Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-10, 18:54
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια μέρα στήν δουλειά....

Από τόν περασμένο Μάιο δύο φορές την εβδομάδα πάω σε πελάτη μου στην Αγία Άννα στη Βόρειο Εύβοια .
Την δουλειά την ανέλαβα με βαριά καρδιά λόγω της απόστασης αλλά πόσο άδικο είχα . Δύο μήνες που κάνω αυτή την διαδρομή έχω ανανεωθεί και ηρεμήσει τόσο πολύ πού ούτε ένας χρόνος σε ψυχανάλυση δεν θα το είχε καταφέρει. Και από εκεί πού το σκεφτόμουνα πως θα πάω, τώρα ανυπομονώ να έρθουν οι μέρες να ¨φύγω¨ από αυτή την βάρβαρη πόλη.
Ξύπνημα στις 6 το πρωί ένα γρήγορο πρωινό για να ‘ξεκινήσει’ το σώμα και φύγαμε.
Στην αρχή χαλαρά να ζεσταθεί το μοτέρ του τέρατος και μετά γρήγορα η ‘διαδικαστική’ διαδρομή από Εθνική – Χαλκίδα- Ψαχνά και γύρω στις 7 αρχίζει το ταξίδι……
Το πρώτο που αισθάνεσαι ιδίως αρχές Μαΐου είναι ένα σοκ αρωμάτων της εξοχής που σε συνδυασμό με το τέλεια δροσερό αγέρι της ταχύτητας που περνά από την ανοιχτή ζελατίνα του κράνους σου ‘ξυπνά’ όλες τις αισθήσεις και νοιώθεις ένα βάρος, που ούτε το είχες καταλάβει, να ‘σηκώνεται’ από πάνω σου.
Το τοπίο αρχίζει να γίνεται τέλεια στριφτερό και νοιώθεις να γίνεσαι κομμάτι της μηχανής και να αρμενίζεις γλυκά πάνω στο άτσαλα στρωμένο μαύρο φίδι.
Κάθε κλίση που παίρνεις νοιώθεις να σου γεμίζει το μυαλό σου με εικόνες τέτοιες που σε κάνουν να ξεχνάς όλα τα ‘κακά’ που σου έχουν συμβεί, όλες τις σκοτούρες όλα τα άγχη της καθημερινότητας.
Ο ήχος του μοτέρ του τέρατος καθώς ακούγεται ανάμεσα στις στροφές με τα δέντρα δίνει την μουσική επένδυση των εικόνων που έχεις στο μυαλό σου.
Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με κιβώτια ταχυτήτων ,βάζω μία 3η και ανεβαίνω παίζοντας με το γκάζι και τα φρένα.
Χαλαρώνεις και ταυτόχρονα διεγείρεσαι, τόσο που παίρνεις τις στροφές με κλίσεις που σε άλλη περίπτωση θα το σκεφτόσουν παρόλα αυτά αισθάνεσαι απόλυτα ασφαλής , φυσικά βοηθά και το τέρας σε αυτό.
Με όλα τα παραπάνω να σε έχουν ‘δυναμώσει’ τόσο πολύ ,πού αν ήσουν αθλητής θα σε έστελναν άμεσα για ντόπινγκ κοντρόλ κατά τις 8 παρά 20 φτάνω στον Αγ. Ιωάννη Ρώσο μεγάλη η χάρη του.
Κάθομαι σε ένα καφενεδάκι στην πλατεία για συμπλήρωμα του πρωινού – καφεδάκι διπλό και φρέσκα παξιμάδια-.
Παρέα είναι τρεις τέσσερεις παππούδες που στην αρχή με έβλεπαν - με τα κράνη ,τα μπουφάν και τις μπότες - με κάποια καχυποψία ,αλλά στην συνέχεια γνωριστήκαμε
, άρχισαν να ρωτούν για την μηχανή ,αν είμαι παντρεμένος κα τα λοιπά .
Μάλιστα ξέρουν το πρόγραμμα μου Δευτέρα –Τετάρτη και με περιμένουν όπως μου λέει ο καφετζής.
Μάλιστα ένας ο μπάρμπα Νίκος επειδή μια φορά του έφερα κάτι φάρμακα γιατί δεν μπορούσε να κατέβει στην Χαλκίδα ,με φιλεύει πότε με ένα σακούλι με σπιτικές χυλοπίτες ,πότε ένα βάζο μέλι παρότι του λέω να μη αισθάνεται υποχρέωση.
Απλοί αγνοί άνθρωποι που παρόλη την διαφορά ηλικίας τους αισθάνομαι φιλαράκια.
Μια μέρα μάλιστα που δεν πήγα λόγω κάποιας άλλης υποχρέωσης έβαλαν τον καφετζή να με πάρει τηλέφωνο για να δουν αν είμαι εντάξει.
Κατά τις 8 : 30 αφού έχουμε αναλάβει δυνάμεις και έχωμε αναλύσει την πολιτική και άλλη κατάσταση με τα φιλαράκια , καβαλάω το τερατάκι και συνεχίζω για Λίμνη σε ένα δρόμο που το θεωρώ από τους καλύτερους για βόλτα με μηχανή.
Οι εναλλαγές των στροφών με ανηφόρες και κατηφόρες σε βάζουν στη πρίζα και πραγματικά σου ξυπνούν το μυαλό , το σώμα .
Αυτό το κομμάτι με βοηθά να κάνω ‘reboot’ και ‘καθαρός’ πια φτάνοντας στη Αγ. Άννα είμαι έτοιμος να ξεκινήσω δουλειά.
Και το μεσημέρι παρόλη τη κόπωση της δουλειάς αισθάνομαι τόσο ξεκούραστος που η επιστροφή στην Αθήνα που φαίνεται τόσο άνετη και τόσο γρήγορη σαν να είχα πεταχτεί απέναντι από το γραφείο μου.
Αυτή είναι λοιπόν μια μέρα στην δουλειά που τώρα που καλοκαίριασε ρίχνω και καμιά βουτιά στην απίθανη παραλία της Αγ. Άννας..
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to fazer63 For This Useful Post:
Archmage (29-07-10), Elrik (29-07-10), HelenA (29-07-10), vgiagias (29-07-10), Xenios (29-07-10)
  #2  
Παλιά 29-07-10, 23:02
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ανάσα μέσα στην αποπνικτική ατμόσφαιρα των copy paste!

Λοιπόν, αν κάνεις τελικά μπλογκ, θα βάλεις έναν έξυπνο τίτλο (με το "τέρας" μέσα) και θα μιλάς για μηχανικά σε συνδυασμό με ταξιδιωτικά και κωμικά. Αρκεί να αποφεύγεις φράσεις του τύπου "τέλεια στριφτερό".
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-10, 23:22
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανάσα μέσα στην αποπνικτική ατμόσφαιρα των copy paste!

Λοιπόν, αν κάνεις τελικά μπλογκ, θα βάλεις έναν έξυπνο τίτλο (με το "τέρας" μέσα) και θα μιλάς για μηχανικά σε συνδυασμό με ταξιδιωτικά και κωμικά. Αρκεί να αποφεύγεις φράσεις του τύπου "τέλεια στριφτερό".
Να και ένα κωμικό που είχα γράψει για τις εκλογές(να συγχωρίσεις τήν λιγο ελευθεριάζοσα γλώσσα μου)

Ο Εφιάλτης ενός φτωχού πλήν τίμιου ψηφοφόρου

Μια και στίς 4 Οκτώβρη έχουμε εκλογές είπα και εγώ σάν συνειδητοποιημένος πολίτης να ενημερωθώ επί των προτάσεων τών κομμάτων έτσι ώστε ύστερα από επισταμένη διάσκεψη με τό εαυτό μου να αποφασίσω τι θα ψηφίσω.
Ετσι άρχισα να διαβάζω τα φυλλάδια τους και να βλέπω τα σπότ τους...
Και έχουμε και λέμε αρχίζω με τον καρατζαφέρνει ο οποίος λέει σε γενικές γραμμες αγαπάμε τους ξένους ,οι καλύτεροι φίλοι μου είναι ξένοι αλλά ... ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,μετά έχουμε τήν παπαντάμα η οποία καταριέται το καπιταλιστικό σύστημα αλλά συνάμα το κόμμα της έχει κανα δύο επιχειρήσεις που τις διοικεί καπιταλιστικά και πανω εκεί νάσου και ο αλέξης πίσω από τις λέξεις που ακόμα δέν κατάλαβα ποιός είναι και που πάει ,πάντως είναι νέος...Και προχωράμε με το κώστα οποίος το λέει ξακάθαρα αν με ψηφίσετε για δύο χρόνια θα σας σκισ..... τα βάρδ...α και μετά βλέπουμε και τέλος ο γιώργος που λέει ...πάμε.... που πάμε βρε καλέ μου άνθρωπε , για παραλία ; ,για μπουρδελ...ρκα; για πίτα γύρο ,για το γεροδιάολο; δέν το διευκρυνιζει....
Και σκεπτόμενος όλα αυτά πέφτω να κοιμηθώ (για εγώ πάντα στό ύπνο μου χωνεύω από ιδέες μέχρι και τρια-τέσσερα διπλά πίτα γύρο σαν κροκόδειλος)για να επεξεργαστώ όλα αυτά τα στοιχεία..
Τι το ήθελα ο έρμος ....και βυθίζομαι σέ ένα εφιάλτη με τους αρχηγούς ωσάν γύπες να γυρίζουν γύρω μου σε ένα φόντο μουντό καλυμένοι με σεντόνια (θα έχετε δεί εφιάλτες σε ελληνικές ταινίες ...)να φωνάζουνε μες στό μυαλό μου ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ,ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ, Ο ΑΛΕΞΗΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ, ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΙΣ..... ,ΠΑΜΕ
Το αποτέλεσμα είναι να ξυπνήσω λουσμένος στο ιδρώτα μες στό άγριο χάραμα με γουρλωμένα μάτια (ωσάν άλλος Κούρκουλος
τη στιγμή που ξαναθυμάται το ναυάγιο και φωνάζει ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟ)σκούζοντας ΩΧ ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.
Ξυπνά και η γυναίκα και μου λέει τι έπαθες χριστιανέ μου βραδυάτικα ,τι να τι πώ και εγώ μια και μου τήν έχει φυλαγμένη με τή ιστορία με το CB ,ξαναπέφτω να κοιμηθώ και για να με πάρει ο ύπνος αρχίζω να μετράω προβατάκια και εκεί πάνω αρχίζει το δεύτερο μέρος του εφιάλτη που όμως θα μου δώσει και τήν λύση τών αγωνιών μου.
Και εξηγουμαι,εκεί που μέτραγα τα προβατάκια, τα προβατάκια που έσκουζαν άρχισαν να γίνονται προβάτες που βέλαζαν και μετά οι προβάτες άρχισαν να γίνονται Ducati SS900 που έκαναν μπρόοοοααααα(αυτό ξεπήδησε από το υποσυνείδητο μου εξαιτιας ενός άρθρου που διάβασα)και μετα τα Ducati άρχισαν γίνονται πολιτικοί που φώναζαν έξω οι ξένοι,καπιταλιστές φονιάδες τών λαών, θα σας σκισ.....,πάμε.... και μετα οι πολιτικοί άρχισαν να γίνονται λύκοι που καθώς πηδούσαν τον φράχτη κάτι έλεγαν αλλά δεν το άκουγα καθαρά μεχρι που τελικά ένας από τους λύκους ήρθε προς εμένα και μου το είπε καθαρά ........και αυτό ήταν ήξερα τι έπρεπε να ψηφίσω ...και από κει και πέρα κοιμήθηκα σαν πουλάκι...
Λοιπόν αυτό που θα ψηφίσω τήν κυριακή σας το λέω δέν έχω κανένα πρόβλημα η ακόμα καλύτερα θα σας το δείξω μια και ετοίμασα το ψηφοδέλτιο μου από τώρα.....
.


ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ (όπως λέει και ο φίλος μου ο Λύκος)
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην fazer63 για αυτό το μήνυμα:
vgiagias (29-07-10)
  #4  
Παλιά 30-07-10, 00:02
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χαιρωμε που σε βλεπω παλι να νικας..παλιο συνεταιρακι..
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-10, 11:36
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από fazer63 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Κάθομαι σε ένα καφενεδάκι στην πλατεία για συμπλήρωμα του πρωινού – καφεδάκι διπλό και φρέσκα παξιμάδια-.

.. που τώρα που καλοκαίριασε ρίχνω και καμιά βουτιά στην απίθανη παραλία της Αγ. Άννας..
Υπέροχή διαδρομή και χωριά! Ξεχωρίζουν για τις μυρωδιές του αέρα από τα έλατα ή τα πλατάνια, από τη δροσιά ακόμη και το καλοκαίρι, από τη γλύκα των κατοίκων.

Καφεδάκι και παξιμάδια; Τι έγινε το καταπληκτικό γαλακτομπούρεκο της γυναίκας του καφετζή; Δοκίμασέ το την επόμενη φορά! (Αν μιλάμε για το καφενείο στα δεξιά από την εκκλησία του Αγίου Ιωάννη του Ρώσσου).

Στην Αγια-Άννα, αναζήτησε και το μπαράκι "Αλλαχού". Ωραίοι τύποι και επιλογές μουσικής που θα ξαφνιάσουν! (Υπήρχε για πολλά χρόνια ως και το πιο προηγούμενο καλοκαίρι, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται).

Πολύ όμορφα είναι και πιο πάνω με την οικογένειά σου, στην Αιδηψό, στο Πήλι, στα Βασιλικά κτλ.. Ένας όμορφος προορισμός για διακοπές!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.