Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 23-09-18, 21:48
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ πιθανό να συμβαίνει (επανέρχομαι μετά από 10 χρόνια στο θέμα και σε ευχαριστώ για αυτό!!)

Ωστόσο μερικές φορές είναι τόσο έντονο που απορείς, λες μα τόσοοοοο σύμπτωση
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-20, 07:22
Μαρ Ο χρήστης Μαρ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-20 07:25
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορθολογικές εξηγήσεις υπάρχουν αρκετές, αλλά όλες έχουν από ένα «ίσως», γιατί δεν ξέρουμε όσα θέλουμε να πιστεύουμε για τη λειτουργία του εγκεφάλου, ούτε για το πώς σχηματίζονται και αποθηκεύονται αναμνήσεις, ούτε για το πώς ανακτώνται. Μπορείς πχ να θεωρήσεις ότι ο εγκέφαλος είναι ένας χημικός υπολογιστής, και ως τέτοιος έχει μεγάλο ποσοστό σφάλματος (ποσοστό που διορθώνεται με διάφορους παράξενα γνώριμους — από την πληροφορική — τρόπους στον εγκέφαλο). Ο εγκέφαλός μας κάνει ένα πράγμα πάρα πολύ καλά, κι αυτό είναι pattern matching. Το κάνει συνέχεια και με όλες τις αισθήσεις, και δε χρησιμοποιεί δυαδική λογική αλλά κάτι που μοιάζει περισσότερο με fuzzy logic. Αν συνδυάσεις και τον περίεργο (για τα δεδομένα της υπόλοιπης ζωής μας) τρόπο που ενεργοποιούνται οι νευρώνες όταν ονειρεύεσαι, άνετα μπορεί να: «μπερδεύεται» ο εγκέφαλός σου. Ακούγεται ατελές, αλλά ένας μπερδεμένος εγκέφαλος σε χαμηλό επίπεδο έχει κάθε σημάδι απόλυτης σιγουριάς σε συνειδητό επίπεδο. Σου'χει τύχει ποτέ να πεις «τόσα χρόνια ήμουν σίγουρος ότι αυτή η πινακίδα ήταν εκεί», ή «αυτό το μαγαζί το έλεγαν τάδε» και να έκανες λάθος;

Αν θες ορθολογικές (με τη συμβατική έννοια) εξηγήσεις, υπάρχουν αρκετές, αλλά σχεδόν σίγουρα πέφτουν στο γνωστό σφάλμα να θεωρήσουν ότι ο εγκέφαλος λειτουργεί ντετερμινιστικά, πράγμα που ξέρουμε πως δεν ισχύει όσο θα'πρεπε. Είναι χαοτικό σύστημα, άλλωστε, και πολλές από τις διεργασίες της σκέψης μας (λένε οι τελευταίες θεωρίες που είχα δει όταν ασχολούμουν ακόμα καθημερινά με AI) γίνονται είτε σε κβαντικό επίπεδο είτε ως κβαντικά φαινόμενα στο μακρόκοσμο (βλ. γάτα του Schrödinger) λόγω της ασύλληπτης πολυπλοκότητας των διασυνδέσεων στον εγκέφαλο.

Η δεύτερη θεωρία είναι πιο κομψή γιατί (α) δεν έχεις το ζήτημα αιτίας-αιτιατού που έχεις με πιο συμβατικές θεωρίες, και (β) ξέρουμε ακόμα λιγότερα γι'αυτά τα φαινόμενα απ'ότι ξέρουμε για τις σχετικές λειτουργίες του εγκεφάλου, οπότε ό,τι κι αν πούμε είμαστε μέσα.

Αν δεν έχεις δει το What the Bleep do we Know?, αναπτύσσει μερικές απ'αυτές τις ιδέες, αλλά δε μπορείς να πάρεις τέτοιες ταινίες τοις μετρητοίς, μια και συνήθως όσοι είναι υπεύθυνοι για το μοντάζ δεν έχουν ιδέα τι είναι σημαντικό και καταλήγεις με ένα μικρό μπάχαλο.

Και σε απάντηση της προτελευταίας ερώτησής σου, ναι, μου συμβαίνει κι εμένα αυτό (και νομίζω σε όλους).







Καλησπέρα γράφτηκα στο σαιτ γτ ήθελα να ρωτήσω κ για μένα 2.. 3 όνειρα που έχουν βγει αλλά το τελευταίο οπως ακριβώς το είδα την επόμενη μέρα.... Θα σας πω τα 2 από αυτά για να μην λέω πολλά.... Το πρώτο ήταν πριν 5μηνες με τον πιλότο που έφυγε στο πόρο οποίος είναι θείος μου.... Είδα ένα στρατιωτικό ελικόπτερο να χαλάει κ να πέφτει μέσα στο σπίτι μου καθώς περνούσε από πάνω μου μέσα στο σπίτι είχε ένα σίδερο που ευχόμουν μη με ακουμπήσει πέρασε ξυστά μου κ βγήκε από την άλλη μπλερα του σπιτιού μου το μπαλκόνι...... Μετά έγινε αυτό που έγινε! Το τελευταίο έγινε προχτές... Είδα ότι με πήρε ένα συγκεκριμένο προσωπο και μου λεγε πόσο του λείπω κ ότι θέλει επανασυνδεση.... Δε τοχα στο μυαλό μ και έχει περάσει καιρός κ δε είχα κ σχέση μαζί του..... Με πήρε ίδια μέρα κ μου είπε τα ειδικά ακριβώς... Έπαθα σοκ.. Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-02-20, 12:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία που καταθέτεις. Ίσως να υπάρχουν κάποια πράγματα που να μην έχουμε κατανοήσει ακόμα σαν ανθρωπότητα στο πώς συνδέεται ο χώρος και ο χρόνος με την αντίληψή μας.
Υπάρχουν ενδείξεις σαν τα γεγνότα που αναφέρεις ότι κάτι υπάρχει σε αυτό το κομμάτι που ορθολογικά δεν έχουμε εξήγηση.
Μια ερώτηση μόνο. Εσένα όλο αυτό που είχες δει σε προβλημάτισε πριν συμβούν τα γεγονότα που συνέβησαν ή ασχολήθηκες μόλις έγιναν τα γεγoνότα;

Αρχική Δημοσίευση από Μαρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα γράφτηκα στο σαιτ γτ ήθελα να ρωτήσω κ για μένα 2.. 3 όνειρα που έχουν βγει αλλά το τελευταίο οπως ακριβώς το είδα την επόμενη μέρα.... Θα σας πω τα 2 από αυτά για να μην λέω πολλά.... Το πρώτο ήταν πριν 5μηνες με τον πιλότο που έφυγε στο πόρο οποίος είναι θείος μου.... Είδα ένα στρατιωτικό ελικόπτερο να χαλάει κ να πέφτει μέσα στο σπίτι μου καθώς περνούσε από πάνω μου μέσα στο σπίτι είχε ένα σίδερο που ευχόμουν μη με ακουμπήσει πέρασε ξυστά μου κ βγήκε από την άλλη μπλερα του σπιτιού μου το μπαλκόνι...... Μετά έγινε αυτό που έγινε! Το τελευταίο έγινε προχτές... Είδα ότι με πήρε ένα συγκεκριμένο προσωπο και μου λεγε πόσο του λείπω κ ότι θέλει επανασυνδεση.... Δε τοχα στο μυαλό μ και έχει περάσει καιρός κ δε είχα κ σχέση μαζί του..... Με πήρε ίδια μέρα κ μου είπε τα ειδικά ακριβώς... Έπαθα σοκ.. Αυτά
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.