Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-06, 09:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαστημικός σταθμός στη σελήνη ή ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα

Η NASA, η αμερικανική διαστημική υπηρεσία, σκοπεύει να κατασκευάσει, γύρω στο 2020, μια μόνιμη βάση στο νότιο πόλο της Σελήνης, ως πρώτο βήμα στο φιλόδοξο πρόγραμμά της για την εξερεύνηση του ηλιακού μας συστήματος.

Το σχέδιο της NASA, για το οποίο η υπηρεσία συνεργάζεται με άλλες 13 χώρες μεταξύ των οποίων και η Κίνα αλλά και με ιδιωτικές εταιρείες, προβλέπει την ίδρυση ενός "προκεχωρημένου φυλακίου" στο φεγγάρι που θα χρησιμοποιηθεί ως σταθμός για τους αστροναύτες που θα έχουν ως προορισμό τους τον Άρη.

Στη σεληνιακή αποικία θα παράγεται οξυγόνο και υδρογόνο ώστε να εφοδιάζονται με νερό και καύσιμα τα διαστημικά οχήματα.

Η αρχική σκέψη είναι η βάση να έχει στην αρχή τετραμελές πλήρωμα. Οι πρώτοι "ένοικοί" της θα μένουν στη Σελήνη για μία εβδομάδα, μέχρι να κατασκευαστούν τα καταλύματα και η παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος να επιτρέψει την παρατεταμένη διαμονή τους, μέχρι και 180 ημέρες. Από εκεί θα προετοιμάζουν τις αποστολές για τον Άρη.

Σύμφωνα με την υποδιευθύντρια της NASA, Σάνα Ντέιλ, οι συνθήκες στους σεληνιακούς πόλους φαίνεται ότι είναι ευνοϊκές για την εγκατάσταση μιας τέτοιας βάσης, κυρίως επειδή χάρη στην παρατεταμένη ηλιοφάνεια θα καταστεί δυνατή η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.


Πηγή : Ναυτεμπορική, ΑΠΕ

Σχόλιο : Τα παιχνίδια που παίζαμε πριν απο 10-15 χρόνια αρχίζουν να γίνονται πραγματικότητα!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-06, 10:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιχνίδια που παίζαμε πριν απο 10-15 χρόνια αρχίζουν να γίνονται πραγματικότητα!
Άποψη μου είναι ότι 35 χρόνια από τις αποστολές των Απόλλων στην Σελήνη, έπρεπε να είχαμε κάνει την βάση εδώ και 20 χρόνια και με τον πάγο των πόλων να έχουμε αυτάρκεια σε οξυγόνο και καύσιμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-06, 17:41
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχέδιο της NASA, για το οποίο η υπηρεσία συνεργάζεται με άλλες 13 χώρες μεταξύ των οποίων και η Κίνα αλλά και με ιδιωτικές εταιρείες, προβλέπει την ίδρυση ενός "προκεχωρημένου φυλακίου" στο φεγγάρι που θα χρησιμοποιηθεί ως σταθμός για τους αστροναύτες που θα έχουν ως προορισμό τους τον Άρη.
H σελήνη θα αποτελέσει ένα "πιτ-στοπ" στην αποστολή του ανθρώπου
προς τον Άρη και την στιγμή που θα βρίσκονται οι τροχιές τους στην
μικρότερη δυνατή απόσταση θα επιχειρήσουν να κάνουν το ταξίδι και
να προσεδαφιστεί η πρώτη επανδρωμένη αποστολή στον κόκκινο
πλανήτη.

Λένε πως την επόμενη 20ετία θα έχει γίνει αυτό. Μελλοντικά πάντως
πιστεύω πως θα είναι ταξιδάκι ρουτίνας. (κάτι σαν το Αθήνα - Παρίσι για
καφεδάκι κάτω από τον πύργο του Αϊφελ και επιστροφή με την
απογευματινή πτήση για ατελείωτο ροχαλητό κάτω από την Ακρόπολη )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-06, 21:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδω δεν εχουμε λεφτα για τους φτωχους, θα στελνουμε τονους συσκευων στη Σεληνη για να χτισουμε σπιτακια;;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-06, 21:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω δεν εχουμε λεφτα για τους φτωχους, θα στελνουμε τονους συσκευων στη Σεληνη για να χτισουμε σπιτακια;;;
Είναι λογική αυτή Μιχάλη;

Δεν θα ήταν καλύτερα να έλεγες ότι καλύτερα τόσα δισεκατομμύρια να πήγαιναν αντί για τους εξοπλισμούς στην εξερεύνηση του διαστήματος;

Ότι προάγει και αυξάνει την γνώση των ανθρώπων, είναι θετικό και αρεστό, ότι την μηδενίζει με φράσεις 'λεφτά για τους φτωχούς και όχι για το διάστημα' μηδενίζει την επιστημονική έρευνα.

Λεφτά και για τα δύο ναι, λεφτά για το AIDS στην Αφρική ναι, λεφτά για βελτίωση των συνθηκών του πλανήτη μας ναι, όχι μηδενισμός όμως.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-06, 23:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ειναι μηδενισμος. Αν δεν εισαι αρκετα ωριμος να χειριστεις την οικονομια σου σωστα, που πας ρε κακομοιρη Ανθρωπε; Απο πρωτογονία (σφαγές, πολεμοι, οικονομικη βουλιμια, ενεργειακη και οικονομικη ασωτεια) θες να μου γινεις Καπτεν Κερκ;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-06, 23:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι μηδενισμος. Αν δεν εισαι αρκετα ωριμος να χειριστεις την οικονομια σου σωστα, που πας ρε κακομοιρη Ανθρωπε;
Με την λογική αυτή Μιχάλη δεν θα είχε προχωρήσει η επιστήμη και η έρευνα, θα ταξιδεύαμε ακόμα με άλογα και άμαξες, όμως ο άνθρωπος δεν είναι ένα τυχαίο ον, κάνει λάθη πολλά λάθη, εγκληματεί πολεμάει σκοτώνει αφήνει ανθρώπους να πεινάνε, αλλά ταυτόχρονα είναι το μόνο ων που ερευνά ψάχνει ανακαλύπτει και προχωρά ακόμα πιο πολύ.

Μην λες μικροψυχίες για την λεφτά που σκορπάνε για την έρευνα, είναι ψίχουλα σε σχέση με αυτά που δίνουν για τα όπλα μαζικής καταστροφής.

Δεν θα μηδενίσουμε την ανάγκη μας για απαντήσεις, τις θέλουμε και τις απαιτούμε και ελπίζουμε αυτοί που παίρνουν αυτές τις αποφάσεις να συνεχίσουν να το κάνουν σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κλίμακα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-06, 00:06
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...Είχα διαβάσει κάποτε ότι αν για μια μέρα σταματούσαν τις δοκιμές (βολές όπλων) οι ηπα, αυτό θα εξοικονομούσε φαγητό για έναν ολόκληρο μήνα, για όλη την Αφρική...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-06, 01:48
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν θα μηδενίσουμε την ανάγκη μας για απαντήσεις, τις θέλουμε και τις απαιτούμε και ελπίζουμε αυτοί που παίρνουν αυτές τις αποφάσεις να συνεχίσουν να το κάνουν σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κλίμακα.
Δεν σταματάμε με τίποτα!!! Με τον Ωρίωνα είμαστε ασυγκράτητοι!

Στην αρχή κατά τη δημιουργία της βάσης οι αστροναύτες θα
προσεληνωθούν με τη σεληνάκατο, ενώ ο Ωρίωνας θα τους
περιμένει σε τροχιά γύρω από τη Σελήνη. Όταν η αποστολή
τους ολοκληρωθεί, θα εκτιναχθούν από την επιφάνεια με ένα
τμήμα της σεληνάκατου και θα επιστρέψουν στο σκάφος-
κάψουλα που θα τους μεταφέρει πίσω στη Γη.

Αργότερα όταν η βάση (θα αποτελεί εργαστήριο δοκιμών για
τις τεχνολογίες που θα απαιτηθούν αργότερα για την πρώτη
επανδρωμένη αποστολή στον Άρη) θα επανδρωθεί μόνιμα και θα
έχει τα απαραίτητα εφόδια για τον ανεφοδιασμό του Ωρίωνα θα
κινηθούν προς τον κόκκινο πλανήτη και θα επιχειρήσουν με τις
ίδιες κινήσεις να προσεδαφιστεί η πρώτη επανδρωμένη αποστολή
στον Άρη.

Μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι τότε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 06-03-08 στις 00:04
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-06, 10:59
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-07 19:36
Φύλο: Άντρας
Διάστημα - Μονόδρομος

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω ότι η εξερεύνηση και η αποίκηση, στο μακρινό μέλλον, του διαστήματος είναι μονόδρομος για την επιβίωση του ανθρώπου. Κάποτε οι φυσικοί πόροι στην γή θα εξαντληθούν, οι ενεργειακές ανάγκες όμως μεγαλώνουν όπως και ο πληθυσμός αυτής. Αν μείνουμε σε αυτόν τον πλανήτη για πάντα θα καταντήσουμε να σκοτώνουμε ό ένας τον άλλο, όπως το πείραμα με τα ποντίκια: Σε ένα εργαστηριακό πείραμα βάλανε 4 ποντίκια να ζήσουν μαζί με αρκετή τροφή και χώρο να κινηθούν. Σε διπλανό χώρο ακριβώς με τις ίδιες διαστάσεις και με ίδιες παραμέτρους (τροφή, νερό κ,λπ) επίσης βάλανε πολλαπλάσιο αριθμό ποντικίων. Παρατήρησαν ότι μετά από ένα χρονικό διάστημα πολλά ποντίκια είχαν γίνει επιθετικά ακόμη παρατηρήθηκαν και φαινόμενα κανιβαλισμού!
Έτσι λοιπόν (αν δεν αποικήσουμε τους ωκεανούς) το διάστημα μένει η μόνη διέξοδος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-06, 11:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω ότι η εξερεύνηση και η αποίκηση, στο μακρινό μέλλον, του διαστήματος είναι μονόδρομος για την επιβίωση του ανθρώπου.
Πριν ακόμα ο άνθρωπος καταλάβει τις επιπτώσεις από το φαινόμενο του θερμοκηπίου, 3 Άγγλοι δημοσιογράφοι έκαναν μια έρευνα για το ITV.

Με λίγα λόγια ανέφεραν αποσπάσματα της επικοινωνίας Αμερικανού αστροναύτη του Απόλλων 15 νομίζω από την Σελήνη που η NASA έκοψε στον αέρα. Σύμφωνα με την έρευνα, ο αστροναύτης οδηγώντας το όχημα στην Σελήνη ξαφνικά φωνάζει : Θεέ μου τι είναι αυτό; Τι θέλουν τόσα διαστημόπλοια εδώ;

Το θέμα πήρε διαστάσεις, ούτε λίγο ούτε πολύ οι δημοσιογράφοι έβγαλαν στην φόρα μια παγκόσμια συνωμοσία, ότι από το 1969 Αμερικανοί και Ρώσοι είχαν καταλάβει ότι ο Πλανήτης μας δεν έχει μέλλον, γι αυτό στράφηκαν στην διαστημική τεχνολογία και ότι αυτά που μαθαίνουμε είναι για τα μάτια του κόσμου και ετοιμάζεται αποστολή σωτηρίας για να διασωθεί τμήμα του ανθρωπίνου γένους....

Οι δημοσιογράφοι διώχτηκαν από κάθε δουλειά κυκλοφόρησαν ένα βιβλίο με τίτλο : Εναλλακτική λύση Νο 3 που έγινε αμέσως Best Seller. Σας συνιστώ να το διαβάσετε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-06, 11:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντος κάθε φορά που βλέπω ένα έργο σχετικά με εξωγήινους, καταστροφές του πλανήτη κλπ μου έρχεται στο μυαλό ότι προσπαθούν να μας κάνουν να συνηθίσουμε στην ιδέα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-06, 11:34
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-07 19:36
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα πήρε διαστάσεις, ούτε λίγο ούτε πολύ οι δημοσιογράφοι έβγαλαν στην φόρα μια παγκόσμια συνωμοσία, ότι από το 1969 Αμερικανοί και Ρώσοι είχαν καταλάβει ότι ο Πλανήτης μας δεν έχει μέλλον, γι αυτό στράφηκαν στην διαστημική τεχνολογία και ότι αυτά που μαθαίνουμε είναι για τα μάτια του κόσμου και ετοιμάζεται αποστολή σωτηρίας για να διασωθεί τμήμα του ανθρωπίνου γένους....
Είναι πιθανό να έχει ανακαλυφθεί τεχνολογία πολύ πιο προηγμένη από αυτή που χρησιμοποιούμε για την μετάβαση στο διάστημα (π.χ. υπεραγωγοί - υπερμαγνήτες - αντιβάρύτητα), αλλά ας έιμαστε λίγο καχύποπτοι για τις αποκαλύψεις των δημοσιογράφων: η τρομολαγνεία και ο εκφοβισμός των μαζών από τις κυβερνήσεις (βλέπε ταινίες τους hollywood περί καταστροφής του κόσμου, καταστροφικές επιδημίες - τρελές αγελάδες - νόσος των πουλερικών - τρομοκράτες κλπ) που μας "ρίχνουν" από τα ΜΜΕ κάθε λίγο και λιγάκι αποσκοπούν στο να μας κλέισουν στο καβούκι μας και να αποκλείσουν σκεπτόμενες αντιδράσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-06, 11:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η εναλλακτικη λυση 3 θεωρειται πρωταπριλιατικο αστειο, εμπνευσμενο απο τη διαφημιση του Ορσον Ουελς με την επιθεση των Αρειανων. Αυτο το πρωτοδιαβασα, ακουσον ακουσον, σε ΣΥΝΟΜΩΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ (το οποιο καποιος θα περιμενε οτι θα την υποστηριζε σαν αληθινη αντι για φαρσα!) και εκτοτε σε αλλες πηγες. Φυσικα υπαρχουν και αρκετοι που πιστευουν οτι υπαρχουν αληθινες βασεις σε ολο αυτο.

Δειτε το αρθρο της Γουικι

Εννοειται οτι η επιβιωση του ανθρωπου εγκειται ΜΟΝΟ στην διαπλανητικη μεταναστευση εφοσον αυτος ο πλανητης δε θα υπαρχει για παντα, απλα πιστευω οτι αυτο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Τελος, προσωπικα θεωρω την τρομολαγνεια ενα ειδος διαστροφης...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-12-06 στις 11:47
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-12-06, 14:13
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εναλλακτικη λυση 3 θεωρειται πρωταπριλιατικο αστειο, εμπνευσμενο απο τη διαφημιση του Ορσον Ουελς με την επιθεση των Αρειανων.
Δεν ήταν διαφήμιση. Ήταν ραδιοφωνική εκπομπή. Υποτίθεται ότι μετέδιδε "ζωντανά" την εισβολή, εμπλουτισμένη με φωνές, εκρήξεις και διάφορα σχετικά ηχητικά εφέ.

Έσπειρε τον πανικό, και πολύ το ευχαριστήθηκε!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.