κάνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να μην βάλει πράγματα από κάτω τον πρώτο χρόνο μέχρι να τραβήξει το τσιμέντο. Το στρώμα δεν έχει πρόβλημα αν το γυρίζεις μιά φορά το τρίμηνο στην αρχή.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-05-07, 12:18
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Well... Μένω σε μία περιοχή όπου έχω δεί μέχρι και 96% υγρασία. Λόγω του ότι κάτω από το κρεβάτι (λογικά) περνάνε σωλήνες του καλοριφέρ όμως δεν έχω υγρασία.
Βέβαια αν κάποιος αποφασίσει να κάνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να μην βάλει πράγματα από κάτω τον πρώτο χρόνο μέχρι να τραβήξει το τσιμέντο. Το στρώμα δεν έχει πρόβλημα αν το γυρίζεις μιά φορά το τρίμηνο στην αρχή.
Ισως εχω αυτη την αποψη γιατι ειχα χτιστο κρεββατι στο παλιο μου σπιτι στο νησι...και δεν ειχα καλοριφερ...
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-05-07, 16:13
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
...και δεν ειχα καλοριφερ...
Δεν υπήρχε κανένα είδος θέρμανσης; Γιατί και εγώ που είχα aircondition για θέρμανση τον πρώτο χρόνο δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.