Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #571  
Παλιά 22-09-10, 13:38
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTINAD Εμφάνιση μηνυμάτων
γειά σου elli83, καταλαβαίνω ότι είσαι αγχωμένη, είναι λογικό, αλλά μην στεναχωριέσαι, η crohn είναι μια ασθένεια που αντιμετωπίζεται!! χρειάζεται καλή συνεργασία με τον γιατρό σου, καθόλου άγχος (ξέρω δύσκολο), καθόλου τσιγάρο (κι εγώ προσπαθώ να το κόψω), προσεγμένη διατροφή, και τα φάρμακά σου. Να σκέφτεσαι ότι το να έχεις Crohn δεν σημαίνει ότι κάθε μέρα θα είσαι χάλια, πάντα υπάρχουν καλές μέρες, μήνες ή αν είσαι τυχερή, και χρόνια. Κι εγώ είμαι μαμά, εργαζόμενη και έχω την Crohn 12 χρόνια. 'Εχω περάσει σίγουρα δύσκολες φάσεις, όμως αν βάλω τα χρόνια αυτά σε μια ζυγαριά, τα περισσότερα ήταν καλά. Οπότε μην απογοητεύεσαι. Μην φοβάσαι για την εντερόκλυση. Μπορεί να αισθανθείς λίγο άβολα, αλλά κρατάει λίγο, και το πιο σημαντικό, απεικονίζει τυχόν προβλήματα (στενώσεις κλπ) του λεπτού εντέρου, που είναι πολύ σημαντικές πληροφορίες για τον γιατρό σου, και την αγωγή που θα ακολουθήσεις. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.
Σ' ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ παρήγορα τα λόγια σου.Μακάρι να καταφέρω να ζήσω φυσιολογικά, αυτό μόνο θέλω.
Τώρα το τσιγάρο πολύ πικρή ιστορία.....Εσύ καπνίζεις καθόλου όλα αυτά τα χρόνια;Όταν είσαι σε ύφεση ας πούμε...........
  #572  
Παλιά 22-09-10, 16:52
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
ναι, δυστυχώς καπνίζω από 17 ετών και είμαι 36. καπνίζω όλα αυτά τα χρόνια με εξαίρεση τις δύο εγκυμοσύνες μου. Κάθε μέρα υπόσχομαι στον εαυτό μου να το κόψει, όποτε πάω στον γαστρεντερολόγο μου φωνάζει γιατί λέει ότι το τσιγάρο και η crohn δεν πάνε με τίποτα μαζί!! μου επεσήμανε μάλιστα ότι ασθενείς της crohn που καπνίζουν δυσκολεύονται πολύ περισσότερο να μπουν σε ύφεση, και οδηγούνται πολύ πιο σύντομα στο χειρουργείο με επιπλοκές. Τώρα τι διαστροφή είναι αυτή που έχω με το τσιγάρο.... τι να πω. Απογοητεύομαι με τον ίδιο μου τον εαυτό!!! Και το φοβερό είναι πως καταλαβαίνω ότι όντως το τσιγάρο επηρεάζει το έντερό μου. Δεν ξέρω, η εξάρτηση είναι μεγάλη, αν μπορεί κάποιος πρώην καπνιστής από το forum να μας πει πως τα κατάφερε, θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη του. Πάντως από όσο ξέρω, είναι επιστημονικά επιβεβαιωμένο ότι το τσιγάρο κάνει πάρα πολύ κακό στην νόσο μας - εκτός όλων των άλλων ασθενειών. Αλλά βλέπεις όταν το ξεκίνησα, ήμουν 17 χρονών, νόμιζα ότι ήταν μαγκιά, και το κυριότερο, νόμιζα ότι δεν θα αρρωστήσω ποτέ κι από τίποτα...
  #573  
Παλιά 22-09-10, 18:31
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Γεια σου CHRISTINAD

Όπως φαντάζομαι γνωρίζεις, το κάπνισμα προκαλεί τις ίδιες μεταβολές στον ανθρώπινο εγκέφαλο, όπως και η χρήση ψυχοτρόπων ναρκωτικών ουσιών.
Επίσης γνωρίζεις πως το κάπνισμα είναι ο σημαντικότερος ελεγχόμενος παράγοντας κινδύνου για την ανάπτυξη της νόσου του Crohn. Αποτέλεσμα, πιο βαριά μορφή εκδήλωσης της νόσου και αποτελεί τη συχνότερη αιτία για χειρουργικές επεμβάσεις στους ασθενείς αυτούς, ώστε να αντιμετωπιστούν οι επιπλοκές από τη νόσο.

Κάποιο φάρμακο για να κόψεις το τσιγάρο δεν υπάρχει, ή μάλλον υπάρχει και είσαι εσύ.

Άκουσε με λοιπόν και να μην κάνεις πίσω από αυτά που θα σου πω. Αύριο το πρωί αν δεν εργάζεσαι, αλλιώς τη Δευτέρα αν εργάζεσαι, θα πάρεις το πακέτο με τα τσιγάρα σου στην τσέπη σου, όμως δεν θα ανάψεις κανένα, θα αρχίσει λοιπόν ο κλεφτοπόλεμος μα εσύ θα έχεις πεισμώσει και θα λες δυνατά στον εαυτό σου, να με πάρει, έκανα υπομονή πέντε λεπτά ας κάνω ακόμα άλλα πέντε, ο πόλεμος δυναμώνει, μα εσύ το βιολί σου, έκανα υπομονή μισή ώρα μια ώρα ας κάνω ακόμα λίγο κι’ αν δεν τα καταφέρω εδώ στην τσέπη μου το έχω θα το ανάψω, όμως δεν θα το ανάψεις γιατί απέναντι σου κάποιος άλλος χαμογελάει. Κοιμήσου νωρίς κοιμήσου το μεσημέρι. Πέρασε μια μέρα και μια νύχτα, το πρωί το πακέτο στα χέρια σου το κοιτάζεις μα λες έκανα τόσες ώρες υπομονή ας κάνω ακόμα κι’ αν δεν τα καταφέρω θα το ανάψω, μα δεν θα το κάνεις. Πίστεψε με, γιατί η ζωή είναι πιο γλυκιά από τον καπνό.

Όταν περάσουν μερικές μέρες τα ξαναλέμε.

Καλό βράδυ
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη justin : 22-09-10 στις 18:36
  #574  
Παλιά 23-09-10, 09:46
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγώ δυσκολέυομαι πολύ να το κόψω.Συνέχεια εκεί είναι το μυαλό μου.
Και σε μένα η έξαρση άρχισε με το που γέννησα και άρχισα πάλι το τσιγάρο.
Για την εντερόκλυση τί λέτε;Φοβάμαι.....
  #575  
Παλιά 23-09-10, 10:35
''V'' Ο χρήστης ''V'' δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-11 13:35
Καλημέρα σε όλους!Είχα αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμα ότι ετοιμαζόμουν να χειρουργηθώ μετά από ταλαιπωρία 5,5 χρόνων.Τελικά πριν από δύο μήνες χειρουργήθηκα και πλέον είμαι τελείως καλά!Η στένωση ήταν σ'ένα μικρό κομμάτι στο λεπτό έντερο.Έκατσα 7 ημέρες μέσα.Μεγάλο χειρουργείο (5 ώρες) αλλά τελικά άξιζε τον κόπο.Το θέμα είναι να κρατήσει για πάντα ή έστω να βγει επιτέλους ένα οριστικό φάρμακο για όλους!
  #576  
Παλιά 23-09-10, 11:07
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ''V'' Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους!Είχα αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμα ότι ετοιμαζόμουν να χειρουργηθώ μετά από ταλαιπωρία 5,5 χρόνων.Τελικά πριν από δύο μήνες χειρουργήθηκα και πλέον είμαι τελείως καλά!Η στένωση ήταν σ'ένα μικρό κομμάτι στο λεπτό έντερο.Έκατσα 7 ημέρες μέσα.Μεγάλο χειρουργείο (5 ώρες) αλλά τελικά άξιζε τον κόπο.Το θέμα είναι να κρατήσει για πάντα ή έστω να βγει επιτέλους ένα οριστικό φάρμακο για όλους!
Μακάρι, αν και στο δικό μας lifetime δεν το βλέπω........
  #577  
Παλιά 23-09-10, 11:14
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από elli83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ δυσκολέυομαι πολύ να το κόψω.Συνέχεια εκεί είναι το μυαλό μου.
Και σε μένα η έξαρση άρχισε με το που γέννησα και άρχισα πάλι το τσιγάρο.
Για την εντερόκλυση τί λέτε;Φοβάμαι.....
Καλημέρα Έλλη και καλημέρα σε όλα τα παιδιά.
Έλλη δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι αν δεις τη σελίδα 38 γράφω για τη δική μου εμπειρία όταν έκανα εντερόκλυση. Σε καταλαβαίνω, νομίζω ή μάλλον είμαι σίγουρη ότι έτρεμαν τα πόδια μου λίγο πριν μπω μέσα και όταν ο γιατρός μου έλεγε κάποιες οδηγίες ούτε καν μίλαγα απλά κούναγα το κεφάλι μου, με συγχωρείς για την έκφραση αλλά είχα χεστεί από το φόβο μου, είχα πλήρη άγνοια για την εξέταση. Αν με έβλεπες τότε, θα ξεκαρδιζόσουν! Σου λεώ με βεβαιότητα ότι διαρκεί λίγο και είναι ανώδυνη (τουλάχιστον έτσι τη βίωσα εγω). Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα.
  #578  
Παλιά 23-09-10, 12:08
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
ok

καντε δοκιμαστικα την διαιτα του Πασχαλιδη http://www.georgepashalidis.com/el/...αιτα.html εγω οσο καιρο την εκανα ειχα ελαχιστες φορες συμτωματα την σταματησα για τις διακοπες και ξαναρχισαν οχι οπως πριν γιατι προσεχα οτι μπορουσα να αποφυγω και βεβαια βοηθαει να τον επισκεφτειτε ειναι δωρεαν και νιωθεις διαφορετικα φευγωντας εχει μια γαληνη αυτος ο ανθρωπος που σε ηρεμει το ειχα προτηνη ξανα δεν εχετε να χασετε κατι αντιθετως σιγουρα θα κερδισετε.....
  #579  
Παλιά 23-09-10, 12:42
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από elli83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ δυσκολέυομαι πολύ να το κόψω.Συνέχεια εκεί είναι το μυαλό μου.
Και σε μένα η έξαρση άρχισε με το που γέννησα και άρχισα πάλι το τσιγάρο.
Για την εντερόκλυση τί λέτε;Φοβάμαι.....
elli83 δες και την δικη μου περιπτωση στην σελιδα 32 που γραφο για την εντεροκληση
  #580  
Παλιά 26-09-10, 22:52
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

Αρχική Δημοσίευση από elli83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ δυσκολέυομαι πολύ να το κόψω.Συνέχεια εκεί είναι το μυαλό μου.
Και σε μένα η έξαρση άρχισε με το που γέννησα και άρχισα πάλι το τσιγάρο.
Για την εντερόκλυση τί λέτε;Φοβάμαι.....
Γεια σου ελλη δεν υπαρχει λογος να φοβασαι...εγω εκανα μαγνητικη εντεροκλυση πριν μια εβδομαδα κ πιστεψε με μακαρι να καναμε μονο αυτην την προτιμω απο την κολονοσκοπηση!!!!!το μονο ενοχλητικο ειναι οτι πρεπει να παρεις καποια καθαρτικα πριν κανεις την εξεταση για να καθαρισει το εντερο...εγω την ειχα κανει δευτερα 12 η ωρα το μεσημερι οποτε απο την κυριακη το απογευμα αρχισα να περνω τα καθαρτικα...την επομενη πηγα να κανω την εξεταση κ μου εδωσαν να πιω 2 μπουκαλια σκιαστικο...το κακο ειναι οτι μπηκα 3 φορες στο μηχανημα γιατι δεν ειχε κατεβει καλα το σκιαστικο για να μπορεσουν να βγαλουν τις ακτινες...δεν θελω να σε κουρασω αλλα μην φοβασαι τιποτα...εμενα η εξεταση εδειξε οτι δεν εχω στενωση(ευτυχως)κ οτι ολα ειναι καλα ευχομαι το ιδιο κ σε εσενα καλη δυναμη κ ολα θα πανε καλα...οσο για το καπνισμα εγω το εκοψα μια κ εξω...πιστεψε με ολα ειναι στο μυαλο μας...σκεψου μονο οτι κανει κακο στην υγεια σου....
  #581  
Παλιά 27-09-10, 10:58
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θα κάνω αξονική εντερόκλυση, που σου βάζουν ένα σωλήνα από τη μύτη, περνάει τον οισοφάγο και φτάνει ως το λεπτό έντερο και μετά εκεί σου εγχύουν το σκιαστικό.
Και σα να μη φτάνει αυτό το μαρτύριο θα πρέπει και για 2 μέρες να πίνω μόνο νερό και ζωμό.
Την έχει κάνει κανείς έτσι την εξέταση;Νομίζω πως θα νιώθω ότι πνίγομαι...
  #582  
Παλιά 29-09-10, 11:58
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από elli83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα κάνω αξονική εντερόκλυση, που σου βάζουν ένα σωλήνα από τη μύτη, περνάει τον οισοφάγο και φτάνει ως το λεπτό έντερο και μετά εκεί σου εγχύουν το σκιαστικό.
Και σα να μη φτάνει αυτό το μαρτύριο θα πρέπει και για 2 μέρες να πίνω μόνο νερό και ζωμό.
Την έχει κάνει κανείς έτσι την εξέταση;Νομίζω πως θα νιώθω ότι πνίγομαι...
Καλημέρα Έλλη ρίξε μια ματιά στη σελίδα 32 στη σημείωση του "joka", δυστυχώς η δική μου εμπειρία ήταν ίδια με της Σοφίας, έκανα μαγνητική εντερόκλυση και δεν γνωρίζω καθόλου τη διαδικασία που περιγράφεις. Καλά αποτελέσματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 29-09-10 στις 12:15 Αιτία: Διόρθωση quote
  #583  
Παλιά 30-09-10, 14:13
sandyr Ο χρήστης sandyr δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-10-10 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειμαι 32 χρονών απο τοτε λοιπον που θυμαμαι τον εαυτο μου ποναει η κοιλια μου μαζι με ολα τα σχετικα (διαρροιες , εμμετους κλπ) καμία σημασία ομως οι γιατροι μεχρι που στα 30 επαθα αιμοραγία και ημουν ετοιμη για μεταγγιση διαγνωση.... πιθανη νόσο crohn, μετα απο ολες τις ωραιες εξετασεις, που απο οτι καταλαβαινω ολοι εχουμε κανει, αρχισαμε κορτιζονη, Flagil, Budecol,Refacol κλπ, κλπ, κλπ αποτελεσμα.... Αθριτιδα, πονοι, κόπωση, πυρετο, κοιλια σαν να ειμαι εγγυος στον 5ο και η ζωη συνεχιζεται..... Κουραστηκα... καθε 6 μηνες ενοχλω τον γιατρο μου που πλεον δεν αντεχω άλλο. Θελω να το ξεχασω αλλα δεν με αφηνει. πως παλευεται? μια καλα 10 χάλια?
  #584  
Παλιά 01-10-10, 00:02
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
sandyr δεν σου εχουν αναφερει οι γιατροι σου για τα σχετικα καινουρια βιολογικα φαρμακα?Εγω κανω το Humira και για ενα μισο χρονο ημουν πολυ καλα μπορω να πω αλλα εχω ακουσει και για το remigateοτι εχει πολυ καλα αποτελεσματα για περισσοτερο χρονικο διαστημα.Ακομα εμαθα οτι τωρα στο παπανικολαου εχει μπει στο προγραμμα για ενα καινουριο και ειδη το χρησιμοποιουν.Εγω ξεκινισα με τα βιολογικα και ειχα μολισ ενα χρονο μονο την νοσο και σε ηλικια 19.Πιστευω πως ειναι πολυ καλυτερα απο τα κορτιζονουχα και τα ανοσοκατασταλτικα....αλλα δεν μπορω και να στο εγκυηθω θα το δειξει το μελλον,γιατι αμα πω για τις παρενεργιες τις κορτιζονης δεν θα τελιωσω ουτε αυριο...το μονο που σας λεω ειναι οτι σε τετοια ηλικια και εχω να κανω με οστεοπωροση.ΠΡΟΣΟΧΗ σε οποιον περνει κορτιζονη πανω απο 3μηνες πρεπει μετα να κανει καμια θεραπεια για οστεοπωροση και ειδικα οι γυναικες...καλη δυναμη σε ολους και υπομονη μεχρι να βρεθει η θεραπεια....!
  #585  
Παλιά 01-10-10, 11:42
sandyr Ο χρήστης sandyr δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-10-10 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους και καλο μήνα να εχουμε χωρίς δυσάρεστα! Elli η αλήθεια ειναι οτι ο γιατρος με εχει ενημερώσει για τα νεα φάρμακα αλλα το θεωρώ παράλογο να ακολουθήσω για αλλη μια φορά θεραπεία με διαγνωση ΠΙΘΑΝΗ νόσο, ας μην μιλήσω για τις παρενεργειες,το θέμα με εμενα είναι τελικά να βρούμε τι έχω! στην αρχή πίστεψα οτι είμαι τρελή, αλλα και οι ίδιοι οι γιατροί με καθυσηχασαν οτι είναι φυσιολογικό να σκεφτομαι ετσι και να κάνω υπομονή! Αντε εγώ συνηθισα, όμως.... τα παιδια μου ? ο άντρας μου ? η δουλειά μου ? οι φίλοι μου? και περισσότερο τα παιδια που εκει που ετοιμάζεται η μαμα για βόλτα διπλώνεται στο κρεβάτι. Πως να καταλάβουν και τι?.... Οπως καταλάβατε αυτο το καιρό τα συμπτωματα εχουν πάρει τα πάνω τους και η ψυχολογία τα κάτω της.... Βγάζω τα πραγματικά συναισθηματα μου σε όλους εσας που καταλαβαίνεται, γιατί στην καθημερινότητα μου αυτοσαρκάζομαι και κάνω τον πλέον αισιοδοξο και χαρούμενο ανθρωπο οχι τιποτα άλλο μηπως και το πιστεψω!
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.