Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 06-11-09, 00:03
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι homeschoolers στις χώρες που επιτρέπεται το hs (Αγγλία, Γαλλια, Ισπανία, Τσεχία, Ιταλία, Ολλανδία κλπ, Αυστραλία κλπ) είναι δεκτοί σε όλα τα πανεπιστήμια και τα κολλέγια;
Στις χώρες που το hs είναι θεσμοθετημένο, ναι είναι δεκτοί! Εννοείται.
Όμως κι αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη χώρα μας.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-09, 02:42
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπότε μπορώ να κάνω hs εδώ και αφού μάθει το παιδί μία τουλάχιστον ξένη γλώσσα να κάνει μπατσελορ κάπου στην ευρώπη.Σωστά;Εκτός αν και πάλι σε βρίσκουν τα λαγωνικά του κράτους και σε πάνε με χειροπέδες γιατί δε στέλνεις το παιδί σου στο σχολείο. Μπορεί να στο κάνουν αυτό;

Συγγνώμη για την παράθεση αγαπητή φίλη, αλλά το θέμα μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους, άλλωστε δε μου λες κάτι κακό για να το κρύψουμε.

Λοιπόν... να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά - όσο μπορούμε.

Όχι, δε μπορείς να ΜΗ στείλεις το παιδί σου στο σχολείο, η εκπαίδευση στη χώρα μας είναι υποχρεωτική μέχρι και την 3η γυμνασίου.
Όχι, δεν υπάρχει πρόνοια και υποδομή για κατ' οίκον εκμάθηση στην Ελλάδα. Στις χώρες που υπάρχει δεν είναι απλώς νόμιμο, αλλά υπάρχει ειδική βιβλιογραφία, εκπαίδευση γονέα/ων, εξετάσεις γονέων για τη συγκεκριμένη άδεια, υποστήριξη γονέων, συγκεκριμένες οδηγίες, ομάδες γονέων homeschoolers που καθοδηγούνται από κεντρικό όργανο, εξετάσεις που περνούν τα παιδιά συνεχώς, έξτρα μαθήματα και δραστηριότητες για τα παιδιά που κάνουν homeschooling... τι να σου πω δηλαδή... είναι τεράστια οργάνωση. Το πώς θα φτάσει το παιδί στο Πανεπιστήμιο, το τι μαθήματα επιλογής θα πάρει όσο προχωράει...
ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ!

Μη σε μπερδεύει το γεγονός ότι εγώ έκανα στα παιδιά μου κατ' οίκον εκπαίδευση, γιατί τα παιδιά μου ξεκίνησαν με Αγγλόφωνη παιδεία, έχουν διπλή υπηκοότητα που τα καλύπτει νομικά, άσε που στη συνέχεια κρατήσαμε το homeschooling ενώ πήγαιναν παράλληλα σε Ελληνικό δημόσιο σχολείο.

Από την άλλη, δε βλέπω για ποιο σοβαρό πραγματικά λόγο θέλεις να κρατήσεις ένα παιδί απομονωμένο να κάνει τα μαθήματα στο σπίτι! Όπως ανέφερε και άλλο μέλος στις αρχές αυτού του θέματος, υπάρχει τέτοια ρύθμιση για παιδιά με αναπηρία (και πάλι, με εκπαιδευτικό) - χτύπα ξύλο, ελπίζω να μην είναι εκεί το θέμα.
Αμφισβητείς το σύστημα εκπαίδευσης; Οκ, όλοι μας! Όμως το παιδί θα επιβιώσει όπως όλα τα παιδιά του κόσμου και θα διαπρέψει όπως όλα τα παιδάκια της ηλικίας του.
Δε βλέπω γιατί - με το όποιο καλό ή κακό εκπαιδευτικό σύστημα έχουμε - θέλεις να καταδικάσεις ένα παιδάκι στη "μοναξιά" - αυτό στο λέω με κάθε καλή προαίρεση και με τη λίγη - έστω - διαδρομή που είχα στο εκπαιδευτικό κομμάτι.
Η επιλογή φυσικά είναι δικό σου θέμα, αυτό ήταν καθαρά συμβουλευτικό.

Εκπαίδευση κατ' οίκον στην Ελλάδα λοιπόν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ - ξεκαθαρισμένο.
Νομικές συμβουλές δε μπορώ να σου δώσω, δεν είμαι νομικός.
Γνωρίζω το καθεστός homeschooling στην Αγγλία, αλλά αυτό δε βλέπω πού μπορεί να σου είναι χρήσιμο.
Στις χώρες που η κατ' οίκον εκπαίδευση υφίσταται, τα παιδιά πάνε κανονικά και στα Πανεπιστήμιά τους - υπάρχει ειδικό admission από τα Πανεπιστήμια για τα προγράμματα των homeschoolers (δεν είναι μόνο ένα πρόγραμμα)
Αφού λοιπόν δεν υπάρχει πρόγραμμα κατ' οίκον εκπαίδευσης στην Ελλάδα, δε βλέπω και πώς κάτι τέτοιο θα ήταν αποδεκτό από ξένα Πανεπιστήμια.
Κάθε σύστημα homeschooling έχει προσκομίσει τα απαραίτητα για να γίνει αποδεκτό από τα Πανεπιστήμια.
Πώς φαντάζεσαι ότι θα γίνει αποδεκτό ένα "σύστημα" που στη χώρα μας δεν υφίσταται καν;
Δεν υπάρχει εκπαίδευση κατ' οίκον.
Δεν υπάρχουν βιβλία για εκπαίδευση κατ' οίκον.
Δεν υπάρχει οργάνωση για εκπαίδευση κατ' οίκον.
Δεν υπάρχουν εξετάσεις για εκπαίδευση κατ' οίκον.

Η εκπαίδευση που γινόταν κατ' οίκον σε βασιλείς και πρίγκιπες του πάλαι ποτέ γινόταν από εκπαιδευτικούς, όχι από γονείς.

Δεν είναι ότι δε θέλω να σε βοηθήσω, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτό!
Δεν υφίσταται το είδος της εκπαίδευσης που ζητάς.

Ζητώ συγγνώμη αν τα έγραψα και κάπως ανακατεμένα, αλλά έχω λίγο φόρτο εργασίας τελευταία

Αν έχεις κάποια βάσιμη και χρήσιμη απορία, και πάλι ευχαρίστως να σου τη λύσω στο βαθμό που μπορώ.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-09, 16:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορειτε να ριξετε μια ματια εδω. Αναφερεται η Ελλαδα

http://en.wikipedia.org/wiki/Legalit...hooling#Europe

Illegal, public education is mandatory without known exceptions.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-10-12, 15:42
xristiana sophi Ο χρήστης xristiana sophi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-10-12 15:42
Φύλο: Γυναίκα
Αν και η συζήτηση αυτή χρονολογείται, υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται η κάνει ήδη homeschooling ή unschooling στην Ελλάδα;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-10-12, 16:13
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι ειναι το unschooling?

Οπως εχει ειπωθει παραπανω, το homeschooling (ως αντικατασταση του σχολειου) ειναι παρανομο στη χωρα μας.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-10-12, 23:57
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xristiana sophi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και η συζήτηση αυτή χρονολογείται, υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται η κάνει ήδη homeschooling ή unschooling στην Ελλάδα;
Δεν ξέρω αν κάνει κανείς, αλλά το Υπουργείο Παιδείας (λέμε τώρα) το προωθεί με το σταδιακά με το Νέο Σχολείο.

Τι τους θέλεις τους δασκάλους μωρέεεεεεεεεεεεεεε!!!! Τόπο πιάνουν.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-06-14, 01:36
Dahera
Guest
 

Question

Τα παιδιά που πηγαίνουν υποχρεωτικά σχολείο, είναι υποχρεωτικό να υποβάλλοντε με ενέσιμα εμβόλια βάση νόμου ;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-06-14, 09:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Dahera Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδιά που πηγαίνουν υποχρεωτικά σχολείο, είναι υποχρεωτικό να υποβάλλοντε με ενέσιμα εμβόλια βάση νόμου ;
Ρωτήστε έναν γιατρό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-06-14, 02:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μιας και το έχω σχετικά φρέσκο...
Για να γραφτεί ένα παιδί στο σχολείο πρέπει να έχει κάνει τα απαραίτητα εμβόλια.
Δεν μιλάμε για εμβόλια που μπορεί για κάποιο λόγο να έχεις παραλείψει (κάποια δόση πνευμονιόκοκου π.χ.) αλλά για τα υποχρεωτικά.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-11-18, 18:26
Μελίνα Ο χρήστης Μελίνα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-19 13:48
Καλησπέρα.
Η δικη μου κόρη έχει διπλή υπηκοότητα απο το μπαμπα της (Καναδική) στην οποια χωρα υφίσταται το homeschooling. Αυτη τη στιγμη δεν εχει ξεκινησει την υποχρεωτικη εκπειδευση στην Ελλαδα και με ενδιαφερει το homeschooling γιατι φαινεται να προκυται για χαρισματικο παιδι που οχι απλα δε θα βοηθηθει με το ελληνικο εκπειδευτικο στστημα αλλα μαλλον θα πηξει σε ενα βουρκο βαρεμαρας. Μπορεις να με ενημερωσεις για το νομικο πλαισιο που αναφερεις πως καλυπτει το hhomeschooling για ατομα με διπλη υπηκοοτητα.
Ευχαριστώ πολυ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.