Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 19-07-07, 12:33
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά έχουμε ανεξιθρησκεία στην Ελλάδα οπότε δε μπορούμε να το απαγορεύσουμε...Πρέπει να "κυνηγήσουμε" την εφαρμογή των νόμων και του Συνταγματος.Ο λόγος που έκανα το αρχικό σχόλιο ήταν για να δείξω τη μονοδιάσταση πλέυρα της σχολιασης του θέματος.
κανεις δεν διαφωνει με τα περι ανεξιθρησκειας η την εφαρμογη του συνταγματος η με τα δικαιωματα των πιστων αλλων θρησκειων...

η δικη μου τουλαχιστον ανησυχια/προβληματισμος ειναι οτι ο φανατισμος μεγαλης μεριδας των εν λογω ξεφευγει απο την καλως εννοουμενη φιλοξενια και εμπεριεχει (η τουλαχιστον μπορει να εμπεριεχει) κινδυνους για εμας τους υπολοιπους.

ακομα και το γεγονος οτι ενω ολες οι αλλες θρησκειες αποκαλουν τους μη οπαδους τους αλλοθρησκους, οι μουσουλμανοι τους αποκαλουν απιστους ,ειναι ενδεικτικο της νοοτροπιας τους για να αναφερω μια μονο διαφορα

τελος παντων ελπιζω να μην μετανοιωσουμε για την παραχωρηση
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-07-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που έκανα το αρχικό σχόλιο ήταν για να δείξω τη μονοδιάσταση πλέυρα της σχολιασης του θέματος.
Καταλαβαίνω το πνεύμα σου και κατανοώ πολύ καλά ότι αυτό που λες είναι το σωστό. Έτσι πρέπει να γίνεται με όλα τα δόγματα.

Αυτό που προσωπικά εγώ δεν θα δεχτώ, αυτό που προσωπικά θα με κάνει έξω φρενών και θα με κάνει να ανησυχήσω, είναι να επιβάλει η Σαουδική Αραβίας, σε μια χώρα χωρίς κανέναν μετανάστη Σαουδάραβα, να επιλεγεί η ηγεσία αυτού του Ισλαμικού Κέντρου και ο τρόπος διεύθυνσης του, από τους πετρελαιάδες φονταμενταλιστές, από τους ανθρώπους που το δόγμα τους λέει θάνατος σε κάθε πιστό αυτής της έκδοσης του Κορανίου.

Στην χώρα μας έχουμε πολλούς μουσουλμάνους από Αίγυπτο Συρία Πακιστάν Παλαιστίνη κοκ. Γιατί να βγάλουμε τα ματάκια μας με τα ίδια μας τα χέρια, και να αφήσουμε μια μικρή μερίδα φανατικών ισλαμιστών, να κάνουν το κουμάντο;

Αν δω Βαχαμπιστές να παίρνουν τα ηνία θα πάω να τους τινάξω στον αέρα. Αν γνωστός έλληνας πετρελαιάς, δεν θέλει να χαλάσει το χατίρι των συνεταίρων του, θα γίνει χαμός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-07-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δω Βαχαμπιστές να παίρνουν τα ηνία θα πάω να τους τινάξω στον αέρα.
O Στέλιος Acrohedin.

Μήπως θυμίζει κάτι που λέγαμε σχετικά με σεβασμό του πολίτη προς τα ήθη και τους νόμους μίας χώρας; Λέω εγώ τώρα...
Φυσικά και δεν με νοιάζει αν φτιάξουν δική τους εκκλησία και μαζεύονται. Έχω συγκεκριμένα μία απέναντι από το γραφείο, μόνο που είναι ένα ισόγειο και όχι τζαμί. Θα με χαλάσει όμως το να μην σεβαστούν τον χώρο και τη χώρα που τους φιλοξενεί.
Το ότι δεν θέλω στο σπίτι μου επικίνδυνους ανθρώπους με κάνει εθνικιστή;
Άσε που θα αποφασίσει η Αμερική να βομβαρδίσει την Ελλάδα γιατί θα έχουμε φαντικούς ισλαμιστές!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-07-07, 13:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι δεν θέλω στο σπίτι μου επικίνδυνους ανθρώπους με κάνει εθνικιστή;
Μιχάλη αυτό είναι πολύ σημαντικό και απασχολεί σήμερα τα υπουργεία εσωτερικών εξωτερικών και αμύνης της ΕΕ.

Έχω διαβάσει πολύ σημαντικά άρθρα στον ξένο και Ελληνικό τύπο και πίστεψε με έχει σηκωθεί η τρίχα μου κάγκελο. Δεν κινδυνεύει κανείς από τους πολλούς καλούς και ήσυχους μουσουλμάνους, που κοιτάνε την δουλειά τους και προσπαθούν να θρέψουν την φαμίλια τους. Αυτοί είναι το ίδιο όπως και εμείς οι καθαλικοί διαμαρτυρόμενοι βουδιστές παγανιστές κλπ. Δεν τους ξεχωρίζουμε από τον θεό που πιστεύουν.

Αυτό που δεν θέλουμε το κίνημα που ξεκίνησε με τους Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν να περάσει σε πολλές χώρες και προς θεού και στην Ελλάδα.

Αυτοί διδάσκονται τον πρώτο από τους δύο τόμους του κορανίου. Ήταν η εποχή των κατακτήσεων του προφήτη Μωάμεθ, εκεί ο λόγος ήταν πύρρειος, μιλούσε ότι για να επικρατήσει ο ισλαμισμός έπρεπε με φωτιά και τσεκούρι να αλλάξουν όλοι την πίστη τους ή να πεθάνουν.

Όταν με αυτές τις αρχές ο Μωάμεθ κατέλαβε τον γνωστό σήμερα σαν Αραβικό χώρο, ηρέμησε και έγραψε το δεύτερο μέρος, εκεί η γαλήνη επικρατεί, η συνύπαρξη των ανθρώπων, οι τρεις θρησκείες με τις κοινές ρίζες, Ιουδαϊσμός Χριστιανισμός Ισλαμισμός. Παραδέχεται τον Ιησού σαν τον υπέρτατο προφήτη του Θεού του Αβραάμ και με λίγα λόγια, θέλει και ευλογεί την συνύπαρξη των ανθρώπων και των εκκλησιών.

Αυτό το δεύτερο κοράνι, μια μικρή κάστα φανατικών ισλαμιστών δεν το παραδέχεται. Αυτοί είναι τόσο φανατισμένοι που ζητάνε τον θάνατο και στους άλλους μουσουλμάνους που ακολουθούν το δεύτερο βιβλίο.

Ήρθαν οι μόνοι που το ακολουθούν Σαουδάραβες και με τα βρώμια δολάρια τους, χρηματοδοτούν κόκκινα τζαμιά, για την επιβολή της δικιάς τους άποψης. Παιδί τέτοιου μαγαζιού ήταν ο Οσάμα Μπιν Λάντεν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-07-07, 13:52
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κινδυνεύει κανείς από τους πολλούς καλούς και ήσυχους μουσουλμάνους, που κοιτάνε την δουλειά τους και προσπαθούν να θρέψουν την φαμίλια τους.
Αυτό ξαναπές το...
Οι γονείς μου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε μία μουσουλμανική χώρα χωρίς να έχουν το παραμικρό πρόβλημα σαν Χριστιανοί. Ούτε αυτοί έχουν δημιουργήσει πρόβλημα με την παραμονή τους στην Ελλάδα.
Δεν είναι η θρησκεία που δημιουργεί τα προβλήματα, είναι ο φανατισμός που χρησιμοποιεί πολλές φορές την οποιαδήποτε θρησκεία για να ριζώσει.
Ακόμα και έναν φανατικό Χριστιανό με τα ανάλογα πιστεύω τον θεωρώ επικίνδυνο.
Αυτό που παρατηρώ βέβαια, και δεν ξέρω αν είναι θέμα Ελλήνων ή Χριστιανών ή και των δύο μαζί, είναι ότι ένας φανατικός Χριστιανός τη σήμερον ημέρα είναι πιό πολύ γραφικός παρά επικίνδυνος.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-07-07, 14:04
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που παρατηρώ βέβαια, και δεν ξέρω αν είναι θέμα Ελλήνων ή Χριστιανών ή και των δύο μαζί, είναι ότι ένας φανατικός Χριστιανός τη σήμερον ημέρα είναι πιό πολύ γραφικός παρά επικίνδυνος.
λες να παιζει ρολο οτι ο φανατικος χριστιανος δεν θα ζωστει δυναμιτες και δεν θα παει να ανατιναξει μαζι με τον εαυτο του και μερικους "απιστους"

λες να παιζει ρολο που ετσι και κανουν τον χριστο καρτουν (που τον εχουνε κανει) δεν θα παει να δολοφονησει τον σκιτσογραφο;

λες να παιζει ρολο που αν γραψει κανεις ενα βιβλιο που προσβαλει τον χριστιανισμο δεν θα επικυρηξει τον συγγραφεα;;

λες να ειναι κατι τετοιες μικρες διαφορες που τον κανουν γραφικο και οχι επικινδυνο;;;

λες οι εκ σαουδικης αραβιας χρηματοδοτουμενοι και επιλεγεντες να εχουν την αυτην συμπεριφορα;

ακου τζαμι κοκκινο!!! ε ρε αλκαιντα που μας χρειαζεται
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-07-07, 17:57
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανενας ευσεβης πιστος, όποιας θρησκειας,δεν θα επρεπε να εχει αντίθεση στο κτισιμο τζαμιου για αλλόπιστους.

Σε όλες τις θρησκειες ομως κοινη αρετη πρεπει να ειναι η ..διακριση, με την εννοια της διακριτικοτητας.

Και η διακριση απαιτεί βαθεία κρίση, προς αποφυγην ....κρίσεως και διακρίσεων.

Ας μπεί λοιπόν καπου μη προκλητικα το τζαμί , και ας ειναι ...πρασινο το χρωμα της ελπίδας και του Προφητη, μεγαλο να ειναι το ¨ονομα Του!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-07-07, 18:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όλες τις θρησκειες ομως κοινη αρετη πρεπει να ειναι η ..διακριση, με την εννοια της διακριτικοτητας.
Μυστακίζεις επικινδύνως κύριος... Αφού τα είπαμε και τα συμφωνήσαμε με τον Mystakid και άντρες είμαστε τον λόγο μας τον κρατάμε! Κάνει πολύ ζέστη για τέτοια μηνύματα και το mood είναι ελαφρύ! Εσένα θα ακούμε τώρα; Ουφ!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-07-07, 18:22
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η θεση μου για το τζαμί...ειναι τζάμι. Αισχρε. Φουνταμενταλίστα!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-07-07, 19:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θεση μου για το τζαμί...ειναι τζάμι. Αισχρε. Φουνταμενταλίστα!
My mental issues are not of φούντα nature sir... It's ΦΟΥΝΤΑΑΑΑΑΣ!!! (βλ. "όχι άλλο κάρβουνο")
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-07-07, 21:37
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
O πλανητάρχης είναι ζωντανή απόδειξη ότι η πολύ χριστιανοσύνη βλάπτει σοβαρά την υγεία (των άλλων-όχι τη δική του).

Για ρώτα γιατρούς στον Αμερικάνικο Νότο για τις απειλές που δέχονται για τη ζωή τους επειδή κάνουν αμβλώσεις πόσο "γραφικοί" είναι οι φονταμενταλιστές χριστιανοί.

Νομίζω παντού υπάρχουν παραδείγματα όπου η υπερβολική πίστη είναι επικίνδυνη. Από την άλλη όταν ένα κράτος απαγορεύει -η κάνει δύσκολη- την ανέγερση ναού δημιουργούνται δύο νέα προβλήματα:

1) Αυτομάτως τίθεται θέμα προτίμησης δόγματος από κρατική εξουσία. Το θεωρώ αντιδημοκρατικό.

2) Όλη η δραστηριότητα μεταφέρεται σε υπόγεια και ανεξέλεγχτη δράση σε μυστικούς κύκλους. Προτιμότερο σίγουρα η δράση της οποιασδήποτε θρησκείας να είναι μέρος του δημόσιου βίου.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-07-07, 09:30
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Διαμαντή... μάλλον εγώ τερτιάζω ακινδύνως ...άσε τον άνθρωπο να πει κάτι ωφέλιμο μήπως και μάθουμε κάτι ... αλλά το δύσκολο (για να μην πω, κακό) στην περίπτωση της διακρίσεως και του μέτρου, ξέρεις ποιο είναι;
Δεν διδάσκεται!!! θέλει προσοχή και προσευχή. Θέλει Απάθεια και Αλήθεια. ούτε το ένα (από το κάθε ζευγάρι) μόνο του, ούτε ανισόρροπα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-07-07, 09:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαμαντή... μάλλον εγώ τερτιάζω ακινδύνως
To μυστακίζειν εστί φιλοσοφείν... Το τερτιάζειν είναι άκρως επικίνδυνο για την ψυχική υγεία και πρέπει να αποφεύγεται! Please, μην τερτιάζεις και εσύ! Λίγοι λογικοί έμειναν στη βάση!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-07-07, 10:46
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
To μυστακίζειν εστί φιλοσοφείν... Το τερτιάζειν είναι άκρως επικίνδυνο για την ψυχική υγεία και πρέπει να αποφεύγεται! Please, μην τερτιάζεις και εσύ! Λίγοι λογικοί έμειναν στη βάση!
Ευχαριστώ....
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-07-07, 20:34
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαμαντή... μάλλον εγώ τερτιάζω ακινδύνως ...άσε τον άνθρωπο να πει κάτι ωφέλιμο μήπως και μάθουμε κάτι ... αλλά το δύσκολο (για να μην πω, κακό) στην περίπτωση της διακρίσεως και του μέτρου, ξέρεις ποιο είναι;
Δεν διδάσκεται!!! θέλει προσοχή και προσευχή. Θέλει Απάθεια και Αλήθεια. ούτε το ένα (από το κάθε ζευγάρι) μόνο του, ούτε ανισόρροπα.
Διαφωνώ. Η ισότητα επιβάλλεται μέσω σωστής νομοθεσίας.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.