Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-10, 15:26
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
kernel, partitions, boot

1. Αν κατεβάσω και εγκαταστήσω μια οποιαδήποτε διανομή, μπορώ να κατεβάσω αργότερα από το kernel.org διαφορετική έκδοση kernel (παλαιότερη ή νεότερη) και να τον εγκαταστήσω με compile κλπ χωρίς πρόβλημα;

2. Αν έχω εγκαταστήσει στο δίσκο Α ένα σύστημα linux που δουλεύει, μπορώ να κάνω (πχ με το gparted) move/resize τα partitions στο δίσκο Β και να συνεχίσω κανονικά με το Β;

3. Αν έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή Α ένα σύστημα linux που δουλεύει και μεταφέρω το δίσκο σε υπολογιστή Β, μπορεί να δουλέψει (με αυτόματο self configuration thingy) ή θα βγάλει 8759 errors και θα τα κάνει όλα σούπα;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αν κατεβάσω και εγκαταστήσω μια οποιαδήποτε διανομή, μπορώ να κατεβάσω αργότερα από το kernel.org διαφορετική έκδοση kernel (παλαιότερη ή νεότερη) και να τον εγκαταστήσω με compile κλπ χωρίς πρόβλημα;
Ναι, αλλά μερικές διανομές (πχ Debian, Ubuntu) έχουν ειδικά εργαλεία που (α) σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη, (β) ενημερώνουν τη διανομή για τον kernel. Στα Debian και Ubuntu αυτό είναι το πακέτο kernel-package (εντολή make-kpkg).

Φυσικά μπορείς πάντα να κατεβάσεις, να κάνεις compile τον kernel με το χέρι, και να τον εγκαταστήσεις όπως μπορούσες πάντα.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Αν έχω εγκαταστήσει στο δίσκο Α ένα σύστημα linux που δουλεύει, μπορώ να κάνω (πχ με το gparted) move/resize τα partitions στο δίσκο Β και να συνεχίσω κανονικά με το Β;
Εξαρτάται και εξαρτάται. Η απάντηση είναι φοβερά σύνθετη, και μάλλον θα την κάνω μπάχαλο, αλλά πάρε ένα χαώδες brain dump:

Αν εγκαταστήσεις software RAID (MD, που κατά τ'άλλα το συνιστώ) και/ή Linux Volume Manager (LVM, που επίσης το συνιστώ), το gparted δε θα δουλέψει γιατί δεν καταλαβαίνει ούτε MD ούτε LVM ακόμα.

Αν έχεις ανάγκη gparted support επειδή μοιράζεσαι το δίσκο με τα Windows, τότε το MD και το LVM είναι κακή ιδέα στην εγκατάσταση (αλλά πολλές διανομές, πχ Red Hat-οειδείς, εγκαθιστούν LVM χωρίς να σε ρωτήσουν).

Αν έχεις LVM όμως, μπορείς να κάνεις resize/move τα Linux volumes (πρώην partitions) σου χωρίς το gparted, μια και ένας από τους λόγους ύπαρξης του LVM είναι αυτός.

Ο άλλος λόγος ύπαρξής του είναι ότι τα volumes έχουν όνομα (πχ /dev/fs/usr) όχι «συντεταγμένες» σε δίσκο (πχ /dev/sda12).

Κι έτσι αν έχεις LVM, μπορείς να μετακινήσεις τα volumes σου σε άλλο physical device και συνεχίζουν να δουλεύουν (αρκεί να μην τα μετονομάσεις).

Το μόνο δυνητικό σου πρόβλημα είναι ο boot loader, αλλά το GRUB2 μπορεί να αναγνωρίσει MD και LVM (ονομαστικά), οπότε κι αυτό ξεπερνιέται πολύ εύκολα. Αν δεν έχεις GRUB2 μπορεί να δυσκολευτείς λίγο. Έχε ένα rescue ή live CD πρόχειρο, το GRUB 0.xx είναι πιο ενοχλητικό κι από τους boot loaders του SPARC Solaris ώρες ώρες.

Αν όμως αναγκαστείς να μην εγκαταστήσεις LVM για να χρησιμοποιήσεις gparted, τότε πρέπει να κάνεις μερικά κολπάκια. Στις πιο πολλές διανομές Linux θα βρεις «ονομαστικά» τους δίσκους σου σε θέσεις κάτω από το /dev/disk (πχ /dev/disk/by-label). Αν φροντίσεις να κάνεις mount τα partitions/volumes σου με ένα από αυτά τα ονόματα (πχ /dev/disk/by-label/root αντί για /dev/sda3), τότε είσαι οκ. Πρέπει, φυσικά, να αλλάξεις το /etc/fstab και να ενημερώσεις τον boot loader σου για τη θέση του root filesystem.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Αν έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή Α ένα σύστημα linux που δουλεύει και μεταφέρω το δίσκο σε υπολογιστή Β, μπορεί να δουλέψει (με αυτόματο self configuration thingy) ή θα βγάλει 8759 errors και θα τα κάνει όλα σούπα;
Αν οι Η/Υ είναι ίδιας αρχιτεκτονικής, τότε μάλλον θα δουλέψει αν είναι πρόσφατη διανομή και ο kernel έχει πλήρη συλλογή από modules. Η πιο πιθανή απώλεια είναι το X11 αν έχεις διαφορετική κάρτα γραφικών, αλλά δεν είμαι και σίγουρος — πάνε πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που έκανα κάτι τέτοιο.

Αν οι αρχιτεκτονικές διαφέρουν σημαντικά και έχεις custom kernel, μπορεί να έχεις πρόβλημα. Εγκατάστησε (και) ένα generic kernel για x86 ή amd64/em64t πριν κάνεις κάτι τέτοιο για να έχεις rescue vector.

Επίσης έχε πρόχειρο ένα rescue CD για τέτοιες εγχειρήσεις, γιατί αν κάτι πάει στραβά βολεύει να μπορείς να μπεις μέσα και να παίξεις με το GRUB configuration ή το /etc/fstab. Συνιστώ το System Rescue CD, αν δεν το ξέρεις ήδη. Περιέχει ένα κάρο rescue vectors (ακόμα και για Windows), boot loaders, ένα σχετικά πλήρες live CD Linux installation με gparted, X11, browser, κλπ. Μπαίνει και σε USB stick — έχω πάντα ένα στο σάκο μου για παν ενδεχόμενο, και αφήνω ένα ελαφρά modified bootable CD στα CD-ROMs όλων των servers που στήνω.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Archmage (19-02-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.