Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Γιατι δεν έχετε κάποια σχέση ; (Διαλέξτε όσες επιλογές θέλετε)
Προτιμώ την ανεξαρτησία μου 5 6,85%
Δεν έχω παρέες για να γνωρίσω κάποιον 12 16,44%
Συνήθως δεν ικανοποιώ τις προδιαγραφές που έχει το άλλο φύλο 10 13,70%
Δεν έχω βρει κάποιον που να ικανοποιεί τις προδιαγραφές που θέτω 17 23,29%
Δεν θέλω να ξαναπληγωθώ 18 24,66%
Δεν έχω βρει την 'αδερφή' ψυχή 16 21,92%
'Αλλο (αναλύω σε μήνυμα παρακάτω) 4 5,48%
Έχω ήδη σχέση 21 28,77%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ 2 2,74%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 73. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 22-01-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμβιβασμός...
Βαριά λέξη για να την χρησιμοποιούμε μόνο στις σχέσεις μας.
Δεν κάνουμε συμβιβασμούς δηλαδή σε μία φιλία; Σε μία απλή γνωριμία; Στην κοινωνία την ίδια;
Κάθε σχέση, συμπεριλαμβανομένου της φιλίας, απαιτεί συμβιβασμούς που ίσως ποτέ δεν σκεφτόμασταν ότι θα κάναμε. Και σε μαγαζιά που δεν μας αρέσει πήγαμε, και παρέα με βαρετά άτομα κάναμε, και υποχρεώσεις αναλάβαμε.
Πιστεύω ότι το μεγάλο μυστικό σε μία επιτυχημένη σχέση είναι πάνω από όλα να είσαι πραγματικός φίλος με το άτομο της σχέσης σου και ο συμβιβασμός να είναι αμοιβαίος.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-01-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Όταν υπάρχουν παιδιά στη μέση, το εγχείρημα χωρισμού γίνεται φυσικά πιο δύσκολο, αλλά ταυτόχρονα δε σημαίνει ότι είναι λάθος ή κακό. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος ένα ζευγάρι να μεγαλώνει ένα παιδί μαζί μετά τα 6-7 χρόνια του, αλλά δε θέλω να μπω σε άλλο θέμα.

Μιλτάκο, έθεσες ένα θέμα που επισύρει ένα σωρό υποπεριπτώσεις. Με αφορμή το σχόλιο του Κωστή, μπορούμε να διερευνήσουμε βαθύτερα κάποιες από αυτές. Καλή η ιδέα σου. Προσωπικά πιστεύω οτι θέματα που άπτονται του "μέσα μας κόσμου" φέρνουν πάντα στο τραπέζι πλούσιο υλικό.


Α, και περιμένω μια απάντηση από τον Ζιλντόρ, που με τσάντισε-με τσάντισε-με τσάντισε με το σχόλιό του. Είναι η μόνη εξήγηση που δεν περίμενα να διαβάσω. Μιχάλη, απαιτώ ...
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-01-07, 12:32
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστεύετε ότι υπάρχουν διαφορετικές προδιαγραφές ανάλογα με την ηλικία ;
Δηλαδή π.χ όταν είμαι σε κάποια α ηλικία ψάχνω να βρω κάποιον που να είναι όμορφος , στοργικός κλπ.
Αν είμαι όμως σε μια β ηλικία ρίχνω τις προδιαγραφές μου ή όχι ; (π.χ μόνο στοργικός)
Δηλαδή το θέμα ακολουθεί τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης νομίζετε;


Όσον αφορά το θέμα της πορείας μιας σχέσης νομίζω ότι το βασικότερο είναι να νιώθεις ότι μπορείς να δεις τον άλλον και να του συμπεριφέρεσαι τουλάχιστον όπως θα συμπεριφερόσουνα και θα αγαπούσες τον εαυτό σου αν όχι ακόμα καλύτερα. Αν ισχύει αυτή η συνθήκη πιστεύω ότι όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-07, 12:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύετε ότι υπάρχουν διαφορετικές προδιαγραφές ανάλογα με την ηλικία ;
Δηλαδή π.χ όταν είμαι σε κάποια α ηλικία ψάχνω να βρω κάποιον που να είναι όμορφος , στοργικός κλπ.
<30 Ψηλή ξανθιά με μεγάλα β***ά
30 - 45 Ψηλή ξανθιά στοργική για τα παιδιά (τα β*** θα τα αποκτήσει με την γέννα)
45 - 60 Ψηλή ξανθιά με μεγάλα β***ά
60 - ? Να κάνει νόστιμο ρυζόγαλο.

Πέρα από την πλάκα, φυσικά και αλλάζουν οι προδιαγραφές ανάλογα με την ηλικία μιας και κάθε φορά ψάχνεις για κάτι διαφορετικό. Δεν μπορεί στα 18 σου να ψάχνεις για μητέρα των παιδιών σου, σύντροφο για τη ζωή σου ή το έταιρόν σου ήμισι. Σε εκείνη την ηλικία ψάχνεις για συγκεκριμένα ανατομικά γνωρίσματα.
Αν φτάσεις σε ηλικία που αποφασίζεις να κάνεις οικογένεια, επικεντρώνεσαι στον χαρακτήρα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-01-07, 12:59
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=amigos;32099]

Αν είμαι όμως σε μια β ηλικία ρίχνω τις προδιαγραφές μου ή όχι ;


Ασφαλώς και δεν ρίχνεις τις προδιαγραφές. Τουλάχιστον αν είσαι ισορροπημένος. Ομως αυτές αφορούν τους άλλους. Η απάντηση μπορεί να είναι "λόγω της ηλικίας μου, έχουν αυξηθεί και οι υποχρεώσεις μου. Είναι τέτοιες που αποτελούν τροχοπέδη και δεν με αφήνουν ελεύθερο/η να προσχωρήσω σε αυτό που θα ήθελα".
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-07, 13:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή π.χ όταν είμαι σε κάποια α ηλικία ψάχνω να βρω κάποιον που να είναι όμορφος , στοργικός κλπ.
Αν είμαι όμως σε μια β ηλικία ρίχνω τις προδιαγραφές μου ή όχι ; (π.χ μόνο στοργικός)
Να σου απαντήσει κάποιος που δεν έριξε τις προδιαγραφές του, αν και σε μεγάλη σχετικά ηλικία;

Να ξεκαθαρίσω ότι οι προδιαγραφές είναι για τον καθένα διαφορετικές, διαφορετικοί είναι και οι όροι συμβίωσης. Μπορεί να συμφωνήσεις με τις προδιαγραφές για το άτομο και να διαφωνήσεις για άλλα πχ στους όρους συμβίωσης, στους όρους των σχέσεων σου με τους ανθρώπους σου και τον κύκλο σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-01-07, 13:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν είμαι όμως σε μια β ηλικία ρίχνω τις προδιαγραφές μου ή όχι ;


Ασφαλώς και δεν ρίχνεις τις προδιαγραφές. Τουλάχιστον αν είσαι ισορροπημένος.
A. Κάποιος να μάθει την Λένα πώς κάνουμε quote (Δεν σβήνουμε την εντολή /QUOTE στο τέλος του μηνύματος!! )

Β. Δηλαδή δεν μπορεί να έχεις κάνει λάθος στις προδιαγραφές σου ;
Αν κάποιος ήθελε κάποιον που να είναι φωτομοντέλο, πλούσιο, στοργικό με κατανόηση και τέλειο πατέρα , αν το αλλάξει ύστερα απο 20 χρόνια που τον ψάχνει είναι μη ισσοροπημένος ; Ακραίο το παράδειγμα αλλα καταλαβίνεται τι θέλω να πω.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 22-01-07 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-01-07, 13:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος ήθελε κάποιον που να είναι φωτομοντέλο, πλούσιο, στοργικό με κατανόηση και τέλειο πατέρα , αν το αλλάξει ύστερα απο 20 χρόνια που τον ψάχνει είναι μη ισσοροπημένος ;
Όχι, απλά ποιό ρεαλιστής αλλά και χαζός αν του πάρει 20 χρόνια για να καταλάβει ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...
Το πριγκηπόπουλο ακόμη δεν έχει χωρίσει την σταχτοπούτα από ότι γνωρίζω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-01-07, 18:52
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με το "Δεν ρίχνεις τις προδιαγραφές σου" εννοώ το οτι δεν κατεβάζεις τον πήχυ επειδή προχώρησε λίγο η ηλικία σου. Μη σου πω μάλλιστα οτι αντίθετα, ο πήχυς ανεβαίνει και ζητάς πιό πολλά.
θα πρέπει όμως να μη μας διαφεύγει οτι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Δηλαδή είναι άλλο να μην έχεις σχέση (αν δεν έχεις) στο ξεκίνημα της ζωής σου κι άλλο να έχεις ήδη πίσω σου μια μακροχρόνια σχέση ή ένα γάμο. Κι επίσης, άλλο να έχεις την ευθύνη του εαυτού σου και μόνο, κι άλλο να συγκατοικείς με αδελφό με ειδικές ανάγκες, με γονιό που δεν είναι ανεξάρτητος ή με τα παιδιά σου. Υπάρχουν και παρόμοιες περιπτώσεις. Υπάρχει επίσης η περίπτωση να περνάς μια κρίση οικονομική τέτοια που να σε ρίχνει τόσο πολύ ώστε να μη διανοείσαι να "κοιτάξεις" ένα πρόσωπο. Αλλη περίπτωση πάλι, είναι να ανήκεις σε μια μειονότητα ή σε κάποια κοινωνική ομάδα που σου φοράει ετικέτα ανασταλτική για τη δημιουργία σχέσης. Αν ας πούμε, έχω στην οικογένειά μου συγγενή εξαρτημένο, αυτό ίσως εμποδίζει το
άτομο που με ενδιαφέρει, να ασχοληθεί σοβαρά μαζί μου.
Όλα αυτά, μην τα παραβλέπουμε. Ισχύουν πολύ πιό συχνά από όσο φανταζόμαστε. Κι αν θέλουμε να δούμε το θέμα ετούτο σφαιρικά, πρέπει να τα λάβουμε υπ' όψιν μας.
Για να γυρίσω στην ερώτηση του Μίλτου, αν έχεις υποχρεώσεις που σε εμποδίζουν να αφιερωθείς στις ανάγκες μιας καινούριας σχέσης, δεν σημαίνει οτι δεν την λαχταράς. Αλλά δεν λες, ο.κ. ας βρω κάτι μέτριο που να ανέχεται τις υποχρεώσεις μου και να τις μοιράζεται. Εκεί ακριβώς είναι που δεν κάνεις εκπτώσεις. Και "ισορροπημένο" ενοούσα το άτομο που ξέρει τί ζητά και τί το παίρνει να ζητήσει. Το άτομο που δεν κουβαλάει κόμπλεξ και μιζέρια, επειδή δεν του κάθισε μια κατάσταση.

(Και ευχαριστώ Μίλτο για την επισήμανση).
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liria : 22-01-07 στις 18:54
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το "Δεν ρίχνεις τις προδιαγραφές σου" εννοώ το οτι δεν κατεβάζεις τον πήχυ επειδή προχώρησε λίγο η ηλικία σου. Μη σου πω μάλλιστα οτι αντίθετα, ο πήχυς ανεβαίνει και ζητάς πιό πολλά.
Δεν ζητάς πιο πολλά σε πολλούς τομείς, ίσως να ζητάς πιο πολλά στην ανθρώπινη ζεστασιά, στον πολιτισμό του άλλου, στον ψυχικό του κόσμο, κάποια πράγματα δηλαδή που στους νέους περνάει μάλλον σε δεύτερη φάση.

Επίσης δεν πρέπει να παραβλέπουμε τον παράγοντα συνήθειας στους μεγαλύτερους ηλικιακά ανθρώπους.
Έχεις μάθει να έχεις τα χούγια σου, να ρυθμίζεις την ζωή σου όπως εσύ θέλεις, να τρως όποτε θες ότι θες και όπου θες, να βλέπεις τηλεόραση ότι προτιμάς και να ακούς την μουσική που αγαπάς. Οι μικρές καθημερινές συνήθειες στους πιο μεγάλους ανθρώπους είναι απείρως πιο πολλές από τους νέους.

Ο πήχης λοιπόν ανεβαίνει και κάνει την σχέση εξαιρετικά δύσκολη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-01-07, 11:19
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με την άποψη του Στέλιου όσον αφορά το οτι τόσο πιόγίνεται δύσκολη η συνύπαρξη, η συγκατοίκηση δυό ανθρώπων, όσο εδραιώνονται μέσα τους οι μικρές συνήθειες. Σιγά σιγά τις αγαπάς κι αυτές τόσο που να μην είσαι διατεθειμένος να τις τρποποιήςεις ή να τις αποβάλεις για χατήρι κανενός.
Μήπως όμως αυτό σημαίνει κι οτι δεν είσαι διατεθειμένος να ερωτευτείς; Να αφήσεις τον εαυτό σου εκτεθειμένο στους αέρηδες μιας δυνατής σχέσης;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-01-07, 12:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως όμως αυτό σημαίνει κι οτι δεν είσαι διατεθειμένος να ερωτευτείς; Να αφήσεις τον εαυτό σου εκτεθειμένο στους αέρηδες μιας δυνατής σχέσης;
Όχι δεν σημαίνει αυτό, ερωτεύεσαι και ερωτεύεσαι πολύ, αλλά αυτός είναι ο ώριμος μεστός έρωτας που δεν σε τυφλώνει και δεν σε κάνεις να βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα.

Αν θέλεις μπορώ να συγκρίνω των δύο μεγαλύτερους έρωτες στην δικιά μου ζωή. Ο πρώτος στα πανεπιστημιακά χρόνια, φοβερός και τρομερός που σε τύφλωνε κυριολεκτικά και δεν σε άφηνε να δεις τίποτα και που η ξαφνική διακοπή, ο χωρισμός, λειτουργούσε σαν αλυσιδωτή αντίδραση, σε μένα πολύ έντονη, που έφτασε στο σημείο να σκέφτομαι το πρόωρο τέλος και που δυστυχώς σημάδεψε 2 δεκαετίες της ζωής μου σε σημείο που το άλλο φύλλο να λειτουργεί μόνο σαν πρόσκαιρη κατάσταση επίλυσης αναγκών....

Και ήταν ο άλλος έρωτας των ώριμων χρόνων, γεμάτος, απολαυστικός, δημιουργικός αλλά όχι τυφλός.

Από τους δύο θα διάλεγα τον δεύτερο, όχι γιατί τον ζούσες πιο έντονα, αλλά γιατί τον απολάμβανες πιο πολύ και είχες συνείδηση της απόλαυσης.

Και όμως στο σημείο της διαφωνίας που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα και στο εξωτερικών επιρροών, είπα δύσκολα και με πολύ πόνο, τέλος, γιατί απλά ήθελα να διαφυλάξω και τους δυο μας. Ήθελα να κρατήσω αυτό που περάσαμε μαζί μακριά από την φθορά.

Πόσοι θα το έκαναν; Μάλλον λίγοι, απλά ο συμβιβασμός εδώ θα οδηγούσε σε πολλά αδιέξοδα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-01-07, 13:02
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...είπα "τέλος" για να προφυλλάξω και τους δυο από τη φθορά...

Το θέμα, έτσι όπως το ψάχνουμε τώρα, πάει αλλού: Το να δώσεις τέλος επειδή θέλεις να προφυλάξεις, είναι ριψοκίνδυνο γιατί μπορεί να πληγώσει τον άλλον η δική σου πρωτοβουλία. Γνωρίζω περίπτωση οπου κι άλλος σκέφτηκε και λειτούργησε όπως αναφέρει ο Στέλιος, αλλά όχι μόνο δεν προφύλαξε αντίθετα πλήγωσε πάρα πολύ. Το "δεν κάνω σχέση γιατί δεν είμαι ικανός να ανταπεξέλθω" διαφέρει από το "διαλύω την υφιστάμενη γιατί φοβάμαι να ανταπεξέλθω".
Κι άλλο ένα σημείο που διαφοροποιούνται οι απαντήσεις (σχετικά με τις συνήθειες που προαναφέραμε), είναι το αν συγκατοικείς ή όχι με τον άλλον. Αν δεν μένεις μαζί του, δεν καλείσαι να αλλάξεις σε πολλά την καθημερινότητά σου.
Τώρα, όσον αφορά την προσωπική σου περίπτωση, να τολμήσω να ρωτήσω κατά πόσο είσαι σίγουρος οτι έπραξες σωστά; Μετά από καιρό κρίνεις τα πράγματα. Η μοναξιά ενός (ή δύο ανθρώπων) είναι πάντα καλύτερη από το να συμπορεύεσαι με αμοιβαία παραδοχή των προβλημάτων; Γιατί με τον καιρό τα προβλήματα μπορεί να αποδειχτούν προσπελάσιμα ο χρόνος όμως δεν γυρίζει πίσω. Ασε που στην πορεία μπορεί να αποδειχτεί πως αυτό που θεωρούσες πρόβλημα, δεν ήταν τελικά. Την ευκαιρία όμως την έχεις αφήσει.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-07, 13:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να δώσεις τέλος επειδή θέλεις να προφυλάξεις, είναι ριψοκίνδυνο γιατί μπορεί να πληγώσει τον άλλον η δική σου πρωτοβουλία.
Μα και οι δύο πληγώνονται το ίδιο και είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω.

Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, όσον αφορά την προσωπική σου περίπτωση, να τολμήσω να ρωτήσω κατά πόσο είσαι σίγουρος οτι έπραξες σωστά; Μετά από καιρό κρίνεις τα πράγματα. Η μοναξιά ενός (ή δύο ανθρώπων) είναι πάντα καλύτερη από το να συμπορεύεσαι με αμοιβαία παραδοχή των προβλημάτων;
Όταν το εγώ Ελένη μπαίνει μπροστά από το εμείς, βολευόμαστε σε μια κατάσταση, που στην διαδρομή οδηγεί στην καταστροφή, στο διάλυση του ωραίου συναίσθημα που ένωσε δύο ανθρώπους. Δεν υποχώρησε για το εγώ μου Ελένη, υποχώρησα για το εμείς μας, γιατί δεν ήθελα αυτό το μοναδικό που είχαμε να μας το λερώσει ο δρόμος που θα οδηγούσαν οι καταστάσεις και οι εξωτερικοί παράγοντες.

Το ότι εκείνο το συναίσθημα δεν έσβησε ποτέ, έμεινε εκεί ψηλά που το είχαμε βάλει, είναι η σημερινή παρηγοριά.

Επίσης το ερώτημα είναι Ελένη, πόσες υποχωρήσεις είναι διατεθειμένος κανείς να κάνει για να 'σώσει' φαινομενικά μια σχέση που οδηγεί σε αδιέξοδα.

Την απάντηση στην ερώτηση σου δεν την ξέρω, αλλά προτιμώ που χωρίσαμε τότε παρά μετά και αυτό το λέω με απόλυτη συναίσθηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-02-07, 16:47
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί είναι αυτό που γυρεύει κανείς σε μια σχέση;
Σταθερότητα, ειλικρίνεια, επικοινωνία, εκτίμηση και ζεστασιά. Σκέφτεστε τίποτα καλύτερο;

Τώρα βέβαια, ο Κωστής θεωρεί ή οτι δεν μπορούν αυτά να υπάρχουν επ' άπειρον ή οτι δεν αρκούν για να στηρίξουν τη σχέση επ' άπειρον, απ' όσο κατάλαβα. Μήπως, εκείνο που παίζει ρόλο, είναι να ξέρει κανείς, τί ακριβώς θέλει και τί είναι σε θέση να του δώσει ο άλλος;
Το τι γυρευει κανεις απο μια σχέση ειναι σαν την κολοκυθόπιττα)))
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.