Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-08, 18:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η πιο τραγική και απίστευτη ιστορία

Τα νέα που φτάνου από την Αυστρία, είναι απίστευτα να τα κανανοήσει ένας άνθρωπος.

Γυναίκα κρατούμενη από τον πατέρα της για πάνω από 20 χρόνια

Συνελήφθη ο φερόμενος ως βιαστής της κόρης του, πληροφορίες αναφέρουν ότι η γυναίκα απέκτησε μαζί του επτά παιδιά

Ένας 73χρονος, ο οποίος φέρεται ότι κρατούσε την κόρη του σε ένα κελάρι για περισσότερα από 20 χρόνια στο Άμστετεν της Κάτω Αυστρίας και ότι απέκτησε μαζί της πολλά παιδιά, συνελήφθη, ανακοίνωσε η αυστριακή αστυνομία. Ο άνδρας δεν θέλει να κάνει καμία δήλωση, δήλωσαν οι ανακριτές στο αυστριακό πρακτορείο APA.

Μιλώντας σε συνέντευξη Τύπου, ο επικεφαλής της εγκληματολογικής υπηρεσίας της αστυνομίας της Κάτω Αυστρίας Φραντς Πόλτσερ δήλωσε ότι ο άνδρας μπορεί να είχε έως και έξι παιδιά με την κόρη του, η οποία είναι σήμερα 42 ετών και την οποία κακοποιούσε σεξουαλικά για πολλά χρόνια.

Το ρεπορτάζ της δημόσιας τηλεόρασης ORF, που αποκάλυψε την υπόθεση , έκανε λόγο για τέσσερα παιδιά, καρπό αιμομιξίας και για κατακράτηση 24 ετών.

Η υπόθεση αποκαλύφθηκε μετά τη μεταφορά στο νοσοκομείο του Άμστετεν, σε σοβαρή κατάσταση, μίας 19χρονης κοπέλας στα μέσα Απριλίου.

Στην προσπάθειά τους να ανακαλύψουν την έως εκείνη τη στιγμή μυστηριώδη πάθηση από την οποία υπέφερε η νεαρή Κέρστιν, οι γιατροί προσπάθησαν, χωρίς επιτυχία, να έρθουν σε επαφή με τη μητέρα Ελίζαμπετ Φρίτζι.

Η υπόθεση αποκαλύφθηκε στη συνέχεια των ερευνών αυτών.

Η αυστριακή αστυνομία ανακοίνωσε ότι ανακαλύφθηκε το υπόγειο όπου ο 73χρονος άνδρας φέρεται ότι κρατούσε φυλακισμένη την 42χρονη κόρη του επί 24 χρόνια.

Σύμφωνα με την αστυνομία ο συλληφθείς έσπασε τη σιωπή του και υπέδειξε μια κρυμμένη πόρτα στο εργαστήριό του, η οποία άνοιγε με ηλεκτρικό μηχανισμό, τον κώδικα του οποίου γνώριζε μόνο ο ίδιος, δήλωσε ο Φραντς Πόλτσερ , επικεφαλής της Εγκληματολογικής Υπηρεσίας της Κάτω Αυστρίας.

Οι αστυνομικοί κατόρθωσαν να εισέλθουν στη σκοτεινή υπόγεια φυλακή, έπειτα από την αποκάλυψη του κωδικού, η οποία είχε κατασκευασθεί μεταγενέστερα και αποτελείτο από ένα υπνοδωμάτιο, μια κουζίνα και χώρο υγιεινής.

Πηγή : ΑΠΕ

Σχόλιο :

Τι μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο, στον σχεδόν ισόβιο βασανισμό και βιασμό της κόρης του και στην απόλυτη αποκτήνωση;
Μου είναι τόσο αδιανόητο, τόσο απίστευτο, που δεν το δέχομαι όπως το λένε. 20 χρόνια εγκλεισμός και βιασμός της ίδιας του της κόρης; Επτά παιδιά/εγγόνια με την ίδια του την κόρη;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-08, 20:29
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Σχόλιο :

Τι μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο, στον σχεδόν ισόβιο βασανισμό και βιασμό της κόρης του και στην απόλυτη αποκτήνωση;

Βαριάς μορφής ψυχασθένεια είναι το πρώτο που μου έρχεται...
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-08, 23:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαριάς μορφής ψυχασθένεια είναι το πρώτο που μου έρχεται...
Δεν θέλω να του δώσω τέτοιο άλλοθι....
Ασφαλώς οι ψυχολόγοι έχουν τον κυρίαρχο ρόλο να εξετάσουν την κατάσταση, αλλά πιστεύω ότι αυτό το ανθρωπόρφο τέρας, μια χαρά τα είχε τα λογικά του, για να κρατάει σαν επτασφράγιστο μυστικό αυτό που γινόταν σπίτι του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-08, 10:15
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεύω ότι αυτό το ανθρωπόρφο τέρας, μια χαρά τα είχε τα λογικά του, για να κρατάει σαν επτασφράγιστο μυστικό αυτό που γινόταν σπίτι του.
Νομίζω πως το ότι κατάφερε να αποκρύψει το έγκλημα που διέπραττε καθημερινά,σχετίζεται με το ένστικτο,σύμφωνα με το οποίο μπορούσε να καταλάβει πως κάνει κάτι που δεν συμβαδίζει με τον τρόπο ζωής των υπολοιπων ανθρώπων και συνεπώς είναι κάτι κατακριτέο και όχι με τη λογική.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-08, 14:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η γερμανικη και αυστριακη τηλεόραση δείχνουν συνεχώς βίντεο του τερατος απο τις ..διακοπές του σε όλα τα μερη της γης, το διάστημα που ειχε την κορη του φυλακισμενη.

Οι ψυχολόγοι μιλούν για πωτοφανές τέρας αλλά και για φοβερή δύναμη της κόρης-μητερας που καταφερε να κρατησει όσο μπορουσε ψυχικα υγιή τα παιδιά της, με την αυτοπειθαρχία της. Το μικρότερο, ηλικιας 5 ετων , μπουσουλάει ακόμα και έχει ξετρελαθεί στη θεα του ...Ηλιου.

Η υπομνή της κοπέλλας αποτελεί ήδη μοναδικό ιατρικό ιστορικό στην Ψυχιατρική και Ψυχολογία. Μολονοτι υπήρχε τηλεόραση, η μητερα καταφερε -προκειμενου να μην τρελλαθούν τα παιδια της- να παρουσιάζει τον έξω κόσμο σαν κάτι απο...άλλο πλανητη και την καθημερινότητα της σαν...φυσικό γεγονός. Αλλιως δεν θα μπορούσε να αντεξει....


Φρίκη προκαλεί μεταξύ άλλων η .....σιωπή της συζύγου του τερατος
.......
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-08, 15:18
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τέτοια περιστατικά με κάνουν να θέλω να αναθεωρήσω την άποψή μου περί θανατικής ποινής. Ωστόσο στη φυλακή ο παΤΕΡΑΣ αυτός πιστεύω θα "καλοπεράσει"
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-08, 15:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοια περιστατικά με κάνουν να θέλω να αναθεωρήσω την άποψή μου περί θανατικής ποινής. Ωστόσο στη φυλακή ο παΤΕΡΑΣ αυτός πιστεύω θα "καλοπεράσει"
Για ενημερωση σου Γιωργο σου λεω ενα αγραφο κανονα των φυλακισμενων σε τετοιες περιπτωσεις κακοποιησεως παιδιων.

Ο τυπος πάει ισοβια. Στις φυλακες, κινδυνευει η ζωή του απο τους συγκρατουμενους και του αλλαζουν το ονομα, για να μη τον καταλαβουν. Καποια στιγμη μαθαίνεται και ο τυπος βρισκεται νεκρός στα ντους των φυλακων, με πατημενο το κεφαλι απο μύρια πόδια κρατουμενων που δεν ...ειδαν τιποτε. Στην ακόλουθη δίκη απαλάσσονται όλοι λόγω αμφιβολιων.Πόρισμα: Ο τυπος έπεσε..και γλίστρησε στο μπάνιο.

Εχω 23 τετοιες σχετικες περιπτωσεις.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-08, 15:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοια περιστατικά με κάνουν να θέλω να αναθεωρήσω την άποψή μου περί θανατικής ποινής. Ωστόσο στη φυλακή ο παΤΕΡΑΣ αυτός πιστεύω θα "καλοπεράσει"
Εγώ θα γίνω πιο "κακός" από σένα, αν και συμφωνώ με την απάντηση που σου έδωσε ο Tertios.

Για μένα ο βιασμός κατ' εξακολούθηση και ιδίως οι παιδεραστές, θα πρέπει να ευνουχίζονται.

Έχουμε μόνο στην Ελλάδα, δεκάδες περιπτώσεις βιαστών που πήγαν ένα χρόνο φυλακή και μετά επέστρεψαν για να κάνουν τα ίδια.
Αν αυτό μπορεί να γίνεται με υποχρεωτική ένεση κατά διαστήματα και πάλι καλοδεχούμενο θα είναι.

Δεν μπορεί να καθόμαστε απαθείς και καθημερινά δεκάδες περιπτώσεις, να μην φτάνουν καν στην κατηγορία, επειδή ντρέπονται ή υπολογίζουν την όποια κατακραυγή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-08, 23:21
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
1. ...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

2. ..και η πιο αρρωστημένη φαντασία δεν μπορεί να προσεγγίσει την
πραγματικότητα....
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-08, 19:56
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παντου υπαρχουν τετοια,απλα αυτη η ιστορια παραητανε.Μιλαμε για αρρωστους? Δεν νομιζω.Παντα πιστευα οτι ειναι απλα θεμα εξουσιας και τιποτα αλλο.Και εαν κοιταμε την καθε περιπτωση αυτο θα δειξει.Τους λεμε αρρωστους επειδη δεν μπορουμε να δεκτουμε οτι κατι τετοιο ειναι δυνατον αυτες τις μερες.
Αλλα αμα κοιταμε και τους Μορμονους και αλλες αιρεσεις που ειναι νομιμες, τι διαφορα εχουν....
Αυτο που δεν πιστευω με τιποτα σ'αυτο το γεγονος ειναι οτι η "μανα" ειναι τοσο αθωα....αντε μην τρελλαθουμε εντελως...εξαφανιζεται η κορη της και δεν κανει τιποτα, απλα δεχεται τι της λεει ο ανδρας της, οτι τα'χατε μου πηγε σε μια αιρεση...και ετσι να ητανε, για να το κανει κατι δεν πηγαινε καθολου καλα στο σπιτι.
Μετα απο το πουθενα εμφανιζονται παιδια της κορης της και δεν αναρωτιεται τι γινεται??? Ο ανδρας της φτιαχνει το υπογειο συνεχεια και αυτη 23 χρονια δεν ειχε την περιεργεια να δει τι γινεται εκει? Δεν ακουσε ποτε κλαμα μωρου και τιποτα αλλο???
Πρεπει καποιος να ειναι πολυ χτυπημενος στον εγκεφαλο για να πιστεψει τετοιο παραμυθι...
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-05-08, 13:00
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
... ... ...
Αυτο που δεν πιστευω με τιποτα σ'αυτο το γεγονος ειναι οτι η "μανα" ειναι τοσο αθωα....αντε μην τρελλαθουμε εντελως...εξαφανιζεται η κορη της και δεν κανει τιποτα, απλα δεχεται τι της λεει ο ανδρας της, οτι τα'χατε μου πηγε σε μια αιρεση...και ετσι να ητανε, για να το κανει κατι δεν πηγαινε καθολου καλα στο σπιτι.
Μετα απο το πουθενα εμφανιζονται παιδια της κορης της και δεν αναρωτιεται τι γινεται??? Ο ανδρας της φτιαχνει το υπογειο συνεχεια και αυτη 23 χρονια δεν ειχε την περιεργεια να δει τι γινεται εκει? Δεν ακουσε ποτε κλαμα μωρου και τιποτα αλλο???
Πρεπει καποιος να ειναι πολυ χτυπημενος στον εγκεφαλο για να πιστεψει τετοιο παραμυθι...
Αυτό με έχει προβληματίσει κι εμένα, από τις πρώτες μέρες.
Το πιο συγκλονιστικό σε αυτή την υπόθεση δεν είναι η "παρανοϊκή" συμπεριφορά ενός ανθρώπου αλλά η ομαδικότητα της παράνοιας!
Κάθε μέλος συμμετείχε με τον δικό του τρόπο. Από τη σύζυγό που -και καλά- δεν είχε ιδέα, μέχρι τα παιδιά της κόρης τους που μεγάλωσαν και διαμορφώθηκαν σε μια παρανοϊκή πραγματικότητα.

Πάει τόσο μακριά αυτή η ιστορία που θα μπορούσε ακόμα και να μελετηθεί ως πρότυπο "ομαδικών παρανοϊκών συμπεριφορών" στους ανθρώπους.
Γιατί άραγε "όσο πιο μεγάλο είναι ένα ψέμα, τόσο πιο πολλοί το πιστεύουν"?
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-08, 14:12
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ζωντας τα γεγονότα σχετικά πιο άμεσα και με την διπλή ιδιότητα οφείλω να ομολογήσω ότι πρόκειται για μοναδικό φαινόμενο ομαδικής παράνοιας και άσκησης εξουσίας, που ούτε στον εθελοτυφλισμό του 3ου Ραϊχ δεν μπορεί κανεις να καταλογίσει. Τότε πολλοί σιωπούσαν από φόβο ή εκαναν ότι δεν εβλεπαν απο συμφέρον.

Στην συγκεκριμενη περίπτωση ακόμα δεν εχει εξακριβωθεί ο ρόλος της "μητέρας", η οποία δεν έχει εμφανιστεί καθολου σε καμία παρουσίαση και δεν έχει κανει καμια δήλωση. Πεςριέργως, ούτε οι συγγενείς της.

Εκφράζονται υποψίες ότι όχι μόνο ήξερε αλλά συνεχώς συγκάλυπτε...ιδιαίτερα απο τότε που ανέλαβε την ανατροφή μερικών παιδιών.....τα οποία δεν ειναι δυνατόν να μη της είπαν κάτι απο την .....προηγούμενη φυτοζωή τους.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-08, 20:07
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκφράζονται υποψίες ότι όχι μόνο ήξερε αλλά συνεχώς συγκάλυπτε...ιδιαίτερα απο τότε που ανέλαβε την ανατροφή μερικών παιδιών.....τα οποία δεν ειναι δυνατόν να μη της είπαν κάτι απο την .....προηγούμενη φυτοζωή τους.
Απλά κι αμείλικτα.
Δεν είναι δυνατόν να μην ήξερε!
Στην πυρά μαζί με το τέρας!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-08, 21:38
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σιγα μην τους βαλουν στη πυρα...αν και αυτο λιγο ειναι....18 χρονια του δωσανε!!! αν ειναι δυνατον! και τιποτα στην γυναικα του....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΟΟΟΟΟ!
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-08, 23:04
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και πάλι καλά να λες...
Πάντως και τα 18 χρόνια φτάνουν για... να μη βγει από κει μέσα...
Μάλλον θα "αυτοκτονήσει" με το γνωστό παραδοσιακό τρόπο. Φαντάσου! Φαντάσου ποιοι αποδίδουν τελικά δικαιοσύνη...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.