Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-10, 10:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Επισύναψη φωτογραφιών

Δεν χωράει αμφιβολία ότι μία φωτογραφία ίσον χίλιες λέξεις.
Μου δίνει χαρά και να ανεβάζω φωτογραφίες και να βλέπω τις δικές σας.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα, για τον αριθμό των φωτογραφιών που μπορούμε να ανεβάσουμε. Έχω καταργήσει το χαζό όριο των τεσσάρων φωτογραφιών ανά μήνυμα. Εντελώς μεταξύ μας, μου έσπαγε τα νεύρα, μιας και το πρόγραμμα, αναγνωρίζει σαν φωτογραφία και τα χαμογελάκια ().

Έτσι αύξησα αυτό το όριο αρκετά, αν και ήξερα, ότι μπορεί να έχει και κακές συνέπειες.

Να σας εξηγήσω. Θα έχετε προσέξει ότι στα καθημερινά θέματα με φωτογραφίες, όπως η Διαστημική Φωτογραφία και το Editorial, πάνε καθημερινά ή σχεδόν καθημερινά οι παλιές στο αρχείο. Γιατί το κάνω αυτό;

Πχ η διαστημική φωτογραφία της ημέρες είναι περίπου 100-200 Κbytes (δλδ 100000 εως 200.000 bytes). Μέχρι τώρα έχουμε ανεβάσει σε 4 χρόνια περίπου 1460 φωτογραφίες. Αν τις είχα αφήσει στο αρχικό θέμα, κάθε φορά που θα πήγαινε κάποιος να δει την φωτογραφία, το πρόγραμμα θα του έστελνε 1460 φωτο Χ 150 Kbytes εκάστη ΜΟ, δηλαδή ... 219.000 Kbytes ή 219 Mbytes ή 219.000.000 bytes

Τώρα αν αυτός ο άμοιρος ήταν και σε καμιά παραλία, με mobile σύνδεση, θα του έφευγε το bandwidth (επιτρεπόμενο όριο μεταφοράς δεδομένων) του μήνα.

Όταν συνήθως ανεβάζω φωτογραφίες, τις επεξεργάζομαι ανάλογα και τους μειώνω το μέγεθος των bytes.
Φυσικά έχω server δικό μου και μπορώ να το κάνω αυτό.

Όποιος από τους φίλους επιθυμεί κάτι παρόμοιο και στα όρια του εφικτού, μπορώ να το αναλάβω εγώ.

Καλό είναι κάθε θέμα να έχει 10 επισυναπτόμενες φωτογραφίες και αν είναι δυνατόν να μην είναι με πολλά kbytes. Επαναλαμβάνω είμαι στην διάθεση σας, να σας βοηθήσω όσο μπορώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
  #2  
Παλιά 18-12-12, 15:52
elizbth Ο χρήστης elizbth δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-13 13:27
Όταν το μήνυμα που θα μεταφέρετε, είναι πολύ μεγάλο, αρκεστείτε σε μια εισαγωγή 20-30 σειρές και στο τέλος μπορείτε να γράφετε «πηγή και πλήρες άρθρο» στο link που θα παραθέσετε. Όποιος θέλει να διαβάσει όλο το άρθρο θα το κάνει, με ένα κλικ.
__________________
carlton
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.