Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-11, 19:26
anisixos Ο χρήστης anisixos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-14 00:24
Έλλειψη σεβασμού στα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις των άλλων

Θα μιλησω για το θεμα αυτο που με απασχολει χρησιμοποιωντας ως παραδειγμα τη σημερινη ημερα.

Οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ, δε μου αρεσει η θαλασσα.
Σημερα λοιπον πηγαμε οικογενειακως, ηρθε και ενας θειος μου, στη θαλασσα. Εγω δεν ηθελα να μπω. Επειδη εκει στη θαλασσα που παμε, εχουμε χτισει ενα σπιτακι, πηγα και ξαπλωσα λιγο στην αρχη. Αμεσως η μανα μου μουτρωσε, πηρε αυτο το αυστηρο υφος και μετα αρχισε τις φωνες. Μετα βγηκα εξω, μιλησα με το θειο και μετα πηγα να διαβασω το περιοδικο μου.
Ερχεται ομως η μανα μου και κανεις λες και την τσιμπησε μυγα και αρχιζει οχι μονο να φωναζει αλλα και να με βριζει. Ειχε λυσσαξει. Ουρλιαζε και στριγγλιζε. Μου ελεγε να παω αν οχι στη θαλασσα, οπωσδηποτε στην πισινα και με απειλουσε οτι αν δεν το κανω, δε θα με αφησει να γυρισω Αθηνα, οτι θα μου κοψει τα λεφτα, το ενα, το αλλο.
Εγω φυσικα δε θα μπορουσα να αντιδρασω αλλιως απο το να της φωναζω κι εγω και να τη βριζω. Ε δε γινεται ο αλλος να σου φωναζει και να σε βριζει και εσυ να καθεσαι ετσι απαθης. Ελεγε ανοησιες οπως οτι δεν κανω τιποτα ολη μερα. Εκεινη τη στιγμη βεβαια καθομουν και διαβαζα αλλα αυτο δεν την ενοιαζε. Επρεπε να παω οπωσδηποτε για μπανιο. Εγω θα πηγαινα αλλα ετσι που μου φεροταν δεν ηθελα να παω. Σιγα μην πηγαινα επειδη με απειλουσε. Στο τελος νευριασα τοσο που της ειπα να παει στο διαολο και να με παρατησει ησυχο.

Το αλλο που εγινε και με ενοχλησε σημερα ειναι οτι οταν μιλουσα με το θειο η κουβεντα πηγε στο βιβλιο και αυτος αρχισε να μου λεει ποσο σπουδαια ειναι τα βιβλια και οτι πρεπει να διαβαζω οπωσδηποτε ενα την εβδομαδα. Χωρις να θελω να πω κατι εναντιον των βιβλιων, ειπα οτι εκτος των βιβλιων υπαρχουν και αλλου ειδους αναγνωσματα.
Σαν τι, ρωταει αυτος, λες και τα βιβλια ειναι το μοναδικο αναγνωσμα. Εγω του λεω, περιοδικα, μπλογκ. Θα μπορουσα να του πω και φορουμ αλλα δεν το σκεφτηκα εκεινη τη στιγμη. Αφηστε που μπορει να μην ειχε ιδεα τι ειναι ενα φορουμ. Απαξιωσε αυτα τα αναγνωσματα και εγω προσπαθησα να τον πεισω με επιχειρηματα οτι και αυτα τα αναγνωσματα αξιζουν.
Του ειπα πχ οτι ειναι πιο ευχαριστα, εχουν εικονες, ειναι μοντερνα, ειναι επικαιρα, εχουν ενδιαφεροντα κοινωνικα, πολιτικα, επιστημονικα θεματα, θεματα που δε βρισκεις σε ενα βιβλιο. Αυτος ομως εκανε σα να μην ακουει. Απο διπλα ο πατερας μου, μεγαλος βιβλιοφαγος να ειναι με το μερος του θειου. Ερχεται μετα και η μαγισσα (η μανα μου) που εχει τελειωσει και το ΕΑΠ και το παιζει μορφωμενη και ελεγε "Μερικοι ανθρωποι δε διαβαζουν ουτε ενα βιβλιο στη ζωη τους, ξερουν μονο να βλεπουν ποδοσφαιρο". Γιατι αραγε το ειπε αυτο; Ανηκω εγω σε αυτη την κατηγορια; Μπορει να μη διαβαζω βιβλια, αλλα διαβαζω ολα τα αλλα αναγνωσματα που υπαρχουν. Περιοδικα, εφημεριδες, μπλογκ, φορουμ, σαιτ. Γι' αυτους μαλλον αυτα δεν αξιζουν, δε μετρανε σαν αναγνωσματα. Ο θειος στο ακουσμα της λεξης μπλογκ λεει κατι τετοιο : "Σιγα μην καθομαι να διαβαζω τι λεει η καθε πικραμενη". "Δεν ειναι ετσι τα μπλογκ. Υπαρχουν πολλα αξιολογα μπλογκ" "Ναι, ποιο; Μονο αυτο του Νικου Δημου". Μαθανε οτι ο Νικος Δημου εχει μπλογκ και θεωρουν οτι αναμεσα στα χιλιαδες μπλογκ μονο αυτο αξιζει. Κρινουν τα μπλογκ και τα απορριπτουν χωρις να εχουν διαβασει ΟΥΤΕ ΕΝΑ. Μονο τα βιβλια μετρανε ως αναγνωσματα. Και οσες φορες προσπαθω με επιχειρηματα να τους πω οτι και τα αλλα αναγνωσματα εχουν αξια, δε με ακουνε ή δε θελουν να με ακουσουν. Ετσι κι εγω νευριαζω και λεω οτι τα βιβλια ειναι παλαιολιθικα και ξεπερασμενα και οτι ειναι ασχετοι απο τεχνολογια.

Ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο. Και αδικο.

Γιατι δεν εκτιμουν ουτε ολους αυτους που γραφουν σε μπλογκ, σε φορουμ, σε περιοδικα και σε πολλες περιπτωσεις κανουν πολυ αξιολογη δουλεια αλλα ουτε και εμενα που τα διαβαζω αυτα. Και μπορει να ακουστει ψωνιστικο, αλλα πιστευω οτι κανεις αλλος στην Ελλαδα, δεν εχει διαβασει τοσα περιοδικα στη ζωη του οσο εγω. Και ποτε κανεις δεν το εκτιμησε αυτο. Δεν περιμενω να μου πουν "μπραβο". Εγω το κανω επειδη με ευχαριστει και μου αρεσει. Αλλα ειναι αδικο να μη στο αναγνωριζουν. Ειναι μηπως το χασμα των γενεων; Ναι. Αλλα υπαρχουν και ατομα της ηλικιας μου που πιστευω θα ειχαν την ιδια σταση με τους γονεις μου. Μια σταση απαξιωτικη και αδικη.

Εχω ακουσει απο ατομα της ηλικιας μου να λενε οτι στα μπλογκ ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του χωρις φυσικα να εχουν μπει ποτε σε ενα μπλογκ. Ειναι πραγματικα λυπηρο ολο αυτο.

Οι ανθρωποι σε απογοητευουν διαρκως επειδη κρινουν χωρις να ξερουν, επειδη ειναι ισοπεδωτικοι, επειδη δε σεβονται τα δικα σου ενδιαφεροντα και τις δικες σου προτιμησεις και θεωρουν οτι τα δικα τους ενδιαφεροντα και προτιμησεις ειναι ανωτερα και δεν θα κατσουν να ακουσουν την αντιθετη αποψη ή και να την ακουσουν θα την απορριψουν, επειδη αυτοι εχουν δικιο. Ο αλλος παντα ειναι ο λαθος.

Αυτα, συν τοις αλλοις, ειναι που κανουν τις ανθρωπινες σχεσεις τοσο δυσκολες και μερικες φορες αφορητες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 01-08-11 στις 20:02 Αιτία: Μια προσπάθεια μορφοποίησης κειμένου. Παρακαλώ προσπάθησε λίγο παραπάνω κι εσύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-11, 19:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Στο έχουμε ξαναπεί, άφηνε παραγράφους, το κείμενο έτσι δεν μπορεί να διαβαστεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-11, 20:07
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Επίσης ανήσυχε... επειδή οκ, η μορφοποίηση ήταν εύκολη, αλλά το να βάλω τόνους σε όλο το κείμενο είναι μάλλον απίθανο, προσπάθησε και προς αυτήν την κατεύθυνση την επόμενη φορά.
Επιπρόσθετα, άλλαξα και τα κεφαλαία του τίτλου σε μικρά. Αν διαβάσεις τα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις των δημιουργών του φόρουμ, γράφουν κάτι για τα κεφαλαία.
Αν μπορείς, ρίξε λίγο την προσοχή σου κι εκεί.
Όλα αυτά από μόνα τους είναι "μικρά", όμως είναι πολύ σπουδαία στην επικοινωνία μας μέσα στο φόρουμ.

Στο θέμα σου, σαφώς δε θα πρέπει να ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Την άλλη πλευρά δε μας είπες...

Τη δική σου άποψη για το βιβλίο.
Και τι σημαίνει κατά τη γνώμη σου (όχι του θείου σου), ένα ποιοτικό βιβλίο.
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 01-08-11 στις 20:16
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-11, 21:48
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από anisixos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω φυσικα δε θα μπορουσα να αντιδρασω αλλιως απο το να της φωναζω κι εγω και να τη βριζω.
Αρχική Δημοσίευση από anisixos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερχεται μετα και η μαγισσα (η μανα μου)
Kαι το top:
Αρχική Δημοσίευση από anisixos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τελος νευριασα τοσο που της ειπα να παει στο διαολο και να με παρατησει ησυχο.
ΦΑΚ ΓΕΑ ANISIXOS !!!
Θ Ε Ο Σ!


Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ προσπάθησε λίγο παραπάνω κι εσύ
To χουμε πεί επανειλημμενα πως ο Ανήσυξος δεν νοιάζεται γι΄αυτά που γράφετε. Δεν ασχολείται με τις προτροπές σας, δεν δίνει σημασία.
c/p κάνει απο το blog του σε άλλα fora.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 02-08-11 στις 20:47
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-11, 20:01
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Άσε ρε Δημήτρη που σε πείραξε ο Ανήσυχος! Τόσες ηλιθιότητες και τόσες κακίες κυκλοφορούν, ο Ανήσυχος σε ενοχλεί!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-11, 20:14
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
στοίχημα οτι ο γίλδορας έχει διαβάσει πιο πολλά περιοδικά και μικυμαου
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.