Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-12, 09:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Εικόνες - σοκ με τους άστεγους στην Αθήνα



Το πολικό ψύχος φέρνει για μία ακόμη φορά στην επιφάνεια τις δραματικές συνθήκες με τις οποίες αναγκάζονται να ζουν χιλιάδες άνθρωποι που δεν έχουν στέγη. Το κοινωνικό αυτό φαινόμενο έχει πάρει πλέον τεράστιες διαστάσεις στη χώρα μας, με τους περισσότερους από αυτούς μάλιστα, να είναι Έλληνες.

Οι άστεγοι έχουν κατακλύσει τα πιο κεντρικά σημεία της Αθήνας . Η οικονομική κρίση τους έχει οδηγήσει, να ζούνε στο δρόμο. Περιφέρονται σαν σκιές και κοιμούνται όπου βρουν, σε υπόστεγα και σε παγκάκια. Ενώ πολλοί, τις νύκτες επισκέπτονται κάποιο νοσοκομείο της πόλης προκειμένου να βρουν λίγη ζεστασιά.



Ειδικά όμως αυτές τις ημέρες, που το κρύο είναι τσουχτερό, καλούνται να επιβιώσουν με θερμοκρασίες κοντά στους μηδέν βαθμούς, με αποτέλεσμα να χρειάζονται περισσότερο από ποτέ, βοήθεια.

[IMG][/IMG]

Σοκαριστικές εικόνες από τις ουρές για λίγα ρούχα και τρόφιμα

Το μέγεθος της φτώχειας στην Αθήνα αποτυπώθηκε στην οδό Σοφοκλέους, εκεί όπου ο δήμος μοίρασε τρόφιμα, αλλά και μεταχειρισμένα ρούχα και παπούτσια σε αυτούς που τα έχουν τόσο πολύ ανάγκη.

Στην γκρίζα και παγωμένη πρωτεύουσα, τα περιστατικά είναι εκατοντάδες και οι προσπάθειες ώστε να μη χαθούν ανθρώπινες ζωές, πολλές. Οι κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου Αθηναίων, οι Έλληνες Γιατροί Του Κόσμου, εθελοντές, αλλά και διάφοροι φορείς προσπαθούν όσο το δυνατόν, για να βοηθήσουν αυτούς τους πολίτες οι οποίοι βρίσκονται στον δρόμο.



Οι εικόνες είναι απλά σοκαριστικές:



Τέσσερα καταφύγια για αστέγους στην Αθήνα

Λόγω της κακοκαιρίας, θερμαινόμενοι χώροι του Δήμου Αθηναίων μετατρέπονται σε καταφύγια:

• Πολιτιστικός Χώρος 4ης Δημοτικής Κοινότητας, στη συμβολή Λένορμαν και Αλεξανδρείας

• Λέσχη Φιλίας στη γωνία Αγίου Μελετίου και Ξεναγόρα 6

• Λέσχη Φιλίας στην οδό Κίου 5 της Κυψέλης

• Γυμναστήριο Ρουφ, Πειραιώς και Εχελιδών 69

Οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με το τηλεφωνικό κέντρο του Κέντρου Υποδοχής και Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων, στους αριθμούς 210 5246515 και 210 5239465. Επίσης, καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου, στον τετραψήφιο τηλεφωνικό αριθμό 1960.

Πηγή : Real.gr

Σχόλιο : Αυτοί που φαίνονται στην φωτογραφία, δεν είναι αδιάφοροι ζητιάνοι, που ασκούν το επάγγελμα του επαίτη. Είμαι εγώ, εσύ και εσύ, εμείς! Άνθρωποι που είχαν δουλειές, σπίτι και οικογένεια, κανονικοί νοικοκυραίοι, που άνθρωποι που σήμερα κυκλοφορούν ελεύθεροι και ασκούν το επάγγελμα του πολιτικού, τους έφεραν στην κατάσταση αυτή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-12, 11:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην τηλεοραση αναφερθηκε τουλαχιστον ενας νεκρος απο το κρυο, ενω θιχτηκε και το 'Ξενοδοχειο του Φτωχου' το οποιο για αδιευκρινιστους λογους ακομα δεν λειτουργει.

Στο Ραδιο Αρβυλα ανεφεραν μια ομαδα ατομων που μοιραζαν φαγητο σε απορους και συνελληφθησαν για παρανομη διοργανωση συσσιτιου.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-12, 11:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχτες εγινε καταληψη στο κυλικειο του Πνευματικου Κεντρου απο 15 ατομα για να βοηθησουν τους αστεγους. Ο Καμινης φωναξε την αστυνομια αλλα ο εισαγγελεας αφησε τους 14 ελευθερους.

Ο κοσμος καταλαβαινει οτι ολα εχουν διαλυθει και νομιμα ή παράτυπα πρεπει να παρει το δημο στα χερια του για να αλληλοβοηθηθεί

Το συστημα κραταει ακομα καποια αντισωματα πριν ψοφησει τελειως.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-02-12 στις 12:03
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.