Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πλύνε χέρια.Το τραπέζι είναι έτοιμο...

Υπήρξαν κάποιες εποχές στη ζωή μου, όπου ο μόνος λόγος που μέτραγα τον χρόνο, ήταν γιατί ανυπομονούσα. Ανυπομονούσα να έρθει ο αηΒασίλης, ανυπομονούσα να έρθουν οι σχολικές διακοπές, να πάμε στο σινεάκ την Κυριακή, να γυρίσει ο μπαμπάς από το ταξίδι, να μου τελειώσει η γιαγιά τη ζακέτα που μου έπλεκε ή να πάμε για φαγητό στης νονάς μου που σερβίριζε σε κάτι εντυπωσιακά (την εποχή εκείνη) κόκκινα πιάτα.
Αργότερα λίγο, συνέχισα να ανυπομονώ αλλά για κάπως διαφορετικούς λόγους. Ανυπομονούσα να φορέσω ψιλή κάλτσα (τρομάρα μου, πού να 'ξερα), να σχολάσει το απέναντι αρρένων, να φύγει ο μπαμπάς από το σπίτι, να μαζέψω χαρτζιλίκι για το πουλόβερ της βιτρίνας (ώστε να ξεφορτωθώ τα χειροποίητα της γιαγιάς), ανυπομονούσα να πετύχω σε σχολή άλλης πόλης ώστε να μείνω επιτέλους ΜΟΝΗ ΜΟΥ.

Εξακολουθώ να μετρώ το χρόνο.
Περιμένοντας ακόμα τον αηΒασίλη, πλέκοντας για πλάκα στα πιτσιρίκια που το ζητάνε, αποχαιρετώντας φίλους κάθε τόσο και ανυπομονώντας να έρθει Κυριακή. Ανάμεσα στα λίγα που δεν άλλαξαν, είναι και η ξεχωριστή αίσθηση της Κυριακής. Δεν είναι πως είναι "σχόλη" γιατί τα ωράριά μας έχουν γίνει πλέον αχταρμάς. Δεν είναι πως μαζευόμαστε γύρω από το τραπέζι, γιατί ο καθένας μας "έχει κανονίσει κάτι".
Οι τίτλοι των βιβλίων "Τις Κυριακές φορούσαμε τα καλά μας" ή "Τις Κυριακές το σπίτι μύριζε κανέλλα", μιλάνε σε παρελθοντικό χρόνο. Εμείς, τις Κυριακές φοράμε φόρμες και προτιμάμε μια μπυρίτσα κάπου έξω. "Εμεις", εγώ δηλαδή, που δεν έχω παιδιά που πρέπει να διαβάσουν, πεθερές που πρέπει να επισκεφτώ ή Δευτέρα που ξεκινάει με χτύπημα κάρτας, έφτασα τελικά , όλα αυτά για τα οποία κάποτε ανυπομονούσα.
Ναι, καλά είναι.Καλά έφτασα ως εδώ μάλλον. Καλά τους βλέπω όλους γύρω μου. Όμως βρε παιδί μου, να, υπάρχουν κάτι μέρες -Κυριακές βεβαίως- που θα ήθελα κάποιος να μου φωνάξει "πλύνε χέρια κι έλα, το τραπέζι είναι έτοιμο". Υπάρχουν κάποιες Κυριακές που με πιάνει αυτή η νοσταλγία, όχι για τα χρόνια που πέρασαν αλλά για τις στιγμές που πέρασαν. Για τις επίσημες μέρες όπου με έστελναν να φέρω το ταψί από τον φούρνο και που "τρώγαμε στη σάλα" γιατί "περιμένουμε και το θείο τάδε". Και τ' ορκίζομαι πως αν -λέω, αν- γινόταν να ξαναέρθει μια τέτοια στιγμή, δεν θα ανυπομονούσα να ξεγλιστρίσω από το κάθισμα και να το σκάσω στα μέσα δωμάτια επειδή "δεν τους αντέχω τους μεγάλους και βαριέμαι τις ατέλειωτες συζητήσεις τους ".
Τελικά, εκείνο που έμαθα μέσα στα χρόνια, δεν είναι πως πάντα το μάζεμα γύρω από το τραπέζι θα είναι αφορμή για συζητήσεις. Είναι πως αυτές οι συζητήσεις, είναι συνήθως από τις καλύτερες.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liria : 14-01-07 στις 14:04
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-07, 16:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστευω οτι αυτη η 'εκπτωση' υφισταται μονο επειδη αλλαξε ο τροπος ζωης στις μεγαλες πολεις και οχι επειδη αλλαξε για παντα η ζωη σου...

ελπιζω οτι σε νησια και χωρια, ειναι ακομα οπως τα ηξερες... καποτε αν πας διακοπες, ισως καποια γιαγιουλα που σε φιλοξενει να σου φωναξει 'Πλύνε χέρια.Το τραπέζι είναι έτοιμο...' και να μαζευτει η οικογενεια και οι γειτονες της στο τραπεζι, και να ακουσεις για πραγματα και για ανθρωπους που δεν ξερεις και δεν εχεις ξανακουσει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-01-07 στις 16:33
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-07, 19:47
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
... αυτή η έκπτωση...

Γιλδωράκο, κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Γι αυτό και παίρνω ακόμη τα βουνά και τα χωριά σε πρώτη ευκαιρία. Όμως δεν έχω την αίσθηση οτι κάνω εκπτώσεις σ' αυτόν τον τομέα της ζωής μου. Ούτε έγραψα τα παραπάνω μιζεριάζοντας για κάποιες καταστάσεις που πέρασαν ανεπιστρεπτί. Η κάθε μέρα φέρνει πάντα και κάμποσα καλά. Εκείνο που ήθελα να τονίσω είναι μάλλον το οτι αξιολογούμε με διαφορετικά κριτήρια ανά ηλικία. Και θέλω να συμπληρώσω οτι αισθάνομαι τυχερή που έζησα το παιχνίδι στα οικόπεδα, το φούρνο της γειτονιάς και τη ζυγαριά του μπακάλη, τα ματωμένα γόνατα και το ψωμί με τη ζάχαρη. Δεν μεγάλωσα στερημένα. Απλώς αυτά υπήρχαν κι αυτά ανάσαινα. Και στις πόλεις μπορεί να βρει κανείς πράγματα κι αισθήματα. Νομίζω οτι αυτό που λείπει είναι οτι δεν ψάχνουμε πίσω από τοίχους και κλειστές πόρτες.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-07, 20:51
Το avatar του χρήστη nromel
nromel Ο χρήστης nromel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-11-11 22:06
Φύλο: Άντρας
Πλύνε χέρια το τραπέζι είναι έτοιμο

Τάσεις φυγής σε αγαπημένους χώρους κ χρόνους.Χαραγμένες οι θύμησες διατηρούνται ακόμα ζεστές.Ότι αγαπήσαμε και ότι ζήσαμε παραμένει καταγεγραμμένο.Ευτυχώς που υπάρχουν και οι φωτογραφίες....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-07, 00:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και το ερώτημα..Πώς μπορείς να το χαρείς όταν ζεις με το άγχος ότι θα το χάσεις αφού ξέρεις ότι μια μέρα θα σου λείπει τόσο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και ο ρεαλισμός.... Πώς μπορείς να χαρείς νέα πράγματα, να εξερευνήσεις καινούργια μέρη γεωγραφικά και πολιτισμικά, να ανακαλύψεις "άλλα τραπέζια, μυρωδιές και συνήθειες", να βρεις χιλιάδες άλλους τρόπους να περνάς τις Κυριακές όταν αναπωλείς το παρελθόν; Άλλο πράγμα η φωτογραφία και άλλο η νοσταλγία.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-07, 18:03
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πώς μπορείς να χαρείς νέα πράγματα ...όταν αναπολείς το παρελθόν...

Αλοίμονο αν αφήσεις το παρελθόν να σου γίνει τροχοπέδη. Το χρησιμοποιείς όμως (όπου σου είναι προσφιλές) για να αξιολογήσεις τα καινούρια που συναντάς και για να σε στηρίξει με τη θαλπωρή που προσφέρουν οι καλές μνήμες. Το οτι κάποιες φορές θα ήθελες να ξαναζήσεις στιγμές, (το επαναλαμβάνω, ΣΤΙΓΜΈΣ), που σου χαράχτηκαν, δεν σημαίνει οτι αρνείσαι να αντιμετωπίσεις καλοδεχούμενα το παρόν κι αισιόδοξα το μέλλον.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.