Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-10, 11:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τα προϊόντα καθαριότητας ίσως σχετίζονται με τον καρκίνο του μαστού

Για πρώτη φορά μία έρευνα έρχεται να συνδέσει τα χημικά προϊόντα που χρησιμοποιούνται ευρέως για την καθαριότητα των εσωτερικών χώρων των σπιτιών με αυξημένο κίνδυνο καρκίνου του μαστού.

Οι γυναίκες που κάνουν μεγαλύτερη χρήση αποσμητικών χώρου και προϊόντων για την καταπολέμηση της μούχλας και των εντόμων, έχουν ίσως μεγαλύτερες πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου του μαστού σε σχέση με όσες χρησιμοποιούν σπάνια τέτοια καθαριστικά.

Η έρευνα, υπό την Τζούλια Μπρόντι του Ινστιτούτου Silent Spring των ΗΠΑ, που δημοσιεύεται στο περιοδικό «Environmental Health» (Περιβαλλοντική Υγεία), αφορούσε δύο ομάδες 787 και 721 γυναικών, με και χωρίς καρκίνο αντίστοιχα.

Η μελέτη διαπίστωσε ότι οι γυναίκες που κάνουν την συχνότερη χρήση καθαριστικών χώρου, έχουν περίπου διπλάσιο κίνδυνο για καρκίνο του μαστού σε σχέση με όσες κάνουν την μικρότερη χρήση.

Οι ερευνητές δεν αποκλείουν πάντως ότι οι καρκινοπαθείς εκ των υστέρων διογκώνουν λανθασμένα τη συχνότητα χρήσης των καθαριστικών, σε μια προσπάθεια να αποδώσουν την πάθησή τους σε μια εξωτερική αιτία, γεγονός που αποτελεί παράγοντα υποκειμενικής διαστρέβλωσης των ευρημάτων της μελέτης.

Για να διασφαλιστεί η αντικειμενικότητα της έρευνας, οι ερευνητές συστήνουν περαιτέρω έρευνες σχετικά με τη σχέση προϊόντων καθαρισμού και καρκίνου του μαστού.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σχόλιο : Πριν 2-3 χρόνια, είχα αγοράσει ένα προϊόν που καθάριζε καλά τους φούρνους από τα λίπη και τα σχετικά.
Φόρεσα γάντια και το χρησιμοποίησα στον φούρνο μου, που όντως έγινε λαμπίκος.
Την άλλη μέρα ξύπνησα και δεν μπορούσα να λυγίσω τα χέρια μου, σαν να είχαν πάθει αγκύλωση... Κάτι παρόμοιο δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Δεν μπορούσα ούτε στην AcroBase να μπω, τα δάκτυλα μου απλά δεν λύγιζαν.
Πέρασε ένα 24ωρο και με σύσταση γιατρού, πήρα μια αλοιφή και σιγά σιγά τα χέρια μου κινήθηκαν και δεν πονούσαν...

Το τι σουτ έφαγε το απορρυπαντικό, δεν λέγεται ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-10, 13:21
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Το καθαριστικό που υπόσχεται απόλυτη και ταχύτατη δράση, να το φοβάσαι γενικώς.

Ως προς τα χέρια σου: μήπως τα κούρασες εκεί που καθάριζες βρε Ξένιε; Αγκύλωση από ένα καθαριστικό;!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-10, 13:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προς τα χέρια σου: μήπως τα κούρασες εκεί που καθάριζες βρε Ξένιε; Αγκύλωση από ένα καθαριστικό;!
Η αλήθεια είναι ότι είχα και τεντονίτιδα στα χέρια, την οποία βελτίωσα σημαντικά με μαξιλαράκια σιλικόνης, στο πληκτρολόγιο και το ποντίκi.

Όχι δεν είχα κουραστεί ιδιαίτερα, γενικά απασχολώ πολύ τα χέρια μου και με τον μοντελισμό και με το πληκτρολόγιο και με τις διάφορες δουλειές και κάτι παρόμοιο δεν είχα πάθει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 21-07-10 στις 13:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.