Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-01-07, 09:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αντιγράφω από το SKAI.gr

Περίπου 28.000 περιπτώσεις απαλλαγών και μειωμένης στράτευσης από το 1997 έως το 2004 ερευνώνται προκειμένου να διαπιστωθεί ποιοι είναι εκείνοι που εξασφάλισαν ευνοϊκές στρατολογικές ρυθμίσεις παράνομα.

Μέχρι στιγμής έχουν ελεγχθεί 5.500 περιπτώσεις και σύμφωνα με πληροφορίες περίπου 1.000 εξ αυτών είναι "ύποπτες" ενώ έχουν επιβεβαιωθεί 100 περιπτώσεις παράνομων απαλλαγών. 95 από αυτές αφορούν επωνύμους, όπως καλλιτέχνες, αθλητές, επιχειρηματίες και γνωστούς δημοσιογράφους. Από τα μέχρι στιγμής στοιχεία, οι περιπτώσεις παράνομων απαλλαγών διακρίνονται σε τρεις κατηγορίες.

Σχόλιο :

Παιδιά αν ψάχνετε με τέτοιους ρυθμούς όταν έρθει η ώρα να τους καλέσετε προς στράτευση θα έχουν ήδη περάσει τα 40-45 και θα απαλλαγούν νόμιμα ....άντε πιο σβέλτα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-07, 09:09
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
Κατ αρχήν συγνώμη για την καθυστέρηση στην <<απάντησή>>, που οφείλεται στην αδυναμία λόγω πολλής δουλειας, να συνομιλήσω μαζί σας γενικώς. Θα σας πω λοιπόν ευθέως αυτό που εννοώ, μετους <<απέναντι>>.
<<Απέναντι>> είναι όλοι όσοι με την καθημερινή πράξη τους, στην δική τους προσωπική ζωή, αρνούνται να είναι <<έξυπνοι>> και να μπαίνουν σε άθλιες συναλλαγές, για να βολευτούν, γλείφοντας, λαδώνοντας ή εξαγοράζοντας
<<Απέναντι>> είναι όλοι όσοι, δεν αποδέχονται και δεν <<αντέχουν>> να μπουν σε τέτοιες συναλλαγές και ας είναι φτωχοί και ας υπηρετούν στοστρατό μακριά από τη <<μαμά>>
<<Απέναντι>> είναι όλοι όσοι δεν <<ζηλεύουν>> όλους εκείνους που έχουν τα <πλούτη>> και τα<<μέσα>> και δεν παραπονιούνται επειδή οι ίδιοι δεν τα έχουν
<<Απέναντι>> έίναι όλοι όσοι δεν κάνουν το παν για να μπουν στο club των <<έξυπνων και βολεμένων>> αλλά με ευπρέπεια αγωνίζονται να ζήσουν όλα έχουν την ισχύ να καταφέρουν. Με πολύ δουλειά και κόστος.
<<Απέναντι>> είναι όλοι όσοι πιστεύουν ότι αξίζει κανείς να ζει και να αγωνίζεται για να φτιάξει τα πράγματα που ο ίδιος μπορεί και θέλει και όχι αυτά που θα του παρασχεθούν επειδή ξεπούλησε την ψυχή του

Αυτοί είναι για μένα οι πραγματικοί μάγκες. Και τέτοι υπάρχουν!!!
Αυτοί που αυτοονομάζονται <<έξυπνοι>>, εκπροσωπούν το πραγματικά σάπιο κομμάτι της κοινωνίας,το οποίο δεν είναι κανείς ούτε να το ζηλεύει, ούτε να παραπονιέται γιατί δεν ανήκει και εκείνος σε αυτούς.
Αυτά.Και προς αποφυγήν κάθε παρεξηγήσεως, τα προαναφερόμανα είναι προσωπικές αξιολογήσεις οι οποίες δεν διεκδικούν να είναι <<σωστές>> και δεν αποτελούν <<πρόταση προς τουςάλλους>>, να τις ασπασθούν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βάγγος : 10-01-07 στις 09:38
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-07, 09:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
<<Απέναντι>> είναι όλοι όσοι με την καθημερινή πράξη τους, στην δική τους προσωπική ζωή, αρνούνται να είναι
Αυτό ήταν; Εγώ κατάλαβα ότι μας είχες βάλει στους λουφαδόρους, στα μούτρα της λούφας και παραλλαγής και απλά αναλογιζόμουν πως κατέληξες στο συμπέρασμα αυτό :-)

Πάντως προς το παρών οι 'τσάμπα μάγκες΄ καλοπερνάνε, είναι οι βολεμένοι, οι έχοντες τα μέσα, οι καπάτσοι του κόμματος ΟΦΑ (Όπου Φυσάει ο Άνεμος) και άσε εμάς στα 60 μας να κυνηγάμε μια σταθερή δουλειά με βιογραφικό σαν τετράδιο....

Κάποιες στιγμές ξέρεις κλονίζομαι και μιλάω νοερά με την Μάνα μου εκεί ψηλά που είναι και της λέω γιατί μου έλεγες να πηγαίνω με τον σταυρό στο χέρι; Αν ήξερες καλύτερα την πιάτσα θα έπρεπε να με δίδασκες να ελίσσομαι να μην λέω τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

Από την άλλη σκέφτομαι και λέω, υπάρχει πιο όμορφο πράγμα να πέφτεις για ύπνο το βράδυ και να μην έρχονται οι τύψεις να σε τυραννάνε;.

Τώρα θα μου πεις αν οι εδώ (με την φιλοσοφία σου) νοιώθουν ποτέ τύψεις, πραγματικά δεν ξέρω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-07, 10:04
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη σκέφτομαι και λέω, υπάρχει πιο όμορφο πράγμα να πέφτεις για ύπνο το βράδυ και να μην έρχονται οι τύψεις να σε τυραννάνε;.
Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν τύψεις οι περισότεροι από αυτούς, δεδομένου ότι είναι πολύ πιθανό τον τρόπο ζωής τους να τον θεωρούν φυσιολογικό.

Αυτό όμως που ξέρω με σιγουριά είναι η διαφορά στην καθημερινή αντιμετώπιση προβλημάτων. Μπορεί εγώ πχ να εκνευριστώ για 10 λεπτά επειδή κάποιος μου φέρθηκε άδικα, αλλά ο "μάγκας" εκνευρίζεται όλη την ώρα χωρίς ακριβώς να γνωρίζει το λόγο. Και το βασικότερο, ο "μάγκας" στα δύσκολα τρώει παράνοια και κολάει άσχημα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-07, 22:23
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
Φίλε Xenios. Χαίρομαι που η <<παρεξήγηση>> λύθηκε!! Με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπό σου και στην μητέρα σου, να κάνω ένα σχόλιο για το ότι σε μάθενε να πηγαίνεις με το σταυρό στο χέρι. ΄Φαντάζομαι ότι η Μ σου, παραδοσιακή γυναίκα της εποχής της, (όπως και η δική μου), διαισθάνονταν ( παρά την έλλειψη επιστημονικής γνώσης!!!!) ότι το ισχυρότερο όπλο του ανθρώπου, για να μπορέσει να αντέξει στις δυσκολίες ης ζωής, είναι ο ίδιος ο εαυτός του!!! Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! Γι αυτό και έκανε πολλά για να σε <<εκπαιδεύσει>>, να παραμείνεις άνθρωπος!!! Όχι για να πάς στον παράδεισο !!! αλλά για να είσαι δυνατός να τα καταφέρεις στις δυσκολίες της ζωής σου. Διότι ήξερε από τη δική της εμπειρία ( των πολέμων, της φτώχιας, της αγραμματοσύνης κ.λ.π.) ότι ηζωή δεν είναι εύκολη υπόθεση. Και μιας και ανάφερες μια προσωπική απάντηση, να σου το ανταποδώσω και εγώ με μια δική μου.Όταν πήγα στο πανεπιστήμιο, ο δικός μου ο πατέρας, αγράμματος εργάτης μου είπε << Δεν ξέρω εκεί που θα πας να σπουδάσεις αν θα γίνεις πολύ μορφωμένος, μεγάλος και τρανός ή πλούσιος. Το μόνο που νοιάζομαι είναι να μην<<ξεχάσεις>>, να παραμείνεις άνθρωπος. Γιατί αλλιώς, θα τα χάσεις όλα>>.Και η δική μου εμπειρία έδειξε ότι δεν είχε άδικο! Αυτά και ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.