Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 4,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-04-08, 23:06
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχει πολλές παράμετρους αυτή η ερώτηση και δεν ξέρω (μιλώντας προσωπικά πάντα) αν υπάρχει μία και απόλυτη απάντηση, καθώς:

α) Κάθε σχέση είναι μοναδική και ξεχωριστή αφού αναπτύσεται με την αμοιβαία δυναμική δύο διαφορετικών ανθρώπων κάθε φορά.

β) Οι περιστάσεις πάντα είναι διαφορετικές, άσχετα άμα η πλειοψηφία τους ακολουθεί συγκεκριμένα μοτίβα.

Προσωπικά υπήρξα σε σχέση που συγχώρεσα, αλλά και σε άλλη που δεν. Πλέον καταλήγω πως το θέμα της απιστίας δεν έχει τόσο πολύ να κάνει με τη ζήλεια όσο με την έλλειψη σεβασμού και εμπιστοσύνης που ίσως έχει χτιστεί με κόπο και θυσίες. Επίσης, όπως είπε και η Endelva, από τη στιγμή που μπαίνεις σε ολόκληρη αυτή τη διαδικασία, σημαίνει πως δεν υπάρχει πλέον λόγος να είσαι με κάποιον σύντροφο.

Τώρα όσον αφορά τον ορισμό της "απιστίας", εγώ θα έλεγα πως απιστία είναι αυτή η πράξη που αφορά ένα τρίτο άτομο στη σχέση και την επηρεάζει αρνητικά διαταράσσοντας την αμοιβαία εμπιστοσύνη του ζευγαριού. Αυτό μπορεί να είναι από απλή σκέψη μέχρι και φλερτ ή σεξ ή κανένα από αυτά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-04-08, 01:12
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το ζήτημα δεν είναι το θεωρεί καθένας απιστία, αλλά καθεδύο.

Ας δούμε από ποιον ορίζεται ο ορισμός της απιστίας; Να από ποιον δεν ορίζεται:

Δεν ορίζεται από τη βιολογία.
Δεν ορίζεται από την κοινωνία.
Δεν ορίζεται από τη θρησκεία.
Δεν ορίζεται από την οικογένεια.
Δεν ορίζεται από τους φίλους.
Δεν ορίζεται από τα δύο άτομα σε μια σχέση.

(Για κάθε ένα από τα παραπάνω μπορώ να επεκταθώ με παραδείγματα)

Ο ορισμός της απιστίας είναι προνόμιο και υποχρέωση κάθε σχέσης.

Προνόμιο γιατί καμμία άλλη οντότητα δεν έχει τις αναγκαίες πληροφορίες για να ορίσει τι σημαίνει απιστία.

Υποχρέωση γιατί αν δεν ορίσει η ίδια η σχέση την απιστία, τότε αφήνεις έναν από τους παραπάνω ανίδεους παράγοντες να το κάνουν, κι αυτό έχει πάντα κακές συνέπειες.

Η σχέση προφανώς δεν είναι συνειδητή οντότητα. Μπορεί να λειτουργήσει σαν συνειδητή οντότητα μέσω επικοινωνίας. Σε κάθε σχέση οι δύο άνθρωποι που σχετίζονται πρέπει σχηματίζουν τους προσωπικούς τους κανόνες χωρίς να αφήνουν πράγματα στην τύχη.

Επιστρέφοντας στον ορισμό της απιστίας. Για μένα προσωπικά (εκτός σχέσης) η απιστία είναι ό,τι καταλήγει σε απώλεια εμπιστοσύνης.

Η ειλικρίνεια που ήδη αναφέρθηκε είναι βασικό χαρακτηριστικό (σχέση χωρίς εμπιστοσύνη δεν επιζεί, και εμπιστοσύνη χωρίς ειλικρίνεια δεν υπάρχει).

Από 'κει και πέρα, ο καθένας το ορίζει όπως θέλει!

Στην τρέχουσα σχέση, τώρα:


Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχάς νομίζω θα πρέπει να δούμε τι θεωρεί ο καθένας απιστία.
Να θαυμάσει ένα άλλο άτομο που θα περάσει στο δρόμο ;
Συνήθως τα θαυμάζουμε μαζί και/ή σκουντάμε ο ένας τον άλλο. Το ωραίο υπάρχει για να το θαυμάζεις.


Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα φλερτάρει με κάποιον άλλο ;
Το φλερτ είναι υπέροχο, εξαιρετικά καλό για την αυτοπεποίθηση και το ηθικό, ειδικά όταν είναι απαλλαγμένο από ενοχικά στοιχεία. Δεν το θεωρούμε κακό, αντιθέτως. Χαιρόμαστε όταν συμβαίνει στον άλλο.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα βγουν για καφέ ;
Έτσι γνωρίζουμε καινούριους ενδιαφέροντες ανθρώπους. Φυσικά και δεν είναι απιστία.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα κάνουν έρωτα χωρίς συναισθήματα ;
Εδώ ανάμεσα αρχίζουν οι διαφοροποιήσεις, μεταξύ του καφέ και του έρωτα.

Να ανταλλάξουν αγγίγματα: συνεχίζει να μην είναι απάτη.

Να φιληθούν: το ίδιο.

Να κάνουν σεξ: μόνο με την έγκριση και των δύο μας και με σεβασμό στους άλλους μας κανόνες (δικαίωμα veto, προφυλάξεις)

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνουν έρωτα με συναισθήματα ;
Όπως πάνω (αναγνωρίζουμε ότι εμείς τουλάχιστον δυσκολευόμαστε να αποστασιοποιηθούμε τελείως στο σεξ και αναπόφευκτα έχουμε/αποζητούμε και τη συναισθηματική πλευρά — φυσικά υπάρχουν πολλά διαφορετικά συναισθήματα με πολλά διαφορετικά επίπεδα).

Επίσης, αναγνωρίζουμε ένα ακόμα επίπεδο σχέσης:

Να αναπτύξουν ερωτικά συναισθήματα που μπορούν να οδηγήσουν σε σχέση: εφικτό, αλλά πρέπει να συζητηθεί εξαντλητικά, πριν και κατά τη διάρκεια της σχέσης.

Αν η έγκριση δε δοθεί, αρθεί, ή οι άλλοι κανόνες/επιθυμίες δε γίνουν σεβαστοί/-ες, τότε μιλάμε για καταπάτηση της εμπιστοσύνης, και άρα απιστία.

Επαναλαμβάνω ότι αυτοί δεν είναι καν οι δικοί μου κανόνες (αν και είναι πάρα πολύ κοντά στο δικό μου ιδανικό). Είναι οι κανόνες της συγκεκριμένης σχέσης. Δεν προσπαθώ να πω ότι αυτοί πρέπει να είναι, ούτε ότι πρέπει να ισχύουν και για άλλους. Δεν προσπαθώ να πω ότι είναι καλύτεροι ή χειρότεροι από άλλους. Είναι απλά διαφορετικοί. Καθένας έχει δικαίωμα στους δικούς του κανόνες, αρκεί να τον κάνουν ευτυχισμένο και να του χαρίζουν μια ποιοτική σχέση.

Θα συγχωρούσα απιστία; Ναι. Αλλά με το συγκεκριμένο επίπεδο επικοινωνίας είναι και δύσκολο να συμβεί, και εύκολο να διορθωθεί η πηγή του προβλήματος αλλάζοντας τους κανόνες (πράγμα που έχει γίνει στο παρελθόν, και θα ξαναγίνει στο μέλλον — δεν πρέπει να είμαστε εμείς δούλοι των κανόνων μας, αλλά το αντίθετο).


Σημ.: δε λέω ότι είμαι τέλειος ή ότι δεν έχω κάνει λάθη, ακριβώς το αντίθετο! Δεν καταλήγεις να σκεφτείς κάτι τέτοιο τόσο σοβαρά αν δεν έχεις κάνει χοντρά λάθη!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-04-08, 21:08
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
να θέσω και τον παράγοντα του σε ποιο σημείο βρίσκεται η σχέση, καθως και (κατα γενικό κανόνα μιλώντας) απο την διαφορετική οπτική γωνία που έχουν αντρες και γυναικες για το σεξ.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-04-08, 00:28
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
να θέσω και τον παράγοντα του σε ποιο σημείο βρίσκεται η σχέση, καθως και (κατα γενικό κανόνα μιλώντας) απο την διαφορετική οπτική γωνία που έχουν αντρες και γυναικες για το σεξ.
Το σημείο στο οποίο βρίσκεται η σχέση είναι όντως σημαντικό. Αν σου πει ψέμματα κάποιος στην αρχη δεν έχεις και πολλούς λόγους να του δώσεις δεύτερη ευκαιρία. Αν σου πει κάποιος ψέμματα τα οποία μετά ομολογήσει, μετά από χρόνια σχέσης και εμβάθυνσης, είναι τελείως διαφορετική η κατάσταση. Αν υπάρχει όντως επικοινωνία και η σχέση αξίζει είναι σχεδόν γελοίο το να μην τον συγχωρέσεις σε αυτήν την περίπτωση.

Όσο για τη διαφορετική οπτική γωνία, υπάρχει, και είναι λογικό να υπάρχει, αλλά σίγουρα δεν είναι οι διαφορές αυτές που κυκλοφορούν "εκεί έξω" και σίγουρα δεν είναι τόσο μεγάλο το χάσμα. Ας μην ξεχνάμε πως η ίδια η εντύπωση πως υπάρχει χάσμα τρέφει μέσω της κοινωνίας τις ίδιες τις διαφορές. Το κλισέ "οι γυναίκες κάνουν σεξ μόνο από έρωτα και αγάπη, οι άνδρες είναι γουρούνια και αν ήταν στο χέρι τους θα έκαναν σεξ με ό,τι κινείται" είναι απλώς ένα κλισέ.

Y.Γ. Morgul, είσαι ήρωας που έγραψες αυτό το σεντόνι γι αυτό το θέμα τόσο ανοικτά. Εδώ εγώ και το έγραψα ανάμεσα στις γραμμές. :P
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 11-04-08 στις 00:30
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-04-08, 01:16
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
να θέσω και τον παράγοντα του σε ποιο σημείο βρίσκεται η σχέση, καθως και (κατα γενικό κανόνα μιλώντας) απο την διαφορετική οπτική γωνία που έχουν αντρες και γυναικες για το σεξ.
Αν ξεκινήσεις τη σχέση με ευθύτητα, ειλικρίνεια, και χωρίς να κάνεις υποθέσεις, τότε δεν είναι ζήτημα.

Όσο για την υποτιθέμενη διαφορετική οπτική γωνία, αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε μια σχέση είναι επικίνδυνο μόνο μαζί με έλλειψη επικοινωνίας (κι αν λείπει αυτό και ίδια οπτική γωνία να έχεις, το 'χεις χάσει ab ovo το παιχνίδι). Δεν είναι όλοι οι άντρες ίδιοι, δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, δεν είναι όλες οι σχέσεις ίδιες.

Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Y.Γ. Morgul, είσαι ήρωας που έγραψες αυτό το σεντόνι γι αυτό το θέμα τόσο ανοικτά. Εδώ εγώ και το έγραψα ανάμεσα στις γραμμές. :P
Ευχαριστώ. Προφανώς περνάω φάση διαφάνειας/coming out. Για να δούμε πόσο θα κρατήσει.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 11-04-08 στις 01:17 Αιτία: Συγχωνεύθηκε με πρόσφατο μήνυμα του ίδιου χρήστη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-08, 14:23
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εννοω το σημειο που βρισκεται η σχέση οχι απαραιτητα στην αρχη η στο τέλος...μπορει η σχέση να περναει ψ κριση και στην καταλληλη (η ακαταληλη) στιγμη να εμφανιστει καποιος η καποια στον η στην οποια οι αντιστασεις θα εινια χαλαροτερες απο οτι κανονικα.
Επίσης μην ξεχνατε τα απωθημενα....εχω παραδειγμα σχεσης η οποια "κερατωθηκε" μια και μοναδικη φορα λογω απωθημένων καταστασεων μεταξυ των 2 που το εκαναν.
σαφως και δεν ειναιολοι οι αντρες η η γυναικες ιδιες αλλα σε τι ποσοστο πιστευεις οτι οι γυναικες θα έκαναν σεξ μονο για το σαρκικο του θεματος και ποσες φορες οι αντρες?
Αν δεν ηταν τα πραγματα "κλισε" (αν και δεν μ αρεσει η λεξη) τότε θα υπήρχαν αντιστοιχως οι ιδιοι σε αριθμο "οικοι ανοχης" και με αντρες και με γυναικες....
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανεναν αντρα ο οποίος θα αρνιόταν το σεξ που θα του τύχαινε με μία γυναίκα -εστω κι αν του ψιλοάρεσε απλά -εαν οι συνθηκες ηταν τέτοιες που διαβεβαιωμένα δεν θα είχε καμμια συνέπεια (να το μάθει η συντροφος του πχ η να ζητηθεί κάτι παραπάνω απο την συνουσιαζόμενη πέραν του σεξ ) κι αυτό γιατι το σεξ για μας μπορεί να είναι και απλά σεξ.
Δεν βάζω στο ιδιο τσουβάλι τους πάντες, μιλάω για την γενικότερη α'ίσθηση που έχω περι του θέματος.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-08, 14:58
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοω το σημειο που βρισκεται η σχέση οχι απαραιτητα στην αρχη η στο τέλος...μπορει η σχέση να περναει ψ κριση και στην καταλληλη (η ακαταληλη) στιγμη να εμφανιστει καποιος η καποια στον η στην οποια οι αντιστασεις θα εινια χαλαροτερες απο οτι κανονικα.
Επίσης μην ξεχνατε τα απωθημενα....εχω παραδειγμα σχεσης η οποια "κερατωθηκε" μια και μοναδικη φορα λογω απωθημένων καταστασεων μεταξυ των 2 που το εκαναν.
σαφως και δεν ειναιολοι οι αντρες η η γυναικες ιδιες αλλα σε τι ποσοστο πιστευεις οτι οι γυναικες θα έκαναν σεξ μονο για το σαρκικο του θεματος και ποσες φορες οι αντρες?
Αν δεν ηταν τα πραγματα "κλισε" (αν και δεν μ αρεσει η λεξη) τότε θα υπήρχαν αντιστοιχως οι ιδιοι σε αριθμο "οικοι ανοχης" και με αντρες και με γυναικες....
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανεναν αντρα ο οποίος θα αρνιόταν το σεξ που θα του τύχαινε με μία γυναίκα -εστω κι αν του ψιλοάρεσε απλά -εαν οι συνθηκες ηταν τέτοιες που διαβεβαιωμένα δεν θα είχε καμμια συνέπεια (να το μάθει η συντροφος του πχ η να ζητηθεί κάτι παραπάνω απο την συνουσιαζόμενη πέραν του σεξ ) κι αυτό γιατι το σεξ για μας μπορεί να είναι και απλά σεξ.
Δεν βάζω στο ιδιο τσουβάλι τους πάντες, μιλάω για την γενικότερη α'ίσθηση που έχω περι του θέματος.
Νομίζω πως οι γυναίκες έχουν συμφέρον να συντηρούν αυτό το μύθο, και πως δεν με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά αυτό το συμφέρον γιατί με ενδιαφέρει η ειλικρίνεια... Νομίζω πως υπάρχουν περισσότεροι κερατωμένοι παρά κερατωμένες, απλώς δεν το μαθαίνουν ποτέ, και νομίζω ότι πολλά από αυτά τα κέρατα έχουν φορεθεί σε άντρες γιατί οι "αθώες" κοπέλες τους μπορούσαν να κάνουν σεξ απλά για το σεξ, και ήταν και ανειλικρινείς. Και νομίζω πως η ανειλικρίνεια είναι κρίμα, γενικά.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-04-08, 17:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μην ξεχνατε τα απωθημενα....εχω παραδειγμα σχεσης η οποια "κερατωθηκε" μια και μοναδικη φορα λογω απωθημένων καταστασεων μεταξυ των 2 που το εκαναν.
Πώς γεννιούνται απωθημένα σε μια σχέση; (πονηρή ερώτηση)


Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
σαφως και δεν ειναιολοι οι αντρες η η γυναικες ιδιες αλλα σε τι ποσοστο πιστευεις οτι οι γυναικες θα έκαναν σεξ μονο για το σαρκικο του θεματος και ποσες φορες οι αντρες?
Μια πρόχειρη έρευνα που κάναμε εδώ γύρω έβγαλε ένα τελείως ανεπίσημο 75-80%.

Aν νομίζεις ότι οι γυναίκες δεν κάνουν σεξ για σαρκικούς λόγους, μάλλον δεν ξέρεις πολλές γυναίκες ή δε σου μιλούν ειλικρινά όσες ξέρεις. Το στάνταρ άτομο προτίμησης, πχ κανά Brad Pitt, για τι νομίζεις ότι το θέλουν; Για να τους πάρει λουλούδια και να τους κρατάει το χέρι βλέποντας το ηλιοβασίλεμα; Ουχί, αγαπητέ. Για άγριο σεξ τον θέλουν. Ο συναισθηματισμός είναι για τον έρωτα, όχι για το αντικείμενο του πόθου.

Νομίζω ότι έχω εντοπίσει την παρεξήγηση όμως. Οι άντρες τείνουν (για καθαρά ενστικτώδεις λόγους) να κυνηγάνε περισσότερες γυναίκες. Αυτό (α) δε σημαίνει ότι κάνουν περισσότερο σεξ, (β) δε σημαίνει ότι έχουν περισσότερες ευκαιρίες, και (γ) δε σημαίνει ότι τους αρέσει το σεξ (σαρκικά) περισσότερο από στις γυναίκες!

Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανεναν αντρα ο οποίος θα αρνιόταν το σεξ που θα του τύχαινε με μία γυναίκα -εστω κι αν του ψιλοάρεσε απλά -εαν οι συνθηκες ηταν τέτοιες που διαβεβαιωμένα δεν θα είχε καμμια συνέπεια (να το μάθει η συντροφος του πχ η να ζητηθεί κάτι παραπάνω απο την συνουσιαζόμενη πέραν του σεξ ) κι αυτό γιατι το σεξ για μας μπορεί να είναι και απλά σεξ.
Μόλις γνώρισες (χάρηκα!). Και ξέρω δεκάδες άλλους.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 11-04-08 στις 18:53 Αιτία: ορθογραφικό λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανεναν αντρα ο οποίος θα αρνιόταν το σεξ που θα του τύχαινε με μία γυναίκα -εστω κι αν του ψιλοάρεσε απλά -εαν οι συνθηκες ηταν τέτοιες που διαβεβαιωμένα δεν θα είχε καμμια συνέπεια (να το μάθει η συντροφος του πχ η να ζητηθεί κάτι παραπάνω απο την συνουσιαζόμενη πέραν του σεξ ) κι αυτό γιατι το σεξ για μας μπορεί να είναι και απλά σεξ.
Αυτό με...

Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βάζω στο ιδιο τσουβάλι τους πάντες, μιλάω για την γενικότερη α'ίσθηση που έχω περι του θέματος.
Αυτό, δηλαδή την ακριβώς επόμενη πρότασή σου δεν είναι λίγο αντίθετο;
Τέλος πάντων, βάλε με και εμένα στην ομάδα του Αλέξιου. Έτσι για να γνωρίσεις δύο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-08, 18:32
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μόλις παρατήρησα πως το post μου τα έχωνε στις γυναίκες, και θέλω να διευκρινίσω ότι δεν έχω τίποτα με το φύλο μου, απλώς έγειρα προς τα εκεί για να ισορροπήσει η ζυγαριά, γιατί ως τότε ακούγονταν οι γνωστές απόψεις περί συναισθηματικών γυναικών και γουρουνιών ανδρών. :P

Όσον αφορά στο θέμα "απλά σεξ", είναι θέμα ανθρώπου, όχι φύλου. Κάποιοι θα το έκαναν, κάποιοι δεν θα το έκαναν, κάποιοι πάλι θα το έκαναν αλλά δεν είναι αυτό που κυνηγούν ή θεωρούν βέλτιστο. Και αυτοί οι κάποιοι είναι και άνδρες, και γυναίκες. Άσε που το ίδιο το [καλό, με ικανοποιημένους δηλαδή παρτενέρ] σεξ "δημιουργεί" κατά κάποιον τρόπο συναισθήματα ακόμα και εκεί που δεν υπάρχει βάση και επικοινωνία, ειδικά αν είναι συχνά. Πολλοί ξεκινάνε για "απλά σεξ" και βρίσκονται σε σχέση με το λάθος άτομο πριν καν το καταλάβουν. Είμαστε προγραμματισμένοι έτσι το σεξ να μας κάνει λίγο-πολύ να... πάμε να διαλέξουμε κουρτίνες, άσχετα αν θα φαγωθούμε αργότερα επειδή κάναμε άθλια επιλογή για χαζούς λόγους. :P Εκτός αν μπορούμε α. να το ελέγξουμε [θέλει εξάσκηση] ή β. είμαστε μπλοκαρισμένοι για διάφορους λόγους [και αυτό δεν είναι "προνόμιο" των ανδρών, βέβαια].

Όντως, αυτό που λέει ο Morgul ισχύει. Η κυνηγετική τάση των ανδρών [που τελευταία έχει βέβαια αρχίσει να επεκτείνεται και στις γυναίκες καθώς η κοινωνία αλλάζει, ως κοινωνικό φαινόμενο δηλαδή και όχι πια ως ένστικτο] παρεξηγείται συχνά και επέρχονται τα συμπεράσματα περί της γνωστής "γαϊδουριάς".
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 11-04-08 στις 18:37
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-04-08, 22:00
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορώ να το δω τόσο πολύπλοκα. Απλοϊκά πράγματα...
Διαλέγεις έναν άνθρωπο με κάποια κριτήρια, σεξουαλικά, συναισθηματικά, ανθρώπινα. Και επιλέγεις να είσαι μαζί του είτε εντός είτε εκτός γάμου, αυτό δεν έχει καμία απολύτως σημασία στο θέμα, για μικρό ή μεγάλο διάστημα.
Τι νόημα έχει η απιστία;
Δεν σου φτάνει αυτός ή αυτή που έχεις;... γίνε μπουχός αξιοπρεπέστατα!
Δεν μπορείς να ζήσεις μόνο με μία σχέση;... τότε μην την κάνεις και ζήσε ελεύθερο πουλί - κατά το λαϊκόν άσμα - και μην παίρνεις και κανέναν στο λαιμό σου!
Διαπιστώνεις - έστω και νωρίς ή αργά - πως η επιλογή σου ήταν λάθος και δεν σε ικανοποιεί;... φύγε! και μετά κάνε ό,τι θες.
Δε λέω, καλό το ευγενικό φλερτ, αυτό είναι κάτι που μπορεί να παίξει και με μια χαμογελαστή καλημέρα, δε χρειάζεται να πάει παραπέρα.
Και ναι, το ωραίο κυκλοφορεί για να φαίνεται και να το θαυμάζει ο κόσμος, αλλά αυτό το να κυκλοφορείς και να μη σου ξεφεύγει ποια έχει ή δεν έχει μεγάλο στήθος, ποια φοράει ή δε φοράει σουτιέν ή τάγκα... δεν είναι φλερτ είναι ανίατη αρρώστεια! Το ίδιο ισχύει και για την αντίθετη πλευρά φυσικά!
Αν δεν μπορείς να κάτσεις στα αυγά σου, τότε μην κάνεις φωλιά!
Πολύ απλά τα πράγματα.
Και όχι... δεν συγχωρώ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-04-08, 23:34
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να το δω τόσο πολύπλοκα. Απλοϊκά πράγματα...
Τα απλά δε δουλεύουν για όλους.

Εναλλακτική εξήγηση: η δική σου πολυπλοκότητα είναι απλότητα για κάποιον άλλο και τούμπαλιν. Το ζουμί είναι να βρεις ευτυχία και να την κρατήσεις. Ποιος θα σου πει το πώς, αν όχι ο εαυτός σου;

Σημ: είμαι άρρωστος απόψε οπότε δυσκολεύομαι να εκφράσω επιχειρήματα, αλλά θα χαρώ να επεκταθώ αύριο αν σ' ενδιαφέρει.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-04-08, 23:40
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημ: είμαι άρρωστος απόψε οπότε δυσκολεύομαι να εκφράσω επιχειρήματα, αλλά θα χαρώ να επεκταθώ αύριο αν σ' ενδιαφέρει.
Συζήτηση γίνεται. Όποτε θες.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-04-08, 14:35
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
...Και όχι... δεν συγχωρώ!
Τόση ευαισθησία που αναβλύζει μέσα απο υπέροχα λογοτεχνικα κείμενα, που τη βρισκει τη σκληρότητα αυτο το κορίτσι ρε γμτ; Τέλος πάντων, πρέπει να το σεβαστει κανείς.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-08, 15:58
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θα έλεγα ότι εξαρτάται από τις συνθήκες και πολλές άλλες παραμέτρους οπότε δεν θα ήθελα να είμαι απόλυτη,παρά το ότι πρόκειται για πολύ επίπονες καταστάσεις ειδικά αν έχεις 'επενδύσει' όλη την ζωή σου στον άλλον.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.