Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-06, 13:01
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Unhappy Κατάθλιψη

Η κατάθλιψη είναι μια από τις πιο συνηθισμένες ψυχικές ασθένειες της εποχής μας και σύμφωνα με τα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, επηρεάζει εκατομμύρια ανθρώπων στον κόσμο, θεωρείται μια από τις πιο διαδεδομένες διαταραχές, αφού τα ποσοστά της αυξάνονται κάθε χρόνο παγκοσμίως.
Στόχος της αυτού του άρθρου είναι η ενημέρωση σας, για την αναγνώριση της κατάθλιψης (στον εαυτό ή σε συγγενικά ή φιλικά πρόσωπα) και για την αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας (από ψυχολόγο, ή ψυχίατρο), ώστε τελικά αυτός/ αυτή που υποφέρει να ξαναβρεί τη ζωή του/ της, και να ξαναγίνει παραγωγικός/ ή και ευχαριστημένος/ η.

Η κλινική κατάθλιψη είναι μια ψυχική διαταραχή που περιλαμβάνει τη μείζονα κατάθλιψη, τη μανιο-κατάθλιψη (διπολική διαταραχή) και τη δυσθυμία, μια ελαφρότερη μορφή κατάθλιψης, που διαρκεί για μεγάλο χρονικό διάστημα και χαρακτηρίζεται από ένα αίσθημα δυσφορίας και στενοχώριας. Η κατάθλιψη κάνει το άτομο να χάσει την ευχαρίστηση από την καθημερινή του ζωή, μπορεί να έχει επιπτώσεις σε άλλες ιατρικές παθήσεις και μπορεί να είναι τόσο σοβαρή ώστε να οδηγήσει στην αυτοκτονία. Η κατάθλιψη μπορεί να συμβεί στον καθένα, σε οποιαδήποτε ηλικία, φύλο και σε άτομα οποιασδήποτε κοινωνικο-οικονομικής τάξης ή εθνικότητας.

Η κατάθλιψη δεν είναι ποτέ ένα κανονικό, υγιές κομμάτι της ζωής μας, όποια και αν είναι η ηλικία, το φύλο ή η κατάσταση της υγείας του ατόμου. Δυστυχώς, αν και η θεραπεία για την κατάθλιψη είναι τις περισσότερες φορές επιτυχημένη, λιγότερα από τα μισά άτομα που πάσχουν από αυτήν, αναζητούν θεραπεία. Οι περισσότεροι υποφέρουν σιωπηλά, πιστεύοντας ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και ότι θα περάσει από μόνο του, ή πιστεύοντας ότι πρόκειται για μια προσωπική τους αδυναμία για την οποία ντρέπονται και προσπαθούν να την κρατήσουν μυστική.

Τα αίτια της κατάθλιψης
Οι λόγοι της κατάθλιψης είναι διάφοροι: για κάποια άτομα μπορεί να εμπλέκονται πολλαπλοί παράγοντες, ενώ για άλλα να υπάρχει ένας μόνο λόγος που προκάλεσε την ψυχική αυτή διαταραxή. Συχνά οι άνθρωποι παθαίνουν κατάθλιψη χωρίς κάποια φανερή αιτία.

Βιολογικά αίτια: Σύμφωνα με τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα η κατάθλιψη θεωρείται ως μια χημική ανισορροπία στον ανθρώπινο εγκέφαλο. Μερικοί άνθρωποι έχουν είτε πολύ λίγες είτε πολλές χημικές ουσίες που παράγονται από τον ίδιο τον εγκέφαλο (και ονομάζονται νευροδιαβιβαστές). Οι αλλαγές στους νευροδιαβιβαστές μπορεί να προκαλέσουν ή να συμβάλουν στην ανάπτυξη της κατάθλιψης.

Γνωσιακά αίτια: Τα άτομα που έχουν έναν αρνητικό τρόπο σκέψης και χαμηλή αυτοπεποίθηση είναι πιθανότερο να αναπτύξουν κλινική κατάθλιψη.

Φύλο: Στις γυναίκες η κατάθλιψη εμφανίζεται σε διπλάσιο ποσοστό απ' ό,τι στους άνδρες. Αν και δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο το γιατί συμβαίνει αυτό, υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται στις ορμονικές αλλαγές που συμβαίνουν στη γυναίκα κατά τη διάρκεια του εμμηνορρυσιακού της κύκλου, της εγκυμοσύνης, της γέννας και της εμμηνόπαυσης. Άλλοι λόγοι μπορεί να περιλαμβάνουν το στρες που αισθάνονται οι γυναίκες λόγω των πολλαπλών καθηκόντων κι ευθυνών τους.

Συνύπαρξη: Η κατάθλιψη συχνά συνυπάρχει με ορισμένες άλλες ασθένειες, όπως καρδιοπάθεια, καρκίνο, νόσο του Πάρκινσον, διαβήτη, νόσο Αλτζχάιμερ και ορμονικές διαταραχές.

Φάρμακα: Ορισμένα φάρμακα έχουν ως παρενέργεια την εμφάνιση κατάθλιψης.

Γενετικοί λόγοι: Το οικογενειακό ιστορικό κατάθλιψης αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης κατάθλιψης και σε άλλα μέλη της οικογένειας.

Καταστάσεις: Δύσκολες καταστάσεις, όπως το διαζύγιο, τα οικονομικά προβλήματα, ο θάνατος αγαπημένου προσώπου μπορεί να συμβάλουν στην εμφάνιση κατάθλιψης.

Τα συμπτώματα της κλινικής κατάθλιψης
Αισθήματα λύπης, άγχους, ψυχικού κενού, που επιμένουν.
Το άτομο κοιμάται είτε πάρα πολύ είτε πολύ λίγο, ξυπνάει στη μέση της νύχτας και δεν το ξαναπαίρνει ο ύπνος ή ξυπνάει τα χαράματα.
Μειωμένη όρεξη και απώλεια βάρους ή, αντίστροφα, αυξημένη όρεξη και αύξηση βάρους.
Εκνευρισμός, ανησυχία.
Συνεχιζόμενα φυσικά συμπτώματα που δεν περνούν με ιατρική θεραπεία (π.χ. χρόνιος πόνος, ή στομαχικά προβλήματα).
Δυσκολία συγκέντρωσης, δυσκολία μνήμης, δυσκολία λήψης αποφάσεων.
Κούραση ή απώλεια ενέργειας.
Αίσθημα ενοχής, απαισιοδοξία, αίσθημα ότι ο εαυτός δεν αξίζει.
Σκέψης θανάτου ή αυτοκτονίας.

Κατάθλιψη και γυναίκες
Μία στις οκτώ γυναίκες θα πάθει κατάθλιψη σε κάποια φάση της ζωής της. Οι γυναίκες εμφανίζουν κατάθλιψη σε διπλάσιο ποσοστό απ' ό,τι οι άνδρες. Η κατάθλιψη εμφανίζεται συχνότερα στις γυναίκες ηλικίας 25-44 ετών. Οι έφηβες ηλικίας 14-18 ετών εμφανίζουν υψηλότερα ποσοστά κατάθλιψης από τα συνομήλικά τους αγόρια. Το 20-49% των γυναικών εμφανίζουν το λεγόμενο προεμμηνορρυσιακό σύνδρομο (χαρακτηρίζεται από εκνευρισμό, κατάθλιψη και θυμό πριν την εμφάνιση της περιόδου) και το 3-5% αυτών έχουν αρκετά σοβαρά συμπτώματα για να κατηγοριοποιηθούν ως προ-εμμηνορρυσιακή δυσφορική διαταραχή. Το 10-15% των νέων μητέρων παθαίνουν επιλόχεια κατάθλιψη, που συνήθως συμβαίνει μέσα στον πρώτο χρόνο από τη γέννηση του παιδιού. Υπάρχει μεγάλη σχέση ανάμεσα στις νευρογενείς διατροφικές διαταραχές (ανορεξία και βουλιμία) και την κατάθλιψη στις γυναίκες. Το 90-95% των περιπτώσεων ανορεξίας συμβαίνουν σε νεαρές γυναίκες. Σύμφωνα με έρευνες, ένα στα τρία άτομα υποφέρει επίσης από κάποια μορφή κατάχρησης ή εξάρτησης από ουσίες. Οι απόπειρες αυτοκτονίες στις γυναίκες είναι διπλάσιες απ' ό,τι στους άνδρες. Στο 30-50% των περιπτώσεων της γυναικείας κατάθλιψης δεν γίνεται σωστή διάγνωση.

Πηγή : iatronet.gr
Γράφει: Βασιλειάδης Γρηγόρης, Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής, Διδάκτωρ Ψυχολογίας (Ph.D.)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-07, 22:34
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεραπεία της κατάθλιψης με μαγνητικά πεδία

Φιλαδέλφεια: Η «διακρανιακή μαγνητική διέγερση», μια μη επεμβατική, μη φαρμακευτική τεχνική που διεγείρει περιοχές του εγκεφάλου με μαγνητικά πεδία, είναι ασφαλής και αποτελεσματική σε ασθενείς με κατάθλιψη που δεν βελτιώνονται με άλλες θεραπείες, δείχνει η μεγαλύτερη μέχρι σήμερα μελέτη.

H πειραματική τεχνική, γνωστή ως TMS (transcranial magnetic stimulation) εφαρμόζεται με ένα ηλεκτρικό πηνίο που τοποθετείται κοντά στο κεφάλι, πάνω από συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου. Οι μαγνητικοί παλμοί που εκπέμπει το πηνίο δημιουργούν μέσω του φαινομένου της επαγωγής ηλεκτρικό ρεύμα, το οποίο διεγείρει στους νευρώνες της συγκεκριμένης περιοχής.

Η νέα μελέτη συντονίστηκε από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου της Πενσιλβάνια και διενεργήθηκε σε 23 κέντρα στις ΗΠΑ, τον Καναδά και την Αυστραλία, με τη συμμετοχή 301 εθελοντών με μείζονα κατάθλιψη που δεν ανταποκρίνονταν σε άλλες θεραπείες.
Οι μισοί υποβλήθηκαν σε TMS για 4-6 εβδομάδες, ενώ οι υπόλοιποι υποβλήθηκαν σε ψεύτικη θεραπεία (placebo) για σύγκριση.

Το ποσοστό των ασθενών που βελτιώθηκαν με TMS ήταν διπλάσιο απ' ό,τι στην ομάδα ελέγχου, αναφέρουν οι ερευνητές στην επιθεώρηση Biological Psychiatry.

Επιπλέον, δεν υπήρξαν σοβαρές ανεπιθύμητες δράσεις (η συχνότερη είναι μια ελαφρά ενόχληση στο δέρμα του κεφαλιού) και μόνο 5% των εθελοντών διέκοψαν τη θεραπεία λόγω παρενεργειών. Συγκριτικά, το αντίστοιχο ποσοστό για τα συνήθη αντικαταθλιπτικά φάρμακα είναι περίπου τριπλάσιο.

Μια άλλη μέθοδος που βασίζεται στην ηλεκτρική διέγερση του εγκεφάλου και εφαρμόζεται σε ορισμένες χώρες για σοβαρές περιπτώσεις κατάθλιψης είναι η εμφύτευση μιας μόνιμης συσκευής σαν βηματοδότη που διεγείρει τον εγκέφαλο με ηλεκτρόδια.

pathfinder.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-07, 04:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραίο θέμα, πράγματι!
Όμως, δε μπορώ να δω την αναζήτηση θεραπείας σε μια τόσο ιδιαίτερη ασθένεια, αποκομμένη από την εξάλειψη των αιτιών που δημιούργησαν την κατάθλιψη στον ασθενή.
Γιατί εκτός κι αν είναι καθαρά εγκεφαλικά τα αίτια αυτά, σίγουρα έχουν κάποια αιτία που ανήκουν στις συνθήκες διαβίωσης του ασθενούς. Οπότε...
Το νιώθω σαν να μου λένε να παίρνω αντιβίωση για το συνάχι αλλά να είμαι υποχρεωμένη να βγαίνω στους πάγους με μαγιό.

Παρά τις υπαρξιακές μου αναζητήσεις όμως, θεωρώ σημαντικές τις αναφορές στην αναγνώριση της πάθησης. Δύσκολο να εντοπιστεί από το οικείο περιβάλλον όταν αγνοεί, πόσο δε μάλλον από τον ίδιο τον πάσχοντα που είναι και σε ένα άλλο δικό του κόσμο, θλίψης, αυτοκριτικής και... δυστυχώς και αυτοτιμωρίας.
Μέχρι να γίνει αντιληπτό από τον περίγυρο (που έτσι κι αλλιώς μπορεί να είναι και η αιτία, οπότε τόμπολα...) (και που έχει στο μεταξύ λούσει τον ασθενή με όλα τα κοσμητικά επίθετα του τρελού που φέρεται παράξενα κι εγωιστικά) έχει συνήθως φτάσει σε επικίνδυνο στάδιο.

Άλλο ένα ζήτημα λοιπόν που στην εποχή μας μαστίζει και που οφείλει να αντιμετωπιστεί σοβαρά.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-07, 10:25
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple
Μέχρι να γίνει αντιληπτό από τον περίγυρο (που έτσι κι αλλιώς μπορεί να είναι και η αιτία, οπότε τόμπολα...) (και που έχει στο μεταξύ λούσει τον ασθενή με όλα τα κοσμητικά επίθετα του τρελού που φέρεται παράξενα κι εγωιστικά) έχει συνήθως φτάσει σε επικίνδυνο στάδιο..

Μα. σ΄αυτή την περίπτωση, αυτό ακριβώς είναι το επικίνδυνο σημείο: Αν τα αίτια οφείλονται σε συμπεριφορές οικείων προσώπων, στα χέρια των οποίων βρίσκεται και η ευθύνη ίασης κατά μείζονα λόγο, το πράγμα περιπλέκεται. Αυτούς, ποιός τους παρακολουθεί; Και ποιός είναι ικανός να κάνει τη διάγνωση, έτσι ώστε να τύχει ο ασθενής, υπεύθυνης αντιμετώπισης; Αφού ο ίδιος δεν είναι σε θέση να αντιδράσει και στη χειρότερη περίπτωση, δεν ενδιαφέρεται να βγεί από το βούλιαγμα;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 27-11-07 στις 10:35 Αιτία: Mια αγκύλη στο quote
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-09, 12:09
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πανδημία κατάθλιψης

Προβλέψεις για πανδημία κατάθλιψης στα χρόνια που έρχονται έκαναν ειδικοί του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) με την ευκαιρία της έναρξης του Παγκόσμιου Συνεδρίου Ψυχικής Υγείας που λαμβάνει χώρα στην Αθήνα. Σύμφωνα με τις εφιαλτικές εκτιμήσεις τους, μέσα σε 20 χρόνια η κατάθλιψη θα αποτελεί το πιο συχνό πρόβλημα υγείας του γενικού πληθυσμού, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον κοινωνικό ιστό αλλά και για τα συστήματα υγείας.

Τα στοιχεία του ΠΟΥ αποκαλύπτουν ότι σήμερα περισσότερα από 450 εκατομμύρια άτομα σε παγκόσμιο επίπεδο πάσχουν από ψυχικές διαταραχές και στη συντριπτική πλειονότητά τους ζουν στις αναπτυσσόμενες χώρες. Την ίδια στιγμή στις χώρες αυτές ποσοστό που δεν ξεπερνά το 2% του εθνικού εισοδήματος επενδύεται σε δράσεις για την ψυχική υγεία και την περίθαλψη αυτών των ασθενών.

«Οι αριθμοί του ΠΟΥ μαρτυρούν καθαρά ότι το βάρος στη δημόσια υγεία που προκαλεί η κατάθλιψη θα αυξηθεί κατακόρυφα- τόσο που ως το 2030 αναμένεται να επιβαρύνει τον τομέα δημόσιας υγείας περισσότερο από κάθε άλλη ασθένεια» επισήμανε ο δρ Σέκαρ Σαξένα από τον ΠΟΥ.

Σύμφωνα με τον δρα Σαξένα, η κατάθλιψη είναι πολύ πιο κοινή από άλλες ασθένειες τις οποίες φοβάται ο πληθυσμός, όπως ο καρκίνος ή το ΑΙDS. «Κάποιος θα μπορούσε να την αποκαλέσει “σιωπηλή” επιδημία».

Είναι χαρακτηριστικό ότι, όπως δείχνουν στοιχεία του ΠΟΥ, περίπου το 20% των παιδιών και των ενηλίκων παγκοσμίως εκτιμάται ότι θα εμφανίσει ψυχικές διαταραχές ή προβλήματα.



Πηγή: ΤΟ ΒΗΜΑ
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-09, 19:08
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η «διακρανιακή μαγνητική διέγερση».....Μια άλλη μέθοδος που βασίζεται στην ηλεκτρική διέγερση του εγκεφάλου και εφαρμόζεται σε ορισμένες χώρες για σοβαρές περιπτώσεις κατάθλιψης είναι η εμφύτευση μιας μόνιμης συσκευής σαν βηματοδότη που διεγείρει τον εγκέφαλο με ηλεκτρόδια..
Μια πολύ χαζή τώρα ερώτηση έτσι; Αφού η κατάθλιψη είναι ψυχική αρρώστια αν δεν κάνω λάθος, δεν απαιτείται ψυχολόγος ή σε χειροτερο επίπεδο ψυχίατρος; Έστω πχ ένα άτομο πάσχει απο κατάθλιψη λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης (νομίζω ένας πολύ σοβαρός λόγος για να υποστεί κάποιος κατάθλιψη όταν συνεχώς αισθάνεται κατώτερος) τι μπορεί να κάνουν όλες οι παραπάνω θεραπείες που "απευθύνονται" στο σώμα και όχι στην "ψυχή" (όπως κάνουν πχ οι ψυχολόγοι);

ΥΓ:Προειδοποίησα είναι χαζή ερώτηση αλλά είμαι μικρός και θέλω να μάθω..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-09, 20:02
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια πολύ χαζή τώρα ερώτηση έτσι; Αφού η κατάθλιψη είναι ψυχική αρρώστια αν δεν κάνω λάθος, δεν απαιτείται ψυχολόγος ή σε χειροτερο επίπεδο ψυχίατρος; Έστω πχ ένα άτομο πάσχει απο κατάθλιψη λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης (νομίζω ένας πολύ σοβαρός λόγος για να υποστεί κάποιος κατάθλιψη όταν συνεχώς αισθάνεται κατώτερος) τι μπορεί να κάνουν όλες οι παραπάνω θεραπείες που "απευθύνονται" στο σώμα και όχι στην "ψυχή" (όπως κάνουν πχ οι ψυχολόγοι);

ΥΓ:Προειδοποίησα είναι χαζή ερώτηση αλλά είμαι μικρός και θέλω να μάθω..
Χμ... ανέφερες μόνο μία από τις αιτίες, που πολλάκις εμφανίζεται και ως αποτέλεσμα.
Η "ψυχή" είναι μια κατάσταση άυλη, ιδεατή. Ανάλογα την περίπτωση λοιπόν, μπορεί να χρήζει και η συνδρομή φαρμακευτικής ή άλλης θεραπείας, που νομίζω "ενεργοποιεί" τα κέντρα διάθεσης κι ευθυμίας του εγκεφάλου, προσπαθώντας να εξισορροπηθεί η κατάθλιψη.
Αυτά με απλά λόγια, μέχρι να στο εξηγήσουν αναλυτικά οι γιατροί, μικρέ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-09, 22:49
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Τα φάρμακα και η ψυχοθεραπεία στην κατάθλιψη έχουν διαφορετικό ρόλο ή και λειτουργία, ως εκ τούτου, δεν μπαίνει το δίλημμα αν ενδείκνυται το ένα ή το άλλο…αλληλοσυμπληρώνοντα και λειτουργούν παράλληλα ή και διαδοχικά…

Συνήθως τα φάρμακα βοηθούν σε περιπτώσεις που υπάρχουν έντονα συμπτώματα και το άτομο σ’ αυτή τη φάση δεν μπορεί να είναι λειτουργικό. Η ψυχοθεραπεία βοηθά να «εντοπίσει» και να συνειδητοποιήσει τι γίνεται "μέσα" του καθώς και τον αντίκτυπο (των στάσεων και συμπεριφορών του) τόσο στο ίδιο το άτομο όσο και στις σχέσεις με τους γύρω του.

Να σημειωθεί ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή (ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός!) άρα θα (πρέπει να) ακολουθηθεί μια εξατομικευμένη θεραπεία.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 06-09-09 στις 22:51
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-09, 09:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού η κατάθλιψη είναι ψυχική αρρώστια αν δεν κάνω λάθος, δεν απαιτείται ψυχολόγος ή σε χειροτερο επίπεδο ψυχίατρος; τι μπορεί να κάνουν όλες οι παραπάνω θεραπείες που "απευθύνονται" στο σώμα και όχι στην "ψυχή"
Εάν το δεις πέρα από θρησκευτικές πεποιθήσεις, η ψυχή δεν είναι τίποτε άλλο από αποτέλεσμα εγκεφαλικών διεργασιών.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-09, 09:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν το δεις πέρα από θρησκευτικές πεποιθήσεις, η ψυχή δεν είναι τίποτε άλλο από αποτέλεσμα εγκεφαλικών διεργασιών.
Με όλο τον σεβασμό, αλλά η επιστήμη δεν ξέρει τι ειναι ψυχή, ούτε σε απειροελάχιστη προσέγγιση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-09-09, 09:26
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με όλο τον σεβασμό, αλλά η επιστήμη δεν ξέρει τι ειναι ψυχή, ούτε σε απειροελάχιστη προσέγγιση.
Αυτό για την ψυχή το έχουμε ξανασυζητήσει, βέβαια, αλλά μια απορία δε μπορώ να μη τη ρωτήσω.

Αν όντως η επιστήμη δεν ξέρει τι είναι ψυχή, τότε πώς θεραπεύει ένα σωρό ψυχικές ασθένειες, μεταξύ αυτών και την κατάθλιψη;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-09-09, 09:35
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν το δεις πέρα από θρησκευτικές πεποιθήσεις, η ψυχή δεν είναι τίποτε άλλο από αποτέλεσμα εγκεφαλικών διεργασιών.
Προσωπικά με καλύπτει αρκετά αυτή η απάντηση.
Άν και βλέπετε έχω ένα λόγο παραπάνω να αισθάνομαι καταθληπτικός,διότι σήμερα κλείνω τα...26 μου χρόνια. Άλλος ένας χρόνος στην πλάτη μου ελπίζω όμως με λιγότερο πλέον άγχος και φυσικά λιγότερη "κατάθλιψη" (σε πολλα εισαγωγικά εννοείται_

Πώς περνάνε τα χρόνια έτσι βρε παιδί μου..και ύστερα σου λένε πως παθαίνεις κατάθλιψη...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-09-09, 09:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όντως η επιστήμη δεν ξέρει τι είναι ψυχή, τότε πώς θεραπεύει ένα σωρό ψυχικές ασθένειες, μεταξύ αυτών και την κατάθλιψη;
Φάρμακο για την ... ψυχή δεν υπάρχει.
Οι λεγόμενες ψυχικές ασθένειες, αντιμετωπίζονται με φάρμακα καταστολής, ναρκωτικά, ηρεμιστικά κλπ.
Οι επιστήμονες στον τομέα αυτό στοχεύουν στην εγκεφαλική λειτουργία και στην πιθανή δυσλειτουργία του.

Σημαντικότερη δουλειά κάνουν οι ψυχολόγοι, που οδηγούν τους ασθενείς, να ξεπεράσουν μια δύσκολη στιγμή τους, να βρουν τα αίτια που την προκάλεσε και να την αντιμετωπίσουν με τον λόγο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-09-09, 09:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άν και βλέπετε έχω ένα λόγο παραπάνω να αισθάνομαι καταθληπτικός,διότι σήμερα κλείνω τα...26 μου χρόνια.
Παφ παφ Δημήτρη

Δηλαδή εγώ που είμαι 62, θα πρέπει να είχα πέσει από την ταράτσα;

Ψάξε να βρεις τις καθημερινές στιγμές που ομορφαίνουν την ζωή μας και συνήθως τις προσπερνάμε, χωρίς να τους δίνουμε σημασία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-09-09, 10:05
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φάρμακο για την ... ψυχή δεν υπάρχει.
Οι λεγόμενες ψυχικές ασθένειες, αντιμετωπίζονται με φάρμακα καταστολής, ναρκωτικά, ηρεμιστικά κλπ.
Οι επιστήμονες στον τομέα αυτό στοχεύουν στην εγκεφαλική λειτουργία και στην πιθανή δυσλειτουργία του.

Σημαντικότερη δουλειά κάνουν οι ψυχολόγοι, που οδηγούν τους ασθενείς, να ξεπεράσουν μια δύσκολη στιγμή τους, να βρουν τα αίτια που την προκάλεσε και να την αντιμετωπίσουν με τον λόγο.
Ξένιε, δεν είναι έτσι.

Ψυχικές ασθένειες είναι η κατάθλιψη, η εμμονή, οι κρίσεις πανικού, οι παράνοια, η σχιζοφρένεια κλπ. Αν κάποιος πάσχει απ' αυτές και πάει σε ψυχολόγο, αυτό που θα καταφέρει θα είναι μια τρύπα στο νερό. Καλύτερα να μπει στην acro και να πιάσει κουβεντούλα, μπας και ξεχαστεί.

Αλλά επειδή και αυτό περί ψυχολόγων και ψυχιάτρων το έχουμε ξανασυζητήσει, αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ψυχιατρική έχει κάνει άλματα τα τελευταία χρόνια, ότι ανάμεσά μας υπάρχουν άνθρωποι που ζουν φυσιολογικότατα, ενώ σε άλλες εποχές θα βρίσκονταν αλυσοδεμένοι στο Δαφνί. Και επώνυμοι ......

Αυτό, βέβαια, γίνεται κυρίως με τα φάρμακα (κατασταλτικά, όπως θες πες τα) που δρουν κατευθείαν στον εγκέφαλο. Άρα, το ερώτημα "τι είναι ψυχή" ίσως έχει απαντηθεί προ πολλού από την επιστήμη (τα 'λεγε ο amigos κι εγώ κορόιδευα) κι εμείς οι ..... ρομαντικοί απλά πιστεύουμε ότι η ψυχή είναι κάτι άπιαστο, αφηρημένο κι άυλο.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.