Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 28-05-08, 10:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Στο κάτω μέρος της φωτογραφίας, διακρίνεται το mini dvd, στο οποίο περιέχει μήνυμα της Γης στους πιθανούς μελλοντικούς εξωγήινους επισκέπτες.

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, το πρώτο μήνυμα σε εξωγήινους, το έστειλαν οι αποστολές των Voyagers και αυτή πρέπει να είναι η δεύτερη φορά.

Πηγή : Nasa.gov

Χαμόγελα στη NASA από τις πρώτες εικόνες που στέλνει από τον Αρη στη Γη ο ρομποτικός γεωλόγος «Φοίνικας». Μοναδικό πρόβλημα που φαίνεται να αντιμετωπίζει το σκάφος είναι ότι το κάλυμμα του βραχίονα δεν άνοιξε πλήρως μετά την προσεδάφιση.

Πάντως, στη διαστημική υπηρεσία δεν ανησυχούν ιδιαίτερα από το θέμα, εκτιμώντας ότι υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί.

Τους στόχους της αποστολής εξηγεί ο ελληνικής καταγωγής επιστήμονας της NASA Σαμ Κουνάβης. Μιλώντας στα Νέα της Τετάρτης, ο κ. Κουνάβης λέει ότι υπάρχουν πολλές ενδείξεις ότι ο Αρης είχε νερό για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο παρελθόν. «Ευελπιστούμε ότι θα ανακαλύψουμε ίχνη ζωής καθώς οι πόλοι του Αρη μοιάζουν πολύ με αυτούς της Γης. Το μόνο που τους λείπει είναι ο επιφανειακός πάγος.»

Εκτός από τη συλλογή στοιχείων, μέσω της αποστολής του «Φοίνικα» θα γίνει καταγραφή της κλιματικής ιστορίας του πλανήτη μέσω των χημικών δεδομένων που θα προκύψουν από τις αναλύσεις.

Σύμφωνα με τον κ. Κουνάβη, οι πρώτες φωτογραφίες που έστειλε ο «Φοίνικας» στη Γη είναι αποκαλυπτικές. «Υπάρχει συνταρακτική ομοιότητα με τα σημεία της Ανταρκτικής που δεν είναι καλυμμένα με πάγους. Μόλις την τελευταία δεκαετία ανακαλύψαμε ότι στο υπέδαφος αυτών των περιοχών της Γης φιλοξενούνται βακτήρια και μικροοργανισμοί εδώ και δισεκατομμύρια χρόνια. Γιατί λοιπόν να μην ίσχυε κάτι τέτοιο και για τον Αρη; Ωστόσο, μόνο όταν ολοκληρωθούν οι αναλύσεις θα μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά» σημειώνει.

Πηγή : Τα Νέα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-05-08, 11:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πω πω.. Φαντάσου να βρίσκαμε κανά αντίστοιχο ρομπότ πάνω στον Άρη και να νομίζαμε ότι είναι αρχαίος πολιτισμός του Άρη ενώ να το είχαν στείλει από τον Άλφα κενταύρου..Σκέψου μπέρδεμα!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Ηλιοβασίλεμα στον Άρη
(Ευχαριστώ την Κάρμεν που μου την πρότεινε)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-08, 11:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα, δεν εχει συννεφα εκει;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα, δεν εχει συννεφα εκει;
Αν είχε σύννεφα δε θα χρειαζόταν να στείλουμε το Phoenix να ψάξει για νερό.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-08, 12:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχε σύννεφα δε θα χρειαζόταν να στείλουμε το Phoenix να ψάξει για νερό.
Σκέψου να έβρεχε κιόλας!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-08, 12:15
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευκαιρία να κατοχυρωσουμε το acrobase.ar.....(ar = ares mares.....)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-08, 12:19
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κάτω μέρος της φωτογραφίας, διακρίνεται το mini dvd, στο οποίο περιέχει μήνυμα της Γης στους πιθανούς μελλοντικούς εξωγήινους επισκέπτες.
Το DVD δεν είναι για μελλοντικούς εξωγήινους επισκέπτες, αλλά για μελλοντικούς γήινους επισκέπτες ή γήινους αποίκους. Δεν είναι φτιαγμένο για να κρατήσει όσο του Pioneer, και δεν είναι φτιαγμένο για να διαβάζεται από πολιτισμούς που δεν είχαν DVD players στην ιστορία τους (δεν υπάρχουν σχηματικές οδηγίες ανάγνωσης). Λεπτομέρειες εδώ.

Τα πρώτα probes με μηνύματα για πιθανούς εξωγήινους δεν είναι τα Voyager, αλλά τα Pioneer.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-06-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευκαιρία να κατοχυρωσουμε το acrobase.ar.....(ar = ares mares.....)
Για να υπάρξει top-level domain κάπου πρέπει να υπάρχει πρώτα τουλάχιστον ένας domain server. Άμα εγκαταστήσουν DNS στον Άρη θα το σκεφτούμε.

Δυστυχώς όμως δε μπορεί να υπάρξει TCP/IP μεταξύ Άρη και Γης. Τεχνικές δυσκολίες.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-06-08, 12:23
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ψαχνουμε για ζωη στον Αρη..αλλα δεν σεβομαστε τη ζωή στη Γη. Προς τι, το ψάξιμο;

Για να "ερημωσουμε" κ α ί τον Αρη σαν την Γη...;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-06-08, 12:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε, δεν ειναι απαραιτητα οι ιδιοι αυτοι που ψαχνουν και αυτοι που δεν τη σεβονται
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-08, 13:29
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, δεν ειναι απαραιτητα οι ιδιοι αυτοι που ψαχνουν και αυτοι που δεν τη σεβονται
Α είχα την εντύπωση ότι η ΝΑΣΑ χρηματοδοτείται από το κογκρέσσο όπως και τα στρατευματα κατοχής
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-06-08, 15:53
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Α είχα την εντύπωση ότι η ΝΑΣΑ χρηματοδοτείται από το κογκρέσσο όπως και τα στρατευματα κατοχής
Κι αυτό χρηματοδοτείται από φόρους που πληρώνουν οι Coca Cola, Sony, McDonalds, KFC, Britney Spears, τους οποίους πληρώνουμε εσύ κι εγώ. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

Αν είναι να το βλέπεις τόσο απόλυτα, βγες από το πρώην ARPANet αμέσως και μην ξαναμπείς.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-06-08, 08:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προβλήματα επικοινωνίας με το ρομπότ Phoenix στον Αρη

Μέχρι να λάβει νέες εντολές, το Phoenix παραμένει απασχολημένο φωτογραφίζοντας το γύρω έδαφος
NASA/JPL

Πασαντίνα, Καλιφόρνια: Η πρώτη απόπειρα της αποστολής Phoenix της NASA να αναζητήσει οργανικές ενώσεις στον Αρη αναβλήθηκε λόγω βλάβης σε έναν δορυφόρο που αναμεταδίδει τις εντολές από τη Γη. Είναι η δεύτερη φορά που παρουσιάζεται πρόβλημα στις επικοινωνίες.

Η NASA σκόπευε να δώσει εντολή την Τετάρτη να εκταθεί ο μηχανικός βραχίονας του ρομπότ και να συλλέξει το πρώτο δείγμα του παγωμένου εδάφους κοντά στο βόρειο πόλο του πλανήτη.

Η επιχείρηση αναβλήθηκε, καθώς το σκάφος Mars Odyssey που βρίσκεται σε τροχιά γύρω από τον Αρη και χρησιμοποείται ως αναμεταδότησης πέρασε απρόσμενα σε κατάσταση αναμονής.

Το συμβάν ίσως οφείλεται σε παροδικό πρόβλημα των κυκλωμάτων λόγω της πρόσκρουσης κοσμικών σωματιδίων, είπε ο Τσαντ Έντουαρντς, μηχανικός τηλεπικοινωνιών στο Εργαστήριο Αεριώθησης (JPL) της NASA στην Καλιφόρνια, το οποίο διαχειρίζεται την αποστολή.

Το πρώτο πρόβλημα στην μετάδοση των εντολών εμφανίστηκε δύο ημέρες μετά την προσεδάφιση του Phoenix και αφορούσε έναν άλλο δορυφόρο στον Αρη, το Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

To Mars Odyssey θα παραμείνει εκτός λειτουργίας έως το Σάββατο, ενώ η NASA θα μπορούσε να επιχειρήσει τη μετάδοση εντολών ακόμα και την Πέμπτη.

Ο ρομποτικός βραχίονας του Phonix, μήκους 2,4 μέτρων, θα ανοίξει συνολικά τρεις μικρές τρύπες στο έδαφος και θα μεταφέρει δείγματα εδάφους σε έναν μικρό φούρνο. Όταν τα δείγματα θερμανθούν, τα όργανα του σκάφους θα ξεκινήσουν τις χημικές αναλύσεις και θα αναζητήσουν τις οργανικές ουσίες που θεωρούνται τα βασικά συστατικά της ζωής.

Οι επιστήμονες της αποστολής στο Πανεπιστήμιο της Αριζόνα εκτιμούν ότι το σημείο προσεδάφισης, κοντά στο βόρειο πόλο του πλανήτη, θα προσφέρει πλούσια στοιχεία για το γεωλογικό παρελθόν του πλανήτη.

Το υπέδαφος κοντά στους πόλους είναι γνωστό ότι κρύβει μεγάλες ποσότητες πάγου διοξειδίου του άνθρακα και νερού.

Κατά την κάθοδό του μέχρι την επιφάνεια του Αρη, το Phoenix ανακίνησε το επιφανειακό στρώμα σκόνης και αποκάλυψε μια λεία, γυαλιστερή επιφάνεια που θα μπορούσε να είναι πάγος νερού. Το συγκεκριμένο σημείο πάντως βρίσκεται εκτός της εμβέλειας του ρομποτικού βραχίονα.

Μέχρι να φτάσουν οι νέες εντολές από τη Γη, το ρομπότ θα παραμείνει απασχολημένο με την προγραμματισμένη λειτουργία φωτογράφισης του περιβάλλοντος σε γωνία 360 μοιρών.

Η αποστολή των 450 εκατ. δολαρίων προγραμματίζεται να διαρκέσει περίπου τρεις μήνες
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-06-08, 09:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Associated Press / NASA

Το αμερικανικό διαστημόπλοιο Phoenix συνέλεξε το πρώτο του δείγμα από το έδαφος του Kόκκινου Πλανήτη, γεγονός που του επιτρέπει να ξεκινήσει την αναζήτηση για ύπαρξη νερού και οργανικών στοιχείων στον Αρη.

Το δείγμα, περίπου 200 χιλιοστόλιτρα, ένα κομματάκι εδάφους το οποίο καλύπτεται από λευκή κρούστα, είναι αντικείμενο μιας διαμάχης στο εσωτερικό της επιστημονικής ομάδας της ΝΑSΑ.

Ορισμένοι προβάλλουν τον ισχυρισμό ότι πρόκειται για πάγο, ενώ άλλοι λένε ότι είναι αλάτι το οποίο απέμεινε μετά την εξάτμιση του νερού.

«Είναι πραγματικά μια σημαντική ευκαιρία για εμάς να διενεργήσουμε για πρώτη φορά αναλύσεις στο έδαφος του αρκτικού τμήματος του αρη οι οποίες θα μας πουν πόση αναλογία νερού μπορεί να βρίσκεται εκεί» δήλωσε ο Πίτερ Σμιθ, ο επικεφαλής επιστήμονας της αποστολής Φοίνιξ.

«Είμαστε περίεργοι να μάθουμε εάν ο πάγος ο οποίος, όπως νομίζουμε, θα έπρεπε να βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια του εδάφους, έχει ήδη διαλυθεί κατά το παρελθόν και τροποποιήσει τη σύσταση του εδάφους» κατέληξε.

Το υπέδαφος κοντά στους πόλους είναι γνωστό ότι κρύβει μεγάλες ποσότητες πάγου διοξειδίου του άνθρακα και νερού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.