Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-06, 11:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν είναι ποτέ αργά να κόψετε το κάπνισμα

Οι χρόνιοι καπνιστές δεν πρέπει να απελπίζονται, εάν πρόκειται να κόψουν τη συνήθειά τους. Σύμφωνα με ιαπωνική έρευνα που δημοσιεύεται στην επιθεώρηση Journal of Nuclear Μedicine, ακόμα και τα πρώτα, αλλά σαφή, σημάδια ορισμένων καρδιαγγειακών νοσημάτων που εμφανίζονται σε νεαρούς καπνιστές εξαιτίας αυτής τους της συνηθείας, θα εξαφανιστούν πλήρως όταν κόψουν το τσιγάρο.

Το κάπνισμα αναστέλλει την φυσιολογική λειτουργία του ενδοθηλίου των αρτηριών που με τις συσπάσεις και τη χαλάρωσή του ρυθμίζει τη ροή του αίματος.

Η αναστολή της φυσιολογικής του λειτουργίας είναι δυνατόν να βοηθήσει στη δημιουργία αρτηριοσκλήρυνσης και κατά συνέπεια αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες καρδιακής προσβολής και εγκεφαλικού επεισοδίου.

Οι ερευνητές χρησιμοποίησαν τη μέθοδο της τομογραφίας με εκπομπή ποζιτρωνίων (ΡΕΤ), για να διαπιστώσουν τις συνέπειες που είχε η διακοπή του καπνίσματος στις στεφανιαίες αρτηρίες 15 ανδρών ηλικίας μεταξύ 20 και 30, που κάπνιζαν περίπου 20 τσιγάρα ημερησίως επί τουλάχιστον πέντε χρόνια. Ολοι τους έπαψαν να καπνίζουν έξι μήνες πριν από την εξέταση.

Όπως αναφέρει ο δρ Ναγκάρα Ταμάκι του πανεπιστημίου Χοκάϊντο, έναν μόλις μήνα μετά τη διακοπή του τσιγάρου άρχισε να αποκαθίσταται η λειτουργία των στεφανιαίων αρτηριών. Η βελτίωση, μάλιστα, εξακολούθησε επί έξι μήνες εφόσον φυσικά εξακολουθούσαν να μην καπνίζουν.

Πηγή : skai.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-07, 17:08
Hippokrates Ο χρήστης Hippokrates δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 11:44
Φύλο: Άντρας
Απο ογκολογικη πλευρα συμφωνω απολυτως. Περιπου το ιδιον ισχυει και δια τα πολλα κακοηθη νοσηματα (εμπιπτουν της κλινικης και ερευνητικης κατευθυνσεως μου) τα οποια ειτε προκαλει το καπνισμα (πχ πνευμων, στομα-ρινο-φαρυγγας, οισοφαγος, στομαχος, ουροδοχος κυστις, και ουχι μονον) ειτε υποβοηθει σαν επιβαρυντικος παραγων (παγκρεας, μαστος, και πλειστα αλλα). Με λιγα λογια οι γενετικες αλλοιωσεις που εν πολλοις οφειλονται στις πλεον των 100 καρκινογονες ουσιες που μεχρι τωρα εχουν ευρεθει στα φυλλα του καπνου μετα απο πεντε με δεκα χρονια διορθωνονται και ο κινδυνος καρκινογενεσεως στους πρωην καπνιστες πεφτει σε εκεινον του μη καπνιζοντος πληθυσμου. Ποτε ακριβως μπορει να νοιω8ει ενας πρωην καπνιστης ασφαλης δεν ειναι γνωστο διοτι σε ατομικο επιπεδο υπεισερχονται παραγοντες οπως η συνολικη εκθεσις στον καπνο (πακετα τσιγαρων ανα ετος επι τον αριθμο ετων καπνισματος) και οπως η δυνατοτης καθε ανθρωπου να μεταβολισθη τις επιβλαβεις ουσιες (ο μεταβολισμος εξαρταται απο τα γονιδια του καθενος μας που εχουν μικροδιαφορες μεταξυ τους). Σε γενικες γραμμες μετα απο δεκα ετη πληρους αποχης ενας πρωην βαρυς καπνιστης πρεπει να νοιωθει σχετικα ασφαλης αν δεν εχει κατι ηδη εμφανισθει. Προσοχη ο κινδυνος μειωνεται σε εκεινον του γενικου πληθυσμου και για αυτο η καλη διατροφη, ασκησις, ηρεμος τροπος ζωης οσο ειναι εφικτο, και η τακτικη επαφη με εναν ιατρο που εμπιστευεστε και σας γνωριζει καλα , ειδικα οσοι εχετε βεβαρημενο οικογενειακο ιστορικο, ειναι παντα η καλυτερη μεθοδος αποφυγης περιπετειων. Αυτα εχουν διαπιστωθει εδω και πολλα ετη στην ογκολογικη βιβλιογραφια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-07, 18:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έχω κόψει το τσιγάρο τρία χρόνια και κάτι, βέβαια μου άφησε σημάδια ανεξίτηλα με δύο εμφράγματα.

Ένας άλλος καπνιστής που σταματάει το τσιγάρο, μετά από πόσο καιρό θα μπορεί να έχει μια σιγουριά ότι 'καθάρισε' από τις συνέπειες του καπνού;
Θα υπάρχει τέτοια σιγουριά των στατιστικών ενός μη καπνιστή ή απλά θα έχει θεωρητικά μειωμένες πιθανότητες εκδηλώσεως παθήσεων;

Αναφερθήκατε συγκεκριμένα στον καρκίνο, που απ ότι κατάλαβα είναι η ειδικότητα σας, ισχύουν περίπου τα ίδια και με την καρδιά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-07, 18:51
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ενας θειος μου μακαριτης τωρα ειχε παει για τσεκαπ επειδη ειχε διαφορα προβληματα τοτε...
ο γιατρος ως συνηθως τον ρωτησε αν ειναι καπνιστης. (εν ετι 1972 αν θυμαμαι καλα)
ο δε θειος μου μετα αφατου υπερηφανειας του ειπε οτι εχει κοψει το τσιγαρο απο το 1960.
ο δε δοκτορ απαντησε (και εγω δεν εχω ξεκουφαθει απο τοτε)
οτι "καλως κυριε ταδε μου.εγω θα σας μεταχειρισθω ως καπνιστην"

ηταν ο συγκεκριμενος γιατρος ελαφρα υπερβολικος η ειχε απολυτο δικιο
δεν ξερω ισως καποιος αρμοδιος μου (μας) λυσει την απορια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-08, 11:49
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
http://www.metacafe.com/watch/914475...ng_watch_this/

Μπας και βοηθήσει να πειστούν κάποιοι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωχ... Αμάν; Βέβαια δεν μπορώ να καπνίσω τόσα τσιγάρα σε τόσο μικρό διάστημα.
Όταν οι καπνιστές δωρίζουν τα όργανά τους οι πνεύμονες πάνε για επίστρωση της Αττικής οδού;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-08, 12:54
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν οι καπνιστές δωρίζουν τα όργανά τους οι πνεύμονες πάνε για επίστρωση της Αττικής οδού;
Όχι βέβαια... θα παρουσιάσει ανωμαλίες το οδόστρωμα.
Επαρχιακές οδοί και χωματόδρομοι κι εάν...

(κι αυτό δεν είναι σκίσιμο! αυτοσαρκασμός είναι )
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-08, 20:35
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και εγω οταν πηγα στον γιατρο και μου ειπε για τις συνεπειες του καπνισματος
στεναχωρηθηκα τοσο πολυ με αυτα που εμαθα που οταν εφυγα απο εκει
αναψα ενα τσιγαρο για να ηρεμησω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-08, 23:58
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
..............
ο δε δοκτορ απαντησε (και εγω δεν εχω ξεκουφαθει απο τοτε)
οτι "καλως κυριε ταδε μου.εγω θα σας μεταχειρισθω ως καπνιστην"

ηταν ο συγκεκριμενος γιατρος ελαφρα υπερβολικος η ειχε απολυτο δικιο
δεν ξερω ισως καποιος αρμοδιος μου (μας) λυσει την απορια
Δικιο ειχε. Ειναι σαν κι εμας τους δυο σχιζοφρενεις. Μια φορα να μας δει κανεις, δεν χρειαζεται να ρωτησει πότε σταματησαμε τις τρελλες.

Τρελλα και κάπνισμα διαρκούν.

Καννίβαλε.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-08, 16:08
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεκαπέντε τουλάχιστον μορφές καρκίνου συνδέονται με το τσιγάρο και αφορούν ακόμα και τις πιο απομακρυσμένες περιοχές του σώματος, όπως το ήπαρ, την κύστη και τον τράχηλο της μήτρας.
το υπολοιπο αρθρο :http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...&sn=&spid=1418

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maralin : 23-02-08 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-08, 19:18
lodas Ο χρήστης lodas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-08 11:18
κι όμως υπάρχει λύση...

Έκοψα το κάπνισμα πριν ένα μήνα.

Κι όλα αυτά επειδή διάβασα ένα καταπληκτικό βιβλίο. Έτσι όπου σταθώ κι όπου βρεθώ κάνω διαφήμιση αυτού του βιβλίου με την ελπίδα να σωθούν κι άλλοι άνθρωποι από αυτή την μάστιγα..

Μπορείτε να κατεβάσετε το βιβλίο από τη διεύθυνση του συγγραφέα skeftomai.gr

Πρόκειται για ένα νέο συγγραφέα που έχει κάνει κανονική αντικαπνιστική εκστρατεία και κατά τη γνώμη μου έχει γράψει το καλύτερο βιβλίο παγκοσμίως για το θέμα.

Νομίζω ότι είναι χρέος μας αφού ωφεληθούμε να τον ενισχύσουμε στο έργο του. Αυτό ακριβώς κάνω τώρα κι εγώ με διάφορα πόστ σε διάφορα φόρουμ. Ήδη έχω βοηθήσει να το κόψουν 7 άτομα και είμαι υπερήφανος γι αυτό!

να στε όλοι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-10, 23:23
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Σοκαριστικές φωτογραφίες στα τσιγάρα



Την πρόταση να καλύπτουν τα πακέτα των τσιγάρων, σοκαριστικές φωτογραφίες με θέμα τις συνέπειες του καπνίσματος, υπέβαλε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Η ιδέα αυτή συζητήθηκε ήδη στο πλαίσιο δημόσιας διαβούλευσης στις Βρυξέλλες εν όψει μιας αναθεώρησης της νομοθεσίας για τα προϊόντα καπνού, η οποία θα ισχύσει από το 2012.

Αν τελικά γίνει αποδεκτή η πρόταση, τότε στα πακέτα των τσιγάρων θα βλέπουμε εικόνες όπως αυτές οι δύο που βλέπετε - αλλά και ακόμη πιο σοκαριστικές που μπορείτε να δείτε παρακάτω αν αντέχετε -, οι οποίες θα προβάλουν την σκληρή πραγματικότητα: τις συνέπειες του καπνίσματος στους πνεύμονες, τον λάρυγγα, το δέρμα κλπ.

Και μία αληθινά σοκαριστική φωτογραφία!

Οι υπεύθυνοι ευελπιστούν ότι με αυτόν τον τρόπο θα αποτρέψουν κάποιους καπνιστές από την επικίνδυνη συνήθεια. Οπως εξηγεί ο κ. Τζον Ντέιλι, Επίτροπος Υγείας, "ο καπνός δεν είναι ένα προϊόν όπως τα άλλα. Είναι αποδεδειγμένο ότι δημιουργεί εξάρτηση, προκαλεί ασθένειες και πόνο στους πολίτες, δαπάνες για την υγεία στις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις και όλο και πιο συχνά, τον θάνατο"!

Πηγή
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 26-09-10 στις 23:26
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-10, 23:32
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αληθινή αυτή η φωτογραφία;
...έτσι λέει η πηγή.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-10, 11:26
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα το κόψω όταν θελήσω εγώ. Κανείς δεν θα μου το επιβάλει, ούτε με εκφοβιστικά μηνύματα, ούτε με απαγορεύσεις, ούτε με ΤΙΠΟΤΑ
Άει σιχτίρ πια που βαλθήκανε όλοι να μου δείξουν ότι ενδιαφέρονται για το καλό μου
Και ΔΕΝ καπνίζω σε δημόσιους κλειστούς χώρους, όχι γιατί απαγορεύεται, αλλά γιατί σέβομαι τους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Μηδεν_ενα για αυτό το μήνυμα:
Xenios (27-09-10)
  #15  
Παλιά 27-09-10, 11:35
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1.Η φωτογραφία είναι αυθεντική.
2.Γνωρίζω πολλούς που έκοψαν το κάπνισμα αμέσως μόλις τα ...τίναξαν. Που σημαίνει, "Πεθαίνοντας κόβετε το κάπνισμα"...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.