Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-07, 09:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το τέλος του ήχου hi-fi ;



Οι ψηφιακές μουσικές βιβλιοθήκες και τα mp3 players απειλούν πλέον ανοιχτά τη βιωσιμότητα των οικιακών συστημάτων ήχου

ΟΙ ΛΑΤΡΕΙΣ της μουσικής ίσως θυμούνται μια γνωστή διαφήμιση του παρελθόντος: Ένας άντρας που κάθεται αναπαυτικά σε μια καρέκλα συνεπαρμένος από τη μουσική που βγαίνει από υψηλής ποιότητας ηχοσυστήματος του. Σήμερα, ο άνθρωπος της Maxell αποτελεί για πολλούς σύμβολο του παρελθόντος, όπως ο Marlboro Man πριν από αυτόν.



Η δυνατότητα αποθήκευσης πάμπολλων τραγουδιών σε ψηφιακή μορφή, οι συσκευές μουσικής που χωρούν στη τσέπη του παντελονιού έχουν αντικαταστήσει τα ογκώδη ηχοσυστήματα στις προτιμήσεις των μουσικόφιλων. Όμως, η ποιότητα του ψηφιακού ήχου είναι χαρακτηριστικά κατώτερη από αυτή των CD ή ακόμη και των δίσκων βινυλίου.

Είναι αυτές οι τελευταίες μέρες του ήχου hi-fi; Αν κρίνει κανείς από τα δύο δισεκατομμύρια τραγούδια που έχουν κατεβάσει οι χρήστες της υπηρεσίας iTunes της Apple, την ευρεία χρήση του iPod και τις εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπων που ανταλλάσουν τραγούδια σε ψηφιακή μορφή στο διαδίκτυο, η απάντηση είναι «ναι».

"Η καλή ποιότητα ήχου είναι σίγουρα ένα προσόν όταν ακούς μουσική» αναφέρει ο Πωλ Κόνολι, τεχνικός ηχητικής ψηφιοποίησης μεγάλης αμερικανικής εταιρείας, και συμπληρώνει, «όμως, δε νοσταλγώ καθόλου την εποχή των CD και του βινυλίου». Η δυνατότητα μεταφοράς τεράστιου αριθμού τραγουδιών σε μικροσκοπικές συσκευές αποτελεί το κυριότερο κίνητρο για το μέσο ακροατή ώστε να θυσιάσει την καλύτερη ηχητική ποιότητα άλλων φορμά μουσικής.

Ένα τραγούδι που έχει ψηφιοποιηθεί στα 128 kbps διατηρεί μόνο ένα μικρό μέρος των ηχητικών δεδομένων της αυθεντικής παραγωγής. Το μικρό ψηφιακό αρχείο είναι στην ουσία μια υπέρ-συμπιεσμένη έκδοση του πρωτότυπου. Επιπλέον, ανεξάρτητα από την ποιότητα του οικιακού ηχητικού συστήματος και τα υπέρογκα ποσά που πολλοί επενδύουν στην αγορά τους, ένα τέτοιο αρχείο θα έχει την ίδια χαμηλότερη ποιότητα που χαρακτηρίζει αυτή την ψηφιοποίηση.

Μερικοί ειδικοί θεωρούν ότι η διαφορά είναι ανεπαίσθητη σε κάποιον που δεν είναι εκπαιδευμένος να την εντοπίζει. Με την άποψη αυτή διαφωνεί ο Μάικλ Σίλβερ, ιδιοκτήτης εταιρείας που πουλάει μεταξύ άλλων βελόνες υψηλής πιστότητας για πικάπ, η τιμή των οποίων μπορεί να φτάσει τις 5.000 δολάρια. Στο δικό του αυτί είναι σα να συγκρίνεις τον ήχο της μηχανής μιας Φεράρι με τον αντίστοιχο ενός Χόντα.

Όπως και να έχει, το σίγουρο είναι ότι οι εταιρείες που παράγουν συστήματα ήχου υψηλής πιστότητας αντιμετωπίζουν όλο και περισσότερα προβλήματα επιβίωσης. Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί η ανάπτυξη εφαρμογών που επιτρέπουν τις συσκευές ενός σπιτιού να επικοινωνούν μεταξύ τους δικτυακά, τεχνολογία την οποία μάλιστα ενσωματώνουν τόσο οι νέες κονσόλες παιχνιδιών, όσο και γνωστά λειτουργικά συστήματα υπολογιστών, θέλοντας να επεκτείνουν τη χρηστικότητα τους σε τομείς που δεν αποτελούν το παραδοσιακό τους επιχειρηματικό πεδίο. Όλο και περισσότεροι χρήστες ακούν μουσική από τα ηχεία του home-theater, αφού έχουν μεταφέρει τα μουσικά αρχεία από το φορητό τους mp3-player στην κονσόλα επόμενης γενιάς που συνδέεται με τα ηχεία της τηλεόρασης.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες Associated Press
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-07, 10:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα τραγούδι που έχει ψηφιοποιηθεί στα 128 kbps διατηρεί μόνο ένα μικρό μέρος των ηχητικών δεδομένων της αυθεντικής παραγωγής.
.
.
.
Μερικοί ειδικοί θεωρούν ότι η διαφορά είναι ανεπαίσθητη σε κάποιον που δεν είναι εκπαιδευμένος να την εντοπίζει. Με την άποψη αυτή διαφωνεί ο Μάικλ Σίλβερ, ιδιοκτήτης εταιρείας που πουλάει μεταξύ άλλων βελόνες υψηλής πιστότητας για πικάπ, η τιμή των οποίων μπορεί να φτάσει τις 5.000 δολάρια.
E όχι και ανεπαίσθητη...
Το μήνυμα το λέει από μόνο του.
Αν το στερεοφωνικό κοστίζει 300 ευρώ θα είναι ανεπαίσθητη γιατί απλά δεν μπορείς να περιμένεις να ακούσεις ατάκα, αρμονικές, θέση ορχήστρας, πνοές κλπ από αυτό.

Και δεν διαφωνεί μόνο ο κύριος Σίλβερ που πουλάει τις βελόνες του, αλλά και όλος ο κόσμος που έχει ένα καλό στερεοφωνικό συγκρότημα.

Σαν αντίλογο μπορείς απλά να βγείς στα δισκοπωλεία και να δείς ότι το βινύλιο έχει αρχίσει να επιστρέφει στα μαγαζιά. Αυτό σημαίνει ότι ούτε καν την ποιότητα του CD δεν αποδέχτηκαν πολλοί. Πόσο μάλλον των υπερσυμπιεσμένων MP3!
Καλά τα mp3όφωνα αλλά για να αντικαταστήσουν τα walkman.
Ας μην μπερδεύουμε την αληλουχία πετσοκομένων συχνοτήτων με τη μουσική.
Με την ίδια φιλοσοφία κανείς δεν θα αγόραζε μεγάλη τηλεόραση γιατί και με μία 15άρα τα ίδια πράγματα βλέπεις. Κανείς δεν θα αγόραζε ακριβό αυτοκίνητο γιατί και με ένα mini cooper κάνεις τη δουλειά σου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-07, 11:27
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ουφ, τώρα ανακουφίστηκα!!! Γιατί αλλιώς η γνωστή σύζυγος θα με έβαζε να απαλλαγώ από τα ηχειάκια μου που γεμίζουν το σπίτι...

Ανευ πλάκας τώρα, για όποιον αρέσκεται να ακούει μουσική και να χαλαρώνει στο σπίτι (ιδίως με ένα καλό βιβλίο) ένα καλό στερεοφωνικό χρειάζεται. Από εκέι και πέρα ανάλογα με τον τρόπο ζωής γίνονται και οι επιλογές. Πχ αν κάποιος ακούει μουσική μόνο στο αυτοκίνητο ή γενικότερα μετακινούμενος τότε ένα mp3φωνο και ένα mini σύστημα ή και μόνο ο Η/Υ για το σπίτι είναι υπεραρκετά. Αν από την άλλη έχεις την "πετριά" μου και θες να ακούς πχ την Ουβερτουρα του 1812 και να σείεται ο τόπος (πιο ορθά να παολαμβάνεις τηην πλήρη δυναμική έκταση), ε, κάτι παραπάνω χρειάζεται...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-07, 11:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουφ, τώρα ανακουφίστηκα!!! Γιατί αλλιώς η γνωστή σύζυγος θα με έβαζε να απαλλαγώ από τα ηχειάκια μου που γεμίζουν το σπίτι...
Εγώ τι να πω συνάδελφε που ακούω κύμβαλα να ακολουθούν τις μπότες και γυρίζω και βλέπω το υπογούφερ με σεμεδάκι και μπρούτζινα πιατάκια να χοροπηδάνε;

Ένα κόλπο είναι να δείχνεις στη γυναίκα σου ένα κακάσχημο και τεράστιο ηχείο και να λες "Εγώ αυτό θα πάρω!"
Καταλήγει να προτιμά άλλα ηχεία (που στην πραγματικότητα αυτά ήθελες) και να είναι και ευχαριστημένη.
Το Σαββάτο δήλωσα στην δικιά μου ότι θα αγοράσω τα Tannoy Glenair (ξέρεις, αυτά με το δεκαπεντάϊντσο) :P
Παραδίπλα είχε τα Megaline που τα είδε και χάρηκε γιατί είναι λεπτά και ψηλά χωρίς να δεί την τιμή. Όταν είδε πως κάνουν 18.000 βέβαια άλλαξε γνώμη αλλά κατάφερα να της περάσω ότι τα Martin Logan είναι πολύ όμορφα ηχεία. Άσε που ήταν και δική της ιδέα! Μπφχαχαχαχα

Πολιτική αγαπητέ μου. Αυτό θέλουν οι γυναίκες. Με την πολιτική την έχω κάνει να θέλει ακόμη και τέταρτο υπογούφερ στο σαλόνι!

Και άσε τους άλλους να ακούνε από IPod κάποιον που μοιάζει με τον αγαπημένο τους τραγουδιστή.
Ναι, και εγώ τον έχω τον κάλο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-07, 11:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το στερεοφωνικό κοστίζει 300 ευρώ θα είναι ανεπαίσθητη γιατί απλά δεν μπορείς να περιμένεις να ακούσεις ατάκα, αρμονικές, θέση ορχήστρας, πνοές κλπ από αυτό.
Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, άλλο να ακούς Καρυοθραύστη σε ένα ηχοσύστημα Bang & Olufsen (Β&Ο) και άλλο με ένα sony στερεοφωνικάκι και ακόμα ποιο άλλο από το MP3 player ή ΗΥ.

Για να μην το παρακάνουμε όμως εξασκημένα αυτιά έχουμε ελάχιστοι, δύο καλά ακουστικά σου μεταφέρουν εξαιρετικά τον ήχο ακόμα και αν είναι με καλή μεταφορά σε MP3 και με μικρή συμπίεση. Δεν είναι B&O που ξεκινάει από 5000 ευρώ, είναι όμως ένας εύκολος και ευχρηστος τρόπος να ακούς συχνά μουσική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-07, 11:56
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βέβαια από ένα σημείο και μετά είναι θέμα κολλήματος. Δηλαδή το ερώτημα είναι άμα τα έχεις (ιδίως με θυσίες) θα τα έδινες; Εγώ προσωπικά κατάφερα λόγω και άλλων ενδιαφερόντων να ελέγξω τις ορμές μου και με 4 χιλιάρικα (προ 3 ετών) "καθάρισα" για τα δικά μου στάνταρ πάντα.

Martin Logan έ; Τυχεράκια....
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-07, 12:13
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ετοιμάζομαι να κάνω μία αγορά, αλλά το βλέπω μετά τα Χριστούγεννα.
Το θέμα είναι Bryston ή Krell με Martin Logan ή λαμπίτσα με εύκολο ηχείο.
Και ναι, από ότι κατάλαβες, με θυσίες και πάλι θα τα δώσω.

Στέλιο στα στερεοφωνικά υπάρχει ένας κανόνας. Τα λεφτά που δίνεις με αυτό που παίρνεις είναι λογαριθμικό.
Με άριστα το 100% του ήχου σαν αληθοφάνεια
Θέλεις γύρω στα 1000 ευρώ για να ακούσεις το 50%.
Γύρω στα 3.000 ευρώ για να ακούσεις το 70%
Γύρω στα 10.000 ευρώ για να ακούσεις το 90%-95%
Και από εκεί και πέρα χάνεται η μπάλα γιατί αρχίζεις και παίζεις με ισοσταθμιστές στην παροχή ρεύματος, αποροφητές ήχου στο δωμάτιο, μελέτες αδράνειας στις πηγές κλπ πραγματάκια που ασχημαίνουν τον χώρο και αδειάζουν την τσέπη σου κατά μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ (ναι, για αυτό το 5%).

Εδώ όμως δεν μιλάμε για διαφορά που ακούς με ένα τρανζιστοράκι σε σχέση με τα mp3όφωνα αλλά με ένα σωστό στερεοφωνικό της τάξης των 2.000 ευρώ.
Αν κάποιος έχει συνηθίσει να ακούει από walkman φυσικά και δεν θα καταλάβει τη διαφορά, και ίσως τα mp3 ακουστούν και καλύτερα. Λιγότερες αρμονικές άρα και λιγότερη προσπάθεια στο ηχειάκι να αποδώσει συχνοτικά.
Ακόμη και με ακουστικά καταλαβαίνεις την διαφορά αν η πηγή είναι καλή. Δεν μιλάω φυσικά για ακουστικά των 10 ευρώ αλλά για ακουστικά monitor. Αν έρθεις στο αποχαιρετιστήριο που προσπαθούμε να οργανώσουμε για τον Αλέξανδρο θα σου βάλω να ακούσεις τα Grado μου να καταλάβεις.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-07, 12:41
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατά την ταπεινή μου άποψη, μην πας για λαμπίτσα... Πολλοί γλύστρισαν στο μονοπάτι αυτό και έχασαν τον ύπνο τους. Εκτός αν είσαι ικανός να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και πεις το μεγάλο "Μέχρις εδώ!" που δε σε βλέπω...
Θα πήγαινα λοιπόν στα ML αλλά μεταξύ Bryston - Krell επιφυλάσσομαι να εκφράσω άποψη.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-07, 13:48
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αν με τον όρο hi-fi εννοούμε το παραδοσιακό ηχοσύστημα που έχουν οι περισσότεροι (νομίζω), τότε όντως οι νέες συσκευές θα το εκτοπίσουν. Δεν έχω λόγο να αγοράσω ένα τυπικό ενισχυτή με ηχεία και πικάπ (βινυλίου) όταν μπορώ να έχω 10.000 τραγούδια με όποτε θέλω, με οποιοδήποτε συνδυασμό μου αρέσει και σε όποιο σημείο του σπιτιού θέλω.

Δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό, είναι το αναπόφευκτο που συμβαίνει όταν μια νέα, καλύτερη τεχνολογία αντικαθιστά μια παλιότερη. Με τον όρο "καλύτερη" εννοώ ότι για το ίδιο τελικό αποτέλεσμα ο χρήστης πληρώνει λιγότερα και παίρνει περισσότερες δυνατότητες ή/και ευκολίες.

Νομίζω όμως ότι ως hi-fi εννοείται στο άρθρο το high-end, τα ακριβά και πραγματικά "διαφορετικά" συστήματα. Αυτά καλύπτουν τις ανάγκες ενός μικρού τμήματος της αγοράς, που είναι διατεθειμένο να δίνει 5.000 ευρώ για μια κεφαλή. Πιστεύω θα συνεχίσουν να υπάρχουν, όπως άλλωστε η Ferrari δεν έχει εκλείψει επειδή οι Γιαπωνέζοι έχουν βγάλει φτηνά αμάξια!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-04-07, 14:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι όροι Hi fi και High End είναι κατιτίς σαν τα Ελληνοτουρκικά σύνορα. Κανείς δεν ξέρει τελικά που τελειώνουν και που αρχίζουν.

Θα όριζα σαν Hi fi ένα σύστημα που αποτελείται από επι μέρους διακριτά στοιχεία και παίζουν αρκετά καλά μουσική χωρίς να βλέπεις τρελές διαφορές γιατί το μαρμαράκι στον τοίχο έχει γωνία δύο μοιρών και όχι τριών.
Ίσως να μην ακούς τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε πικάπ και cd (δύσκολο βέβαια) αλλά ακούς σωστά όλο το συχνοτικό φάσμα χωρίς να σε πονάει το κεφάλι σου.
Μιλάμε για συστήματα που μπορούν να στηθούν και με 1000 ευρώ (ίσως και με λιγότερα) και να προσφέρουν μάλιστα και τα καλούδια του multi room. Ακόμη και με αυτά όμως μπορείς να ακούσεις τη διαφορά mp3 - ασυμπίεστη πηγή άσχετα αν δεν σε νοιάζει και πολύ λόγω της ευκολίας που σου προσφέρουν.

Τα High End μηχανήματα είναι ευπροσάρμοστα και αλλάζουν χαρακτήρα ακόμη και αν αλλάξεις το μάρμαρο που είναι κάτω από τα ηχεία σου με ένα άλλο αδρανές υλικό. Αλλά είναι για άλλους που
1) Μπορούν να διαθέσουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ
2) Έχουν τους κατάλληλους χώρους
3) Ακούνε το σύστημά τους και όχι τη μουσική που παίζει. (αυτό ήταν κακία)

Με ένα σύστημα της τάξης των 2.000 ευρώ ο ήχος του mp3 καταντάει κουραστικός γιατί λόγω συμπίεσης και μόνο η πληροφορία χάνει τις αρμονικές της, (σε απλά ελλήνικά η μπότα για παράδειγμα παύει να είναι Ντουμπούμ και γίνεται κάτι σαν Βρουυυμ) η στερεοφωνική εικόνα γίνεται συγκεχυμένη (ακούς ένα φλάουτο σε μέγεθος πιάνου) και οι υψηλές συχνότητες πετσοκόβονται (τα πιατίνια τρίζουν και η παραμόρφωση της ηλεκτρικής κιθάρας κάνει σαν τριζόνι).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-04-07, 15:05
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα όριζα σαν Hi fi ένα σύστημα που αποτελείται από επι μέρους διακριτά στοιχεία και παίζουν αρκετά καλά μουσική χωρίς να βλέπεις τρελές διαφορές γιατί το μαρμαράκι στον τοίχο έχει γωνία δύο μοιρών και όχι τριών.
Ή με άλλα λόγια, το σύστημα που παράγει μουσική με τρόπο που να σε κάνει να νιώθεις άνετα και να σου αρέσει

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ένα σύστημα της τάξης των 2.000 ευρώ ο ήχος του mp3 καταντάει κουραστικός γιατί λόγω συμπίεσης και μόνο η πληροφορία χάνει τις αρμονικές της [..]
Δε νομίζω κάποιος να πάρει σύστημα 2000 ευρώ για να παίζει με MP3! Επί της ουσίας όμως, το MP3 πρότυπο δεν ορίζει επακριβώς τον τρόπο του encoding, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί encoders, με αντίστοιχες διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.

Οι αρχικοί είχαν γενικά κακή ποιότητα και τα 128 ήταν μόλις αποδεκτά. Οι σημερινοί παράγουν καλό αποτέλεσμα στα 128 (κι εγώ για να είμαι βέβαιος χρησιμοποιώ πάντα 192). Η πείρα μου λέει ότι όλες οι "περίεργες" επιλογές ενός encoder έχουν σημασία και πρέπει να ασχοληθεί κανείς μαζί τους για το καλύτερο αποτέλεσμα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-07, 15:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή με άλλα λόγια, το σύστημα που παράγει μουσική με τρόπο που να σε κάνει να νιώθεις άνετα και να σου αρέσει
ΑΑααααα γειά σου. Και για να νοιώθεις άνετα θα πρέπει να μην σε κουράζει.


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω κάποιος να πάρει σύστημα 2000 ευρώ για να παίζει με MP3!
Τέτοια λέει ο κύριος τεχνικός ψηφιοποίησης και πάσης ελλάδος ναουμ κ. Κόνολι.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί της ουσίας όμως, το MP3 πρότυπο δεν ορίζει επακριβώς τον τρόπο του encoding, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί encoders, με αντίστοιχες διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα.
Το οποίο τελικά ποτέ δεν είναι ίδιο με το αρχικό. Άρα ο κύριος Κόνολι λέει μπαρούφες. Στο στερεοφωνικό μου (που δεν είναι high end) ακόμη και φίλοι που δεν ασχολούνται με το άθλημα μπορούν να καταλάβουν διαφορά στον ήχο ακόμη και όταν αλλάζω καλώδια interconnect. Την συμπίεση δεν θα ακούσουν;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-07, 20:13
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Μερικοί ειδικοί θεωρούν ότι η διαφορά είναι ανεπαίσθητη σε κάποιον που δεν είναι εκπαιδευμένος να την εντοπίζει. Με την άποψη αυτή διαφωνεί ο Μάικλ Σίλβερ, ιδιοκτήτης εταιρείας που πουλάει μεταξύ άλλων βελόνες υψηλής πιστότητας για πικάπ, η τιμή των οποίων μπορεί να φτάσει τις 5.000 δολάρια.
www.kathimerini.gr με πληροφορίες Associated Press
Η διαφορά δεν είναι καθόλου ανεπαίσθητη. Απλά η πλειοψηφιά των φτηνών πηγών ήχου (πχ compact στερεοφωνικά των 200Ε ή ηχεία υπολογιστή) κυμαίνεται σε διαβαθμίσεις της αθλιότητας. Τα αξιοπρεπή στερεοφωνικά κινούνται σε άλλη κλάση και εύκολα οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδη αγάπη και εξοικείωση με τη μουσική καταλαβαίνει τη διαφορά. Αυτό το έχω διαπιστώσει με φίλους μου που έρχονται και ακούν το σύστημά μου (τίποτα φοβερό --- αλλά τουλάχιστον είναι hi-fi) και εντυπωσιάζονται.

Από την άλλη, βέβαια, και εγώ δεν έχω συχνά χρόνο να καθίσω στο στερεοφωνικό να απολαύσω τη μουσική. Στην πράξη πιο συχνά ακούω στον Η/Υ καθώς δουλεύω, οπότε πράγματι για τον περισσότερο κόσμο τα MP3 είναι
μια αξιοσημείωτη ευκολία.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-04-07, 20:26
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πράξη πιο συχνά ακούω στον Η/Υ καθώς δουλεύω, οπότε πράγματι για τον περισσότερο κόσμο τα MP3 είναι
μια αξιοσημείωτη ευκολία.
Και εσύ τέκνον Βρούτε;
Εσύ δεν είσουν που έψαχνες να βρείς το χαρτάκι που δίνει η Rega Planar για να αλφαδιάσεις το πικάπ σου;
Εσύ δεν συμφώνισες ότι το Rega Planar παίζει πιό σφιχτά και με καλύτερη ατάκα με κλειστό το καπάκι;
Μαζί δεν ψαχνόμασταν για τον καλύτερο τρόπο απομαγνητισμού της Sumiko και κατά πόσον αξίζει τα λεφτά της η Blue Point Bare σε σχέση με την απλή Blue Point;
Ή το Altzheimer έχει αρχίσει να χτυπάει και αντάρηδες; Να πάω να κοιταχτώ ρε παιδιά!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-04-07, 07:55
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κοιτάξου, κοιτάξου γιατί μπορεί και να 'ναι τίποτε άλλο...


(πχ μια λάμπα στον εγκέφαλο - ο νους σας όλο στο πονηρό)

Και εγώ πολλές φορές για ευκολία όταν καθομαι στο γραφείο ακούω από φορητό (με χερουλάκι, παίρνει μπαταρίες κλπ) δεκαετίας και...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.