Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 2,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαφορές αντρών - γυναικών

Διαβάζω το βιβλίο Γιατί οι γυναίκες γράφουν περισσότερα γράμματα απ’ όσα στέλνουν του Ντάριαν Λήντερ. Είναι βιβλίο ψυχολογίας, όχι απ’ αυτά που κυκλοφορούν με το τσουβάλι και πολλές φορές ο συγγραφέας τους δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο που καταπιάνεται. Αντίθετα, ο Λήντερ είναι ψυχαναλυτής, διδάσκει σε Πανεπιστήμιο του Λονδίνου και τη μελέτη του αυτή, τη στηρίζει πάνω στις θεωρίες του Φρόιντ και του Λακάν, τις οποίες τις πάει και ένα σκαλί παραπέρα.

Στην ουσία, αυτό το οποίο μελετά είναι η ερωτική ζωή των δύο φύλων και ο τρόπος που οι άντρες αντιμετωπίζουν τις γυναίκες και αντίστροφα. Κάνει, μάλιστα λόγο, για τη μοναξιά του κάθε φύλου, γιατί όπως αποδεικνύει στη συνέχεια στον έρωτα το κάθε φύλο βλέπει τα πράγματα μέσα από ένα εντελώς διαφορετικό πρίσμα.

Δύο από τις πολυάριθμες φυλετικές διαφορές που σημειώνει είναι οι εξής :

- Για να πουλήσεις σε έναν άντρα ένα παλτό, πρέπει να του πεις ότι το φοράνε όλοι στο Σίτυ ή στη Γουόλ Στρητ. Αν θέλεις να το πουλήσεις σε γυναίκα, είναι προτιμότερο να της πεις ότι δεν το φοράει καμιά άλλη. Αυτό σημαίνει ότι στους άντρες αρέσει να υπάγονται σε σύνολα, ενώ στις γυναίκες όχι.

- Αν περνάει ένα ζευγάρι μπροστά από έναν άντρα, αυτός το πιθανότερο είναι να κοιτάξει τη γυναίκα, ιδίως αν τον ελκύει. Αντίθετα, μια γυναίκα το πιο πιθανό είναι να κοιτάξει την άλλη γυναίκα, ακόμα κι αν της αρέσει ο άντρας. Αυτό σημαίνει ότι αυτό που ενδιαφέρει τις γυναίκες δεν είναι τόσο ο άντρας ή η γυναίκα αλλά η μεταξύ τους σχέση.


Και δύο διαφορές που έχω παρατηρήσει εγώ, γιατί έρχομαι αντιμέτωπη μ’ αυτές κάθε μέρα :

- Οι γυναίκες έχουμε μία άθλια σχέση με τον προσανατολισμό και το χώρο, σε αντίθεση με τους άντρες που δείχνουν να κατέχουν αυτήν την τέχνη πολύ καλά.

- Φωτογραφιζόμαστε μόνες μας (βλέπε φέισμπουκ). Μάλλον, για της μικρότερης ηλικίας γυναίκες, αυτή η δυνατότητα του κινητού είναι και η βασική του. Δε νομίζω ότι οι άντρες επιδίδονται σε τέτοια σπορ.

Κατά τα άλλα, όλα καλά. Όταν συμβαίνει να τα βρούμε μεταξύ μας, μπορούμε να κάνουμε ακόμα και θαύματα
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-10, 16:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
- Οι γυναίκες έχουμε μία άθλια σχέση με τον προσανατολισμό και το χώρο, σε αντίθεση με τους άντρες που δείχνουν να κατέχουν αυτήν την τέχνη πολύ καλά.
Εμ... ποιοι πηγαινανε για κυνήγι πριν 500000 χρόνια και μετα επρεπε να γυρισουν στη σπηλια; :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-10, 16:45
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
...Κάνει, μάλιστα λόγο, για τη μοναξιά του κάθε φύλου, γιατί όπως αποδεικνύει στη συνέχεια στον έρωτα το κάθε φύλο βλέπει τα πράγματα μέσα από ένα εντελώς διαφορετικό πρίσμα. ..
Εγώ γιατί νομίζω ότι καθώς προχωράει η ερωτική σχέση, η μοναξιά αυτή τείνει να εξαλειφθεί! Το ότι το κάθε φύλο βλέπει τα πράγματα μέσα από δικό του πρίσμα, το καταλαβαίνω, μα στην κάθε σχέση βλέπουμε και απο το πρίσμα του άλλου και δεν κλεινόμαστε στη δική μας οπτική. (Αυτά όταν πάει καλά η σχέση)

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύο από τις πολυάριθμες φυλετικές διαφορές που σημειώνει είναι οι εξής :

- Για να πουλήσεις σε έναν άντρα ένα παλτό, πρέπει να του πεις ότι το φοράνε όλοι στο Σίτυ ή στη Γουόλ Στρητ. Αν θέλεις να το πουλήσεις σε γυναίκα, είναι προτιμότερο να της πεις ότι δεν το φοράει καμιά άλλη. Αυτό σημαίνει ότι στους άντρες αρέσει να υπάγονται σε σύνολα, ενώ στις γυναίκες όχι.
Αυτό που πιάνει και στους δύο: "Έχω να σας δείξω και άλλα, μα είναι λίγο ακριβά, δεν ξέρω αν... "

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
... Όταν συμβαίνει να τα βρούμε μεταξύ μας, μπορούμε να κάνουμε ακόμα και θαύματα
Έτσι! Αυτό είναι και το νόημα! Να τα βρούμε! Και τότε είναι θαύμα, με την έννοια του ωραίου!!!


υγ: σημειώνεται το βιβλίο για διάβασμα

.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-10, 21:32
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτογραφιζόμαστε μόνες μας...
...σουφρώνοντας τα χείλη σας σαν χάνοι.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-10, 10:21
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Σε τι διαφέρει ένα τέτοιο βιβλίο από ένα βιβλίο που γράφει πόσο εγκληματίες είναι όλοι οι Αλβανοί και πόσο αρέσει σε όλους τους Τούρκους να βιάζουν ελληνίδες, πώς όλοι οι Σκωτσέζοι είναι τσιγγούνηδες, οι Άγγλοι ομοφυλόφιλοι και οι Γερμανοί φασίστες;

Ο φασισμός ξεκινάει πάντα με τέτοια άκυρα στερεότυπα. Τι σημασία έχει ποια ομάδα βρίσκεται στο στόχαστρο;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-07-10)
  #6  
Παλιά 16-07-10, 10:51
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι βιβλίο ψυχολογίας, όχι απ’ αυτά που κυκλοφορούν με το τσουβάλι και πολλές φορές ο συγγραφέας τους δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο που καταπιάνεται.
Α γεια σου!
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-10, 12:28
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι διαφέρει ένα τέτοιο βιβλίο από ένα βιβλίο που γράφει πόσο εγκληματίες είναι όλοι οι Αλβανοί και πόσο αρέσει σε όλους τους Τούρκους να βιάζουν ελληνίδες, πώς όλοι οι Σκωτσέζοι είναι τσιγγούνηδες, οι Άγγλοι ομοφυλόφιλοι και οι Γερμανοί φασίστες;

Ο φασισμός ξεκινάει πάντα με τέτοια άκυρα στερεότυπα. Τι σημασία έχει ποια ομάδα βρίσκεται στο στόχαστρο;
Θα μπορούσαμε να συζητήσουμε την αξία αυτού του βιβλίου αν το διαβάζαμε και οι δύο. Τώρα δεν έχει νόημα να το υπερασπιστώ.

Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που ανακάλυψα την επιστήμη της ψυχανάλυσης, ανοίχτηκε μπροστά μου ένας μαγευτικός και άκρως ενδιαφέρων κόσμος.

Δεν αναπαράγει στερεότυπα η ψυχανάλυση. Πώς θα μπορούσε, εφόσον ασχολείται με τον άνθρωπο; Αν προσέξεις την διατύπωση των δύο πρώτων διαφορών που αναφέρω, οι οποίες είναι αντιγραμμένες από το βιβλίο, θα δεις ότι δεν μιλάει ισοπεδωτικά αλλά με πιθανότητες.

Συνήθως, οι επιστήμονες κάθε κλάδου και ειδικότητας γράφουν βιβλία. Θεωρητικά βιβλία πάνω στο αντικείμενό τους. Τέτοιο είναι και το συγκεκριμένο. Και ειλικρινά πιστεύω ότι το να αμφισβητούμε την εγκυρότητα αυτής της επιστήμης είναι παρωχημένο. Μας γυρίζει πίσω στις αρχές του προηγούμενου αιώνα.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-10, 12:49
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Μια διαφορά:
το χειρότερο γυναικείο γέλιο (κακάρισμα) είναι χειρότερο απ' το χειρότερο αντρικό (γκάρισμα).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-09-10, 20:33
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Κι άλλη διαφορά:
οι γυναίκες δε μασάνε να εξωτερικευτούν σε αγνώστους. Δε μπορείτε να φανταστείτε τι μου λένε στο δρόμο, στις στάσεις λεωφορείων και στις ουρές... ξεσπούν πιο εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-10, 21:01
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι άλλη διαφορά:
οι γυναίκες δε μασάνε να εξωτερικευτούν σε αγνώστους. Δε μπορείτε να φανταστείτε τι μου λένε στο δρόμο, στις στάσεις λεωφορείων και στις ουρές... ξεσπούν πιο εύκολα.
για να εξωτερικευτει καποιος πρεπει να νοιωσει.....
ας πουμε ασφαλεια ....παρηγορια....η διαισθηση τελικα τον πληροφορει...
δεν ειναι θεμα φιλου αλλα ψυχοσυνθεσης...
αρα εσυ εκπεμπεις...και προκαλεις τα παραπανω...
νομιζω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-10, 21:06
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα εσυ εκπεμπεις...και προκαλεις τα παραπανω...
νομιζω?
ναι, είσαι μέσα. Γενικά πάντως, η γυναίκα όταν θέλει να πει κάτι, θα το πει, ο κόσμος να χαλάσει, θα ψάξει να βρει την αφορμή και θα το πει. Κυρίως οι μεγαλύτερες ηλικίες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-10, 21:12
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι, είσαι μέσα. Γενικά πάντως, η γυναίκα όταν θέλει να πει κάτι, θα το πει, ο κόσμος να χαλάσει, θα ψάξει να βρει την αφορμή και θα το πει. Κυρίως οι μεγαλύτερες ηλικίες.
και αληθεια ειναι τοσο χαριτωμενες.....
οι περισσοτερες μου μοιαζουν σαν τη Λωξαντρα!!!
εκπεμπουν μια οικειοτητα , μια ζεστασια...
μη ξεχνας οτι ορφανος απο πατερα ζεις...απο μανα ορφανευεις!!!

η γυναικα εχει τη μοναδικη της χαρη, που ομως στην εποχη μας παει να τη χασει......ισως δικαιολογημενα... αλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι, είσαι μέσα. Γενικά πάντως, η γυναίκα όταν θέλει να πει κάτι, θα το πει, ο κόσμος να χαλάσει, θα ψάξει να βρει την αφορμή και θα το πει. Κυρίως οι μεγαλύτερες ηλικίες.
Ναι ναι ναι !!!

Θυμάμαι την Μητέρα μου....
Ο διάλογος αυθεντικός

Σου αρέσει αυτό το ρολόι;
Ναι το έχω ξαναδεί είναι υπέροχο
Είναι χρυσο και μαρκας ***
Ναι το ξέρω
Αυτό θα είναι το δώρο για την γυναίκα σου
Ναι μου το έχεις ξαναπεί μερικές φορές
Αργείς όμως
Με πιάνουν τα γέλια
Εγώ ξέρω
Τι ξέρεις
Ξέρω, είναι καλή κοπέλα!
Ποια είναι η καλή
Έλα τώρα ξέρω
Μαμά;
Είσαι με μια εξαιρετική κοπέλα
Και που ξέρεις ότι είναι εξαιρετική
Έμαθα
Καλά ...
Τι καλά, από τον αδελφό σου και την αδελφή σου είδα εγγόνια, από σένα;
Όλα στην ώρα τους
Ποια ώρα τους, είσαι ήδη μεγάλος και τακτοποιημένος οικονομικά τι περιμένεις
Μαμά;
Άσε τα Μαμά....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-10, 21:23
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
και αληθεια ειναι τοσο χαριτωμενες.....
Χμ... μέσα απ' αυτή τη "χαριτωμενιά", ξεπηδάει ενίοτε και η αδιακρισία. Όχι από κακία, ασφαλώς. Σήμερα το απόγευμα περπατούσα αμέριμνη στο πεζοδρόμιο και με σταματάει μια ηλικιωμένη καλοστεκούμενη και μου λέει στην ψύχρα: γιατί φοράς μαύρα κορίτσι μου; Τη συνέχεια δε σας τη λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-10, 22:09
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
μια ηλικιωμένη καλοστεκούμενη και μου λέει ...
Nelly απαραιτητως χρειαζομαι βαθειες ανασες.. θυμηθηκα τα της Κυριακης....πολλα λενε...πολλα..
εσυ τα ειπες ε?..εγω παλι απορω πως συγκρατηθηκα.....
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.