Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 03-12-08, 00:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
[B]"Πως και που θα καταγράψουμε σαν ανθρώπινο είδος τα τρισεκατομμύρια διαφορετικά είδη ζωής που υπάρχουν στους τετράκις εκατομμύρια γαλαξίες που μας περιβάλλουν. Οι σκληροί δίσκοι όλης της γης δεν επαρκούν.
Γιατί έχουμε τα μέσα να πάμε στα τετρακις εκατομμύρα γαλαξίες που σε περιβάλουν;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-12-08, 01:19
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως και που θα καταγράψουμε σαν ανθρώπινο είδος τα τρισεκατομμύρια διαφορετικά είδη ζωής
καναμε μια καλη αρχη καταγραφοντας τα 6.000.000.000.000 απο εμας τους επι της γης ευρισκομενους κουρσαρωτατε...

αντε πηγαινε να φας το γλυφιτζουρι σου τωρα...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-12-08, 01:20
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί έχουμε τα μέσα να πάμε στα τετρακις εκατομμύρα γαλαξίες που σε περιβάλουν;
Ενας από τους λόγους για τους οποίους είναι απίθανο να είμαστε μόνοι "σ' αυτόν τον ψεύτη κόσμο" ...

ακόμα και με την ταχύτητα του φωτός (~ 300000 ΧΜ/δευτερόλεπτο) το μεγαλύτερο μέρους του σύμπαντος είναι απρόσιτο από τον άνθρωπο με τα σημερινά του βιολογικά χαρακτηριστικά !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-12-08, 01:26
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ο μπακτσες διαθετει και ψυγεια!!!

εδω ακομα φυλαμε τον ουωλτ ντιζνευ με παγακια λες και ειναι μαρτινι με τους αστροναυτες θα κωλοσουμε;;

απλα οι εν τη γη δεν θα ζουν για να μαθουν αν εφτασαν η αν δεν εφτασαν

κοντολογις θεμα ανευ ενδιαφεροντος δια τους εναπομειναντας...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-12-08, 01:47
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων

απλα οι εν τη γη δεν θα ζουν για να μαθουν αν εφτασαν η αν δεν εφτασαν
Μπα που να φας τη κάλτσα του φαντάρου απαίσιο εσωγήινο παπί!

Ζωντανοί είμαστε για λίγο ακόμα. Δεν έχουμε δει τα ραδίκια αναποδα

Ας μας πει λοιπόν η NASA τι περιέχει ο πάγος που αναλύει τα τελευταία 50 χρόνια από τον Άρη και δεν μας το λέει.

Και μετά εάν μας το πει σου έχω εγώ τρόπο να πάμε παρέα ταξιδάκι μέχρι το
Άλφα του Κενταύρου που έχω πληροφορίες πως υπάρχει ένας καλός γιατρός
που θεραπεύει το Αλτσχάϊμερ με ένα σπάνιο βότανο που υπάρχει μόνο εκεί.

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-12-08, 01:52
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζωντανοί είμαστε για λίγο ακόμα. Δεν έχουμε δει τα ραδίκια αναποδα
καλα ντε..μην μας φας κιολας...οπου ναναι θα αλλαξει και αυτο το στατους...


παλιογρουσουζη....

μπα που να σε υιοθετησει ο μητσοτακης και να γινεις αδελφος της ντορας...

και κατι του κυριακου...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-12-08, 02:00
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων

μπα που να σε υιοθετησει ο μητσοτακης και να γινεις αδελφος της ντορας...

και κατι του κυριακου...
<<Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε…; Στον πλανήτη Άρη υπάρχει ζώη. Είναι
εξάλλου γνωστό σε ολόκληρη την οικουμένη.>>



Εντάξει papito. Με έπεισες. Στον πλανήτη Άρη υπήρχε ζωή μέχρι και πριν λίγο... Τώρα εκεί όλα καταστράφηκαν!




Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε πηγαινε να φας το γλυφιτζουρι σου τωρα...

Αύριο που θα φας εσύ την μπανάνα σου στις 9 το βραδυ να δούμε τι θα μου λες! χαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 03-12-08 στις 02:04
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-12-08, 02:05
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύριο που θα φας εσύ την μπανάνα σου να δούμε τι θα μου λες! χαχαχα
πουλημενε καπιταλιστα υιοθετημενο τεκνο του κωσκότα...

εκμεταλευτη αδυνατων και βιαστη φαλακρων κορασιδων!!!!


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-12-08, 21:39
Thorax Ο χρήστης Thorax δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-12-08 20:59
Θεωρείς ότι οι κάτοικοι,αυτής της περιοχής του πλανήτη, δηλαδή της Ελλάδος, πριν 2500 χρόνια, ήταν πρωτόγονοι;
...Toυ αγαπητού φιλου xenios

Aσφαλώς και δεν εννούσα αυτό με την ωμή έννοια της έκφρασης. Αν λάβουμε υπόψην την ταχύτητα εξέλιξης (τεχνολογικά-επιστημονικα) του ανθρώπου από αρχές κατεγραμμένης ιστορίας θα δούμε οτι καταφέραμε μέσα σε 100 χρόνια να εξελιχθούμε τεχνολογικά 2 φορές πιο πολύ από οσο καταφέραμε σε διάστημα 4900 ετών (3000π.χ-1900μ.χ). Αν η γεωμετρική λοιπόν εξέλιξή μας συνεχιστεί (εξού και το αν δεν καταστραφούμε), τότε οι απόγονοί μας (2300μχ) και βάζω 300 έτη μόνο θα έχουν ξεφύγει από τους σημερινούς μας ρυθμούς κατά πολύ κάνοντάς μας να φαινόμαστε προτόγονοι.

Ευχαριστώ τους Alaman & Jupiter
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-12-08, 22:14
Thorax Ο χρήστης Thorax δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-12-08 20:59
Μπορεί να είναι απλά μια ταινία science fiction αλλα αν παρακολουθήσετε το "The CONTACT" (Jodie Foster") έχει πολλά μυνήνατα να περάσει. Για μένα συγκαταλέγεται σε μια από τις καλύτερες ταινίες με νόημα που είδα ποτέ.

Jupiter συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιό σου.

Αλλά με λίγο φαντασία ρε παιδιά όλα γίνονται. Κάποτε ζητοκραύγαζαν που ανακάλυψαν τη φωτιά μέσω τριβής και δεν πέθαιναν στις σπηλίες τους από το ψοφόκρυο. Πολύ Αργότερα ανακάλυψαν το χρήμα και το μπαρούτι για να κάνουν αποτελεσματικότερους πολέμους. Σήμερα υπερηφανευόμαστε οτι φτιάχνουμε διαστημικό σταθμό επιτέλους για να μάθουμε αν μπορόυμε να ξεφύγουμε από την σφαίρα μας και για πού. Εσείς τι λέτε δεν θα βρεθεί τρόπος να καταγράψουμε ασύληπτα μεγέθη πληροφοριών? Ποιός σας λέει ότι κάποιο υλικό από κάποιο πλάνήτη επεξεργαζόμενο με γήινο υλικό δέν θα δώσει τη λύση? Και πολλά άλλα πρέπει να λύσουμε. Φτηνότερο και φιλικότερο τρόπο πρόσέγγισης στο διαστημικό σταθμό ΝΟ1 το βάζω. Πόσο κοστίζουν τα ριμαδοκαύσιμα για μια αποστολή μετρήστε. Α! τώρα θα κάνουν και τα παιδά μας κρουαζιέρα στο φεγγάρι χαχα αυτό να δώ....

Τέλος υπάρχουν ένα σωρό θέματα για να ανοίξετε γιατί κουραδιάζετε την κουβέντα που εσείς οι ίδιοι ανοίξατε στην τελική. Μια χαρά το ξεκινήσατε και καταλήξατε σε κλωτσομπουνίδια. Τέλεια... !!!!!!! Μετά να μου πείτε τι είμαστε εμείς οι σημερινοί Greeks (και όχι Έλληνες)..... ελπίζω να πέρασα το μήνυμα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-12-08, 01:12
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Thorax Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να είναι απλά μια ταινία science fiction αλλα αν παρακολουθήσετε το "The CONTACT" (Jodie Foster") έχει πολλά μυνήνατα να περάσει. Για μένα συγκαταλέγεται σε μια από τις καλύτερες ταινίες με νόημα που είδα ποτέ.

Jupiter συμφωνώ με το τελευταίο σχόλιό σου.

Αλλά με λίγο φαντασία ρε παιδιά όλα γίνονται. Κάποτε ζητοκραύγαζαν που ανακάλυψαν τη φωτιά μέσω τριβής και δεν πέθαιναν στις σπηλίες τους από το ψοφόκρυο. Πολύ Αργότερα ανακάλυψαν το χρήμα και το μπαρούτι για να κάνουν αποτελεσματικότερους πολέμους. Σήμερα υπερηφανευόμαστε οτι φτιάχνουμε διαστημικό σταθμό επιτέλους για να μάθουμε αν μπορόυμε να ξεφύγουμε από την σφαίρα μας και για πού. Εσείς τι λέτε δεν θα βρεθεί τρόπος να καταγράψουμε ασύληπτα μεγέθη πληροφοριών? Ποιός σας λέει ότι κάποιο υλικό από κάποιο πλάνήτη επεξεργαζόμενο με γήινο υλικό δέν θα δώσει τη λύση? Και πολλά άλλα πρέπει να λύσουμε. Φτηνότερο και φιλικότερο τρόπο πρόσέγγισης στο διαστημικό σταθμό ΝΟ1 το βάζω. Πόσο κοστίζουν τα ριμαδοκαύσιμα για μια αποστολή μετρήστε. Α! τώρα θα κάνουν και τα παιδά μας κρουαζιέρα στο φεγγάρι χαχα αυτό να δώ....

Τέλος υπάρχουν ένα σωρό θέματα για να ανοίξετε γιατί κουραδιάζετε την κουβέντα που εσείς οι ίδιοι ανοίξατε στην τελική. Μια χαρά το ξεκινήσατε και καταλήξατε σε κλωτσομπουνίδια. Τέλεια... !!!!!!! Μετά να μου πείτε τι είμαστε εμείς οι σημερινοί Greeks (και όχι Έλληνες)..... ελπίζω να πέρασα το μήνυμα.
Προσωπικά, πιστεύω ότι ένα τεράστιο βήμα μπροστά στην εξερεύνηση του διαστήματος, θα είναι ο έλεγχος της βαρύτητας. Εστω και αν, από τις μέχρι σήμερα πληροφορίες μου, οι δοκιμές των παθιασμένων δεν κτόρθωσαν να επαναληφθούν στο εργαστήριο από επιστήμονες, είμαι πεπεισμένος πως η μέρα αυτή δεν θ' αργήσει (είμαι και λίγο ρωμαντικός, ομολογώ .. ) Οπως η αεροπορία με οχήματα πιο βαριά από τον αέρα είναι γεμάτη από αρχικά αποτυχημένα πειράματα, έτσι και ο έλεγχος της βαρύτητας. Μερικοί απαισιόδοξοι, λένε ότι αυτό δεν μας είναι δυνατόν, επειδή δεν γνωρίζουμε τη φύση της. Θα τους απαντούσα, πως και του ηλεκτρομαγνητισμού τη φύση δε γνωρίζουμε, γνωρίσαμε όμως τόσο καλά τις ιδιότητές του, που τον κάνουμε σχεδόν ότι θέλουμε ...

Ο έλεγχος της βαρύτητας, θα μας ανοίξει το δρόμο για ανέξοδα (από την άποψη της ενέργειας) διαπλανητικά ταξίδια με ταχύτητες και δυνατότητες ελιγμών αφάνταστες για το σήμερα, αφού η αδράνεια δεν θα μας εμποδίζει σε αλλαγές πορείας 90 μοιρών χωρίς την παραμικρή αλλαγή κεκτημένης ταχύτητας και ενοχλησης προς όλες τις κατευθύνσεις, μαζί με την κατακόρυφη απογείωση και προσγείωση. Σήμερα, η βαρύτητα της Γης έχει ήδη χρησιμοποιηθεί μερικώς για την επιτάχυνση μη επανδωμένων οχημάτων προς τον Αρη.

Ομως, ας μην ξεχνάμε ότι στο διάστημα, η θεωρία μας λεει ότι ταχύτητες μεγαλύτερες από εκείνη του φωτός, δεν είναι δυνατές ! Οπότε, ακόμη και αν δεχτούμε ότι ελέγχουμε και το μήκος κύματος της ενέργειας που δίνει μορφή στην ύλη, αυτό μου φαίνεται δύσκολο ... Θεωρητικά, θα μπορούμε πάντως με τη βαρύτητα, να ταξιδεύουμε προς σχετικά κοντινούς πλανήτες, αφήνοντας στις επόμενες γενιές την πρωτοβουλία να πάνε παράπέρα ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-12-08, 02:01
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...νομίζω πως τα ζητούμενα χαρακτηριστικά και ιδιότητες συμπεριφοράς (που θα έχει εφαρμογή όχι μόνο στα διαπλανητικά ταξίδια, αλλά στην γνώση γενικότερα... ), είναι του πνεύματος, της ενέργειας και όχι της ''βαριάς'' ύλης. Φυσικό επόμενο είναι πως, όσο ''ενεργοποιούμαστε'' ή καλύτερα όσο η ύλη ''αντέχει - συντονίζεται'' με τα ενεργειακά πεδία, τόσο και θα προοδεύει ( ; ) ο άνθρωπος.

... αν πχ στο πείραμα της Φιλαδελφείας, τα φυσικά σώματα των συμμετεχόντων ανθρώπων είχαν ''άλλες'' ενεργειακές αντοχές και ισχυρότερους δεσμούς, ώστε τα μέρη που μας απαρτίζουν να ήταν πιο συνεκτικά - ενοποιημένα σε μονάδα (φυσικό-αιθερικό-αστρικό-νοητικό σώμα κλπ), δεν θα είχαμε τα γνωστά (ανεπιτυχή) σε τηλεμεταφορά, αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-12-08, 02:05
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...νομίζω πως τα ζητούμενα χαρακτηριστικά και ιδιότητες συμπεριφοράς (που θα έχει εφαρμογή όχι μόνο στα διαπλανητικά ταξίδια, αλλά στην γνώση γενικότερα... ), είναι του πνεύματος, της ενέργειας και όχι της ''βαριάς'' ύλης. Φυσικό επόμενο είναι πως, όσο ''ενεργοποιούμαστε'' ή καλύτερα όσο η ύλη ''αντέχει - συντονίζεται'' με τα ενεργειακά πεδία, τόσο και θα προοδεύει ( ; ) ο άνθρωπος.

... αν πχ στο πείραμα της Φιλαδελφείας, τα φυσικά σώματα των συμμετεχόντων ανθρώπων είχαν ''άλλες'' ενεργειακές αντοχές και ισχυρότερους δεσμούς, ώστε τα μέρη που μας απαρτίζουν να ήταν πιο συνεκτικά - ενοποιημένα σε μονάδα (φυσικό-αιθερικό-αστρικό-νοητικό σώμα κλπ), δεν θα είχαμε τα γνωστά (ανεπιτυχή) σε τηλεμεταφορά, αποτελέσματα.
Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.