Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-10, 13:47
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μ. Πέμπτη(έθιμο από τις Σέρρες )

Εξέδυσαν τα ιμάτιά μου και ενέδυσάν με χλαμύδα κοκκίνην έθηκαν επι την κεφαλήν μου στέφανον εξ ακανθών και επι την δεξιάν μου χείρα έδωκαν κάλαμον, ίνα συντρίψω αυτούς, ως σκεύη κεραμέως.

Την Μεγάλη Πέμπτη το βράδυ θα παρακολουθήσουμε με κατάνυξη τα Άγια Πάθη του Κυρίου μας, μέσα από τα Δώδεκα Ευαγγέλια.
Μετά το τέλος του πέμπτου ευαγγελίου τα φώτα στον ναό σβήνουν και ο ιερέας εξέρχεται του Ιερού κρατώντας στα χέρια του τον Εσταυρωμένο,
ψάλλοντας το ''Σήμερον κρεμάται επι ξύλου ό εν ύδασι την γην κρεμάσας(τρις) Η φωνή του ιερέως τρεμάμενη από την ιερότητα της στιγμής και το εκκλησίασμα με βαθιά κατάνυξη και βουρκωμένα μάτια ψάλλει μαζί του.
Γίνεται περιφορά του Εσταυρωμένου εντός της Εκκλησίας και τοποθετείται στον Γολγοθά. Όλο το εκκλησίασμα θα προσκυνήσει Τον Εσταυρωμένο, και μετά το τέλος της ακολουθίας των Παθών θα αρχίσει ο στολισμός του Επιταφίου.Κοπέλλες ανύπαντρες αγνές παλαιότερα ψάλλοντας όλη νύχτα,με περισσή τέχνη και μεγάλη συγκίνηση στόλιζαν τον Επιτάφιο, τώρα σε πολλούς ναούς αναλαμβάνουν οι ανθοπώλες τι κρίμα!

Τα νεαρά αγόρια της ενορίας θα βγούν στις γειτονιές θα πάνε στις μονοκατοικίες εκεί που υπάρχουν κήποι. Θα ψάξουν και θα βρουν τις πιο όμορφες πήλινες γλάστρες και θα τις σπάσουν πετώντας τες με δύναμη στο έδαφος . Οι νοικοκυρές τις αφήνουν εκεί αφύλακτες γι'αυτό τον σκοπό. Έτσι τηρείται το έθιμο σύμφωνα με τα λόγια του Κυρίου'' ίνα συντρίψω αυτούς ως σκεύη κεραμέως'' Κάτι ανάλογο δεν γίνεται και στην Κέρκυρα με το σπάσιμο των κανατιών;Όλη νύχτα οι ναοί μένουν ανοιχτοί ο κόσμος προσεύχεται ψάλλει και ζητά συγχώρηση γιατί για μία ακόμη φορά με τις πράξεις του ( μας ) Τον Εσταυρώσαμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HelenA : 29-03-10 στις 13:57
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην HelenA για αυτό το μήνυμα:
  #2  
Παλιά 13-04-12, 17:44
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.serrestv.gr/tv/article_read.php?a=4023
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-13, 10:39
loulou
Guest
 

Angry σπάσιμο γλαστρών Μεγάλη Πέμπτη

Εγώ αυτό το έθιμο το λεώ ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟ!!!! Γιατί; Γιατί απλά ανεβαίνουν μέχρι και στα μπαλκόνια, παραβιάζοντας τον ιδιωτικό χώρο, και πετούν τις γλάστρες. ΌΛΑ επιτρέπονται στο όνομα της θρησκείας; Ποιας θρησκείας όμως; Ή μήπως οι μαθητές του Ιησού ή οι υπόλοιποι ακόλουθοι του ή οι πρώτοι Χριστιανοί έκαναν αυτά τα πράγματα; Για όνομα πια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-13, 12:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από loulou Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτό το έθιμο το λεώ ΒΑΝΔΑΛΙΣΜΟ!!!! Γιατί; Γιατί απλά ανεβαίνουν μέχρι και στα μπαλκόνια, παραβιάζοντας τον ιδιωτικό χώρο, και πετούν τις γλάστρες. ΌΛΑ επιτρέπονται στο όνομα της θρησκείας; Ποιας θρησκείας όμως; Ή μήπως οι μαθητές του Ιησού ή οι υπόλοιποι ακόλουθοι του ή οι πρώτοι Χριστιανοί έκαναν αυτά τα πράγματα; Για όνομα πια!!!!!
Αγαπητέ φίλε, πολλά από τα έθιμα που έχουμε συνδυάσει με την Χριστιανική πίστη, συνδέονται άμεσα, με τις παραδόσεις που υπάρχουν, από την αρχαιότητα.

Διαβάζοντας Πλούταρχο, θα καταλάβεις τι λέω.

Πάντως μερικά από τα έθιμα του κρότου, με τον θάνατο ή την Ανάσταση του Χριστού, είναι συνυφασμένα με τον γενόμενο σεισμό, κατά την ώρα του θανάτου Του. « Τότε το καταπέτασμα του ναού σκίστηκε στα δύο, από άνωθεν ως κάτω, η γη σείστηκε».


__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-13, 15:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ φίλε, πολλά από τα έθιμα που έχουμε συνδυάσει με την Χριστιανική πίστη, συνδέονται άμεσα, με τις παραδόσεις που υπάρχουν, από την αρχαιότητα.
H Χριστιανική θρησκεία έχει δανειστεί έθιμα και παραδόσεις από άλλες, ακόμη και παγανιστικές θρησκείες ώστε να γίνει ευκολότερα αποδεκτή στον κόσμο.
Το σπάσιμο των πήλινων πάντως είναι πιο Χριστιανικό από τα αυγά και τα κουνέλια. Πόσο μάλλον ο καθαρά παγανιστικός τρόπος που χρησιμοποιούμε για να προσδιορίσουμε την ημερομηνία του Πάσχα.

Την εμμονή που έχουν διάφοροι ηλίθιοι να ακουστούν τα βεγγαλικά τους δυνατότερα από την καμπάνα ή ακόμη και από το "Χριστός Ανέστη" του παπά είναι θέμα έλλειψης εγκεφαλικής ουσίας και προέρχεται κατά βάση από μακρινούς πολιτισμούς.
Από εκπυρσοκρότηση κροτίδας χάθηκε ο σύνδεσμος του πιθήκου με τον άνθρωπο και δυστυχώς οι υπόλοιποι πίθηκοι που συνεχίζουν το έθιμο έχασαν κάθε ευκαιρία να εξελιχθούν.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.