Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-06, 17:31
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Η κατάρα του αυτονόητου._

αυτή η κατάρα που κάνει τον συνομηλιτή σου, αφού σε ακούσει, να πει αυτά που θα έλεγε ούτως ή άλλως. Προσποιούμενος ότι ακούει, αλλά στην πραγματικότητα, παραμονεύοντας, πότε θα πάρεις μία ανάσα (αυτή που δικαιούσε σαν έμβιο ον και όχι γιατί μιλάς αργά),για να σε διακόψει, ενώ στο μεταξύ όσο εσύ μιλάς, εκείνος προετοίμαζει αυτά που θα σου πει ούτως ή άλλως.
Πραγματικά, αυτό το κλίμα στο γραφείο μερικές μέρες γίνεται αφόρητο, ανάμεσα σε ένα μεγάλο σύνολο συναδέλφων ουδεμία επαφή υπάρχει.
Δεν αναφέρομαι στην διαφορετικότητα των προσωπικοτήτων, αναφέρομαι στη παντελλή έλλειψη πολιτισμένου διαλόγου, ανταλλαγής απόψεων, αντίληψης και κατανόησης του συναδέλφου σου.
Η κατάρα του αυτονόητου, η κατάρα του να υποθέτουμε ότι καταλάβαμε τί εννοεί ο άλλος, η κατάρα του μονόλογου, η κατάρα του εγώ. Σ`ένα meeting σημείωσα πόσες φορές ειπώθηκε αυτή η κακόηχη λέξη "εγώ" ... μου θύμησε τις παρέες των εφήβων που λένε ανά κάποια δευτερόλεπτα την λέξη "μαλάκα", φαίνεται ότι κάποιοι ενήλικοι με την ίδια συχνότητα επαναλαμβάνουν το "εγώ"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-06, 03:31
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το να υποχωρήσει το "εγώ" μας και να μπορούμε να δούμε μεσα από τη ματιά του άλλου,να τον ακούσουμε και να τον προσέξουμε τόσο που να είμαστε σε θέση να διατυπώσουμε ξανά τα όσα ακούσαμε, απαιτεί εκπαίδευση. Κι αυτό, δεν είναι αυτονόητο.Στην τάξη, ένας μαθητής ρωτάει κάτι κι ενώ του έχω μόλις απαντήσει, πάντα βρίσκεται ο επόμενος που θα κάνει ακριβώς την ίδια ερώτηση. Ποιός είπε οτι οι ενήλικες προσέχουν καλύτερα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-06, 13:38
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Τηνσήμερον ημέραδεν υπάρχουν- νοίζω-αυτονόητα. Πούπερισότερόταν πρόκειται για ην ανθρώπινη επιοινωνία, η οποίαέχι πολύ μεγάλο βαθμό απροσδιοριστίας. Γι αυτό έχει κάποιο δίκιοη Liria,που λέει ότι τοκαλύτερο που έχουμε νακάνουμε όανμιλάειο<<άλλος>> είναινα τον ακούσουμε.Διότι ακόμα κααν πεικάτι <<γνωστό>> η στιγμή που το λέειείναι μια διαφορετικ΄στιγμή καιμορείμε ταίδιαλόγια ναεννοεί διαφορετικά πράγματα!!!! Όσοια τις δυσκολίες στο γραφείο....κουράγιο!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.